Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Mai este rentabil sa imi cumpar o Honda Civic 2006-2011?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
roots3

roots3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2018
Va salut.
Am reusit recent sa strang aproximativ 5000 de euro si as vrea sa imi cumpar o masina. Ma tot gandesc la o Honda Civic (modelul din 2006-2011), doar ca fiind EURO 4 nu stiu daca are sens sa dau banii pe ea, tot citesc ca vor sa reintroduca taxa de poluare sau ca vor sa interzica accesul in centrul Bucurestiului(aici stau) pentru masini mai mici de EURO 5. Imi place super mult modelul asta de masina dar imi e frica sa nu aruc banii degeaba, voi ce parere aveti?

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă e în boii ei da. Iei o benzinară.

Te duci cu ea la verificare la ASKO Dealer Honda dacă la prima vedere e ok.

Du-te la un test drive. E frumoasă dar e cam rigid spatele. Cam troncăne pe drumurile patriei noastre.

#3
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
O masina frumoasa insa nu o recomand . Am avut si eu si un prieten apropiat si am avut cam aceleasi probleme . Schimbat ambreiaj , tot troncane ceva la ea (amortizoare bucse etc), s-a stricat capacul la benzina si in plus intretinerea este scumpa. Chiar extrem de scumpa.Singurele satisfactii erau la drumurile lungi (dar bune deci nu prin Romania ) si luminitele de la bord . Ma rog acum au toate tot felul de luminite

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Stai ca vin haterii sa te intrebe de ce era intretinerea extrem de scumpa :))
Cu zgomotele de la suspensie, este normal la ce drumuri avem. Si eu am un zgomot pe care nu il pot identifica si am schimbat o gramada de piese, toate OEM.

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ce motorizare ai in gand? Benzina 1.8 i-Vtec e cam Euro6, din cate stiu. Eu am Civic 9 (2012-2016) , are acelasi motor ca Civic 8 si e Euro 6.
Intretinerea, pana acum, a insemnat revizia anuala si atat. 750 lei comparativ cu 300 la Opel Astra G, 2004, Euro4.
Benzina, fireste.

#6
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
Clar nu. Nu e o mașină prea populară. O să te îndoaie costul întreținerii.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai e și japoneză.
O să aibă ochii oblici.

Gizăse.

Caută mafriend Honda liniștit. Sunt ok ca mașini.
Când treci pe lângă Logan, Fiat, Renaultlăcrămezi și tu puțin de invidie.

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
daca ai 5000 euro si ai si un buget de intretinere mai mare atunci ia-o linistit.

daca o iei si vrei sa nu bagi bani in ea sau atunci cand bagi sa fie ieftinache atunci ia altceva.

#9
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 roots3, on 18 iulie 2018 - 15:59, said:

Imi place super mult modelul asta de masina dar imi e frica sa nu aruc banii degeaba, voi ce parere aveti?


Nu arunci banii, e o masina mai mult decat decenta, cu un motor foarte fiabil, ce-i drept un pic cam rigida pentru drumurile noastre, dar compenseaza cu confortul din interior. Dotarile standard sunt de f mult bun simt, tehnic nu prea simti nevoia de nimic altceva. Vezi ca aia de la ASKO dealer Honda, vindeau masina lor cu garantie.
http://asko.ro/blog/...vic-sedan-2007/

 Corl, on 18 iulie 2018 - 16:23, said:

O masina frumoasa insa nu o recomand . Am avut si eu si un prieten apropiat si am avut cam aceleasi probleme . Schimbat ambreiaj , tot troncane ceva la ea (amortizoare bucse etc), s-a stricat capacul la benzina si in plus intretinerea este scumpa. Chiar extrem de scumpa.Singurele satisfactii erau la drumurile lungi (dar bune deci nu prin Romania ) si luminitele de la bord . Ma rog acum au toate tot felul de luminite
Supriza, ambreiajul este un consumabil. Ce e extrem de scump la intretinere? Discuri Brembo la 250 lei, placute ate sau brembo la 110 lei, amortizoare sachs sau kyb 300 lei, bucsi bara stabilizatoare 30 lei oem?
Partea cu s-a stricat capacul la benzina e funny tare, adevarul ca astea se cam strica la Honda, prostii din astea care nu te lasa in drum Posted Image)


 danvlas, on 18 iulie 2018 - 17:23, said:

Ce motorizare ai in gand? Benzina 1.8 i-Vtec e cam Euro6, din cate stiu. Eu am Civic 9 (2012-2016) , are acelasi motor ca Civic 8 si e Euro 6.
Intretinerea, pana acum, a insemnat revizia anuala si atat. 750 lei comparativ cu 300 la Opel Astra G, 2004, Euro4.
Benzina, fireste.
E euro 6 pe civic 9, pe 8 e euro 4

 Mazarin, on 18 iulie 2018 - 18:33, said:

Clar nu. Nu e o mașină prea populară. O să te îndoaie costul întreținerii.
Si te bazezi pe ce cand faci afirmatia asta?

Edited by robylup, 19 July 2018 - 08:58.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 robylup, on 19 iulie 2018 - 08:55, said:

E euro 6 pe civic 9, pe 8 e euro 4
civic-uri 8 au fost si cu motor euro 5. n-au trecut direct de la 4 la 6.

Edited by Fane, 19 July 2018 - 09:01.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce păreri de fan Logan sunt pe aici.
Băbăeț de unde le scoateți ?

Super mișto cea de la Asko.
Bravo colegu robylup.

Prietene inițiator fuga fuguța la Asko.

Să dai o bere colegului.

#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Fane, on 19 iulie 2018 - 09:01, said:

civic-uri 8 au fost si cu motor euro 5. n-au trecut direct de la 4 la 6.
M-am exprimat eu gresit, sorry, el cu 5000 buget se incadreaza maxim la una din 2009, care sunt euro 4. Din 2010 sau 2011 au trecut la euro 5

Edited by robylup, 19 July 2018 - 09:10.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 robylup, on 19 iulie 2018 - 09:06, said:

M-am exprimat eu gresit, sorry, el cu 5000 buget se incadreaza maxim la una din 2009, care sunt euro 4. Din 2010 sau 20011 au trecut la euro 5
cunosc un FD8 fabricat 2009, inmatriculat 2010 si e euro 5. in rest probabil ca ai dreptate.

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@Fane posibil, dar din cate stiu fd-ul a trecut greu la euro 5 fiind facut in Japonia, 5D-ul a trecut mai repede facut in UK pentru piata exclusiv europeana. Dar na, toata viata invatam :)

#15
roots3

roots3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2018
Multumesc pentru parareri. Apropo de bugetul de intretinere mai am 1000 de euro pusi deoparte pentru verificari si posibile reparatii dupa ce o cumpar(am considerat ca este suficient).
Iar daca se strica ceva la ea, sunt asa scumpe piesele oem? Sau nu se mai gasesc pe la dezmembrari? Masina nu intentionez sa o tin mai mult de 3-4 ani.

#16
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 roots3, on 19 iulie 2018 - 09:17, said:


Iar daca se strica ceva la ea, sunt asa scumpe piesele oem? Sau nu se mai gasesc pe la dezmembrari? Masina nu intentionez sa o tin mai mult de 3-4 ani.
OEM sunt mai scumpe decat la VW de ex, dar crede-ma ca cad mult mai rar, japonezii sunt f fixisti. Chiar si cele AFM sunt bune, nu au dat licente de productie la multi producatori. Sunt f multe la dezmembrat, daca cumva iti iei, imi dai pm si iti dau un parc mare din Dambovita pentru care garantez si au preturi de bun simt. Daca ai 1000 pus deoparte e si mai bine, mergi la Asko, masina pare super ok si au certitudinea ca a fost intretinuta.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu sunt scumpe sunt ca la orice mașină.
Mergi să o vezi pe cea postată de robylup de la Asko.


Îți rămân bani de o vacanță mafrend.

#18
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@waterman depinde ce masina a mai intretinut omul inainte, daca a avut Logan sau golf 4, clar sunt mai scumpe, daca a avut Audi, chiar si mai vechi,  sunt la fel.
Adevarul ca si eu am dat peste niste piese care erau nesimtit de scumpe si se gaseau doar OEM, dar aici ma refer la cele de caroserie, care poti sa le iei  din dezmembrari.

Edited by robylup, 19 July 2018 - 09:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate