Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dementa platii cu cardul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvladut01, on 18 iulie 2018 - 15:36, said:

Asta deoarece credit cardurile sunt mai inapoiate in Europa in general si in Romania in special. In America de Nord sunt foarte populare. CC pe care-l folosesc eu imi da 1.5% cash back pentru orice cumparatura, dubleaza garantia pana la un an la produsele cumparate, asigurare sanatate pana la 15 zile pentru calatoriile in strainatate, asigurare de bagaje la calatoria cu avionul, asigurare auto cand inchiriezi o masina, etc. Am un alt CC care il folosesc cand calatoresc in strainatate cu comision valutar 0%. Am avut alt CC cu comision valutar 0% de pe care sotia a scos lei in Romania si costa doar 1% sau minimum $5 ca sa retragi bani de la automat. Ca sa nu platesc dobanda de 18% puneam $ pe el si retragea lei in Romania. Platea unde se putea cu celalalt CC si primea 1% cash back.
Si in Romania ai cash-back sau bonusuri de 2% (sau mai mult), asigurare pentru produse (la unele carduri), comision de schimb valutar 0%, ridicare de la bancomat cu 1% comision, plata in 6-24 rate fara dobanda, etc. Eu zic ca sunt destul de evoluate credit cardurile noastre, trebuie doar sa stii bine la ce e bun fiecare :) Eu de exemplu calatoresc gratis de 2 ori pe an cu familia cu avionul doar din bonus facut cu CC-ul ... adica 12 calatorii simple (anul asta am fost in Italia si Grecia dus-intors 3 persoane fara sa ma coste nimic si inca mai am puncte bonus de inca o calatorie dus-intors pentru toata familia). Cu cardul BT mananc gratis din cand in cand tot din puncte bonus (acolo primesti diverse discounturi doar pentru ca platesti cu acel card la anumiti parteneri), etc.

#38
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Asta dacă rulezi câteva mii bune lunar, de pe cardul ala, altfel nu vad cum poți aduna atat de multe puncte bonus...

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
E foarte usor sa rulezi bani pe cardurile de credit.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEduard55, on 18 iulie 2018 - 16:54, said:

Asta dacă rulezi câteva mii bune lunar, de pe cardul ala, altfel nu vad cum poți aduna atat de multe puncte bonus...
Da, de obicei trec de 10.000 de lei lunar rulati. Insa dupa cum zice Lex404, poti rula bani si doar ca sa faci bonus, adica sa-i muti de colo-colo.

#41
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Tell me more...

View PostLex404, on 18 iulie 2018 - 16:59, said:

E foarte usor sa rulezi bani pe cardurile de credit.
Exemple? As încerca și eu.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt foarte multe "inginerii" (perfect legale si oficiale) care se pot face, e mult prea mult de explicat, insa daca cunosti bine credit cardurile poti avea gramezi de avantaje. Eu am credit carduri de prin 2004, de multe ori stiu chestii despre care nici angajatii bancii nu stiu ca se pot face Posted Image

Edited by utopium, 18 July 2018 - 17:11.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View PostEduard55, on 18 iulie 2018 - 17:09, said:

Tell me more...


Exemple? As încerca și eu.

Ai un card de credit, limita vreo 25.000 RON de ex.
Ai un venit lunar total in familie (din salar si alte activitati) de 12.000 RON.

Cu cardul ala platesti peste tot, cash deloc. Platesti toate facturile, toate cumparaturile, toata benzina, spalatoria, serviciile, tot. Ai ajuns la 6000 RON cheltuiti sa zicem.
Dupa, iti faci PayPal business si il integrezi pe un domeniu (semi fantoma) si-ti faci plati singur de cat te mai tine salarul, de inca vreo 6-10.000 RON.

Ai luat leafa, te duci platesti cardul de credit. Intre timp, acumulezi toate beneficiile.


Sa rulezi bani pe card de credit e foarte usor. Mai is unii care platesc benzina la masina de pe firma cu cardul de credit personal.
Altii lucreaza in constructii (sau amenajari, chestii de genul) si au PFA eventual, sau chiar si ca angajati sau n-au nimic. Cumpara de 20-50.000 RON lunar de la Dedeman cu cardul de credit... clientul oricum iti da banii, tu sa-i cumperi conform devizului.

Beneficiile? iti ramai tie.

Si mai sunt chestii de genul, iei bilete de avion la toate neamurile indepartate (nu la saracii din europa ca-s ieftine, nu te doare capul), si multe multe alte solutii... Dar aia cu constructiile si benzina merg cel mai bine.

Ah, mai stiu o tipa care lucra la un hotel in Boracay :lol:
Avea hotelul ceva beneficii de la Mastercard pe 3 luni daca platesc clientii cu carduri mastercard.
Tipa platea cu cardul ei toate rezervarile walk-in (adica care nu au rezervari, vin cu cash) si alea online care selectau sa plateasca cash :lol:

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLex404, on 18 iulie 2018 - 17:22, said:

Ai ajuns la 6000 RON cheltuiti sa zicem.
Dupa, iti faci PayPal business si il integrezi pe un domeniu (semi fantoma) si-ti faci plati singur de cat te mai tine salarul, de inca vreo 6-10.000 RON.
Paypal Business-ul ala nu are comisioane la incasare? Exista metode mai bune Posted Image

Dar restul da, sunt valide, si eu mai cumpar ocazional cunoscutilor/neamurilor mai putin pricepute electronice (ei ma roaga sa le cumpar pentru ca nu se pricep, de obicei ii ajut si cu instalarea), le platesc cu cardul si ei imi dau banii cash. Sau le iau bilete de avion, la evenimente, etc. Sunt o gramada de oameni carora le e frica sa faca plati online/sa cumpere chestii la care nu se pricep/etc.

De obicei le spun ca pot sa-si faca card si sa aiba 2% bonus, reduceri la bilete de avion, ca pot plati in rate fara dobanda, etc dar la majoritatea li se pare prea complicat sa-si faca un credit card ...

Am avut situatii cand am cumparat un bilet extra de avion dus-intors pentru mine desi nu calatoream si tot ieseam mai ieftin decat ar fi platit persoanele care aveau nevoie de bilete (dar care nu aveau reducerile pe care le am eu datorita credit cardului).

Edited by utopium, 18 July 2018 - 17:35.


#45
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Nu poți cumpăra nimica pe firma cu cardul personal.
Întreabă orice contabil. Doar cash sau cu cardul firmei.

Nu știu câți cunoscuți aveți voi și cât de des cumpăra aia electronice dar eu nu am atâția...

Aia care cumpără de 500 de milioane cu cardul de credit de la Dedeman  iar mi se pare...
Adica preferi sa plătești taxe la salariu de 100 și ceva de milioane în loc sa bagi cheltuieli și sa îți deduci TVA ul?

Pana acuma doar partea cu paypal business mi se pare fezabila.

#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Poti face dispoziție de plata prin decont de cheltuieli. Nu contează ca plătești cu cardul sau cu banii personali. Ah, ca in România se dau bani aiurea din casa și “vii cu bonul sau factura” direct e alta treaba. Dar in mod normal se face decont de cheltuieli, dispoziție de plata cu dovada aferentă și așa mai departe. Și-ți deduci și TVA-ul după.


PayPal are comision, într-adevăr. Ăla e bun doar la scos Cash și pus in rate la nevoie...

Edited by Lex404, 18 July 2018 - 18:46.


#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEduard55, on 18 iulie 2018 - 18:12, said:

Nu poți cumpăra nimica pe firma cu cardul personal.
Întreabă orice contabil.
Ba da, poti, daca esti actionar in firma se numeste imprumut asociat. Eu platesc des cu cardul personal facturi ale firmei si se considera ca am imprumutat firma.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar și dacă ești doar angajat, prin avansuri din trezorerie (542).

Într-adevăr. Nu exista nicio reglementare clară. Nu e ilegal. E practic, perfect legal și simplu.

Dacă tu ai un angajat in deplasare și rămâne fără un far la mașina, neașteptat, o sa îl cumpere din banii proprii. Nu contează ca e Cash sau card, pentru ca nu i-ai dat avans și pentru aia ca e imprevizibil.

Angajatul vine cu factura. Înregistrezi factura. Faci plata facturii din contul de avansuri din trez. Plătești angajatul din casa.


In condițiile ideale, contul de avansuri (ca de aia se numește “avans”) din trezorerie se dau banii in avans. Dar nu exista nicio baza ca nu poți sa ii dai și după înregistrarea facturii, mai ales ca exista și situații imprevizibile.

Edited by Lex404, 18 July 2018 - 19:41.


#49
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Va soptesc ca Orange Money ( Direct Marketing - Combination Catalog and Retail Merchant: MCC #5965) are transfer catre IBAN romanesc gratuit...

Si da, @Lex404 are dreptate, se poate plati cu cardul personal o factura pt firma, doar ca nu prea se practica.

Edited by easy90rider, 18 July 2018 - 20:28.


#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Opa, vrei sa zici ca pot baga card de credit pe orange Money și scoate sume ca și plăti? :D
Ia sa văd... cât e limita?

La Revolut e cu schepsis. Nu știu încă exact cum vede plățile cu CC și Revolut are cod de instituție financiară non Cash advance, dar unele bănci iau tot grupul 6xxx ca și Cash advance...

#51
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

View Postutopium, on 18 iulie 2018 - 16:50, said:

Si in Romania ai cash-back sau bonusuri de 2% (sau mai mult), asigurare pentru produse (la unele carduri), comision de schimb valutar 0%, ridicare de la bancomat cu 1% comision,
Care sunt acelea cu bonus de 2% si/sau comision de schimb valutar 0%? Au cumva taxa anuala? Am ceva euro ramasi prin Romania si n-ar fi rau sa pot platii cu un asemenea card in Romania sau prin Europa. Stiu ca m-am uitat acum ceva timp si n-am gasit. Cat de usor platesti cc dintr-un alt cont bancar decat cel al cc emis de banca respectiva.

Multumesc,

#52
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

View Posteasy90rider, on 18 iulie 2018 - 16:39, said:

@vladut01, exact. La BT imputernicitul pe cont poate goli contul dar nu poate ridica cardul nou, doar cu procura de la notar...
Peste ocean iti trimite cardul acasa in plic (posta obisnuita) si-l activezi la telefon introducand nr cardului, pin-ul, data nasterii, ccv, etc (depinde de card)

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din pacate nu exista sistem fara erori. Partea buna este ca niciodata nu ramii fara bani, intotdeauna ii primesti inapoi... Imaginati-va cum ar fi sa iti ia 18.000 de euro si sa spuna "din loguri se vede ca ati cumparat intr-adevar de 18.000 de euro. Va rugam sa returnati banii in 30 de zile. Poftiti aici o lista cu bogati care au nevoie de rinichi"

#54
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostLex404, on 18 iulie 2018 - 20:39, said:

Opa, vrei sa zici ca pot baga card de credit pe orange Money și scoate sume ca și plăti? Posted Image
Ia sa văd... cât e limita?

La Revolut e cu schepsis. Nu știu încă exact cum vede plățile cu CC și Revolut are cod de instituție financiară non Cash advance, dar unele bănci iau tot grupul 6xxx ca și Cash advance...
Iti trebuie cont orange, e noutate transferul pe IBAN, de aprox. o saptamana. Nu stiu daca s-au gandit la faptul ca existam noi :-D Limita e 10.500 lei pe an, dar o poti mari. la nelimitat. Eu am CC in Orange money (BRD si BT) de aprox. de cand a aparut.

Rev. are MCC 6012.

View Postvladut01, on 18 iulie 2018 - 20:57, said:

Peste ocean iti trimite cardul acasa in plic (posta obisnuita) si-l activezi la telefon introducand nr cardului, pin-ul, data nasterii, ccv, etc (depinde de card)
Asa a facut BRD cu cardul de credit... Trimis prin FanCURier, si nu a mai ajuns. Am reclamat la banca si dupa o luna am primit altul nou, ridicat de la banca, sa fiu mai sigur.

Edited by easy90rider, 18 July 2018 - 22:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate