Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

De ce se defecteaza modulele BT?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
buna seara,
Sper ca am ales corect aceasta arie de postare pt. curiozitatea care o am,ma rog curiozitatile ca sunt 3.
detin un bmw 520d la care s-a stricat modulul bt si arata ca in poza respectiva.Am si eu 3 intrebari intrebatoare,poate cei de pe aceasta arie ma pot lumina,fiind arie de electronica
1.Ce se strica mai exact in aceste module BT?circuitul integrat,chipset,condensatori,tranzistori,ce anume??
2.chiar se mai pot repara sau e teapa?
3.de ce se defecteaza mai exact?
tin sa mentionez ca modulul nu are urme de apa deloc in el,dar stiu sigur ca e defect ca nu mai ma lasa sa bifez pe navi. casuta de bluetooth com. active..

Attached Files


Edited by ghost_, 18 July 2018 - 00:17.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
cel mai probabil caldura,daca poti verifica cat de dreapta e placa

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Intr-o masina se ajunge la temperaturi mortale de 50-70 C vara, electronicele de pe ea trebuie sa fie mai rezistente decat cele de casa.

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Punctul 2 chiar nu-l inteleg . Am impresia ca unii au o placere in a folosi cuvantul "teapa ". Li se pare ca in felul asta or sa atraga atentia mai mult !
Ce teapa sa fie in a repara placa aia ? !! Ori merge, ori nu merge . Unde-i teapa ???
Pentru punctul 1 , il duci la un electronist sa-ti dea teapa si ala o sa-ti spuna ce s-a defectat pe placa .
Tin sa mentionez si eu ca pentru punctul 3 ti-au raspuns colegii mai sus.

#5
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Din experienta iti spun ca aceste module nu prea se defecteaza, ci doar se "desperecheza" sau se sterge memoria. Am patit la 3 Bmw-uri la schimbarea bateriei, modulul BT/SOS sa nu mai functioneze. La reprezentanta spun ca trebuie schimbat, in realitate trebuie o rescriere cu o diagnoza dedicata de catre un om competent. Toate 3 le-am rezolvat asa cu cost minim.

#6
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

View Postrobylup, on 18 iulie 2018 - 09:44, said:

Din experienta iti spun ca aceste module nu prea se defecteaza, ci doar se "desperecheza" sau se sterge memoria. Am patit la 3 Bmw-uri la schimbarea bateriei, modulul BT/SOS sa nu mai functioneze. La reprezentanta spun ca trebuie schimbat, in realitate trebuie o rescriere cu o diagnoza dedicata de catre un om competent. Toate 3 le-am rezolvat asa cu cost minim.
cum adica se sterge singura memoria ca nu inteleg

View Postndor, on 18 iulie 2018 - 08:38, said:

Punctul 2 chiar nu-l inteleg . Am impresia ca unii au o placere in a folosi cuvantul "teapa ". Li se pare ca in felul asta or sa atraga atentia mai mult !
Ce teapa sa fie in a repara placa aia ? !! Ori merge, ori nu merge . Unde-i teapa ???
Pentru punctul 1 , il duci la un electronist sa-ti dea teapa si ala o sa-ti spuna ce s-a defectat pe placa .
Tin sa mentionez si eu ca pentru punctul 3 ti-au raspuns colegii mai sus.
inseamna ca esti greu de cap,si nu inteleg ce nu intelegi.Intrebarile sunt foarte clare si omenesti.Nu vreau sa atrag atentia nimanui,mai cu seama a ta.Nu e normal sa-mi pun intrebarea daca se mai poate repara asa ceva sau ba la asa zisii electronisti care nu au habar sa schimbe o singuranta aici in Romania si doar iti iau banii de pomana?Problema este ca electronistul si daca il repara nu-ti va zice niciodata ce anume s-a stricat pt. ca-si pierde meseria daca este ceva banal si nu mai castiga bani.orice om normal,ca sa nu zic si la cap doreste sa afle ce anume se strica mai exact in modulele alea.uite ca pe mine ma intereseaza acele intrebari,ai ceva impotriva?Daca habar nu  ai sa dai un raspuns coerent,si se pare ca chiar nu ai te rog sa te abtii sa mai postezi aici,poti sa faci pasi pe covoras.Nu-mi vine sa cred ca si pe aria asta sunt astfel de oameni.....Dumnezeuleeee ca ma apuca iarasi toti dracii!

Edited by ghost_, 18 July 2018 - 12:13.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca asta inseamna teapa  , ca nu-ti spune ala ce ti-a schimbat ,atunci ..... nu mai zic nimic ca poate-mi iau vreun suspend .
Dar unii chiar isi merita soarta cu tepele .
Mentalitate de ....

PS. Ca-ti schimba o siguranta sau tot procesorul , ce te doare pe tine asta? Scopul e sa faca modulul ala functional . Ce importanata are ca dai 100 lei pe o siguranta sau pe un procesor schimbat ? Daca merge ...totul e ok .

#8
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
nu-mi vine sa cred zici ca vorbesc cu peretii si pe aria asta.Se pare ca aveti iq-ul sub 50 majoritatea.Daca voi atat ati inteles din alea 3 intrebari ca sunt eu ingrijorat de teapa sau nu ,e clar....
Se pare ca habar nu aveti si va legati doar de nimicuri ca sa puteti da raspunsuri off-topic.Sunteti niste TROLi si atat

#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pt ghost_ :

Calmeaza-te!

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@ghost_ acel modul este un "calculator" in sine si are o memorie de lucru. Memoria in sine isi pierde setarile, nu mai comunica cu procesorul. Nu sunt electronist, sunt electrician. Iti expun si eu ce mi s-a explicat cand le-am rezolvat la electronist/programator. Dar nu am fost la un electronist sa refaca lipiturile, am fost la om care a inteles si stia despre ce e vb de cand i-am explicat la telefon.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Observ iar probleme in a intelege cum functioneaza niste treburi. Basca, atunci cand e vorba de ECUri (si nu, nu ma refer la cele de management al motorului) e vorba si de software si de comunicatii si de altele, nu doar de electronica in sine.
2. Iar avem "romanismele celebre": pai de ce sa platesc cei X ani de experienta ai electronistului (sau ce o mai fi el) care stie sa diagnosticheze/investigheze/etc? Eu vreau sa-i platesc doar cele 5 minute in care - sa zicem - da cu o bifa intr-un soft pe PC si rezolva problema. Pentru ca doar cele 5 minute sunt relevante. Mdeah, ok!

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postghost_, on 18 iulie 2018 - 12:10, said:

......................
Nu-mi vine sa cred ca si pe aria asta sunt astfel de oameni.....Dumnezeuleeee ca ma apuca iarasi toti dracii!
Fa referat!

''2. Iar avem "romanismele celebre": pai de ce sa platesc cei X ani de experienta ai electronistului (sau ce o mai fi el) care stie sa diagnosticheze/investigheze/etc? Eu vreau sa-i platesc doar cele 5 minute in care - sa zicem - da cu o bifa intr-un soft pe PC si rezolva problema. Pentru ca doar cele 5 minute sunt relevante. Mdeah, ok!''

zici ca i-au trebuit multi ani de experienta pentru a invata sa bifeze intr-o aplicatie??? vezi, de aia se duce lumea la vecinul de la 2, acela a invatat in citeva minute si nu vrea sa-si mobileze vila din doua-trei reparatii, ca mai multi clienti nu are  pentru ca a aflat lumea ca lucreaza la jupuiala si il evita!

Edited by tytysor, 24 July 2018 - 01:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate