Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sponsorizare revistă școlară

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Raz03

Raz03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.10.2015
Bună ziua. Aș avea nevoie de puțin ajutor în legătură cu obținerea sponsorizărilor pentru o revistă școlară.

Povestea sună cam așa:
Revista a fost relansată după o pauză de vreo 3 ani, prin luna mai și înregistrată cu cod ISSN (cu proiect aprobat în CA, cu tot ce trebuie). Toate bune și frumoase până când am finalizat primul număr și am ajuns la tipărire, moment în care am aflat că liceul nu poate asigura niciun ban pentru print (într-adevăr, având apariție lunară, e vorba de cam 1000-1500 lei pe lună). Așadar, ne-am apucat să dăm mailuri cu cereri de sponsorizare către firmele din oraș, dar nimeni interesat, așa că am decis să publicăm revista doar online, până găsim sponsori. Până la finalul anului școlar am mai lansat un număr, tot în format digital, iar sponsori tot nu am găsit, deși am lărgit "aria de căutare" la nivel național. În continuare nimeni interesat. Din septembrie activitatea trebuie reluată, iar până atunci chiar e nevoie de sponsori.

Unde ar trebui să apelăm? Ce firme ar fi interesate să ne ajute? Are cineva vreo idee?

Mulțumesc mult!

#2
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Si chiar nu te-ai prins pana acum de ce nu ai gasit pana acum nicio firma interesata sa sponsorizeze?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa incepem cu niste intrebari simple;

Cati potentiali cumparatori/cititori are revista respectiva ?
Daca sponsorizez - sa zicem 2 numere - se poate autosustine dupa aceea ?
Ce avantaje directe am in urma acestei sponsorizari ?
Despre ce liceu/scoala vorbim si din ce oras ?

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
uite o idee.... gasesti sponsor daca dai invitatii la balul bobocilor;) locuri VIP :)... se mai distreaza lumea;)

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Raz03, on 18 iulie 2018 - 17:38, said:

Bună ziua. Aș avea nevoie de puțin ajutor în legătură cu obținerea sponsorizărilor pentru o revistă școlară.
Povestea sună cam așa:
Revista a fost relansată după o pauză de vreo 3 ani, prin luna mai și înregistrată cu cod ISSN (cu proiect aprobat în CA, cu tot ce trebuie). Toate bune și frumoase până când am finalizat primul număr și am ajuns la tipărire, moment în care am aflat că liceul nu poate asigura niciun ban pentru print (într-adevăr, având apariție lunară, e vorba de cam 1000-1500 lei pe lună). Așadar, ne-am apucat să dăm mailuri cu cereri de sponsorizare către firmele din oraș, dar nimeni interesat, așa că am decis să publicăm revista doar online, până găsim sponsori. Până la finalul anului școlar am mai lansat un număr, tot în format digital, iar sponsori tot nu am găsit, deși am lărgit "aria de căutare" la nivel național. În continuare nimeni interesat. Din septembrie activitatea trebuie reluată, iar până atunci chiar e nevoie de sponsori.
Unde ar trebui să apelăm? Ce firme ar fi interesate să ne ajute? Are cineva vreo idee?
Mulțumesc mult!
Primariile sunt obligate sa promoveze cultura! deci si sa sponsorizeze revistele scolare etc. Vorbiti cu cei de la primarie (compartimentul cultura), depinde insa si ce scrieti in revista aia, daca promovati micii poetii, scriitori din scoala etc e de bine! daca scrieti numai prostii nu o sa sponsorizeze nimeni asa ceva.
In mod normal unitatea scolara trebuia sa sponsorizeze revista (cu avizul Inspectoratului Scolar Judetean) iar revistele sa fie distribuite gratuit elevilor!
Exista chiar si un Concurs National de reviste scolare!

Edited by stlk, 18 July 2018 - 18:24.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pt cate exemplare v-au cerut 1.500 lei? Cate pagini, ce format, co!or?
Cautati sa le imprimati la un copy center. 7 bani/pagina A4.
Iese 2,24 lei la 32 pagini.
Lasati loc pt reclama pe ultima coperta si vindeti acel spatiu.

#7
Raz03

Raz03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.10.2015

 Naijax, on 18 iulie 2018 - 17:55, said:

Sa incepem cu niste intrebari simple;

Cati potentiali cumparatori/cititori are revista respectiva ?
Daca sponsorizez - sa zicem 2 numere - se poate autosustine dupa aceea ?
Ce avantaje directe am in urma acestei sponsorizari ?
Despre ce liceu/scoala vorbim si din ce oras ?

1. Fiind vorba de o revistă școlară, vorbim în mare parte de elevii și cadrele didactice din școală (școala având în jur de 1300 de elevi), însă tirajul va fi adaptat cererii, pe parcurs.
2. Prețul de vânzare al revistei nu este stabilit, nici dacă va fi comercializată sau nu, însă părerea mea este că după sponsorizarea a numai 2 numere, e destul de greu să se poată autosusține. Să nu uităm că e revistă școlară, care se adresează unui grup restrâns de persoane.
3. Avantaje directe (pentru firme) - conform legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea - reducerea bazei impozabile cu echivalentul sponsorizării (dar nu mai mult de 5% din venitul impozabil) și bineînțeles publicarea siglei firmei (sau alte date) într-un spațiu dedicat din revistă.
4. Având în vedere că am relatat experiența și refuzul școlii de a finanța revista, nu consider necesară menționarea numelui școlii. În orice caz, e vorba de un liceu destul de bine cotat, dintr-un oraș din zona Moldovei.

 stlk, on 18 iulie 2018 - 18:04, said:

Primariile sunt obligate sa promoveze cultura! deci si sa sponsorizeze revistele scolare etc. Vorbiti cu cei de la primarie (compartimentul cultura), depinde insa si ce scrieti in revista aia, daca promovati micii poetii, scriitori din scoala etc e de bine! daca scrieti numai prostii nu o sa sponsorizeze nimeni asa ceva.
In mod normal unitatea scolara trebuia sa sponsorizeze revista (cu avizul Inspectoratului Scolar Judetean) iar revistele sa fie distribuite gratuit elevilor!
Exista chiar si un Concurs National de reviste scolare!
Citez din proiectul revistei:
"Revista își dorește să oglindească viața din școala noastră așa cum se vede ea, prin ochii elevilor, să ofere elevilor școlii altceva, pe lângă lecțiile predate zi de zi de către profesori, să fie o portavoce a intereselor elevilor și a pasiunilor lor, să le valorifice talentele și să-i inspire.

Obiective:
• Crearea și dezvoltarea unei platforme de exprimare critică a elevilor, cu privire la evenimentele ce vizează viața culturală și viața socială;
• Descoperirea și promovarea talentelor jurnalistice, literare și artistice ale elevilor;
• Crearea unei echipe de elită care să prezinte cu succes imaginea școlii în viața orașului;
• Dezvoltarea capacităţilor de prelucrare a informaţiei, de exprimare scrisă şi de argumentare a opiniilor;
• Dezvoltarea unei culturi democratice în şcoală prin exercițiul liberei exprimări;
• Cultivarea atașamentului față de valorile naționale;
• Cultivarea atașamentului față de valorile globale;
• Cultivarea simțului estetic al elevilor;
• Cultivarea spiritului critic al elevilor;
• Cultivarea propensiunii către cunoaștere a elevilor."

Se va lua legătura și cu Primăria și cu Inspectoratul, să vedem dacă se rezolvă. Mulțumesc pentru sugestie!

 dorin_2k, on 18 iulie 2018 - 18:25, said:

Pt cate exemplare v-au cerut 1.500 lei? Cate pagini, ce format, co!or?
Cautati sa le imprimati la un copy center. 7 bani/pagina A4.
Iese 2,24 lei la 32 pagini.
Lasati loc pt reclama pe ultima coperta si vindeti acel spatiu.
În jur de 60-70, poate cu niște reduceri se poate ajunge la 100.
Format A4, color, copertă groasă, 48 pagini.

Pot oferi link cu formatul electronic al revistei în PM (cele 2 numere lansate), pentru interesați.

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Raz03, on 18 iulie 2018 - 18:30, said:

1. Fiind vorba de o revistă școlară, vorbim în mare parte de elevii și cadrele didactice din școală (școala având în jur de 1300 de elevi), însă tirajul va fi adaptat cererii, pe parcurs.
...
Cu Inspectoratul nu prea ai de ce sa iei legatura daca sposorizeaza Primaria (cei de la ISJ doar avizeaza revista in caz ca banii veneau de la unitatea scolara,  daca banii vin de la Primarie nu cred ca e nevoie de vreun aviz, ISSN zici ca aveti (daca nu, tot primaria va poate ajuta sa-l obtineti). Concluzia: vorbeste cu cei de la Primarie, daca zic ei sa luati legatura cu ISJ e alta treaba. Cu obiectivele respective aveti sanse mari sa va sponsorizeze Primaria.Mult succes!

Edited by stlk, 18 July 2018 - 18:44.


#9
Raz03

Raz03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.10.2015

 stlk, on 18 iulie 2018 - 18:36, said:

Cu Inspectoratul nu prea ai de ce sa iei legatura daca sposorizeaza Primaria (cei de la ISJ doar avizeaza revista in caz ca banii vin de la unitatea scolara daca banii vin de la Primarie nu cred ca e nevoie de vreun aviz ISSN zici ca aveti (daca nu tot primaria va poate ajuta sa-l obtineti). Concluzia: vorbeste cu cei de la Prrimarie, daca zic ei sa luati legatura cu ISJ e alta treaba. Cu obiectivele aveti sanse mari sa va sponsorizeze Primaria.Mult succes!
În regulă. ISSN are, obținut chiar la lansare. Vom contacta primăria. Thanks again!

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Raz03, on 18 iulie 2018 - 18:39, said:

În regulă. ISSN are, obținut chiar la lansare. Vom contacta primăria. Thanks again!
Nota: nu faceti aceste lucruri fara sa aduceti la cunostinta conducerii scolii!  

Edited by stlk, 18 July 2018 - 18:45.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Raz03, on 18 iulie 2018 - 18:36, said:



Obiective:
• Crearea și dezvoltarea unei platforme de exprimare critică a elevilor, cu privire la evenimentele ce vizează viața culturală și viața socială;
• Descoperirea și promovarea talentelor jurnalistice, literare și artistice ale elevilor;
• Crearea unei echipe de elită care să prezinte cu succes imaginea școlii în viața orașului;
• Dezvoltarea capacităţilor de prelucrare a informaţiei, de exprimare scrisă şi de argumentare a opiniilor;
• Dezvoltarea unei culturi democratice în şcoală prin exercițiul liberei exprimări;
• Cultivarea atașamentului față de valorile naționale;
• Cultivarea atașamentului față de valorile globale;
• Cultivarea simțului estetic al elevilor;
• Cultivarea spiritului critic al elevilor;
• Cultivarea propensiunii către cunoaștere a elevilor."


in gimnaziu am avut si noi parte de asa ceva... de o revista, parea interesant la inceput Posted Image, dar practic nu era nimic...tot ce faceam ca elevi era sa scriem cateva articole, cele mai multe erau de pe net, ca na, asa era Posted Image, banuiesc ca asta fac si ei... iti era trecut numele in revista, iar parintii dadeau 10 lei Posted Image...a durat cam 3 luni toata povestea asta, nu a mai fost interesant:P, nici pentru parinti, nici pentru noi;)

PS. vrei sponsorizare, faci cum ti-am zis, oferi locuri la balul bobocilor :), vorbesti cu cei din clasa a 12-a care organizeaza balul si le ceri cateva locuri pentru revista ..  patronii cluburilor sunt cei care te intereseaza;) reclama ieftina si buna :), dar ei vin sa se distreze si cand aud de VIP, se cred importanti :)
Nimeni nu da bani pe nimic :) trebuie sa oferi ceva, iar revista scolara, nu face mare lucru...

Edited by jimi91, 18 July 2018 - 18:58.


#12
Raz03

Raz03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.10.2015

 jimi91, on 18 iulie 2018 - 18:45, said:

in gimnaziu am avut si noi parte de asa ceva... de o revista, parea interesant la inceput Posted Image, dar practic nu era nimic...tot ce faceam ca elevi era sa scriem cateva articole, cele mai multe erau de pe net, ca na, asa era Posted Image, banuiesc ca asta fac si ei... iti era trecut numele in revista, iar parintii dadeau 10 lei Posted Image...a durat cam 3 luni toata povestea asta, nu a mai fost interesant:P, nici pentru parinti, nici pentru noi;)
Cunosc situația. Acesta este motivul pentru care s-a renunțat cu 3 ani în urmă la ea. Acum însă a fost nevoie de un fel de "portofoliu" al creațiilor elevilor și asta a fost soluția. Oricum, colectivul redacțional e mereu în schimbare și evoluție (alcătuit 100% din elevi), articolele sunt verificate anti-plagiat, iar tot ce găsim luat de pe net, nu publicăm. Rămâne de văzut cât va ține și asta Posted Image.

Edited by Raz03, 18 July 2018 - 18:53.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
cu prețul a două  numere din revista voastră fac fericiți copii unei școli întregi preț de câteva minute-ore poate zile până te uită, le ieși din minte.poate de asta nu se înghesuie nimeni

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Raz03, on 18 iulie 2018 - 18:53, said:

Cunosc situația. Acesta este motivul pentru care s-a renunțat cu 3 ani în urmă la ea. Acum însă a fost nevoie de un fel de "portofoliu" al creațiilor elevilor și asta a fost soluția. Oricum, colectivul redacțional e mereu în schimbare și evoluție (alcătuit 100% din elevi), articolele sunt verificate anti-plagiat, iar tot ce găsim luat de pe net, nu publicăm. Rămâne de văzut cât va ține și asta Posted Image.

nu e un lucru neaparat rau daca plagiaza, ideea e sa le citeasca Posted Image.. pana la urma si la romana suntem invatati sa plagiem, ce pretentii sa avem de la copii:).

Dar, daca vrei sa faci un venit din chestia asta, nu cred ca asa procedezi...din cate imi aduc aminte, parca anual se faceau astfel de reviste, dadeai 10 lei, "scriai" un articol si era publicat intr-o revista a scolii:)...
Cred ca cel mai mare castig il ai daca mergi la foarte multe scoli si le prezinti elevilor revista, ei ii informeaza pe parinti si gata:)... sunt destul de sigur ca parintii vor fi dispusi sa dea 10 lei, pentru ca odrasla lor sa fie  trecuta intr-o revista Posted Image...

In concluzie, banii vin de la parinti... ma indoiesc ca vei gasi  sponsor pentru revista scolara.... doar daca faci cum ti-am zis, le oferi ceva Posted Image

Edited by jimi91, 18 July 2018 - 19:08.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pentru 100 bucati v-au cerut 1.500 lei? Cam mult.
Trimite-mi link in pm. Ms.

#16
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
O tipografie poate sa ofere sponsorizarea. Ei vor suporta costurile materiei prime si ale productiei.
Fara adaos comercial, vor fi mult mai ieftine.
Cautati o tipografie care are masina de print digital, deoarece tirajele mici sunt mai ieftine daca sunt printate pe astfel de masini.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ar fi o idee sa incerci/ati la agentii de turism.Ca sigur au oferte pt.elevi in toate sezoanele,si voi cam aveti vacante. Ei isi vand pachetele,va sponsorizeaza.  Cand mergi la cautat de sponsori fa-o profi.Imbracat,cu lectia bine invatata,prezinti(accentuezi )avantajele care le pot avea,suma mica care va ajuta,   ...hai ca ai prins ideea.

Desi nu-mi place idea puteti incerca si la ceva biserica apropiata.Ei cu propaganda voi cu treaba rezolvata. Asta ca plan B.

#18
Raz03

Raz03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.10.2015

 PaunDutzi, on 18 iulie 2018 - 20:01, said:

O tipografie poate sa ofere sponsorizarea. Ei vor suporta costurile materiei prime si ale productiei.
Fara adaos comercial, vor fi mult mai ieftine.
Cautati o tipografie care are masina de print digital, deoarece tirajele mici sunt mai ieftine daca sunt printate pe astfel de masini.
Nu am găsit încă tipografie dispusă să sponsorizeze, dar mulțumesc de sfatul cu mașina de print digital!

 MikeSpike, on 19 iulie 2018 - 08:14, said:

Ar fi o idee sa incerci/ati la agentii de turism.Ca sigur au oferte pt.elevi in toate sezoanele,si voi cam aveti vacante. Ei isi vand pachetele,va sponsorizeaza.  Cand mergi la cautat de sponsori fa-o profi.Imbracat,cu lectia bine invatata,prezinti(accentuezi )avantajele care le pot avea,suma mica care va ajuta,   ...hai ca ai prins ideea.

Desi nu-mi place idea puteti incerca si la ceva biserica apropiata.Ei cu propaganda voi cu treaba rezolvata. Asta ca plan B.
Îmi place ideea cu agențiile. Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate