Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ordonanta de plata - ridicare clauza de confidentialitate/neconcurenta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
VIorinescu

VIorinescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2018
Am reziliat unilateral un contract de prestari servicii pentru neplata repetata a serviciilor.

As dori acum sa initiez procedura pentru obtinerea unei ordonante de plata. Pot cere, ca pe langa obligarea debitorului la plata sumelor restante, instant sa "ridice" (nu stiu care este termenul corect) clauza de confidentialitate si clauza de neconcurenta?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ordonanța de plată are obiect strict așa că nu poți aduce în discuție și clauzele de confidențialitate și neconcurență.
Despre efectele acestor clauze se poate discuta doar după ce se știu mai multe detalii. În general, beneficiarul nu prea pune astfel de clauze pentru că nu prea au la ce-i folosi.

#3
VIorinescu

VIorinescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.07.2018
@Gabi_B_HD
Eu am oferit consultanta pentru realizarea unor produse. Nu este contract de munca, sunt agreate de ambele parti (deci nu poate fi vorba de clauze abuzive)
Clauzele sunt pe 3 ani:
- de confidentialitate - ca nu ma pot folosi de cele intalnite/invatate pe parcusul colaborarii;
- de neconcurenta ca nu pot colaboarara dupa incheierea contractului cu firme concurente.

Din punctul meu de vedere, prin faptul ca ei nu si-au indeplinit obligatiile contractuale, eu ar trebui sa fiu eliberat de aceste clauze.
Sa inteleg ca ar trebui sa intentez un nou proces special pentru asta?

Sau poate o intrebare mai buna, are logica ce cer eu? Sau se poate judeca asa ceva?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ești în stare să reproduci ceea ce făceai dincolo poți s-o faci pe ascuns.de exemplu îmi dai mie rețeta și mă apuc de lucru.nimeni nu poate face legătura între noi doi.astfel îi lovești  cel mai tare.interesant ar fi ce au învățat ei de la tine și ce ai învățat tu de la ei.poți spune despre ce-i vorba?

cred că ei au prins mersul lucrurilor și s-au gândit că pot și fără tine.astfel te-au făcut să renunți tu și nu te-au dat afară(stricat contractul)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am zis eu undeva că e contract de muncă? Din contră, contractele de muncă au altă procedură de recuperare a salariului, ordonanța de plată fiind strict pe contracte comerciale. Dacă nu ai prevăzută o clauză de exonerare de la obligațiile de confidențialitate și neconcurență, nu scapi fără proces.
Ca o curiozitate, clauzele astea se plătec pe toată durata lor, adică cei 3 ani după încetarea contractului. Ai așa ceva prevăzut în contract?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate