Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Putin bulversata - doresc parerea si unui alt ginecolog

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MariaAmalia

MariaAmalia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2018
In urma a 3 consulturi ginecologice + ecografii transvaginale efectuate in ultima saptamana (am zis sa cer parerea mai multor medici), mi s-au pus 3 diagnostice oarecum diferite, de asemenea mi s-au prescris si tratamente diferite. Problema e ca acum nu stiu pe care sa il urmez. (antibiotice diferite/ovule (recomandate de unul dintre ei) un ginecolog mi-a recomandat un tip de anticonceptionale (Yasmin), un altul Karissa, celalalt a zis ca nu recomanda anticonceptionale in situatia in cauza, etc).
Daca este vreun medic ginecolog pe aici caruia ii pot detalia situatia in privat l-as ruga sa ma ajute cu o INCA parere.
Multumesc.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Garantat numai ginecologi care doresc să contacteze lume pe privat pentru o "a patra opinie" se găsesc pe aici.
Expuneți situația aici și vom răspunde în măsura posibilităților noastre. Mai un doctor (nu neapărat ginecolog ...), mai o doamnă, mai un soț care a luat notițe în timp ce nevasta era pe telefon, și eventual veți reuși să aflați ceva.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
sa nu fie vechiul troll...

de ce ar cere cineva opinii ginecologice pe aici... Ce suntem noi, moasa comunala sau ce?

Edited by rosix, 17 July 2018 - 22:52.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 rosix, on 17 iulie 2018 - 22:51, said:

....

de ce ar cere cineva opinii ginecologice pe aici... Ce suntem noi, moasa comunala sau ce?

Ca e aria de ginecologie, de-aia.
Femeia mai vrea inca o parere, care e problema ta daca o cere? Nu te-a intrebat fix pe tine.

Edited by AlexEn, 18 July 2018 - 05:30.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Ai chisturi cu aspect endometriozic? Nu-s de ginecolog, desi asta am vrut sa ma fac de mic, de cand am auzit cu ce se ocupa meseria asta.

Edited by laffin, 18 July 2018 - 06:30.


#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Tot rostul forumului e ca esti anonim. De ce n-ai scrie aici detaliile ? Ca doara nu-ti cere nimeni nici poze nici numele.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Toti suntem ginecologi aici, daca esti buna. :)
Glumesc. Nu stiu daca gasesti ginecologi aici si chiar si asa, nu as avea incredere.

Eu pot sa iti recomand un prieten foarte bun ginecolog (foarte bun si prieten si ginecolog). Te duci in privat, dai un ban, dar stai linistita.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Baga un ochi pe aici si cere parerea la vreun doctor strainez daca in astia romani nu ai incredere
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Cauta cu google translate termenii medicali.
Cu astea traduci termenii in engleza si de acolo te poti intelege cu doctorii de pe site-urile astea
https://www.google.c...152.IBtvgltnDbQ

#9
MariaAmalia

MariaAmalia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2018

 laffin, on 18 iulie 2018 - 06:26, said:

Ai chisturi cu aspect endometriozic? Nu-s de ginecolog, desi asta am vrut sa ma fac de mic, de cand am auzit cu ce se ocupa meseria asta.
Mai exact este vorba despre niste chisturi ovariene functionale. Unul a zis ca ar fi vorba si despre un BIP si mi-a recomandat Ciprofloxacin, anticonceptionale Karissa, Refen, Controloc si Liver Protect, ceea ce sincer, mi se par cam multe... Nu am cine stie ce simptome sau dureri, ci doar o usoara durere la unul dintre ovare care s-a accentuat cand mi-a facut tuseu vaginal si mi-a zis ca e usor inflamat, fiind "prinsa" putin si trompa de procesul inflamator.
Un altul a zis ca n-ar fi neaparat BIP si mi-a recomandat doar niste ovule.
Si in fine, al treilea mi-a dat sa iau un antibiotic si anticonceptionale.
Chestia e ca n-am nu stiu ce simptome (alte secretii mai nasoale, febra, stari de rau etc) ci doar o mica raceala la ovarul drept. Si parca n-as prea vrea sa imi incarc organismul cu atatea medicamente. Nu prea-mi vine sa iau anticonceptionalele alea, incerc sa ma feresc cat pot de ele. Mi le-o fi dat pentru chisturi... Cel care mi-a prescris doar ovulele a zis ca el nu recomanda anticonceptionale in situatia de fata, dat fiind faptul ca am niste chisturi pe ovarul drept care nu pun probleme si care se resorb de la sine/reapar in functie de variatiile hormonale ale ciclului menstrual.

 spe_ripper, on 18 iulie 2018 - 07:50, said:

Eu pot sa iti recomand un prieten foarte bun ginecolog (foarte bun si prieten si ginecolog). Te duci in privat, dai un ban, dar stai linistita.
De unde?
Eu sunt din Bucuresti.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 laffin, on 18 iulie 2018 - 06:26, said:

Nu-s de ginecolog, desi asta am vrut sa ma fac de mic, de cand am auzit cu ce se ocupa meseria asta.
80% dintre cliente sunt trecute de 60 de ani.. Posted Image

Edited by YourFan, 24 July 2018 - 20:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate