Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hyundai Kona Electric: primul SUV subcompact electric are autonomie de 470 de kilometri

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3244 replies to this topic

#559
GetoDac1962

GetoDac1962

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2019

View PostFord4, on 20 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Salve. Sunt super nou pe aici. Și am creat contul ptr că sunt în căutarea unei KONA. Am căutat la toți dealerii și toți au răspuns că anul acesta nu se importa nici KONA și nici e Niro. Resemnat am căutat ,,in afara,, și am reușit să găsesc la un dealer. Iar de două zile aflu că nu unul,ci trei persoane au deja această jucărie!!! Întrebarea este următoarea. Cunoașteți o modalitate de a comanda de la un dealer local? Nu știu cum să dau de vilnius13 să întreb câteva lucruri. Va multumesc

Deci pică  ceea ce se vehicula pe aici că trebuie să aștepti câte un an.
Așteptăm un jurnal de bord. Încep să se înmulțească si la noi detinatorii de electrice. Sa fie într-un an bun ca poate se mai schimbă si la noi percepția despre ele, fiindcă la multi provine din rezistența la nou.


#560
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

View PostVilnius13, on 14 mai 2019 - 23:48, said:

Salut - am terminat actele ... am plătit diferenta ..totul super ok la Colina Motors si Kona a venit.

Stai prin Aviatiei cumva? Am vazut una alba azi in cartier, foarte misto masina

#561
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018

View Postbzalex, on 15 mai 2019 - 07:38, said:

Si consumul? Am inteles ca cele originale erau cu cauciuc mai tare ca sa consume mai putin. Dar asta insemna aderenta mai slaba si zgomot mai mare. Si eu tot Cross climate am la Leaf si la Kona tot Cross Climate vreau sa imi pun.

Ti-a fost livrata cu bateria 100% ?
Salut - cele originale le-am schimbat cum am ajuns acasa ..erau intr-adevar zgomotoase... CC sunt foarte bune ..am varianta XL sun silentioase si foarte aderente/ adaptate pentru nevoile actuale. Bateria a fost undeva la 65 % la livrare :)

Merci

View Postedi10000, on 15 mai 2019 - 08:23, said:

Nu înțeleg de ce la Kona au pus grila aia asa de urata. In alta ordine de idei, din foto Model 3 mi se pare cea mai frumoasa.
Salut - mie imi place grila... face din model ceva unic... problema este in momentul in care vrei sa pui o folie PPF ... daca tu gasesti o solutie ..e bine sa imi spui ..probabil ca "bulele" le voi decupa altfel nu are cum sa se potriveasca

Merci

View PostFujitsu, on 15 mai 2019 - 16:34, said:

Felicitări și drumuri line !!

Cum ai reușit să comanzi și cât ai așteptat ?


Salut - am sunat mult la Hyundai Romania ..aprope zilnic... am posturi pe toate paginile Hyundai ...EU ..UK ..US..intreband cand va aparea.... si am avut incredere.... am lucrat cu Colina Motors.... niste oameni foarte deschis si transparenti si cu Delta Inamtriculari pentru Remat ... am dat avansu si am asteptat ... am dat avans in Oct si am luat masina in Mai ...6000 de euro.

Merci

View PostBloodRa, on 15 mai 2019 - 16:38, said:

Drăguță jucărie. Care e procedura cu ecobonusul?
Salut - cu ecobonusul e simplu - se ocupa dealerul. Prolema este ca nici unul din dealerii Hyundai nu are posibilitatea de a procesa ecobonusul si contractul final va fi direct cu importatorul


Merci

View PostFord4, on 15 mai 2019 - 17:23, said:


Felicitari si drumuri bune. Cu una de asta poti sa faci drumuri si prin Europa fara range anxiety Posted Image !
Salut - da - se pare ca este o masina actuala ..cu f f multe sietme de siguranta si care ofera un confort premium ocupantilor :) ...parerea mea... are o pozitie inalta sacaune  electrice si un comportamen la trafic foarte foaret bun...pentru $$$ care ii platesti. Va pleca in Europa in curand :)

merci

View PostGetoDac1962, on 18 mai 2019 - 18:58, said:


Salut - am astepat din Oct pana in Mai 2019 .. sunt posesori de Tesla care au asteptat 990 de zile  :) ... acum nu stiu daca se potriveste acest orizont stilului tau de viata ..la mine a fost "complicat " ..am vandut un Audi a4 2.0 benzina in august 2018 ...( consuma ulei cat si benzina in aceasi proportie :) - dar i-am facut motorul cand l-am dat si i-am pus si catalizator aprope nou ). Si am astepat ...m-am inscris pe lista ... unii au mai renuntat eu am astept si masina a venit ea pana la urma..am facut si procedura cu rabla si rabla +... mi-a luat timp si m-am zbatut dar acum e ok .... daca vrei mai multe detalii imi scrii in privat si iti dau un nr de tel sa discutam dar nu e nici un secret asa se procedeaza... gasesti un dealer dai avans si masina vine la un moment dat..


Merci

View Postmarius0707, on 18 mai 2019 - 20:50, said:

Stai prin Aviatiei cumva? Am vazut una alba azi in cartier, foarte misto masina


Da ...probabil ca exista una si in Aviatiei ...eu stau in Militari - :) si lucrez in Piata Victoriei .. cea care ai vazut-o sigur este complet alba ..a mea este cu plafon negru :)


Merci

#562
ravi1

ravi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2019
Cele 3-4 Kona care sunt pe la noi sunt achizitionate din UE,asa cum am procedat si eu,cea alba despre care se vorbea era probabil a mea si mai sunt cele 2 despre care mi a spus importatorul ca a reusit sa le aduca.La povestea cu Colina sunt putin sceptic,de ce nu a adus mai multe pt ca cerere exista fara indoiala sau poate a fost un caz izolat,poate vedem o poza cu ecobonusul,daca exista

#563
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Postravi1, on 19 mai 2019 - 08:03, said:

... de ce nu a adus mai multe pt ca cerere exista fara indoiala
...

S-a spus pe undeva că anul acesta numai 2 mașini Kona se vor aduce în Ro iar anul viitor 10.
Cerere este mult mai mare - numai la un dealer din București (Tiriac auto) sunt peste 30 de persoane care au dat avans.
Fabrica are probleme cu asigurarea bateriilor necesare și da prioritate piețelor cu volum de vânzări mai mare (gen Norvegia, Olanda, Germania, etc)

#564
ravi1

ravi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.03.2019
Sigur,asta spuneam si eu. Colina daca aduce o masina o aduce din UE asa cum am adus o si eu si cum o poate aduce oricine,de la un dealer,doar ca si pune un comision. Pt a afla cat dureaza o achizitie de la importator cel mai simplu suni si intrebi iar raspunsul este cunoscut deja,dureaza foarte mult pt motivele pe care le ai explicat mai sus

#565
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018

View Postravi1, on 19 mai 2019 - 08:40, said:

Sigur,asta spuneam si eu. Colina daca aduce o masina o aduce din UE asa cum am adus o si eu si cum o poate aduce oricine,de la un dealer,doar ca si pune un comision. Pt a afla cat dureaza o achizitie de la importator cel mai simplu suni si intrebi iar raspunsul este cunoscut deja,dureaza foarte mult pt motivele pe care le ai explicat mai sus

Salut - masina cumparata de mine nu este adusă din UE - a fost comanda lansată direct la fabrica - cand a fost gata a fost trimisă către Slovenia cu vaporul si de acolo pe trailer pana la Bucuresti. Ce vreau sa zic este ca nu s-au dus si au luat una din Germania si au adus o si cu asta au rezolvat problema

Merci

#566
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostVilnius13, on 18 mai 2019 - 23:35, said:


Prea multe puncte de suspensie. E vreo obsesie?

De ce dracului și-au bătut joc de partea posterioară? Masochiști pe față ăștia de la Kia/Hyundai.

#567
Vilnius13

Vilnius13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2018

View Postericmario, on 19 mai 2019 - 08:54, said:


Prea multe puncte de suspensie. E vreo obsesie?

De ce dracului și-au bătut joc de partea posterioară? Masochiști pe față ăștia de la Kia/Hyundai.

Salut - ma bucur ca mi-ai citit toate postarile doar astfel puteai sa observi punctele.. de suspensie :). Ca la orice masina sunt + si -, uite eu ma intreb de ce nu lanseaza pe piata un Tucson cu baterie de 90 de kw - nu stim ( am pus o liniuta in loc de punct). La fel e si cu partea din spate - mie imi place dar evident fiecare dintre noi poate avea o parere. Uite de exemplu mie nu îmi plăcea deloc dar deloc I3 - cand am condus-o mi s-a parut imediat o masina super( a fost prima masina electrică pe care am condus o), sunt persoane cărora usile de la Tesla X li se par ridicole, dar fiecare cu gustul lui.

Merci

#568
LogicByte

LogicByte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.05.2007
Subscriu la usile de la Tesla X. Ridicole si nu prea practice.
Intre timp, am primit o oferta pentru Kona Electric Luxury+, 204 CP... 44435 eur cu tot cu TVA.
Cu tot cu tichetul rabla+ si cu tichetul rabla ( 45000 + 6500 ron ), pretul scade cu ~10775 eur, ceea ce face ca masina sa fie in jur de 33600 eur.
Acum, opinia mea e ca... e scump. E mult pentru o masina foarte ne-practica. Cel mai nasol este ca doar pe Luxury+ are cruise-ul adaptiv, pe care eu il consider imperios necesar pe aceste masini, la pretul pe care il platesti.

Pe de alta parte, in tarile din vest, Kona EV are mult mai multe dotari comparativ cu al nostru, inclusiv scaunele ventilate. Iar acela este in jur de 37000 - 39000 eur brut. La noi in schimb se cere 44400.
Mai bine merg pe Peugeot 3008 1.6 benzina

Edited by LogicByte, 03 February 2020 - 16:20.


#569
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,158
  • Înscris: 13.11.2017
La ce te referi nepractica ? La spatiul interior ?

#570
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostLogicByte, on 03 februarie 2020 - 16:20, said:

Pe de alta parte, in tarile din vest, Kona EV are mult mai multe dotari comparativ cu al nostru, inclusiv scaunele ventilate. Iar acela este in jur de 37000 - 39000 eur brut. La noi in schimb se cere 44400.
Pai da, dar in Vest nu ai ocazia de a contribui la bunastarea lui mos tiriac!
Numai asta si  merita diferenta de 5-7000 de euro!
Poti sa de consolezi cu ideea ca daca iti iei masina mai scump de la el ii dai ocazia sa blocheze trenul spre aeroport, are mai multi bani pentru porcese tampite!
/irony mode off

On-topic: am vazut in toamna masina, e ridicol de mica pentru cat costa!

#571
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Hyundai Kona Electric este disponibila acum și în România.
https://m.adevarul.r...639d/index.html

#572
bughy_mih

bughy_mih

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2016
Salut, am dat comanda in ianuarie și am înțeles că în aprilie, mai va sosi în țară. Comanda data direct la fabrica. Are cineva aici încărcător pentru acasa? Am văzut că sunt disponibile multe modele, iar cel mai recomandat e cel de 7,2 kwh.
Cineva are ceva recomandări?

#573
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sa fie intr-un ceas bun. Vezi pe la jurnalele auto sunt cativa useri de full electrice cu incarcatoare acasa. Gasesti si solutii relativ ieftine si bune pentru acasa.

#574
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Am vorbit la dealer(Tiriac Auto). Primul lot care pare ca e complet rezervat, o sa vina la final de aprilie/inceput de mai.
La programul rabla o sa putem aplica peste 11 zile.

#575
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Cum peste 11 zile dacă în cel mai bun caz o sa apară pe 15 martie? 😁
Încă nu au publicat regulamentul, normele de aplicare nimic.

#576
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMicroEdge, on 12 februarie 2020 - 17:36, said:

Cum peste 11 zile dacă în cel mai bun caz o sa apară pe 15 martie? 😁
Încă nu au publicat regulamentul, normele de aplicare nimic.
Citește topicul cu electrice😁

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate