Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Salvare date in Memorie USB,Hard Disk extern sau cloud?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018
Salutam,am pierdut datele de pe un laptop,hdd-ul avea 5 ani si a cedat pur si simplu,fara zgomot doar ca a incetinit foarte tare apoi bloca orice comanda.
Ce ar fi ok,o memorie externa gen https://www.pcgarage...Memorii externe un hard-disk de laptop de 320 GB caci am carcasa ca sa-l fac hard extern sau salvare undeva online in cloud(aici nu cunosc ce,cum si cat stocheaza free)?
Pentru stocare foto ce recomandati din astea 3 lucrui sau aveti o idee mai buna?
Multumesc.

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pentru poze eu folosesc Flickr care ofera 1000 GB de stocare gratis. Pe telefon mai am QuickPic la care am primit o promotie cu multi GB de stocare gratis si, bineinteles, Google Foto.
Am si un HDD extern Seagate pe care-l tin in sertar si il conectez rar, doar cand se aduna mai multe poze si astfel sper sa tina mai mult.


Pana se va descoperi stocarea in cristale ma multumesc cu ce este.

Edited by vladutgm, 17 July 2018 - 20:38.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mi-e foame, ce sa mananc ? Ciorba sau cartofi prajiti ?

Pt stocare foto, poti folosi un NAS dar nu ai spus cati bani ai.

Dupa parerea mea de neprofesionist, merg si doua HD-uri externe.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Blue_Sky_Everyday, on 17 iulie 2018 - 20:18, said:

Salutam,am pierdut datele de pe un laptop,hdd-ul avea 5 ani si a cedat pur si simplu,fara zgomot doar ca a incetinit foarte tare apoi bloca orice comanda.
Ce ar fi ok,o memorie externa gen https://www.pcgarage...Memorii externe un hard-disk de laptop de 320 GB caci am carcasa ca sa-l fac hard extern sau salvare undeva online in cloud(aici nu cunosc ce,cum si cat stocheaza free)?
Pentru stocare foto ce recomandati din astea 3 lucrui sau aveti o idee mai buna?
Multumesc.

Schimba 150 de euro si cumpara un SSD pentru laptop si un HDD extern pentru stocare daca chiar ai volume mari.

#5
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 vladutgm, on 17 iulie 2018 - 20:35, said:

Pentru poze eu folosesc Flickr care ofera 1000 GB de stocare gratis. Pe telefon mai am QuickPic la care am primit o promotie cu multi GB de stocare gratis si, bineinteles, Google Foto.
Am si un HDD extern Seagate pe care-l tin in sertar si il conectez rar, doar cand se aduna mai multe poze si astfel sper sa tina mai mult.


Pana se va descoperi stocarea in cristale ma multumesc cu ce este.
Mai ofera Flickr asta si dupa ce a fost vandut?

#6
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Orice varianta implica riscuri.
- un stick usb se poate strica oricand,acum l-ai conectat si ai salvat ceva pe el,la urmatoarea conectare,usb nerecunoscut sau no disk.
- un HDD extern,cu atat mai mult ca daca nu e manipulat cu grija si nu e dedicat pentru asta,plus ca mai deconectat din mers,la fel creste riscul de a fi deteriorat,un SSD,are ceva mai mari sanse dar tot exista riscuri.
- stocare in cloud,platit,la gratuit nu m-as risca,riscul ca serviciul sa dispara,poate ai sansa sa salvezi daca esti instiintat in prealabil,apoi riscul sa “pierzi” contul,sa fie hackuit,sa fie blocat din n motive.
- stocare pe suport optic,in timp chiar depozitate in mod corespunzator se pot deteriora mediile de stocare.

Doar o combinatie intre acestea poate fi cat de cat sigura.
In caz de probleme ai backup disponibil din care restaurezi ce s-a stricat.

#7
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Blue_Sky_Everyday, on 17 iulie 2018 - 20:18, said:

Salutam,am pierdut datele de pe un laptop,hdd-ul avea 5 ani si a cedat pur si simplu,fara zgomot doar ca a incetinit foarte tare apoi bloca orice comanda.
Ce ar fi ok,o memorie externa gen https://www.pcgarage...Memorii externe un hard-disk de laptop de 320 GB caci am carcasa ca sa-l fac hard extern sau salvare undeva online in cloud(aici nu cunosc ce,cum si cat stocheaza free)?
Pentru stocare foto ce recomandati din astea 3 lucrui sau aveti o idee mai buna?
Multumesc.
Toate 3 sau chiar mai multe.

Nu recomand SSD pentru stocare interna, risti sa ai surpriza sa moara brusc.

Este absolut evident ca ai nevoie de salvari externe, pe memorie externa USB daca vrei sa le ai la indemana (dar ai doar 64 de giga de poze? Am luat fix modelul asta dar de pe emag, e super ok)

Pe HDD extern pentru siguranta, in cloud doar daca nu te deranjeaza sa stii ca le incredintezi unei firme, ca angajatii pot sa aiba acces la ele, ca potential pot fi furate de catre hackeri sau firma le poate pierde (toate astea s-au intamplat deja, la diferite firme).

#8
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018

 gabiz_ro, on 18 iulie 2018 - 18:33, said:

Orice varianta implica riscuri.
- un stick usb se poate strica oricand,acum l-ai conectat si ai salvat ceva pe el,la urmatoarea conectare,usb nerecunoscut sau no disk.
- un HDD extern,cu atat mai mult ca daca nu e manipulat cu grija si nu e dedicat pentru asta,plus ca mai deconectat din mers,la fel creste riscul de a fi deteriorat,un SSD,are ceva mai mari sanse dar tot exista riscuri.
- stocare in cloud,platit,la gratuit nu m-as risca,riscul ca serviciul sa dispara,poate ai sansa sa salvezi daca esti instiintat in prealabil,apoi riscul sa “pierzi” contul,sa fie hackuit,sa fie blocat din n motive.
- stocare pe suport optic,in timp chiar depozitate in mod corespunzator se pot deteriora mediile de stocare.

Doar o combinatie intre acestea poate fi cat de cat sigura.
In caz de probleme ai backup disponibil din care restaurezi ce s-a stricat.
Corect si de acord cu tine.

 dea_dimi, on 18 iulie 2018 - 18:35, said:

Toate 3 sau chiar mai multe.

Nu recomand SSD pentru stocare interna, risti sa ai surpriza sa moara brusc.

Este absolut evident ca ai nevoie de salvari externe, pe memorie externa USB daca vrei sa le ai la indemana (dar ai doar 64 de giga de poze? Am luat fix modelul asta dar de pe emag, e super ok)

Pe HDD extern pentru siguranta, in cloud doar daca nu te deranjeaza sa stii ca le incredintezi unei firme, ca angajatii pot sa aiba acces la ele, ca potential pot fi furate de catre hackeri sau firma le poate pierde (toate astea s-au intamplat deja, la diferite firme).
Da,total de acord cu tine,sant foarte multumit de modelul ADATA dar si KINGSTON  e super-ok,am ambele modele de cativa ani.
Rezolvat problema cu Rufus,formatare si instalare linux si si-a revenit la capacitate. Intradevar 64 GB e putin dar nici nu dau 250 ron pe un stick de 128 GB.
Voi stoca pe un hdd extern SAMSUNG de 320 GB si-l voi pastra ca pe un bibelou.

#9
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 gabiz_ro, on 18 iulie 2018 - 18:33, said:

- stocare pe suport optic,in timp chiar depozitate in mod corespunzator se pot deteriora mediile de stocare.
Depinde ce medii folosesti si cum le scrii. Am folosit tot timpul discuri Verbatim de calitate, pastrate corespunzator si nu am avut pierderi de date pana acum. Le-am verificat, ce-i drept, la 2-3 si sunt ok pana acum, iar unele au si 20 de ani. Oricum, nu costa mai nimic sa ai un set de discuri scrise cu datele tale cele mai importante, pentru in caz de oarece.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate