Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schimbare acumulator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gabyxm, on 17 iulie 2018 - 08:34, said:

Circuitul de protectie ii pereche cu celula Li-ion pe care ii montat. Rolul lui ii de a deconecta celula Li-ion in cazul in care tensiune la borne scade sub o valoare (2.7V), trece de o valoare (4.3V) sau cand curentul de incarecare/descarcare trece de o anumita limita. Limitele astea is stabilite in functie de aplicatie/chimia/tipul/capacitatea acumulatorului de catre producator.
Chiar asta-i problema, circuitele de protectie pot avea diferente intre ele, diferente vizibile in exterior la pragului de curent si/sau de tensiune (minima si maxima) la care celula ii deconectata.
Daca tu elimini protectia originala cu care vine acumulatorul si montezi alta fara sa stii absolut nimic despre circuitul de protectie si celula, ii a dracu de beton de corect, pe bune!
Încă o dată : nu tot circuitul de protecţie/încărcare este mereu pe baterie . Nu poţi spune că e general .
Şi nu vorbesc din auzite .

#20
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 genius, on 17 iulie 2018 - 12:36, said:

Încă o dată : nu tot circuitul de protecţie/încărcare este mereu pe baterie . Nu poţi spune că e general .
Şi nu vorbesc din auzite .

Unde ai vazut tu ca am scris ca circuitul de incarcare ar fi pe acumulator? Doar circuitul de protectie se afla pe acumulator(celula).
Daca tot ai adus vorba, is curios pe ce acumulator(celula) ai vazut montat si circuitul de incarcare?
Majoritatea circuitelor de incarcare pentru o singura celula Li-ion is liniare si chiar alimentate la 5V ai randament de 60-70%, deci caldura disipata. Acumulatorul chiar trebuie plasat in asa fel incat sa nu fie influentat de sursele de caldura pentru ca ii scurtezi viata.

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 14:43, said:

dar mai am o intrebare : la toti acumulatorii de telefoane sunt 3 pini/conectori ... 2 sunt = si - dar al 3 pentru ce este ?
Pot fi unul sau mai multi pini auxiliari, cu functii diferite. Terminalele auxiliare poate fi legate la un rezistor sau divizor rezistiv pentru identificare tipului/prezentei acumulatorului, un termistor pentru masurarea temperaturii acumulatorului (in functie de care incarcarea ii permisa doar in intervalul 0..50oC), comunicatie cu un circuit specializat de tio "Coulomb counter" (pentru masurarea cantitatii de energie stocata in acumulator, numarului de cicluri de incarcare/descarcare, capacitatea reala a acumulatorului) etc.

Edited by gabyxm, 17 July 2018 - 13:44.


#21
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gabyxm, on 17 iulie 2018 - 13:36, said:

Daca tot ai adus vorba, is curios pe ce acumulator(celula) ai vazut montat si circuitul de incarcare?
Câţi acumulatori ai schimbat la tablete chinezeşti ?

#22
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 genius, on 17 iulie 2018 - 14:54, said:

Câţi acumulatori ai schimbat la tablete chinezeşti ?
Vezi ca incurci borcanele rau de tot! Nici chinezii nu mai fac porcarii cand vine vorba de acumulatori Li-po de capacitati mari. Mai gasesti si in ziua de azi la lucruri ieftine rau solutia de incarcare cu dioda si rezistenta serie de pe linia de 5V, dar is tot mai rare.
Mai ales la tablete, unde ai nevoie de vreo 4-5 tensiuni de alimentare distincte, ai PMIC (Power Management IC), care contine pe langa stabilizator LDO, surse in comutatie (sincrone), circuite auxiliare de control si partea de incarcator a acumulatorului Li-po care iti poate furniza 1-2A.

Hai sa nu mai vorbim povesti. Pune o poza (cat de fidela posibil, sa vad cel putin notatiile de pe piese, inclusiv circuitele integrate) cu PCB pe care "stii" tu ca ai si circuit de incarcare sa ne lamurim.

#23
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gabyxm, on 17 iulie 2018 - 17:38, said:

Hai sa nu mai vorbim povesti.
Ai fi surprins ce există în tabletele chinezeşti şi nu numai .

#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Is dispus sa invat lucruri noi de fiecare data. Deci, nu-mi povesti, arata-mi ce zici tu ca stii si io nu am vazut inca!
Fa o poza la PCB-ul ala despre care zici ca are protectie+incarcare pe el si posteaz-o!

Edited by gabyxm, 17 July 2018 - 20:33.


#25
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gabyxm, on 17 iulie 2018 - 20:28, said:

Is dispus sa invat lucruri noi de fiecare data. Deci, nu-mi povesti, arata-mi ce zici tu ca stii si io nu am vazut inca!
Fa o poza la PCB-ul ala despre care zici ca are protectie+incarcare pe el si posteaz-o!
Cu prima ocazie .

#26
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
No, ai gasit sau asteptam pana se vand condensatori cu nanotuburi de carbon la macelarie?
Io ti-am zis si mai sus, nu construieste asa ceva nici cel mai retardat chinez, asa ca....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate