Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

RAR Ford Mustang

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
vladcadis

vladcadis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2018
Buna! Am cumparat de o luna un Ford Mustang Shelby GT500 din Germania, masina fiind initial adusa din America. La programarea de la RAR Cluj (sunt din Cluj) inginerii nu au reusit sa stabileasca exact noxele masinii si au fost nevoiti sa trimita rezultatele la Bucuresti de unde am primit vestea ca masina mea este Euro 0, tinand cont ca masina a fost inmatriculata in Germania cu Euro 6. Am fost nevoit sa merg la RAR Voluntari sa fac un test dinamic (3400 de lei m-a costat). Dupa acest test masina a primit Euro 3 de vina fiind, din spusele celor de la Bucuresti, filtrele de aer, combustibil si ulei. Trebuie sa mentionez ca acestea au fost schimbate cu o saptamana inainte sa cumparam masina deoarece detinatorul din Germania a trecut prin aceleasi probleme si a fost nevoit sa le schimbe.
Urmatorul pas pentru mine este sa schimb inca o data toate filtrele si sa ma reprogramez la RAR Voluntari si mai incerc o data.
M-ar ajuta foarte mult daca cineva ar putea sa ma ajute cu niste sfaturi, poate au trecut si altii prin aceasta situatie.
Multumesc anticipat.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Filtrele sau catalizatorul ? Ca daca ai luat catalizator AM , ala e tabla goala cu 1 sita care nu face nimic !

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Acum zic si eu, montat un catalizator luat de pe o versiune europeana echivalenta (daca exista).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003
O fi modificata si nu prea ai ce face. Daca ala a patit la fel de ce ai mai cumparat ?

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
wooow un mustang shelby...straight from the usa car tradition  masina asta. Respira aer american prin toate  tevile :)

#6
vladcadis

vladcadis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2018
Cei de la RAR au vorbit doar despre filtre, ei nu au spus nimic despre catalizator.
Am auzit si eu varianta cu schimbatul catalizatorului, acum trebuie sa gasesc pe cineva care sa ma ajute cu unul.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intra pe "feisbuk" Romania ca sunt o gramada in Cluj poate ai noroc si te ajuta careva Posted Image

Edited by Baxon, 16 July 2018 - 19:29.


#8
vladcadis

vladcadis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2018
In momentul in care am cumparat masina nu eram constienti de probleme care o sa urmeze, iar cel de la care am cumparat masina nu a mentionat chestia asta.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pune și tu poze sa vedem cum arata

Asta e

https://www.mobile.d.../262377397.html

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Daca ai spune si ce generatie e masina...
SS-ul nou e euro 6 dar nu se mai numeste gt500, asa ca ma gandesc ca e unul mai vechi 201x.
Gt500 din 2013 e euro 4 Posted Image , mi-a confirmat un coleg care si-a luat asaceva, dar masina cumparata din Romania de la o firma de leasing.

#11
vladcadis

vladcadis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2018
Masina e din 2015, pe brieful din Germania e trecuta Euro 6 masina. Inainte sa cumpar masina ea a trecut prin aceleasi teste prin care am trecut acum cu ea la RAR Voluntari. Diferenta este ca acolo a iesit Euro 6, iar la noi Euro 3. Cu masina s-au facut 2000 km de la un test la celalalt.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pui poze sau nu?


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
1. nu exista garantia ca dupa ce schimbi filtre, vei intra in alta norma.
daca contesti decizia RAR ajungi la arbitraj in Germania, tot in UE, cee ce e FIX PIX.

2. Unele masini americane nu sunt pur si simplu omologate pt UE. in afara de noxe, daca masina este de provenienta pur americana sau este o masina asiatica produsa pentru SUA (si nu e o masina de provenienta europeana), este foarte probabil ca aceasta masina sa aiba semnalizarea cu becuri rosii folosite si pentru semnalizarea franei. Genul acesta de montaj nu este conform normelor europene, deci foarte probabil va trebui ca autoturismului sa ii fie schimbate semnalizarile (becuri galbene cu soclu separat) inainte de inspectia tehnica RAR. detalii aici

Edited by strongsss, 16 July 2018 - 20:49.


#14
vladcadis

vladcadis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2018
Toate schimbarile de genul au fost facute de catre proprietarul din Germania. Singura problema la RAR a fost norma la care a fost repartizata masina, sa zic asa.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Băieții așteaptă să le împingi ceva, în caz că nu te-ai prins.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Hai că nu ai nici un mustang



#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
trebuia să mergi cu cineva ,,priceput,, . eu mi-am construit un peridoc pe vremuri și n-au vrut să se bage la înmatriculare deși era totul legal.când mi-am găsit omul mi-au fost bune toate și mi-a venit acasă cu actele

#18
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
stiu ca e o comunitate ok. intreaba si aici poate primesti ajutor https://www.facebook.../fordmustangro/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate