Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Chitară începător

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016
Salutare, am 15 ani și vreau sa-mi iau o chitara deoarece de mic mi-a plăcut acest instrument,ce criterii trebuie sa îndeplinească chitara?
Bugetul maxim ar fi 200 lei.
Dacă puteți să-mi dati linkuri de la chitare sau sa-mi spuneți un magazin de chitare in București v-as fi recunoscător. :)


Vreau sa precizez faptul că vreau k chitara acustica sau clasica, nu am înțeles prea bine care e diferența dintre acestea, dar doresc una din ele

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, chitara clasica are griful mai lat, corzile sol-si-mi de plastic, corpul ceva mai rotunjit si mai mic decit la cea acustica. Cred ca e cea mai potrivita pentru in incepator.
Acustica are corzile de metal, prin grif are trecuta o vergea metalica (impidica griful sa se curbeze sub actiunea corzilor intinse), iar corpul chitarei e ceva mai amplu, mai mare.

Daca te apuci sa inveti pe acustica, degetele tale vor avea rau de suferit, buricele degetelor ti se vor tot taia si toci pina cind intr-un tirziu se va ingrosa pielea si nu te va mai deranja.
Corzile de plastic ale chitarei clasice sunt mult mai prietenoase cu degetele unui incepator.

Iti recomand un forum bun, de unde ai avea multe de invatat.
CInd te duci sa iti cumperi chitara, ia cu tine pe cineva care se pricepe, sunt destule de incercat la una inainte de cumparare.
Iar magazine in Bucuresti cred ca sunt destule, ex: https://www.musicandmore.ro/contact/
Si poate la cei 200 lei ai mai putea adauga ceva?

Edited by Taxon, 16 July 2018 - 07:38.


#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Eu îți recomand ca în timp să mai crești bugetul și să-ți cumperi o chitară clasică. Pentru început e ok așa ceva : Chitară clasiă Fender ESC-105 la 420 de lei.

Dacă ai nevoie de acorduri, tabulaturi și alte cele, vizitează link-urile astea (tot aici pe forum) :

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate