Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Foile se mișcă de la stânga la dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Salut am și eu o bicicletă doar că nu a fost folosită ceva perioadă de timp.. Iar acum observ că foile se mișcă de la stânga la dreapta..si totodată și lanțul care astfel freacă de schimbător.. Nu știu care ar fi problema dar am observat ca partea de plastic a pedalierului este desprinsă.. Am o poză nu știu dacă va ajuta..
https://www.photobox...id=500900130665

Ce as putea face..? Ar trebui schimbat monoblocul?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
AI pus o poză pe care noi nu o putem vedea. De ce nu atașezi poza pe forum?

#3
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Nu știu cum.. Dar oricum nu se prea înțelege ceva din poză.. Doar că plasticul acela e puțin deplasat spre exterior Și nu cred ca ar avea ceva legătură..

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Atunci e bine.

#5
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Ai cumva monobloc cu ax patrat? Daca da si foile nu sunt indoite dai jos pedalierul cu o presa de angrenaj. Ai 4 pozitii..sa zicem ca foile au fost pe pozitia 1. le montezi pe pozitia 2,3,4 si vezi pe care nu iti mai freaca lantul de schimbator. dupa ce ai gasit pozitia in care nu mai freaca schimbi celalat brat (sa fie in directia opusa)...Sper ca ai inteles si ti-am fost de ajutor...

Edited by hack_attack_69, 18 July 2018 - 15:45.


#6
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Ar fi o problema în timp dacă plasticul ar rămâne așa deplasat? Că acum am mai reglat schimbătorul și nu mai freacă.. Tot se mișcă din stânga în dreapta dar nu încât să se audă sau sa frece. Că nu dispun nici de presa de angrenaj.. Sau de alte chei ca să pot desface eu singur..

#7
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Am inteles...Acel plastic are rolul de a-ti proteja pantalonii sa nu intre in contact cu lantul cand pedalezi...probalil s-a rupt un piciorus de sustinere sau s-a mancat acel plastic...se poate lipi cu un pistol de lipit cu batone de silicon... o alta varianta ar fi sa dai acea protectie jos daca te deranjeaza cand pedalezi...

#8
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Nu mă deranjează cu nimic.. Am vrut doar să știu dacă aș avea probleme mai târziu.. Oricum în toamnă sau în primăvară aș vrea să schimb la ea cauciucurile.. Să ung tot ce trebuie.. Să schimb cablurile și cămășile..că în rest nu am probleme..  Și + sa o vopsesc.. O părere.. merita?

#9
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Sunt de acord cu orice interventii care mentin bicicleta in stare perfecta de functionare...dar nu este nevoie sa schimbi camasile si cablurile daca nu a partuns rugina in ele.Daca nu ai folosit bita o perioada mare de timp ele s-au imbacsit de la praf/ulei si  trebuie curatate...cu wd 40 si un flacon de ulei pt mecanisme fine ai rezolvat problema. Vopsirea ,mie personal mi se pare o pierdere de timp si bani...implica foarte mult de lucru si rezultatul nu va fi pe masura asteptarilor...

#10
Apone

Apone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.06.2018
Pentru vopsit.. M aș apuca dar nu așa sofisticat.. Pentru că nu îmi place cum e acum.. O sa vad eu.. Oricum... Ms pt ajutor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate