Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari existentiale :)

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8...
Au mai fost discutate.
Concluzii incerte :D

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
O întrebare existențială, plină de sens, pescuită pe alt topic:

View Postheart_of_ice, on 25 iulie 2018 - 16:37, said:

Culorile nu te încântă? Gustul? Mirosul? Sexul?


#39
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
19. Nu va strangeti comori pe pamant, unde le mananca moliile si rugina si unde le sapa si le fura hotii;
20. ci strangeti-va comori in cer, unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.
21. Pentru ca unde este comoara voastra, acolo va fi si inima voastra



sa traiesti de pe o zi pe alta este singura cale, nu sa vezi , sa mirosi, sa gusti...retineti ca nu faci ce vrei tu ci faci ce vrea Dumnezeu...

Fiindca mai lesne este sa treaca o camila prin urechea acului decat sa intre un om bogat in Imparatia lui Dumnezeu." (Luc.18:25)


sunt multi care se bucura si sfarsesc prost, intotdeauna sa ai in minte, cum il fac pe Dumnezeu fericit ?

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Sa trăiești de pe o zi pe alta, nu înseamnă sa nu ai bani

#41
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DuPhCmmfKiE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chorus :
Oh traveler, where you going ? You'll end up back
How many people have regretted unwise before you and me (bis)

How many overpopulated countries and desert areas have you seen?
How much time have you wasted? How much are you losing more and that you let ?
Oh you the stranger, you never cease to run in other countries
Destiny and time follow their race but you do not know it

(Chorus x2)

Why is it your heart so sad? Why are you standing there like an unhappy?
The difficulties do not last and you do not learn build and nothing more
The days do not last, just like your youth and mine
Oh the unfortunate luck of which went like mine

(Chorus x2)

Oh you who travel, I give you an advice to follow now
See what suits you before you buy or sell
Oh you the sleepy, news reached me of you, it happened to you what happened to me
So the heart back to its creator the Almighty

se potriveste putin

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdark, on 25 iulie 2018 - 17:02, said:

O ĂŽntrebare existențială, plină de sens, pescuită pe alt topic:

Ei, cum sa nu, încă :naughty:

Doar ca, asta nu înseamnă ca nu te cauta si gînduri mai altfel, zic că te caută ele.

Hai mai @dark, de cint te bălăcești tu in prozaic ?!
TU cea ,,atoatecurioasa ", de cele altfel.

#43
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcristirg, on 16 iulie 2018 - 11:45, said:

1. Exista Dumnezeu? -DA,categoric
2. Ce scop avem noi pe pamant? - scopul este mantuirea sufletului
3. De ce existam? - ca sa traim viata,scopul final este mantuirea sufletului
4. Exista RAI/IAD ? - da exista
5. Ce se intampla dupa moarte? - traim cu sufletul in vesnicie,in iad sau rai
6. Exista reincarnare? - nu exista reincarnare,e doar o amagire,o minciuna diavoleasca
7. Exista extraterestrii? - nu exista
8. De ce murim? - moare doar corpul fizic sufletul e nemuritor
La ce te ajută mântuirea sufletului?

Știu ca ți dau o veste nasoală dar nu există suflet.....un câine viu face mai mult decât un leu mort

#44
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 09 august 2018 - 08:35, said:


La ce te ajută mântuirea sufletului?

Știu ca ți dau o veste nasoală dar nu există suflet.....un câine viu face mai mult decât un leu mort

Singura noastră speranță, rămâne învierea! :)

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Un ciine viu face mai mult pe pămînt, nu stim ce face in alta parte, unde a ajuns fostul leu :)

#46
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
1. Exista Dumnezeu?
Tot ce exista e parte a unui sistem sau subsistem. Sistemele sunt structuri organizate. Autoorganizarea nu am auzit sa fi fost demonstrata si nici observata vreodata. Deci… trebuie sa existe un Organizator.

2. Ce scop avem noi pe pamant?
Undeva scrie (intr-o Carte ce contine argumente si indicii care o fac demna de a fi luata in considerare) ca, nu am fost proiectati si creati asa de la inceput. Suntem astazi structurati cu o fire duala dar antagonista. Cele doua firi se manifesta in fiecare din noi prin altruism si egoism. Una trebuie aprobata si pusa la conducere, cealalta lasata in opozitie. Convingerile din constiinta vor creiona un caracter. Configurarea unui caracter final de calitate este scopul.

3. De ce existam?
Ceea ce exista deja (Universul stiut si nestiut) trebuie sa se dezvolte continuu. Acest lucru se va realiza si prin tine, daca vei fi gasi (prin incredintarile tale) in armonie cu "Marele Organism" si nu o "tumora canceroasa".

4. Exista RAI/IAD?
Exista lucruri utile si gunoaie? Fiecare cu locul lor.

5. Ce se intampla dupa moarte?
Cel ce din proprie incredintare ajunge sa-si renege firea distrtuctiva si lupta impotriva chemarilor ei cat va (mai) trai, va fi gasit reabilitat si indreptatit la a fi readus la o alta viata, fara mostenirea de care s-a dezis.

6. Exista reincarnare?
Daca vom fi recreati intr-o zi se poate spune ca exista, desi nu stiu ce fel de trup vom avea.

7. Exista extraterestri?
Daca am fi vizitati de ingeri se cheama ca am fi vizitati de extraterestri, nu? Indiferent daca acestia ar veni din universul material sau dintr-o alta dimensiune. Eu zic ca da si unii chiar vegheaza Pamantul.

8. De ce murim?
Pentru ca acum, genetic vorbind, suntem purtatori de virusi pentru Marele Sistem bazat pe Dragoste. Nu-si permite sa ne primeasca, sa ne integreze asa. Ne ofera insa acest timp limitat pe care noi il numim viata, pentru a constientiza si invata despre nevoile noastre si despre consecintele fiecarui tip de nevoi.
Cel ce va iubi Calea Adevarul si Viata, se va Salva.

Edited by "Oblio", 12 August 2018 - 11:25.


#47
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post"Oblio", on 12 august 2018 - 11:22, said:

1. Exista Dumnezeu?
Tot ce exista e parte a unui sistem sau subsistem. Sistemele sunt structuri organizate. Autoorganizarea nu am auzit sa fi fost demonstrata si nici observata vreodata. Deci… trebuie sa existe un Organizator.

2. Ce scop avem noi pe pamant?
Undeva scrie (intr-o Carte ce contine argumente si indicii care o fac demna de a fi luata in considerare) ca, nu am fost proiectati si creati asa de la inceput. Suntem astazi structurati cu o fire duala dar antagonista. Cele doua firi se manifesta in fiecare din noi prin altruism si egoism. Una trebuie aprobata si pusa la conducere, cealalta lasata in opozitie. Convingerile din constiinta vor creiona un caracter. Configurarea unui caracter final de calitate este scopul.

3. De ce existam?
Ceea ce exista deja (Universul stiut si nestiut) trebuie sa se dezvolte continuu. Acest lucru se va realiza si prin tine, daca vei fi gasi (prin incredintarile tale) in armonie cu "Marele Organism" si nu o "tumora canceroasa".

4. Exista RAI/IAD?
Exista lucruri utile si gunoaie? Fiecare cu locul lor.

5. Ce se intampla dupa moarte?
Cel ce din proprie incredintare ajunge sa-si renege firea distrtuctiva si lupta impotriva chemarilor ei cat va (mai) trai, va fi gasit reabilitat si indreptatit la a fi readus la o alta viata, fara mostenirea de care s-a dezis.

6. Exista reincarnare?
Daca vom fi recreati intr-o zi se poate spune ca exista, desi nu stiu ce fel de trup vom avea.

7. Exista extraterestri?
Daca am fi vizitati de ingeri se cheama ca am fi vizitati de extraterestri, nu? Indiferent daca acestia ar veni din universul material sau dintr-o alta dimensiune. Eu zic ca da si unii chiar vegheaza Pamantul.

8. De ce murim?
Pentru ca acum, genetic vorbind, suntem purtatori de virusi pentru Marele Sistem bazat pe Dragoste. Nu-si permite sa ne primeasca, sa ne integreze asa. Ne ofera insa acest timp limitat pe care noi il numim viata, pentru a constientiza si invata despre nevoile noastre si despre consecintele fiecarui tip de nevoi.
Cel ce va iubi Calea Adevarul si Viata, se va Salva.

1. OK!

2. Cartea respectivă, e cumva Biblia? "firea duală dar antagonistă", ridică vina de pe umerii omului (păcatul)!

3. "tumora canceroasă" se poate vindeca!

4. "lucrurile utile și gunoaiele", nu au nicio legătură cu RAIUL și IADUL!

5. Și ce facem cu cei care nu au avut timpul necesar să treacă "testul"? Le mai dă Dumnezeu o șansă?

6. Asta este ÎNVIEREA, nu reîntruparea! Unicitatea vieții vs. pluralitatea vieții!

7. În accepțiunea comună, extratereștrii nu sunt îngerii din Cer, ci acele creaturi urâte ca dracu', cu capul cât dovleacul, ochii mari negrii și intenții malefice!
Îngerii sunt ființe de lumină, energie, diafane, frumoase, etc.!

8. OK!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate