Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Despre vânzarea unei cărți

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 15 iulie 2018 - 22:55, said:

Ai nevoie de organizare juridică, pentru că tu te transformi din autor în comerciant de cărți.  
Așa e, are nevoie de un cod de identificare fiscală. Doar dacă îi vindea editura nu era necesar.

pasilla, am omis asta. Scuze! Posted Image

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 23:05, said:

Pasilla, am omis asta. Scuze! Posted Image
Scuze ar trebui sa isi ceara astia care fac legile, in nici un caz tu Posted Image

Edited by pasilla, 15 July 2018 - 23:12.


#21
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Tot nu am inteles de ce nu e ok prin olx?Sunt persoane care vand anual mii de produse acolo.Pur si simplu declari dupa la anaf cat ai scos din vanzare.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcarturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 23:44, said:

Tot nu am inteles de ce nu e ok prin olx?Sunt persoane care vand anual mii de produse acolo.Pur si simplu declari dupa la anaf cat ai scos din vanzare.
Vrei sa fii "legal", ori nu ?
Pe olx exista unii care au o forma de "organizare", PFA, SRL, etc.

Edited by pasilla, 15 July 2018 - 23:52.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 22:50, said:

Ce face el (mă rog, ce vrea să facă) nu e activitate comercială.

ba cam este :)
dupa mine sunt 2 activitati distincte aici:
-scrierea (si publicarea) unei carti, care genereaza drepturi de proprietate intelectuala si e permisa tuturor (chiar si functionarilor publici cu statut special)
-comercializarea unei carti (chiar daca e scrisa de tine), care e activitate comerciala si e interzisa functionarilor publici cu statut special

varianta corecta si simpla ar fi sa apeleze la o editura; ei tiparesc lucrarea, se ocupa de reclama si vanzare, iar autorului ii platesc doar drepturi de proprietate intelectuala.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 16 iulie 2018 - 06:26, said:

ba cam este Posted Image
Așa e, vânzarea de către el e activitate comercială. Zic că mi se duseseră la culcare jumate din neuroni, poate dacă era o oră normală îmi dădeam seama. Poate Posted Image
Aici m-am blocat cu gândirea:

View Post_Smiley_, on 16 iulie 2018 - 06:26, said:

varianta corecta si simpla ar fi sa apeleze la o editura; ei tiparesc lucrarea, se ocupa de reclama si vanzare, iar autorului ii platesc doar drepturi de proprietate intelectuala.


Totuși, normal mi s-ar părea ca, dacă au voie să obțină venituri în urma unei activității de creație literar-artistică, să aibă posibilitatea să fie autorizați pentru asta.

Edited by althea, 16 July 2018 - 07:28.


#25
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Creatia e una, comertul altceva. Mai sunt politisti, gadieni de penitenciar care au scos carti, dar le vindea editura, nu ei. Bineinteles, editura trebuie sa fie convinsa ca acea carte merita, va fi cumparata, ca doar ei din asta traiesc, nu sunt Maica Tereza. Acum, initiatorul fie nu a cautat o editura, fie editurile au considerat ca acea carte nu prezinta interes, nu se va vinde, deci ma tem ca nici initiatorul nu le va putea vinde. Cazul lui Godina e altceva, el era deja celebru cand a scos cartea, o parte din intamplarile amuzante le-a publicat pe facebook, siteul personal, lumea astepta deja cartea.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdincolodeuniforma, on 15 iulie 2018 - 20:46, said:

Când am vorbit cu un domn pentru implementarea opțiunii de comandă online ne-am lovit de o problemă:nu am nicio formă juridică, adică nu am înființat un pfa ori altă entitate juridică cu care să încheie contractul cei care fac procesarea cardurilor.
Intrebarea la care as vrea să primesc răspunsuri pertinente este: pentru a putea vinde o carte pe care am tiparit-o exclusiv pe cheltuială proprie am nevoie de pfa ori altă formă de înregistrare în registrul comerțului ori e suficient să declar veniturile la locul de muncă, în speță o unitate a Ministerului Justiției?
P.S. sunt funcționar public cu statut special.
Multumesc!

Ca functionar public cu statut special nu ai voie sa fii asociat sau actionar in nicio firma din cate stiu. Poti insa publica cartea pe persoana fizica - ori o vinzi tu, in cea mai simpla forma, trimitand-o prin posta celui care face comanda ori te intelegi cu editura sa faca acest lucru (deci fara plata cu cardul).  Veniturile le vei declara la ANAF nu la locul de munca, ca nu intereseaza pe nimeni.  Poti avea venituri din drepturi de autor pe persoana fizica, nu cred ca e vreo problema la job.

Cunosc mai multi oameni care au statut militar si care au publicat carti... Nu cred ca activitatea intelectuala poate fi considerata activitate comerciala, chiar daca rezulta niste venituri din aceasta.

Daca totusi te impotmolesti in chicitza cu statutul functionarului public.. fa un PFA pe numele sotiei si ii cedezi toate drepturile din vanzare cartii.. In acest fel veniturile nu vor fi inregistrate pe numele tau.

Edited by rosix, 16 July 2018 - 09:03.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postpasilla, on 15 iulie 2018 - 22:06, said:

Nu ai voie sa desfasori activitati comerciale ca persoana fizica.

P.S. Ma refer la Romania.

Ai aici o propunere de lectura.
Nici comert cu un volum mic de vanzari ? Taranii mai vand lapte, oua, rosii, etc. din ograda proprie.

Edited by althea, 16 July 2018 - 10:10.
https://forum.softpedia.com/topic/1056080-regulamentul-ariei-juridic/


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 09:26, said:

Nici comert cu un volum mic de vanzari ? Taranii mai vand lapte, oua, rosii, etc. din ograda proprie.

Aia nu-s tarani, sunt "producatori agricoli".  Tarani sunt cei care traiesc la oras si au caracter de "taximetrist"...

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aia-s taranoi.

#30
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Totusi ce te face sa crezi ca lumea va cumpara fix cartea ta?

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcarturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 23:44, said:

Tot nu am inteles de ce nu e ok prin olx?Sunt persoane care vand anual mii de produse acolo.Pur si simplu declari dupa la anaf cat ai scos din vanzare.

La o vânzare, se ia caracterul acelei vânzări. Terminologia folosită în legislație este "scopul obținerii unui profit", când se definește termenul de "activitate economică". Când vinzi ceva ce nu-ți mai trebuie pe OLX, scopul tău nu este obținerea de profit. Nu ai achiziționat acel produs în vederea vânzării. Însă, dacă scrii o carte, o tipărești, după care o vinzi, scopul tău este obținerea profitului. La fel dacă îți cumperi chestii din China și le vinzi pe OLX. Sunt care vând așa, dar nu o fac legal, dar sunt și utilizatori autorizați care vând pe OLX. Știu multe afaceri care lucrează pe site-ul respectiv.

View PostIon_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 09:26, said:

Nici comert cu un volum mic de vanzari ? Taranii mai vand lapte, oua, rosii, etc. din ograda proprie.

Producătorii agricoli pot desfășura activități economice în piețe, prin vânzarea producției proprie, în baza Legii 145/2014. Când vând la poartă, fără să aibă certificat de producător, o fac ilegal. Nu contează volumul, ci specificul activității.

#32
dincolodeuniforma

dincolodeuniforma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2018
Mulțumesc pentru răspunsuri! Cartea se va numi tot dincolo de uniformă, la fel ca si pagina de facebook pe care puteți găsi pasaje din ea.
Referitor la partea de vânzare, am căutat editurile mari dar nu au dorit colaborarea. Însă eu cred mult în lucrarea mea, nu o fac pentru bani ci pentru că asta mi-am dorit.
Voi incerca sa cedez drepturile firmei care se ocupă de site pentru a vinde ei în numele meu. Ce părere aveți?

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdincolodeuniforma, on 16 iulie 2018 - 22:03, said:

nu o fac pentru bani ci pentru că asta mi-am dorit.
Atunci o poti publica online cu acces gratuit.

Edited by pasilla, 16 July 2018 - 22:14.


#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdincolodeuniforma, on 16 iulie 2018 - 22:03, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri! Cartea se va numi tot dincolo de uniformă, la fel ca si pagina de facebook pe care puteți găsi pasaje din ea.
Referitor la partea de vânzare, am căutat editurile mari dar nu au dorit colaborarea. Însă eu cred mult în lucrarea mea, nu o fac pentru bani ci pentru că asta mi-am dorit.
Voi incerca sa cedez drepturile firmei care se ocupă de site pentru a vinde ei în numele meu. Ce părere aveți?

Acum, că nu ai scris-o pentru bani, e una. Cam pe ideea asta s-a mers și când drepturile de autor au fost considerate niște venituri speciale, care nu sunt considerate ca fiind generate de activități economice.

Singura problemă e vânzarea. Dacă găsești o editură să ți-o vândă, iar ei să-ți plătească drepturile de autor din vânzarea cărții, asta-i rezolvarea. Sunt multe edituri, ăștia mari au de unde alege și de-asta probabil că au zis pas, dar sunt sigur că se găsesc unii mai micuți. Ar fi bine să lucrezi cu unii care fac deja treaba asta, eventual au un site de cărți pe care vând cartea, poate să o vinzi și la ceva librării, chioșcuri de ziare.

În România, autorii se cam tem de publicatul online, dar ar fi și asta o variantă. Până la urmă e prima carte, dacă o aruncă unul pe Scribd, te cunaște mai multă lume, te urmăresc pe Facebook, o cumpără pe a doua, sau poate mai dezvolți alte afaceri în viitor.
Vezi care e treaba cu Amazon, dacă ei intermediază ca o editură, te plătesc ca drepturi, intermediază ei vânzarea, poate o pui și acolo.

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSmurfK, on 16 iulie 2018 - 11:15, said:

Producătorii agricoli pot desfășura activități economice în piețe, prin vânzarea producției proprie, în baza Legii 145/2014. Când vând la poartă, fără să aibă certificat de producător, o fac ilegal. Nu contează volumul, ci specificul activității.
Si cu toate astea, o fac bine merci.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 17 iulie 2018 - 00:18, said:

Si cu toate astea, o fac bine merci.
Daca nu ar fi lasati in pace, statul ar trebui sa cheltuiasca mult mai mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate