Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

A8 2018 Nokia 7plus P20 lite

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
remus2509

remus2509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 17.12.2007
Nu știu ce sa aleg din aceste 3 telefoane ,mă interesează camera ,baterie ,ecran,

#2
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Nokia 7 Plus

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nokia 7 Plus

Attached Files



#4
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018
Sustin si eu Nokia 7 plus, il detin si pot spune ca este superb.

#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nokia 7 plus, nu il detin, habar nu am ce specificatii are, dar merg si eu cu turma.

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Nokia 7+ pt ca are suport Android One. Restul este cancan ;)

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Dintre telefoanele alea 3, nokia 7 plus e cel mai rapid, baterie ok, foto ok, samsung are un ecran mai bun.
Practic nu as merge pe nici unul din alea, ori un xiaomi mi note 3 la vreo 1400 lei, ori un nokia 8 ori xiaomi mi 6 care ambele sunt in alta liga fata de primele 3 alegeri cu snapdragon 835. Practic cam dublu de viteza la acelasi pret cu nokia 7 plus.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Nevasta-mea are P20 Lite si mi se pare o optiune foarte faina, are si look & feel mai premium decat celelalte doua. Ca si performante e cam tot pe-acolo pe ansamblu dar arata mai bine si e semnificativ mai "portabil" decat Nokia 7 plus (4.4 mm mai putin pe latime, plus mai subtirel, deci clar mai usor de manevrat cu o mana). Plus ca e mai ieftin.

Personal, ca si fan Nokia, sunt dezamagit de ofertele Android ale Nokia, prea scumpe pentru ce stiu sa faca. Astept Nokia 9, dar cred ca o sa fie o noua dezamagire.

Nu sunt fan al chinezilor de la Huawei, dar nu pot sa nu recunosc ca ofera valoare foarte buna ...

Edited by utopium, 17 July 2018 - 13:31.


#9
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
P20 lite atat are de partea lui,constructia,arata bine,este micut,dar foarte scump pentru ce ofera.
Cum a spus si Balint,android one de pe nokia 7 plus este alegerea corecta.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Mie mi se pare invers, P20 lite e chiar ieftin la ce oferă, practic e o copie de iPhone X dar cu performante de smartphone de 1.500 de lei, insa subtire, compact, "frumusel" ca un device premium. Cam greu de batut de concurenta, cu atât mai putin de "butucanosul" Nokia 7+.

#11
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 27.02.2018
Aspectul mai finuț ar fi un argument destul important dacă telefonul ar fi folosit de catre o femeie. Însă pentru bărbați, tehnologia a ajuns destul de departe incat și un telefon de 6 inci si chiar mai mult, dar cu "bezels" subțiri, și baterie consistenta de 4000-5000 mAh nu mai e atât de mare și greu de folosit.

#12
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E tare Nokia 7 Plus. Dar are ecranul cel mai nasol dintre cele 3. E spalacit. Si sar 1,776, wtf!?

Edited by Paranoir, 20 July 2018 - 21:57.


#13
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
P20 lite este exagerat de scump pentru ce ofera. Daca ignori ecranul si sticla de pe spate, telefonul este identic cu mate 10 lite ce costa 1000 de lei!!!

Acelasi procesor, ram, spatiu, camera etc. In schimb primesti ecran mai mare si si constructie din aluminiu(un mare plus din partea mea).

Sa dau 600 de lei in plus doar pe ecran(mai mic si cu nimic mai bun) si pe spate din sticla nu merita... cand in 1400 cumpar telefon cu camere mai bune si proc sd835 mi se pare overpriced...
A8 2018 macar e mai bun in toate privintele... procesor camera display etc... dar si bate spre 2000 de lei...
P20 lite trebuia sa fie la fel ca pret cu ce era p9 lite, p10 lite (proc e doar un mic bump de la 655 la 659 deci are 2 ani jumatate vechime), adica 1200lei (200 lei peste mate 10 lite pt design si model cica nou).
Abia huawei nova2 cu noul procesor 7xx e noua generatie.

Zic asta pt ca aveam oferta la abonament pt mate 10 lite, p20 lite, a8 2018. Iar preturile erau de genul 30e la abon 12e mate 10 lite, 45e la abonament de 20e p20 lite si 80e la abonament de 24e pt a8...

Ca fapt divers s8 era 100e la abon 24 si s9 180e la 24e.

Am luat mate 10 lite la 30e pt matusa mea.

As mai pune aici in versus sony XA2 (ultra sau nu) si htc u11 ultra.

Edited by t-balt, 28 July 2018 - 19:44.


#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Sony XA2 Ultra am folosit eu 3 saptamani. Telefon midrange performant, camera foto ok, baterie excelenta, pacat de spatele acela de plastic care nu contrasteaza cu fata telefonului, care este din sticla si chiar arata bine cu tot cu marginile groase a la Sony. Inca un lucru...daca nu ai palme mari....mergi doar pe varianta XA2 care are ecran de 5.2 inch
Un telefon demn de luat in seama.

#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postutopium, on 20 iulie 2018 - 20:42, said:

Mie mi se pare invers, P20 lite e chiar ieftin la ce oferă, practic e o copie de iPhone X dar cu performante de smartphone de 1.500 de lei, insa subtire, compact, "frumusel" ca un device premium. Cam greu de batut de concurenta, cu atât mai putin de "butucanosul" Nokia 7+.
Concurenta il bate fara probleme la soft, la performanta si la baterie.
Alt avantaj mare de partea Nokia este ca foloseste procesor Snapdragon deci poti sa instalezi aplicatia de Gcam disponibila pe XDA care imbunatateste simtitor performanta camerei foto de pe Nokia 7.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostOriOn20, on 14 august 2018 - 11:36, said:

Concurenta il bate fara probleme la soft, la performanta si la baterie.
Dar ia bataie pe ansamblu (din punctul meu de vedere) :) Repet, sunt vechi fan Nokia, dar oferta actuala mi se pare jalnica. Inca astept sa ma surprinda placut cu ceva, dar probabil pana sa faca ei asta Huawei va fi deja lider mondial de vanzari. Oare de ce?

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

Quote

probabil pana sa faca ei asta Huawei va fi deja lider mondial de vanzari. Oare de ce?

Pentru ca sunt in joc de mult mai mult timp si au investit enorm in asta.
Nokia nu se poate compara cu ei si chiar si asa telefoane foarte bune pentru piata din Europa. Majoritatea telefoanelor celor de la Nokia nu sunt nici macar la generatia a 2-a, este un detaliu foarte relevant.

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Au nu au dar este declarat cel mai bun midrange ;)
Bineînțeles, Nokia 7 Plus....

https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/nokia-7-plus-premiat-de-eisa-2018?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate