Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pareri Peugeot 407 2.0hdi 136cp

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Salut!
In iarna as vrea sa cumpar o masina SH, m-am uitat pe net si mi-a placut foarte mult Peugeot 407, motorizarea 2.0hdi de 136cp. Am auzit peste tot pareri pro si contra de la posesori sau din "auzite". Eu am mers cu aceasta masina, mai mult in dreapta, de condus nu am condus-o foarte mult, pe distanta lunga (100km) s-a comportat impecabil.
- Voi ce parere aveti despre acest model, mai ales daca sunteti propietari, ce probleme ati intalnit cel mai des?
- Varianta SW este mai ok?
- Cat de scumpe sunt piesele?
- Ce sa verific la ea pana sa ma hotarasc daca o cumpar? (si bineintles pana o duc la service pentru verificare)

In ciuda faptului ca toti spun ca interiorul e varza, mie mi-a placut. Interiorul nu mi s-a parut din "plastic de pix ieftin" cum am citit pe alt forum.

Va rog fara off-topic, comparatii inutile, injosirea marcii deoarece e frantuzeasca si mai stiu eu ce (pe alte forumuri 80% din raspunsuri erau comparatii intre masini), asa ca sa nu deviem de la subiect. :D

Sunt constient ca nicio masina nu e perfecta si ca toate au bubele lor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
din pacate frantuzestile asa este, sint renumite ca nefiind fiabile si avand materiale de proasta calitate.

daca nu vrei comparatii si esti setat pe ea, nu vad ce mai e de spus... cumpar-o si asta e.

#3
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 unbrutus, on 17 iulie 2018 - 22:32, said:

din pacate frantuzestile asa este, sint renumite ca nefiind fiabile si avand materiale de proasta calitate.

daca nu vrei comparatii si esti setat pe ea, nu vad ce mai e de spus... cumpar-o si asta e.

Prin "comparatii inutile" ma refeream la acel tip de comparatii "ia X nu da banii pe aia ca nu e buna, X e perfecta". Accept cu placere opiniile legate de alte marci, dar sa vina insotite si de ceva argumente... o sa editez topic-ul. Pe mine ma intereseaza la 3000-3500 euro maxim.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Despre Peugeot se spune că au piese scumpe lucru complet neadevărat. Motorizările diesel sunt foarte fiabile dar trebuie ținut cont de vechime, întreținerea de care a avut parte și de faptul că dieselul (în general) are niște particularități pe care unii proprietari nu le-au înțeles.
La 407 se găsesc piese din dezmembrări destule și la prețuri bune. Ca fapt divers cunosc unul cu circa 600000 kilometri parcurși.
Modelul în sine nu e o alegere rea însă trebuie să găsești o mașină în mințile ei. Oricum bugetul trebuie suplimentat cu bani pentru distribuție, revizie și diverse reparații.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

 TLGTLC, on 17 iulie 2018 - 22:54, said:

Despre Peugeot se spune că au piese scumpe lucru complet neadevărat. Motorizările diesel sunt foarte fiabile dar trebuie ținut cont de vechime, întreținerea de care a avut parte și de faptul că dieselul (în general) are niște particularități pe care unii proprietari nu le-au înțeles.
La 407 se găsesc piese din dezmembrări destule și la prețuri bune. Ca fapt divers cunosc unul cu circa 600000 kilometri parcurși.
Modelul în sine nu e o alegere rea însă trebuie să găsești o mașină în mințile ei. Oricum bugetul trebuie suplimentat cu bani pentru distribuție, revizie și diverse reparații.
As fi vrut sa spun si eu...dar TCGTL a zis tot ce trebuia.
Eu am condus un 407SW 2004 diesel...Sa dea dracu in ea ca am mers si fara apa si s-a tinut inca bine. Consum al naibii de mic.
Frate-miu acum are la fel, un 407 diesel (nu SW) ...motorul duce nene mult, dar mult rau de tot. Proiectat foarte bine (l-am vazut desfacut bucata cu bucata cand si-a facut frate-miu segmentarea ). Adica nu te lasa in drum si fara probleme mari. Piese gasesti la dezmembrari si foarte ieftine.
Interiorul e ceva subiectiv, mie mi-a placut. Confortul se stie ca este peste orice nemteasca "recent adusa din Germania"....
Daca iti place, go for it....

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu ce sa zic de 407. Am 307 2.0HDI de 90CP. Masina are 388.000 km (daca nu i-a fost dat kilometrajul inapoi) din care 188.000 facuti de mine si nu as schimba-o pentru nimic in lume. E o masina cinstita sa zic asa. Sunt atat de multumit de Peugeot incat anul trecut am luat un Citroen ( motorizare comuna cu Peugeotul) . Si acum ma gandesc sa mai iau un Peugeot/Citroen, depinde ce gasesc sa imi placa.

PS:
Apropo, 307-le meu e masina dintr-o flota de taxi din Franta.  Deci se presupune ca a fost destul de tavalita si in tinerete.

Edited by PoeOvidiu, 18 July 2018 - 06:53.


#7
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Eu am un Citroen C5 cu aceeasi motorizare, acelasi motor, numai ca este un pic diferit la soft. Foarte multumit, consumul un pic maricel dar stiu ca nu merg nicidecum economic. Multe piese sunt identice, motor si caroserie. Acum trebuie sa ai grija si cu cine ai de-a face pentru ca mie unul la un atelier voia sa imi schimbe toata jamba pentru ca bucsa care leaga bascula de jos era uzata. Cost 800 lei cu manopera. Am refuzat, am cumparat bucsa cu 50 lei si am schimbat-o eu acasa. In cerculetul rosu se afla bucsa cu pricina iar piesa aceea mare metalica este jamba pe care voia individul sa o schimbe. Asta ca exemplu.

Edited by shmecherul, 18 July 2018 - 06:53.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Iata pentru cine e interesat citroen    are si o subdivizie de masini  mai de lux
https://en.wikipedia.../DS_Automobiles
Probabil cu alta calitate....
Sa nu uitam ca  citroen a  avut de-a lungul timpului cateva din marile inovatii ale masinii moderne gen frana pe  disc , si prima suspensie hidropneumatica , sau inovatiile in domeniul farurilor...

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005

 karax, on 18 iulie 2018 - 06:55, said:

Iata pentru cine e interesat Citroen are si o subdivizie de masini  mai de lux
https://en.wikipedia.../DS_Automobiles
Probabil cu alta calitate....
Sa nu uitam ca  citroen a  avut de-a lungul timpului cateva din marile inovatii ale masinii moderne gen frana pe  disc , si prima suspensie hidropneumatica , sau inovatiile in domeniul farurilor...
Daca nu ma insel, la Peugeotul lu frate-miu ( rectific, este 406 nu 407 asa cum am mentionat in postul trecut ) are frana dubla, disc-tambur. O chestie foarte buna pentru situatia cand pleci pentru o perioada lunga de timp ca sa nu ai probleme cu franele la intoarcere.

O alta masina buna este Peugeot 206. As putea spune ca e cea mai buna din clasa compacta din tot ce exista pe piata pentru anii ei...

Doar ca rar sunt oamenii care vad si altceva in afara de cerculete ( Merc, BMW, WV, Audi ).

Edited by tehnics, 18 July 2018 - 10:47.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Botul e prea lung si prea jos pentru drumurile din Romania.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Friskey, on 18 iulie 2018 - 13:23, said:

Botul e prea lung si prea jos pentru drumurile din Romania.
E adevarat si asta insa doar no sa faca Peugeot o linie de masini dedicata in totalitate drumurilor din Romania pentru ca nu suntem noi in stare sa le facem cum trebuie. Exista Loganul pentru situatia asta.

#12
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Eu zic ca este o masina foarte buna acest 407.Am mers cu unul cativa km pentru ca voiam sa il achizitionez 2.0 hdi 2004.Dar din motive personale nu l am mai luat.Era foarte comfortabil stabil si tragea bine.HDI-urile sunt niste motoare super reusite diesel.Eu zic ca daca gasesti unul bun sa il iei.

#13
lucian020

lucian020

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2018
Salutare, ma bucur enorm ca am gasit acest topic. De ceva timp sunt in cautarea unei masini si momentan "testez apele". Am avut un Megane 2 pana cum care a fost...sac fara fund, si acum vreau sa scap de el. Ideea e: Am un prieten foarte bun care are un 407 2.0 hdi 136cp, an 2004 la sfarsit. Il are de aproape un an de acum si nu a avut probleme cu el ( l-a luat bine de la un vecin cu 160 mii de km aprox ), si cum eu caut, el m-a sfatuit sa caut si 407 ( desi am prins putin pica pe francezi dupa experienta cu Megane ) . Acum as vrea si eu niste informatii , la un buget de 4000 euro maxim am vazut variatii in privinta anilor ( 2005-2008 ) diferite motorizari, kilometraj diferit. Am auzit ca dupa facelift-ul din 2007-2008 407 a avut probleme la motor, zic de 2.0 diesel. Pareri? As opta pentru ceva mai "nou" gen 2007. Ceva pareri si de cutia automata pusa pe modele din 2007? ( am gasit un SW 2007 2.0 automat ) . Multumesc anticipat.

#14
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015

 lucian020, on 31 august 2018 - 01:17, said:

Salutare, ma bucur enorm ca am gasit acest topic. De ceva timp sunt in cautarea unei masini si momentan "testez apele". Am avut un Megane 2 pana cum care a fost...sac fara fund, si acum vreau sa scap de el. Ideea e: Am un prieten foarte bun care are un 407 2.0 hdi 136cp, an 2004 la sfarsit. Il are de aproape un an de acum si nu a avut probleme cu el ( l-a luat bine de la un vecin cu 160 mii de km aprox ), si cum eu caut, el m-a sfatuit sa caut si 407 ( desi am prins putin pica pe francezi dupa experienta cu Megane ) . Acum as vrea si eu niste informatii , la un buget de 4000 euro maxim am vazut variatii in privinta anilor ( 2005-2008 ) diferite motorizari, kilometraj diferit. Am auzit ca dupa facelift-ul din 2007-2008 407 a avut probleme la motor, zic de 2.0 diesel. Pareri? As opta pentru ceva mai "nou" gen 2007. Ceva pareri si de cutia automata pusa pe modele din 2007? ( am gasit un SW 2007 2.0 automat ) . Multumesc anticipat.


Salut! Daca ai facebook te poti inscrie in grupul Peugeot 407. O sa ai mai multe pareri acolo implicit probleme frecvente si alte detalii. Seara buna!

#15
Costi1398p

Costi1398p

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2019
Salut, credeți ca merita resoftare Peugeot 307 benzina 1.6 motor an 2003?

#16
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Nu prea ai ce sa scoti dintrun benzinar aspirat prin resoftare deci nu merita.

#17
Costi1398p

Costi1398p

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2019
Mi s a spus ca scoate 12% deci nu merita nu?

#18
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Daca ai 200Euroi si te plictisesti uite aici:
http://www.powerchip...7-137-4787.html

Dar parerea mea e ca nu merita

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate