Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Persoana juridica Romania cumpără de la persoană juridică Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010
Salutare!

Planuiesc sa cumpăr o mașină second hand care să servească drept mașină de lucru pentru viitorul meu S.R.L. și aș dori să știu dacă pot beneficia de vreun avantaj in acest sens ca sa stiu, are rost să aștept înființarea S.R.L.-ului sau pot să mă duc să o cumpăr liniștit?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce avantaj ?
In cazul in care masina este vanduta de firma, la inmatriculare vei avea nevoie si de certificat privind atestarea platii TVA-ului, in cazul achizitiei intracomunitare a unui vehicul nou sau un certificat din care rezulta ca nu se datoreaza plata TVA-ului in Romania, daca mijlocul de transport nu este nou.
Daca solicitantul inmatricularii nu este inregistrat in scopuri de TVA conform Codului Fiscal, atunci va trebui sa obtina unul dintre aceste certificate de la Administratia Financiara (ANAF), iar in cazul in care este inregistrat in scopuri de TVA va depune la dosarul de inmatriculare o copie a certificatului de inregistrare in scopuri de TVA (CIF).
http://blog.autovit....zare-cumparare/

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu inteleg ideea.
Pana nu deschizi SRL-ul esti persoana particulara care isi cumpara o masina.
apoi, poate fi recunoscuta ca mijloc de transport sau aprovizionare legat de activitatea SRL -ului

si vei beneficia de reduceri la taxa pe valoare adaugata

un articol interesant
https://www.startupc...-3-situatii.htm

Edited by vio69a, 17 July 2018 - 13:38.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
da mai multe detalii,daca doresti informatii pareri
profilul firmei,ce masina dorest

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sunt avantaje în a o cumpăra pe firmă și nu pe persoană fizică. Se înregistrează ca o cheltuială pe firmă, dacă plătești impozit pe profit, e în interesul tău, mașina aparține direct firmei, fără să mai fie nevoie de v/c și reînmatriculare după, dacă iei de la altă PJ, poți deduce TVA-ul dacă vei fi plătitor. Fiind mașina firmei se poate deduce și RCA și Casco, lucru pe care nu-l poți face dacă ai mașina în comodat sau închiriere. În plus, cheltuielile. Dacă firma ta cumpără mașina, firma ta o alimentează cu benzină, îi face reviziile, îi ia anvelope, nu tu. E în interesul tău să-ți deduci cheltuielile astea.

Tu separă-ți afacerea de personal. Dacă afacerea ta are nevoie o mașină, afacerea ta o cumpără. Tu dai banii firmei, iar firma îi folosește în a-și achiziționa mașina. La fel și pentru orice altceva. Ce folosești pentru firmă, cumpără firma, indiferent că sunt creioane sau mașini, mai ales dacă ești plătitor de TVA. Unele cheltuieli pot părea mărunte, dar se adună, și când te trezești că tu ai plătit din buzunar câteva mii de lei pe an ca TVA, mii de lei pe care firma ta le putea deduce, n-o să-ți convină.

#6
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010

View Postceanu1980, on 17 iulie 2018 - 14:11, said:

da mai multe detalii,daca doresti informatii pareri
profilul firmei,ce masina dorest

Firma este prestatoare de servicii la domiciliu, motiv pentru care as vrea sa am la dispozitie o masina mica cu consum redus, ma gandesc la un smart second sau la un Renault Clio dinasta nou cu motor de 0.8 si destul de ieftin. Daca cumpar Renault-ul nou nouț știu ca mai câștig la TVA dacă îl cumpăr ca persoana juridică, dar ca să îmi analizez mai bine opțiunile aș vrea mai multe detalii, am uitat să menționez că în cazul unei mașini second aș prefera să o cumpăr din Germania, acum am realizat că am menționat acest aspect doar în titlu, îmi cer scuze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate