Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pot campaniile umanitare sa inlocuiasca asigurarile de sanatate?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Ma uitam.pe feisbuc, cineva avea nevoie de 3000 de euro pentru o operatie ceva. In doar cateva ore s-au strans nu 3000 ci 6000 de euro. Intrebarea este, daca tot se promoveaza atat de agresiv aceste actiuni umanitare, ce ar fi sa renuntam.la asigurarile de sanatate? Macar ai sti sigur ca banii ar servi unui scop clar.

#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008
Nu pot fi ajutati milioane de oameni prin campanii umanitare.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, tu compari una singura... sai zicem 10-100.... de campanii umanitare cu 2-3-5 milioane de asigurati (sau citi or fi, pe undeva prin zona aia) ?!
Compari un caz absolut specific, particular, cu ideea de asigurare (contribuie toti, beneficiaza cine are nevoie) ?!

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
O prostie mai mare cu greu poate fi gândită la nivel de idee, cu atât mai puțin la nivel de politică guvernamentală.

Desigur că nu. Predictabilitatea (aka vin banii) este fundamentul unui sistem medical, că defibrilatoare nu-ți livrează nimeni pe promisiuni că vei strânge donații, și nici personalul medical n-ar aștepta o clipă salariul "că n-au intrat banii de la PayPal încă". (Asta la nivel practic, că la nivel holistic discuția e interminabilă)

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Noaptea minții.

Campaniile umanitare sunt pentru situații care de obicei nu sunt acoperite de asigurarea de sănătate.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt platesti ca un fraier o viata intreaga asigurari de sanatate la stat si cand ai nevoie si tu o data nu se uita nici naiba la tine. Tot cu sfanta spaga mai ai o sansa.

Ar trebui desfiintate aceste asigurari inutile pentru majoritatea sau schimbat sistemul actual.

Ca idee... https://www.avocatne...te-PRIVATE.html

Edited by bumpocbum, 18 July 2018 - 13:42.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDormi_Hete, on 18 iulie 2018 - 13:20, said:

Ma uitam.pe feisbuc, cineva avea nevoie de 3000 de euro pentru o operatie ceva. In doar cateva ore s-au strans nu 3000 ci 6000 de euro.
Dacă ar fi fost vorba de 30.000 de euro, sau de 60.000 de euro, oare s-ar fi strâns aceşti bani?
Sunt persoane în România care, dacă ar cheltui aceşti bani, nici n-ar simţi. Cu toate astea, n-o fac pentru campanii umanitare, ci pentru propriul interes.
Ţi-am răspuns?

Pe de altă parte, eu am nevoie de 13.000 de lei pentru un obiectiv foto semi-profesional. Dacă mint pe Facebook cu neruşinare că am nevoie pentru o operaţie urgentă a unei rude şi pun o poză cu cineva pe un pat de spital, ce zici, cumpăr obiectivul foto a doua zi, sau în săptămâna următoare?

#8
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostPSC, on 18 iulie 2018 - 13:52, said:

Dacă ar fi fost vorba de 30.000 de euro, sau de 60.000 de euro, oare s-ar fi strâns aceşti bani?
Sunt persoane ĂŽn România care, dacă ar cheltui aceşti bani, nici n-ar simţi. Cu toate astea, n-o fac pentru campanii umanitare, ci pentru propriul interes.
Ţi-am răspuns?

Pe de altă parte, eu am nevoie de 13.000 de lei pentru un obiectiv foto semi-profesional. Dacă mint pe Facebook cu neruşinare că am nevoie pentru o operaţie urgentă a unei rude şi pun o poză cu cineva pe un pat de spital, ce zici, cumpăr obiectivul foto a doua zi, sau ĂŽn săptămâna următoare?

Eu chiar mi-am pus intrebarea asta. Mi se pare incredibil de usor cum se strang bani pe feisbuc. Nu trebuie ca persoana respectiva sa aduca niste justificari pentru modul cum cheltuie banii ?

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu, ca nu e un contract intre el si tine. El spune ceva, tu il crezi (sau nu) si dai banu' (sau nu).

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostDormi_Hete, on 18 iulie 2018 - 13:20, said:

Ma uitam.pe feisbuc, cineva avea nevoie de 3000 de euro pentru o operatie ceva. In doar cateva ore s-au strans nu 3000 ci 6000 de euro. Intrebarea este, daca tot se promoveaza atat de agresiv aceste actiuni umanitare, ce ar fi sa renuntam.la asigurarile de sanatate? Macar ai sti sigur ca banii ar servi unui scop clar.
eu n-am cont de facebook (si nici de alta retea sociala), ce fac, cer donatii la intrarea la metrou?   Posted Image

#11
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postdanvlas, on 18 iulie 2018 - 14:43, said:

Nu, ca nu e un contract intre el si tine. El spune ceva, tu il crezi (sau nu) si dai banu' (sau nu).

Pai in conditiile astea sunt convins ca peste 60% din donatii intra in buzunarul unor escroci.

#12
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View PostDormi_Hete, on 18 iulie 2018 - 14:05, said:

Eu chiar mi-am pus intrebarea asta. Mi se pare incredibil de usor cum se strang bani pe feisbuc. Nu trebuie ca persoana respectiva sa aduca niste justificari pentru modul cum cheltuie banii ?
Si daca tot ti-ai pus intrebarea, de ce n-ai mai stat asa somnolent s-o digeri ca lumea?

View PostDormi_Hete, on 18 iulie 2018 - 15:38, said:

Pai in conditiile astea sunt convins ca peste 60% din donatii intra in buzunarul unor escroci.
Si cui ii pasa? Tie? De ce? Ce subiecte ai mai deschide daca totul ar fi normal?

#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postwaterman, on 18 iulie 2018 - 13:35, said:

Noaptea minții.

Campaniile umanitare sunt pentru situații care de obicei nu sunt acoperite de asigurarea de sănătate.
In fiecare zi se dovedeste ca pot exista surprize cu topicuri mai tembele decat cele din zilele anterioare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate