Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Schimbare acumulator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Am o boxa Jbl Go care avea o baterie Li-ion de 600 mAh 3,7 V , am desfacut boxa cu gandul de ai pune o baterie de samsung s4 2600 mAh 3,8 V . Dar bateria originala a boxei avea in cap o placuta mica din care ieseau cele 2 fire "+/-" care se duceau la placa de baza a boxei . Am desfacut acea placuta mica de pe baterie incercand sa ii fac proba cu bateria de samsung si am rupt'o ... Oare ce insemna acea placuta mica din capul bateriei , sa fie ceva important sau era o simpla protectie doar pentru acea baterie ? Bateria de samsung s4 are ceva protectie , adica cand se incarca full si nu o scot imediat din priza sa nu ia foc :))

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:02, said:

Am desfacut acea placuta mica de pe baterie incercand sa ii fac proba cu bateria de samsung si am rupt'o ... Oare ce insemna acea placuta mica din capul bateriei?
Poți s-o arunci la recilare! Și bateria și plăcuța...

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:02, said:

Bateria de samsung s4 are ceva protectie , adica cand se incarca full si nu o scot imediat din priza sa nu ia foc :))
Monteaz-o așa.
Nu mai demonta plăcuța.
Ea are rolul de a controla încărcarea.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Intreb serios:
- ai mai desfacut la viata ta, cu succes, adica sa le asambelizi la loc si sa functioneze, ceva similar ?
- ce sanse credeai tu ca sint sa se potriveasca o baterie de telefon Samsung la o boxa JBL ?! Ca si forma, voltaj, amperaj, conexiuni ?!
- nu ai nici o poza cu dispozitivul inainte de a-l strica ? Macar unele dupa stricaciune se poate ?

Eu nu vad nici un fel de circuit electronic in baterie, deci protectie nu cred ca exista nicaieri in baterie.
Procesul de incarcare este controlat de alte circuite, din telefon/incarcator extern.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uI1eRy0uBI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6IvBDeexHBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by trollerul_de_serviciu, 16 July 2018 - 12:13.


#4
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Hai sa fim corecti, de desfacut e simplu, e mai greu cu montarea.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia pune matale o poză cu procesul tehnologic aici șa.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:02, said:

Bateria de samsung s4 are ceva protectie , adica cand se incarca full si nu o scot imediat din priza sa nu ia foc Posted Image)

Tare cred ca ai uitat semnul intrebarii.

#7
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Bateria o pun pe spatele boxei,poze nu am facut  ... [ https://www25.zippyshare.com/v/MaFbEgHw/file.html - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Nu este prima oara cand desfac o boxa portabila dar inlocuirea bateriei este prima oara ...

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poza aia e relativ inutila, se gasesc pe net destule.
Cu partea stricata poza ar fi fost ami buna, nu crezi ?!
De ce tot desfaci boxe din astea, e un hobby, o problema (medicala Posted Image)... ?!
Am mai intrebat odata: le mai si pui la loc, mai si functioneaza dupa aia ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 16 July 2018 - 12:38.


#9
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Le desfac pentru ca vreau sa vad ce este in interior , nu am avut nici o problema cu boxele pe care le'am desfacut

Edited by alexandrU_BogDan, 16 July 2018 - 12:42.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:41, said:

Le desfac pentru ca vreau sa vad ce este in interior
Pentru asa exista tutoriale pe yt , nu trebuie desfacut daca functioneaza, este vorba aia "mai bine dauneaza binelui"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SuT8aS49eKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca 7 minute i-a luat la unul cu experienta pentru cineva care face ocazional pe langa ca ramane cu piese mai si rupe ceva...

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
La unele baterii , circuitul de încărcare este doar pe baterie , la altele este şi pe baterie şi pe placă .
E posibil ca bateria de Samsung să nu se potrivească .
Şi , având în vedere că boxele portabile JBL sunt nişte chinezării infecte , e posibil ca bateria de Samsung să nu meargă .

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:41, said:

Le desfac pentru ca vreau sa vad ce este in interior , nu am avut nici o problema cu boxele pe care le'am desfacut
Hehe, cam asa faceam si eu pe la 10-14 ani, mai mult cu jucarii mai simple, nu aveam atitea electronice pe vremea aia.

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 12:02, said:

Am o boxa Jbl Go care avea o baterie Li-ion de 600 mAh 3,7 V , am desfacut boxa cu gandul de ai pune o baterie de samsung s4 2600 mAh 3,8 V . Dar bateria originala a boxei avea in cap o placuta mica din care ieseau cele 2 fire "+/-" care se duceau la placa de baza a boxei . Am desfacut acea placuta mica de pe baterie incercand sa ii fac proba cu bateria de samsung si am rupt'o ... Oare ce insemna acea placuta mica din capul bateriei , sa fie ceva important sau era o simpla protectie doar pentru acea baterie ? Bateria de samsung s4 are ceva protectie , adica cand se incarca full si nu o scot imediat din priza sa nu ia foc Posted Image)
-acumulatorul din boxa era Li-Po si avea PCB-ul de protectie vizibil in exterior (placuta mica).
-acumulatorul Samsung ARE protectie si PCB-ul se afla in interiorul lui. Practic, contactele aurite care le vezi la exterior is defapt parte din PCB-ul de protectie.
Tot ce trebuie sa faci ii sa conectezi acumulatorul de Samsung direct la electronica boxei, in locul in care iti veneau legate firele de la cel cu care a venit boxa, respectand polaritatea. Nu pastrezi PCB-ul de protectie de pe acumulatorul vechi pentru ca ai altul in acumulatorul de Samsung.

 trollerul_de_serviciu, on 16 iulie 2018 - 12:10, said:

Intreb serios:
- ai mai desfacut la viata ta, cu succes, adica sa le asambelizi la loc si sa functioneze, ceva similar ?
- ce sanse credeai tu ca sint sa se potriveasca o baterie de telefon Samsung la o boxa JBL ?! Ca si forma, voltaj, amperaj, conexiuni ?!
- nu ai nici o poza cu dispozitivul inainte de a-l strica ? Macar unele dupa stricaciune se poate ?

Eu nu vad nici un fel de circuit electronic in baterie, deci protectie nu cred ca exista nicaieri in baterie.
Procesul de incarcare este controlat de alte circuite, din telefon/incarcator extern.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uI1eRy0uBI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uita-te in videoclipul postat de tine la 7:30. Ce vezi acolo ii PCB-ul de protectie, care ii posibil sa aiba si alta functie (identificare, termistor pentru masurarea temperaturii acumulatorului etc).
Circuitul de protectie ii in acumulator, circuitul de incarcare ii pe placa de baza a telefonului, "incarcatorul" pe care il bagi in priza ii o sursa de tensiune (stabilizata).
Asa arata un PCB de protectie de Nokia BL-5 si la fel o sa gasesti in orice acumulator de telefon, chiar si la chinezariile slabe.

Edited by gabyxm, 16 July 2018 - 13:48.


#14
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Am inteles multumesc pentru raspunsuri , dar mai am o intrebare : la toti acumulatorii de telefoane sunt 3 pini/conectori ... 2 sunt = si - dar al 3 pentru ce este ?

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 alexandrU_BogDan, on 16 iulie 2018 - 14:43, said:

la toti acumulatorii de telefoane sunt 3 pini/conectori ... 2 sunt + si - dar al 3 pentru ce este ?
Controlul „smart” al încărcării.

#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gabyxm, on 16 iulie 2018 - 13:37, said:

-acumulatorul din boxa era Li-Po si avea PCB-ul de protectie vizibil in exterior (placuta mica).
-acumulatorul Samsung ARE protectie si PCB-ul se afla in interiorul lui. Practic, contactele aurite care le vezi la exterior is defapt parte din PCB-ul de protectie.
Tot ce trebuie sa faci ii sa conectezi acumulatorul de Samsung direct la electronica boxei, in locul in care iti veneau legate firele de la cel cu care a venit boxa, respectand polaritatea. Nu pastrezi PCB-ul de protectie de pe acumulatorul vechi pentru ca ai altul in acumulatorul de Samsung.
Total greşit ! Nu toate circuitele de încărcare/protecţie sunt la fel .
Corect ar fi fost să pună o celulă nouă pe electronica veche .

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,180
  • Înscris: 13.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z9o7SAtDcJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 genius, on 16 iulie 2018 - 18:15, said:

Total greşit ! Nu toate circuitele de încărcare/protecţie sunt la fel .
Corect ar fi fost să pună o celulă nouă pe electronica veche .

Circuitul de protectie ii pereche cu celula Li-ion pe care ii montat. Rolul lui ii de a deconecta celula Li-ion in cazul in care tensiune la borne scade sub o valoare (2.7V), trece de o valoare (4.3V) sau cand curentul de incarecare/descarcare trece de o anumita limita. Limitele astea is stabilite in functie de aplicatie/chimia/tipul/capacitatea acumulatorului de catre producator.
Chiar asta-i problema, circuitele de protectie pot avea diferente intre ele, diferente vizibile in exterior la pragului de curent si/sau de tensiune (minima si maxima) la care celula ii deconectata.
Daca tu elimini protectia originala cu care vine acumulatorul si montezi alta fara sa stii absolut nimic despre circuitul de protectie si celula, ii a dracu de beton de corect, pe bune!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate