Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cumparare domeniu .EU

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Cum .RO si .COM sunt luate, ma gandesc sa iau .EU.
De unde e mai bine sa iau? GoDaddy sunt de incredere? Nu exista ceva mai oficial cum e la noi RoTLD?
Ideea e ca nu vreau sa fiu pacalit sa platesc o suma derizorie la inceput, ca pentru al doilea an sa mi se ceara luna de pe cer.
Am gazduire de la Hostico si mi se pare ca am dreptul la un domeniu gratuit pe un an. Dar daca imi cer cine stie cat in al doilea an? Chiar nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa muncesc ca prostul si sa pierd domeniul.
Va rog sa ma sfatuiti cei care va pricepeti. Eu am avut, pana acum, doar domenii .RO.
Multumesc.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
GoDaddy sunt seriosi, pentru ca sunt cei mai mari din lume, dar au o problema mare cu ofertele in primul an. Iti ofera domeniul "cadou" in primul an si al doilea an platesti 15-20$ ca sa isi recupereze si ei primul an. Cauta un reseller normal unde platesti un pret normal pentru primul an si cumpara si al doilea an in acelasi timp, asa o sa ai in general o reducere.

http://www.romarg.ro/

Edited by business11, 18 July 2018 - 16:08.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbusiness11, on 18 iulie 2018 - 15:52, said:

GoDaddy sunt seriosi, pentru ca sunt cei mai mari din lume, dar au o problema mare cu ofertele in primul an. Iti ofera domeniul "cadou" in primul an si al doilea an platesti 15-20$ ca sa isi recupereze si ei primul an. Cauta un reseller normal unde platesti un pret normal pentru primul an si cumpara si al doilea an in acelasi timp, asa o sa ai in general o reducere.


Am luat un .ro de la GoDaddy cu 10 euro pe primul an, nu am observat nimic legat de prelungiri tacice sau altceva. In urmatorul an mi-au pus proprire 150 de euro de pe card pentru prelungire fara sa ma anunte. I-am contactat si singura solutia a fost ori sa intru in instanta cu "contractul agreat" ori sa le dau 150 de euro si sa imi faca payback pe motiv de renuntare la serviciu. Evident am pierdut la cursul valutar inca vreo 10-15 euro in toata tranzactia asta dus-intors.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Aici gasesti registrarii: https://eurid.eu/ro/find-registrar/
Vezi ce conditii au aia de la Hostico, daca te lasa sa il transferi gratis dupa primul an.
Eu pana acum am luat o parte din domenii de la https://www.mxhost.r...strare-domenii/ - acum e cu 30lei/an, iar la transfer e cu un euro mai mic. Vezi in lista aia de pe Eurid cine mai e pe Romania si vezi daca nu au ceva promotii si mai bune, am prins si cu 1-2euro la inregistrare si apoi le-am transferat.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu de aici am luat:

https://www.namechea...main=UltraDD.eu

Vezi si cat costa pe 5-10 ani...

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostUltraDD, on 18 iulie 2018 - 15:47, said:

Cum .RO si .COM sunt luate, ma gandesc sa iau .EU.
De unde e mai bine sa iau? GoDaddy sunt de incredere? Nu exista ceva mai oficial cum e la noi RoTLD?
Ideea e ca nu vreau sa fiu pacalit sa platesc o suma derizorie la inceput, ca pentru al doilea an sa mi se ceara luna de pe cer.
Am gazduire de la Hostico si mi se pare ca am dreptul la un domeniu gratuit pe un an. Dar daca imi cer cine stie cat in al doilea an? Chiar nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa muncesc ca prostul si sa pierd domeniul.
Va rog sa ma sfatuiti cei care va pricepeti. Eu am avut, pana acum, doar domenii .RO.
Multumesc.
Am si eu la Hostico cateva domenii. Domeniul .eu dupa primul an trebuie sa platesti vreo 11-12 euro+tva pentru prelungire. Cam asa este peste tot pretul. Doar primul an mai sunt preturi promotionale pe diverse site-uri daca iti iei gazduire de la ele. Nu e nimic extra-charges fata de altii. In fiecare an iti trimit din timp o factura proforma pentru prelungire, o platesti (poti online cu cardul sau cu paypal) si se prelungeste.

Edited by jm2010, 18 July 2018 - 16:54.


#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
E domeniul tau, cum sa-ti ceara mai mult in urmatorul an, ce sunt aia, camatari? Inteleg ca pot sa-ti dea un pret promotional in primul an (mai ales daca il iei impreuna cu un pachet de hosting), dar apoi tariful e "standard" (ma rog, difera la fiecare firma, dar e clar stipulat). N-am patit niciodata asa ceva la domeniile mele sau ale clientilor mei, eu folosesc serviciile Hosterion care sunt una dintre cele mai mari firme de gazduire din Romania si sunt pe piata din 2005 (s-au rebranduit de curand din Elvsoft). Chiar azi mi-am prelungit un domeniu .ro la pret semnificativ mai mic decat imi ofera RoTLD (7 euro + TVA in loc de 12 euro + TVA). Si cumpar domenii de la ei din 2005 ... probabil impreuna cu clienti/fosti clienti avem cateva zeci bune de domenii .ro, .com, .net, .am, etc, nimeni nu s-a plans vreodata ca a fost taxat aiurea, o singura data am platit un pret special pentru un domeniu (strain) foarte "tare" (din 4 litere si un cuvant popular).

Exista domenii speciale (cu nume foarte scurte/sugestive) care pot avea preturi speciale, dar domeniile normale au preturi standard.

Edited by utopium, 18 July 2018 - 17:22.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am cumparat de pe amazon aws, am platit cu cardul vreo 10-11 USD ptr primul an si asta a fost tot.

Edited by rex, 18 July 2018 - 17:41.


#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostMooF2010, on 18 iulie 2018 - 16:11, said:



Am luat un .ro de la GoDaddy cu 10 euro pe primul an, nu am observat nimic legat de prelungiri tacice sau altceva. In urmatorul an mi-au pus proprire 150 de euro de pe card pentru prelungire fara sa ma anunte. I-am contactat si singura solutia a fost ori sa intru in instanta cu "contractul agreat" ori sa le dau 150 de euro si sa imi faca payback pe motiv de renuntare la serviciu. Evident am pierdut la cursul valutar inca vreo 10-15 euro in toata tranzactia asta dus-intors.

Aveai domeniul pe "Auto renew". Godaddy au unele dintre cele mai nesimtite preturi.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

View Postutopium, on 18 iulie 2018 - 17:00, said:

E domeniul tau, cum sa-ti ceara mai mult in urmatorul an, ce sunt aia, camatari? Inteleg ca pot sa-ti dea un pret promotional in primul an (mai ales daca il iei impreuna cu un pachet de hosting), dar apoi tariful e "standard" (ma rog, difera la fiecare firma, dar e clar stipulat). N-am patit niciodata asa ceva la domeniile mele sau ale clientilor mei, eu folosesc serviciile Hosterion care sunt una dintre cele mai mari firme de gazduire din Romania si sunt pe piata din 2005 (s-au rebranduit de curand din Elvsoft). Chiar azi mi-am prelungit un domeniu .ro la pret semnificativ mai mic decat imi ofera RoTLD (7 euro + TVA in loc de 12 euro + TVA). Si cumpar domenii de la ei din 2005 ... probabil impreuna cu clienti/fosti clienti avem cateva zeci bune de domenii .ro, .com, .net, .am, etc, nimeni nu s-a plans vreodata ca a fost taxat aiurea, o singura data am platit un pret special pentru un domeniu (strain) foarte "tare" (din 4 litere si un cuvant popular).

Exista domenii speciale (cu nume foarte scurte/sugestive) care pot avea preturi speciale, dar domeniile normale au preturi standard.

GoDaddy practica business-ul de genul primul an 0,99 centi dupa care anul viitor 18-19 euro. Astfel tu te bucuri in primul an si zici mama ce oferta si chiar este ok pentru cine foloseste domeniul 1 an pentru un proiect spre exemplu, dar in al doilea an te taxeaza ca sa isi recupereze si primul an.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Da, dar nu e ca si cum nu ar fi clar de la inceput ca in al doilea an va fi un alt pret ... e vorba de o promotie pentru primul an.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
pai promotie sau nu pretul normal este undeva la 9-10$, dar cand il cumperi la promotie al doilea an il vind la superpret si nu la pretul normal.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Eu n-am recomandat GoDaddy ci o firma locala pe care o folosesc de vreo 13 ani ... zic doar ca nu poti sa zici ca te fura cineva la GoDaddy din moment ce pretul pentru anii urmatori e specificat destul de clar.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
internet.bs folosesc eu.
namesilo sunt cei mai ieftini.

#15
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Am o intrebare.
Data Înregistrării:
  Before 2001
Data Expirării:
  2020-05-31

Cand expira domeniul, il poti cumpara?

#16
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Doar daca nu e un domeniu care sa prezinte interes. Caci, pe cele bune, le prind doar smecherii (in cardasie cu RoTLD).

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Daca am gazduire la Hosterion, e okay sa cumpar domeniu tot de la ei?
https://hosterion.ro/domenii
Vad ca .NET e 12 euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate