Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pentium 1 componente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Am facut curatenie prin casa si am gasit intr-o cutie de care si uitasem, procesorul si memoriile ram de la primul meu calculator. As vrea sa-l refac din nostalgie (ma iau de mana cu djl) dar nu stiu ce placa de baza sa caut sau alte componente. Procesorul are pini ca cele AMD dar este Pentium 1.

Attached Files



#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Dupa modelul de procesor afla ce socket are placa de baza. Cumperi una, desi sunt bani aruncati in vant. Ocupi spatiu degeaba.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ala e procesor care se monteaza pe placa de baza care suporta si procesoare AMD. A fost o vreme cand socketurile erau comune.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie să scormoneşti şi după sursă AT şi un monitor VGA cu tub...
Placa trebuie să fie cu Socket 5 pt. procesorul ăla.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am aruncat la gunoi un monitor cu tub (cu ecran plat) philips anul trecut :)

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca nu gasesti o unitate floppy si un Windows 3.11 care se instaleaza de pe floppy nu ai facut nimic.


#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Hai ca l-ati incurajat nu gluma sa refaca sistemul ala Posted Image

Edited by tico18, 17 July 2018 - 06:09.


#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
in locul tau as strange mai multe piese vechi de dimensiuni similare si as face un blat de masa de cafea cu ele incastrate in rasina transparenta.

#9
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View Postnotrust, on 16 iulie 2018 - 23:20, said:

Ala e procesor care se monteaza pe placa de baza care suporta si procesoare AMD. A fost o vreme cand socketurile erau comune.

Contractul de 10 ani pe care intel nu l-a mai respectat dupa 3 ani ?

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostjuGGaKNot, on 17 iulie 2018 - 07:16, said:

Contractul de 10 ani pe care intel nu l-a mai respectat dupa 3 ani ?
Nu stiu prea multe, in 1998 cand mi-am luat primul P.C. acasa aveam 13 spre 14 ani...

Edited by notrust, 17 July 2018 - 08:19.


#11
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostdanX, on 17 iulie 2018 - 07:05, said:

in locul tau as strange mai multe piese vechi de dimensiuni similare si as face un blat de masa de cafea cu ele incastrate in rasina transparenta.
in locul lui l-as contacta pe djl, care-ar fi bucuros maxim de vestea asta!

#12
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Hai ma fratilor, eu chiar vreau sa-l refac. Pe el aveam windows 95, tot asa as vrea sa-l fac. Sunteti siguri ca e socket 5? Pe google gasisem ceva ca ar fi socket 7. De unde gasesc o placa de baza? Sursa AT e diferita de ATX, nu se poate adapta cumva?

#13
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Ar trebui sa gasesti o sursa AT pe la ceva cunostinte, prieteni sau poate chiar second, la fel si placa de baza. Din cate stiu procesoarele pentru socket 5 mergeau si pe socket 7, singura diferenta era ca skt 5 suporta procesoare pana la 100-120 mhz, peste aceasta frecventa era nevoie de skt 7(sper sa nu gresesc).

PS. Daca deschideai topicul in urma cu cel putin 2 saptamani, te puteam ajuta cu placa si sursa, din pacate am facut curatenie generala.

Attached Files


Edited by seniordady, 17 July 2018 - 15:07.


#14
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

View Postmaimutzica, on 17 iulie 2018 - 12:21, said:

Hai ma fratilor, eu chiar vreau sa-l refac. Pe el aveam windows 95, tot asa as vrea sa-l fac. Sunteti siguri ca e socket 5? Pe google gasisem ceva ca ar fi socket 7. De unde gasesc o placa de baza? Sursa AT e diferita de ATX, nu se poate adapta cumva?

Gasesti piese pentru ca apar mereu pe piata sh, olx, okazii, etc. Dar trebuie sa verifici compatibilitatea. De pierdut nu pierzi mai nimic, preturile sunt neglijabile daca nu e vorba de vreo piesa de muzeu si de obicei nu e. Mai mult costa transportul. Eu am facut upgrade la primul meu PC, un AMD K6 2 cu ceva vreme in urma. Cu sursa o sa fie mai greu, daca nu vrea ATX, o sursa AT care sa mai si mearga e cam greu de gasit.

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am gasit asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nM5uNxtT0Mk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danX, 17 July 2018 - 16:28.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Sursa AT are conectorii în linie pe un rând, diferit de ATX, iar pe lângă asta mai sunt şi tensiunile de -5V şi -12V necesare la portul serial, şi cred că nu are nci sursă de stand by şi pin de comandă ON/OFF.

#17
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Periodic se gasesc si surse AT pe olx, in jur de 30 de lei. Dar nu e musai nevoie sa ai at. Mai simplu cred ca gasesti placi de baza socket 7 pe atx. In cel mai rau caz, e un polonez pe ebay care vinde adaptoare atx > at, vreo 15$ cu tot cu transport. Am luat si eu de la el, tot asa pt un sistem mai vechi, mi-era tarsa sa pun o sursa at veche fara protectii, sa-mi pocneasca si sa ia cu ea toate cele.

Procesorul de-l ai e numa bun pt DOS si W95. La fel si memoria EDO RAM. Dar din pacate tre sa mai bagi bani in el. Placa de baza probabil vreo 80-100 de lei, ideal ar fi sa aiba controller fdd si hdd pe ea, un hdd de vreo 4-10gb, o placa video PCI cu 4MB 30lei si nu in ultimul rand o placa de sunet isa. Aia e vreo 100-150 de lei. Nu te zgarci sa iei un pishat no name la 30 de lei. Cat dai, atata face. SB16, Awe32, Awe64 o sa-ti garanteze ca toate jocurile vor avea sunet.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate