Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dementa platii cu cardul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eram un mare suporter al platilor electronice, dar in ultima vreme m-am calmat, dupa doua patanii.

Opresc in Ungaria sa alimentez bolidu' cu motorina la Self-Service.

1. incerc cardul in HUF Revolut -> eroare, activati plata swipe.
Activez plata swipe si primesc in aplicatie mesajul "se pare ca vrei sa alimentezi singur, dar mai bine mergi si platesi la casier"
Ce destepti sunt astia de la Revolut, cum se gandesc ei ca e mai bine pentru mine...
Injur IAR Revolut

2. Folosesc clasicul card de DEBIT EUR Raiffeisen.
De debit, da? De Debit!

Aleg optiunea maxima, de 20 000 HUF ± 61 EUR
Ok, reusesc sa alimentez si primesc SMS ca am platit ± 61 EUR. Perfect!

3. Ajung la hotel in Budapesta si vreau sa platesc cu cardul EUR de debit, dar eroare.
Fonduri insuficiente!

WTF?! stiam ca sunt ± 2000 EUR pe card!
Ma uit in aplicatie si vad in cont -18 000 EUR.
Sa innebunesc pe moment, dar o iau pe indelete si vad un hold de 20 000 EUR (nu HUF)!

Vorbesc la Raiffeisen pe telefon (linia fierbinte), care promit ca vor studia problema.
De aia e bine sa ai 100 euroi in buzunar. Iti ajunge sa dormi o noapte si sa mananci la Mac!

P.S. De obicei se scoate imediat acel HOLD, dupa efectuarea tranzactiei.
Aici l-au pus si in alta moneda, dar nici nu l-au mai scos.
Probabil nu au mai putut.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
HAHAHHAHA Am patit si eu foarte des asta cu cardurile BT, dar au rezolvat.

Am sos anul trecut 50.000 de rupii srilankeze. BT-ul, destept tare, mi-a blocat contul si o suma neautorizata de... 50.000 RON. S-a rezolvat dupa un telefon.
Acum vad ca tot asa apar, dar nu mai blocheaza nimic.

La Revolut nu merg platile offline, adica in benzinarii, avion, si altele.

#3
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Intesa SanPaolo nici nu acceptă plata la self-service pentru carburant. Sunt foarte nesigure acele locuri pentru banii de pe card.

Trebuia să cauți un număr de telefon și de la benzinăria aia sau cine se ocupă de plățile alea. De obicei apare pe ecran un număr.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Italia, anul trecut.  (la ei 95% din benzinarii sunt self)..  Bag cardul, selectez 20 Euro. alimentez, plec.  Acasa ma uit pe extras. Erau blocati 100 de euro. Sun la ING imediat. Aaaa. stati linistit, asa e in Italia. In cateva zile va vin banii ....  WTF>  va jucati cu banii si cu nervii mei, r-ati ai dracu' .....

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
In weekend si parca si dimineata, nu au mers bancomatele BT la mine. I-am sunat, au zis ca se ocupa, ma rog. Ideea este c anu au fost singurii. Nici CEC si BRD nu au funcționat. Ma intreb ce anume s-a intamplat.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De aia cand merg dincolo , alimentez in Ro plin sau Austria plin si traversez Ungaria fara sa fiu nevoit sa platesc ceva .
In rest am un card pe care pun eu bani de pe alt cad , exact cat am nevoie imediat , niciodata n-am avut probleme . Pun doar sume mici chiar daca fac tranzactii de 10 ori dar stau relaxat !

Edited by Baxon, 16 July 2018 - 17:51.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Eu intotdeauna folosesc cardul de credit (niciodata cel de debit) si nu am avut niciodata nici o problema. Oricum, nu am alimentat niciodata la self-service si intotdeauna am la mine cand ies din tara un 3-400 euro cash de siguranta. Dar nu s-a intamplat niciodata sa am o problema la plata cu cardul (nici Ungaria, Austria, Germania etc.). Mastercard Gold la Raiffeisen.

Edited by jm2010, 16 July 2018 - 17:52.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBogotta, on 16 iulie 2018 - 17:46, said:

Italia, anul trecut.  (la ei 95% din benzinarii sunt self)..  Bag cardul, selectez 20 Euro. alimentez, plec.  Acasa ma uit pe extras. Erau blocati 100 de euro. Sun la ING imediat. Aaaa. stati linistit, asa e in Italia. In cateva zile va vin banii ....  WTF>  va jucati cu banii si cu nervii mei, r-ati ai dracu' .....

Pentru ca lumea foloseste carduri de credit, de aia. Si pe ala poate sa-ti blocheze si 500, nu ii bai.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLex404, on 16 iulie 2018 - 17:52, said:

Pentru ca lumea foloseste carduri de credit, de aia. Si pe ala poate sa-ti blocheze si 500, nu ii bai.
Sau alt card unde in cont nu se pun valori mari ! Folositi internet banking ...

Edited by Baxon, 16 July 2018 - 17:55.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
se mai intampla. la una din turele cand picase ing-ul, am intrat in peco sa alimentez, erau 2 amanet ca aveau plasticul ing si nu plasticul bnr. unul astepta sa vina un prieten cu banii, problema e ca al doilea nu era din oras. cum or fi rezolvat nu stiu, ca am auzit ca a durat pana a doua zi sincopa ing.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postslai, on 16 iulie 2018 - 17:54, said:

se mai intampla. la una din turele cand picase ing-ul, am intrat in peco sa alimentez, erau 2 amanet ca aveau plasticul ing si nu plasticul bnr. unul astepta sa vina un prieten cu banii, problema e ca al doilea nu era din oras. cum or fi rezolvat nu stiu, ca am auzit ca a durat pana a doua zi sincopa ing.

:lol:
#JeSuisING au fost cei mai tari atunci, au dat un comunicat dupa 10 ore de cand nu le mergea sistemul... si ala pe facebook :lol:

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu am avut niciodata probleme cu cardul si am calatorit prin peste 60 de tari. Card de credit HSBC UK, ING Romania CC, BT Forte CC si ABN Amro pe vremuri.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
ATENTIE...Revolut nu este banca iar cardurile emise de revolut NU functioneaza off-line, adica la POS urile din benzinarii, am luat si eu aceeasi teapa si mi-au aratat oamenii de pe aci ca insusi Revolut indica acest aspect la ei pe blog. Se leaga strict d eplata la POS urile din benzinarii, dar am auzit persoane carora nu le-a mers nici in avion.

Totusi, sunt de parere ca titlul topicului este mult deplasat...DEMENTA ??? hai sa fim seriosi, nu cumva e exagerat acest termen? Una peste alta, plata cu cardul e evolutie in primul si in primul rand, si nu o dementa . Erori sunt si vor vi , e un sistem informatic , se rezolva la customer service, e neplacut intr-adevar, dar totusi sa o numesti DEMNENTA....e prea mult.

Edited by cuculea, 16 July 2018 - 18:03.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Culmea este ca mie Revolut mi-a mers in Avion - Wizz!

@Courage - ti-am zis sa nu mai faci plinul singur la avion...

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostAdm, on 16 iulie 2018 - 18:06, said:

Culmea este ca mie Revolut mi-a mers in Avion - Wizz!

@Courage - ti-am zis sa nu mai faci plinul singur la avion...
Eu am patit-o, personal, la o benzinarie Asda din UK, cand am vrut sa platesc la o pompa care se debloca doar la plata cu cardul. Nu a mers cu revolut, a trebuit sa mut masina la o alta pompa care se debloca oricum, si am platit la casierie tot cu cardul Revolut. Noroc ca era seara si nu era nimeni in spatele meu, nu am deranjat pe nimeni cand am mutat masina la pompa alaturata. La fel de revoltat am fost si eu , ma apucasera toti dracii , imi venea sa arunc cardul revolut in wc si sa trag apa, fara gluma. Sera am intrat pe forum iar oamenii mi-au aratat unde revolut precizeaza explicit ca nu functioneaza la benzinarii, POS uri off line. M-am calmat si am trecut peste.

Am doi cunoscuti care au incercat in avion, unul la Wizz, altul la Delta Airline, ambii vrand sa foloseasca cardul Mastercard Revolut premium, nu le-a fost acceptat. Unul si-a platit consumatia cu ING, altul cu un card de UK, nu mai stiu de la ce banca.

Edited by cuculea, 16 July 2018 - 18:12.


#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
@cuculea

E dementa pentru ca:

- astfel de erori nu ar trebui sa apara!
E card de debit si NU ar trebui sa poti pune HOLD mai mult decat are disponibil.
Ideea de HOLD implica tocmai verificarea disponibilului din cont!

- sistemul de plati interbancar nu e de implementat de cateva zile, iar astfel de erori nu ar trebui sa fie posibile!

Cum ar fi fost sa nu mai am alte carduri sau numerar, si sa fiu la jumatate de planeta distanta?
Spre norocul meu, am numerar si alte carduri, dar e stupid.

#17
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostLex404, on 16 iulie 2018 - 17:52, said:

Pentru ca lumea foloseste carduri de credit, de aia. Si pe ala poate sa-ti blocheze si 500, nu ii bai.
De care "aia"? Nici pe carduri de credit nu se blocheaza sume aiurea, ci doar cand e vorba de garantii gen inchiriere masini sau hoteluri scumpe. Insa cred ca unii golani profita de sistem si blocheaza sume suplimentare... Daca nu ma insel, sistemul nici nu stie ca-i card de debit sau credit, doar iti haleste banii...

View Postcuculea, on 16 iulie 2018 - 18:01, said:

ATENTIE...Revolut nu este banca iar cardurile emise de revolut NU functioneaza off-line, adica la POS urile din benzinarii, am luat si eu aceeasi teapa si mi-au aratat oamenii de pe aci ca insusi Revolut indica acest aspect la ei pe blog.
O bizarerie, , se pare ca unii vestici nu-s in urma doar in privinta internetului broadband, ci si la carduri..  ce fac ei cam e un abuz..

#18
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Ok, e dementa, dar cu ce o înlocuiești? Cu dementa cash-ului? Sa stai cu toți banii în borseta și sa te uiți peste umăr când ești pe strada?:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate