Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

De ce sunt promovate muncile grele la TV ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 Jammalan-the-Prophet, on 17 iulie 2018 - 19:10, said:



Problema ta e cu documentarele, slujba alora sau cu vesta?

Problema mea e ca e o inflatie de astfel de emisiuni. Sa mai dea si altceva.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 DannyMC, on 17 iulie 2018 - 19:03, said:

Pentru ca prin alte parti munca este pretuita si nu e rusine (ca in Romania) sa fii sofer, sudor sau strungar!
Numai ca
1 in alta parte muncile astea sunt si bine platite
2 in alta parte muncile astea nu sunt facute de niste dorei carora le cad tevile abia sudate  in cap de bine ce au fost...sudate...care doreii astia dupa aia baga 2 sticle de bere la pet si apoi acasa unde si satisfac poftele de manele ragaitoare , baga o batuta la nevasta si apoi trec la nani.
3 sincer vorbind crezi ca la meseriasul din statele unite sau UK ii pute camasa a transpiratie pe strada?  evident vorbim de timpul in afara orelor de lucru caci la lucru munca inseamna transpiratie....

#21
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Cine te pune să te uiți la emisiuni cu și despre bărbați? Uită-te la alea pentru băieței.

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu si colegii mei, iesiti din fabrica in pauza de masa. Eu sunt ala mai batran.

Attached Files

  • Attached File  j4c.jpg   74.4K   65 downloads


#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
doreii nostri nu sunt ca doreii lor
ei sunt platiti pentru ca stiu sa ceara,
noi stim sa mai lasam din pret, si asta cerem atunci cand aducem acasa un dorel

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 gogosaru100, on 17 iulie 2018 - 19:04, said:

foarte bine ca muncesc.eu copiilor mei nu o sa le spun- invatati ca altfel ajungeti ca nenea ala cu vesta reflectorizanta
eu o sa le spun-invatati ca sa aveti ocazia sa le dati un viitor mai bun celorlalti
Exista 2 feluri de prostie:
1 aia cand nu poti sa inveti mai mult ca nu te duce capul...deci esti scuzabil
2 aia in care e mai mult lene sau rea vointa si nu vrei macar sa iti modelezi nitel creierul... citind macar de nota 6...

#25
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 Dormi_Hete, on 17 iulie 2018 - 19:12, said:

Problema mea e ca e o inflatie de astfel de emisiuni. Sa mai dea si altceva.
Ce „inflație”?

De emisiunile cu căutători de aur, la general fiind o meserie care e mai grea decât cea de șofer de camion n-ai amintit !

Ce-ți mai place șaorma...

Edited by PMmd63, 17 July 2018 - 19:19.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 PMmd63, on 17 iulie 2018 - 19:06, said:

Mai mult ca sigur inițiatorul este un pussy care obișnuiește să stea în fața calculatorului.
E penibil să pui problema în halul ăsta.

Numai la noi este obiceiul de a băga Dorei în asemenea domenii, și te trezești după că alunecă autostrada, îți crapă un furtun la mașină și multe altele.
Si ce te-ar multumi pe tine? ca initiatorul asta sa piarda timpul cu munci la sapa sau  gunoi doar sa te convinga pe tine ca daca vrea poate sa si depuna un efort? De ce ar face asta cand mie si societatii ne este mai util facandu-si ce are el de facut la calculator.  Ca acel calculatorist e ala care maine poimaine iti face robotul care scapa pe toti barbatii astia puternici de munca de jos. Si uite asa tot prostul are timp mai mult pentru familie. E pentru asta sa ii multumesti la calculatoristu' ala cu ochelari de care radeai acu' ceva timp sa zicem...

 Paz, on 17 iulie 2018 - 19:14, said:

Eu si colegii mei, iesiti din fabrica in pauza de masa. Eu sunt ala mai batran.
daca o femeie vrea asa ceva e clar ca nu ma apreciaza pe mine deci duca-se ....

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 MarianG, on 17 iulie 2018 - 19:03, said:

pentru ca e multa mizerie
Nu-l scuza :D Nu de-aia le zice gigei.

#28
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 karax, on 17 iulie 2018 - 19:19, said:

sa ii multumesti la calculatoristu' ala cu ochelari de care radeai acu' ceva timp sa zicem...

Vezi că intentezi procese de intenție celuilalt participant la conversație și nu e bine.

De ce ești nemulțumit de ce am zis?
Te-ai simțit? Nu ești apt de muncă grea?

„Vulpea când nu ajunge la struguri zice că îs acri.”

Edited by PMmd63, 17 July 2018 - 19:24.


#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 karax, on 17 iulie 2018 - 19:09, said:

Au avut si o emisiune numita "meserii murdare"...acolo era intr-adevar cu meserii murdare.
Personal desi apreciez curajul si munca , as zice ca solutia civilizata e aia de a face roboti care sa curete si astfel nimeni dar absolut nimeni sa nu mai faca munci murdare. Dar pentru asta trebuie sa ai si niste politicieni care se implica si nu cauta doar sa ajunga ei sus si sa se comporte ca intr-un razboi permanent cu noi restul. Mai clar ar trebui sa mai renunte si unii politicieni la interesele astea , ca se pare ca numai pentru asa ceva traiesc.
Pai si ce faci cu aia pe care nu ii duce mintea decat sa faca munca de genul acela? Sau ii faci din start asistati sociali ca sa stim o treaba.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 MarianG, on 17 iulie 2018 - 19:14, said:

doreii nostri nu sunt ca doreii lor
ei sunt platiti pentru ca stiu sa ceara,
noi stim sa mai lasam din pret, si asta cerem atunci cand aducem acasa un dorel
da dar si dorelul nostru ar fi bine sa nu o mai arda degeaba pe santier , sa nu mai doseasca piesele ca sa le ia acasa, sa mai lase berea aia si maneaua la maxim. ca dupa aia sa imi spuna ca e vina lu' patronu' de fapt , a lu' dragnea , tariceanu,  orban , basescu sau iohannis. Asta ai votat , asta ai. Cand trebuia ca dorelul sa mai aprecieze si pe intelectualu' ala cu ochelari o baga pe aia gen " ia mars bai la munca nu mai veniti cu prostii". Pai sa serveasca prostimea la dragnea atunci, ce pot sa zic si eu?

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Gigel ,obligatoriu, cu casca si bocanci ca sa intre pe un santier mai are nevoie si de o atestare,basic card. Ca-I necalificat sau manager. Daca ramane gigel ia cca 11/12 la ora. Daca are recunoscuta abilitatea cu un card pleaca(si stie ce face) de la 17 in sus. Pe ora. quids. Un zidar care pune cca400 caramizi  pe zi lejer ia 180 la zi.Manager site fara 250 nu vine. Si amandoi au casca,vesta,nu fumeaza in locuri nepermise.Pana si soferii proof sant obligati la vesta.Si pana si aia de trimit food supplies pe statia orbitala permanenta(in afara de cei de la monitoare,cat timp stau la monitoare) poarta hi-vis+bocanci.   A,ca tu vrei in dragasani  si bustu gol vara nu se pune.

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 PMmd63, on 17 iulie 2018 - 19:20, said:

Vezi că intentezi procese de intenție celuilalt participant la conversație și nu e bine.

Dat tu de ce ești nemulțumit de ce am zis?
Te-ai simțit? Nu ești apt de muncă grea?

„Vulpea când nu ajunge la struguri zice că îs acri.”
Din moment ce te-ai exprimat cu "pussy" la adresa initiatorului mi-e clar cam ce gandire ai tu despre calculatoristi...

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 karax, on 17 iulie 2018 - 19:13, said:

Numai ca
1 in alta parte muncile astea sunt si bine platite
Bine platite dupa standardul tau. Dupa standardul respectivei tari nu este asa.
2 in alta parte muncile astea nu sunt facute de niste dorei carora le cad tevile abia sudate  in cap de bine ce au fost...sudate...care doreii astia dupa aia baga 2 sticle de bere la pet si apoi acasa unde si satisfac poftele de manele ragaitoare , baga o batuta la nevasta si apoi trec la nani.
Chestie de populatie. Unii muncesc prost de iti pica teava in cap, altii deschid topicuri stupide...fiecare dorel cu ce poate.
3 sincer vorbind crezi ca la meseriasul din statele unite sau UK ii pute camasa a transpiratie pe strada?  evident vorbim de timpul in afara orelor de lucru caci la lucru munca inseamna transpiratie....
Idem, chestie de populatie. Daca nu ii invata nimeni la ce foloseste apa si sapunul...

Edited by jm2010, 17 July 2018 - 19:25.


#34
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 karax, on 17 iulie 2018 - 19:23, said:

Din moment ce te-ai exprimat cu "pussy" la adresa initiatorului mi-e clar cam ce gandire ai tu despre calculatoristi...

Depinde de ce calculatoriști vorbim.

1. Cei care o freacă la construit jocuri cu pac-pac și bum-bum.
2. Cei în adevăratul sens al cuvântului, cei inițiali, cu care a început domeniul, de care ai amintit tu. Cei care câștigă ceva și sunt mândri de munca lor și ajută și pe alții cu ce au făcut.

Edited by PMmd63, 17 July 2018 - 19:28.


#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 jm2010, on 17 iulie 2018 - 19:21, said:

Pai si ce faci cu aia pe care nu ii duce mintea decat sa faca munca de genul acela? Sau ii faci din start asistati sociali ca sa stim o treaba.
Pai ce sa faca...te intreb , sa le dam miliarde ca lui bill gates? Oare merita asta? Pai sa maturi e o chestie pe care si eu as putea sa o fac deci nu depind de prost ci prostul depinde de mine sa ii ofer civilizatie avansata. Cam asa imi zicea un unchi. Ca isi face meseria cu disciplina si corect ok se poate si asta, insa si cat sa platesti un desfundator de tevi? Miliarde? Capitalismul daca nu stiai e un sistem meritocratic , aia mai destepti au banii, aia prosti au doar salariu mai bun eventual.  Nu iti convine , fa-ti propria ta firma si castiga miliarde. Parca asa era visul american nu?
Ca sa iti raspund putem avea un sistem cel mult de genul in care un biet maturator sau desfundator de veceuri poate avea un salariu ca in vest, mai mult decat decent, are 2 televizoare, masina, o casa , familie si vacanta odata la 2-3 ani in o insula mai ieftinache din grecia dar extrem de curata si cu distractie....

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 althea, on 17 iulie 2018 - 19:19, said:

Nu-l scuza Posted Image Nu de-aia le zice gigei.
nu este o munca exclusiva barbatilor, desi ar putea-o face si el

Edited by MarianG, 17 July 2018 - 19:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate