Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Amplasare fantana

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010
Buna ziua!

Caut o documentatie sau carte in care sa fie specificat unde se amplaseaza o fantana intr-o curte.
Am avut eu mai demult ceva carte in care este specificat ca distanta de la wc pana la fantana trebuie sa fie mai mare decat 200 m. Nu mai gasesc acea carte si caut argument solid pentru o discutie cu cineva, care are fantana la cca 20 m de wc si cca 20 m de cimitir, care este dincolo de gard.

Asa ca daca aveti ceva documentatie privind aceasta problema va rog nu ezitati sa imi atasati.

O zi frumoasa va doresc!

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Nu are cum sa fie reglementat/specificat astfel : "distanta de la wc pana la fantana trebuie sa fie mai mare decat 200 m".  Conteaza tipurile de "wc" si "fantana", la care se adauga calitatile solului si terenului.

Parerea mea...

ex. https://www.spatiulc...object_id=19548
- in cazul statiilor de epurare nu avem restrictii de montaj fata de sursele de apa
- cel mai important la instalarea fosei este sa tinem cont de distanta drenului fata de sursele de apa potabila (deoarece nu fosa reprezinta o sursa de infestare, ci drenajul prin care se scurge apa menajera epurata partial). Distanta fosei fata de cladiri invecinate: 10 m. Distanta fosei fata de propria cladire: 5 m

Edited by superm, 18 July 2018 - 14:09.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
https://sporulcasei....pate-si-forate/

si aici cartea :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
da ce proprietati aveti de va permiteti putul la distanta de sute de m fata de wc

#5
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010
Nu este proprietatea mea. Este o casa la tara care are langa poarta fantana si la vre-o 20 m mai sus wc de lemn, nu fosa septica. si in imediata invecinatate este cimitrul.
Ma duc des in vizita cu apa plata dupa mine si tot incerc sa demonstrez ca apa aia nu e ok de baut.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Există o demonstrație mai simplă - iei o sticlă de apă plată, de preferință din alea care au ieșit bine la ultimele verificări, o golești, o umpli cu apă din fîntînă și o duci la analize.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
20 m de wc sigur nu-i ok, mai ales daca wc-ul e mai sus. am vazut si eu distantele intr-o carte mai veche, ceva din anii '70-'80, dar nu o mai am la indemana. oricum,

solutia simpla ar fi totusi sa duci apa la analize in loc sa-i arati poze in carti. platesti cateva zeci, poate sute de lei, dar stii exact ce-i acolo.

#8
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010

 superm, on 18 iulie 2018 - 14:08, said:

Nu are cum sa fie reglementat/specificat astfel : "distanta de la wc pana la fantana trebuie sa fie mai mare decat 200 m".


Era o carte din perioada comunista ceva cu titlul "Casa mea " sau asemanator. Marog...am retinut ca fantana care se afla mai jos decat WC-ul de pe deal trebuie sa fie la o anumita distanta.
WC-ul este betonat, dar oricum eu cred ca totusi intra in panza freatica, si sa nu vorbm ca mormintele sunt la o aruncatura de bat, tot in panta.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 mystic_eye, on 18 iulie 2018 - 14:17, said:

Nu este proprietatea mea. Este o casa la tara care are langa poarta fantana si la vre-o 20 m mai sus wc de lemn, nu fosa septica. si in imediata invecinatate este cimitrul.
Ma duc des in vizita cu apa plata dupa mine si tot incerc sa demonstrez ca apa aia nu e ok de baut.

singura metoda prin care poti sa demonstrezi ceva concret este sa duci la analize o proba de apa din acea fantana. si apoi cu rezultatele negru pe alb, le explici locatarilor casei despre ce este vorba, daca mai este cazul.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
daca au beut apa de acolo de zeci de ani,poti sa le duci zeci de analize

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 mystic_eye, on 18 iulie 2018 - 14:17, said:

Nu este proprietatea mea. Este o casa la tara care are langa poarta fantana si la vre-o 20 m mai sus wc de lemn, nu fosa septica. si in imediata invecinatate este cimitrul.
Ma duc des in vizita cu apa plata dupa mine si tot incerc sa demonstrez ca apa aia nu e ok de baut.
Ce adancime are fantana? Din a cata panza freatica se alimenteaza?

#12
mystic_eye

mystic_eye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.12.2010
Oooo da, si ce bine stau muraturile. Mumifica de-a dreptul

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Distanta dintre WC si fantana e importanta doar in masura in care scurgeri din WC pot ajunge in apa din fantana. Daca fantana are apa de la a 2-a sau a 3-a panza freatica, eu nu cred ca poate fi contaminata de acel WC.
A nu se intelege ca asta face apa de acolo potabila, s-ar putea sa fie proasta oricum. Dar nu din cauza WC-ului.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 mystic_eye, on 18 iulie 2018 - 14:00, said:

Caut o documentatie sau carte in care sa fie specificat unde se amplaseaza o fantana intr-o curte.
Fântâna se amplasează acolo unde este izvorul. După aceea amplasezi wc-ul unde mai rămâne loc.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 mystic_eye, on 18 iulie 2018 - 14:00, said:

....... care are fantana la cca 20 m de wc si cca 20 m de cimitir, care este dincolo de gard.
......
Foarte " informati colegii " , foarte !
In primul rind casa Nu trebuia sa existe acolo , si nici vorba de fintina .
casa poate exista la mai mult de 50 de m , DACA are apa in sistem public .
" Cimitire umane (in cazul obiectivelor care dispun de aprovizionare cu apa din sursa proprie): 50 m" . Ordin nr. 119/2014

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate