Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[Rezolvat] Conectare pc linux la smart tv

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Am Linux Mint kde cu ultima veriune,placa video ati raden hd4670,tv vede HDMI conectat dar in dreptul lui scrie:"unknown'' iat cand il conectez i-mi apare un proces :kworker''care i-mi manaca 30% din procesor[problema rezolvata desconectand hdmi-ul''
Cum fac ca tvul sami recunoasca calculatorul

Edited by Anonymous1986, 17 July 2018 - 21:03.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mai exact ce hdmi vede pc-ul? Tv-ul conectat prin hdmi? Cum anume, in systemsettings sau cu ajutorul xrandr, arandr?

Vezi aici> https://forum.softpe...ge__hl__ xrandr
Si aici> https://stressat.blo...-linux-kde.html

#3
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016

Quote

aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: SB [HDA ATI SB], device 0: VT1708S Analog [VT1708S Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: SB [HDA ATI SB], device 1: VT1708S Digital [VT1708S Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: HDMI [HDA ATI HDMI], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
Inseamna ca am doua monitoare conectate,nu?

#4
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
L.E Eu aveam conectat monitorul pe mufa 1 hdmi si pe mufa 2 dvi televizorul ,am scos HDMI-ul 1(monitorul)si am pus in locul lui HDMI-ul tv-ului si functioneaza iar monitorul conectat pe dvi numai functioneaza ;
1.SIstemul de operare(verificat),im incercat cu Ubuntu in mod live si e la fel.
2.Tv-ul si cablul (verificat)functioneaza
3.Adaptorul HDMI-DVI(neverificat)
4.Mufa DVI a placii video defecta(neverificat),placa video nu vrea sa mai scoata semnal pe dvi

Edited by Anonymous1986, 19 July 2018 - 21:30.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Poate fi si o problema la driverul open source si din pacate nu e disponibil un driver proprietar pentru placa te video deoarece este veche.

#6
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Daca vrei sa vezi filme pe TV din calculator, instaleaza minidlna. Sunt multe tutoriale pe net. Conectezi Tv si calculatorul la aceeasi retea si gata.

#7
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016

View Postdaviodan, on 23 iulie 2018 - 18:12, said:

Daca vrei sa vezi filme pe TV din calculator, instaleaza minidlna. Sunt multe tutoriale pe net. Conectezi Tv si calculatorul la aceeasi retea si gata.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OuFDqsN9eNY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Am reusit sa-l instalez conform tutorialului de mai de sus,singura problema este ca pe tv  toate folderele mi le vede goale,desii ele nu sunt

L.E.am reusit sa vad ceva copiind un video in folderul: home/video si dand share la acel folder,eu vreau sa vad toata partitia care e ceva de genul:/medie.etc

Edited by Anonymous1986, 25 July 2018 - 23:29.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Permisiuni. Verifica ca directoarele cu filme sa aiba permisiuni de citire si execurtie pentru user-ul cu care rulezi minidlna. La fel si fisierele. Daca iti vede directoarele dar nu vede continutul inseamna ca nu ai drept de citire pentru user-ul minidlna pe acel director. Un chmod -R o+rx /cale/catre/directorul/radacina ar trebui sa rezolve problema.

Edited by MembruAnonim, 26 July 2018 - 09:13.


#9
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Am doua partiții, în afara de root și home, una o vede adică /usr/...etc celelalca care e /media/etc nu o vede

Edited by Anonymous1986, 26 July 2018 - 11:46.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce permisiuni ai pe /media/director? Ce user foloseste minidlna ca sa ruleze? Userul de minidlna are permisiuni de read si execute pe /media/director?
ls -lash /media
ps aux | grep minidlna

Vezi ce zic cele 2 comenzi. Vezi daca userul dat de a doua comanda poate accesa /media/director adica daca pe /media/director ai drepturile de mai jos:
drwxr-xr-x

Daca in schimb sunt:
drwx------

ai gasit problema si cu un chmod o+rx /media/.director se rezolva. Cred ca si in log-uri vezi daca e vorba de permisiuni, nu sunt sigur daca minidlna scrie asa ceva in loguri.

Edited by MembruAnonim, 26 July 2018 - 12:37.


#11
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Mulțumesc de info, o sa verific când ajung acasă

#12
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Rezolvarea ar fii:sudo chown -R minidlna:minidlna /media/Media

Edited by Anonymous1986, 26 July 2018 - 21:41.


#13
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Din pacate setarea de mai de sus nu se mentine dupa restart

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huh? Cum adica nu se mentine dupa restart? Detaliaza un pic ca pana acum nu m-am lovit de asa ceva. Adica odata ce am modificat owner-ul pe un director / fisier, acesta, owner-ul, nu s-a modificat dupa restat pe niciuna din distributiile folosite / testate.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Am folosit minidlna in trecut pe un Raspberry Pi si nu am avut probleme. Daca nu ii dai de cap poti incerca Plex.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am testat anul trecut minidlna pe un router Linksys  cu LEDE pe el. Aveam un stick in USB-ul de la router si foloseam minidlna ca sa ma uit pe TV-ul din alta camera la ce aveam pe stick. Sau alta varianta mediatomb daca nu ma insel ii zice.

#17
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2018 - 08:29, said:

Huh? Cum adica nu se mentine dupa restart? Detaliaza un pic ca pana acum nu m-am lovit de asa ceva. Adica odata ce am modificat owner-ul pe un director / fisier, acesta, owner-ul, nu s-a modificat dupa restat pe niciuna din distributiile folosite / testate.
Eu am doua partiții una /usr/ și alta /media/personale, după restart doar prima e ok cealaltă doar numele partiției îl vede și e gol, plus ca daca ii dau din nou trebuie sa aștept sa se indexeze fișierele

Edited by Anonymous1986, 27 July 2018 - 13:22.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Okay nu inteleg doar ca banuesc ca nu faci ceva bine si din acest motiv ai problema de fata. Partitia aia e montata? Cum o montezi? In fstab ce ai? Am destule partitii pe desktop acasa si ma tot joc cu ele, unele le montez automat altele manual ca user si altele doar ca root. Si nu am probleme cu permisiunile. Deci:
ls -lash
grep media /ec/fstab

Pentru inceput.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate