Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Distrugere medicamente expirate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postadicontakt, on 15 iulie 2018 - 20:55, said:


tie ti se par multe , repet TI SE PAR
Tu vezi de treabă ta că ți-ar prinde bine !
.....
" Gunoaiele " de genul asta au regim special și este normal ca ceva " întors " din surse aiurea, să fie controlat
.


#20
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Postoaspetele, on 15 iulie 2018 - 20:36, said:

Nu, ar trebui pusa la punct o procedura prin care farmacia sa accepte medicamente expirate de la pacienti dar sa nu fie pusa sa le plateasca . Se lucreaza la asa ceva.
Esti sigur ca farmacia plateste daca are medicamente expirate? La medicii de familie se face un contract cu o firma ce colecteaza deseurile medicale. Se plateste semestrial indiferent daca medicul are sau nu de predat deseuri medicale. Altfel nu-i lasa DSV-ul sa functioneze.
Ma gandesc ca si la farmacii e asemanator. Se plateste un abonament indiferent daca ai sau nu medicamente expirate de predat.

#21
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
banuiesc ca aruncate in wc o sa polueze de o sa rupa , o sa inghita pestii xanax si or sa dansese deasupra apei
hai mai omule ca nu aveai 4 tone de medicamente

View Post86-APP, on 15 iulie 2018 - 21:00, said:

Tu vezi de treabă ta că ți-ar prinde bine !
.....
" Gunoaiele " de genul asta au regim special și este normal ca ceva " întors " din surse aiurea, să fie controlat
.
"
"gunoaie" de genul asta ar trebui sa inghiti si tu sa te mai relaxezi , niste vicodin ceva , ca prea acid esti

Edited by adicontakt, 15 July 2018 - 21:06.


#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:26, said:

O postare de a mea pe facebook. Avand in vedere ca din 200 de prieteni nu s-a gasit decat 1 (unul) singur sa dea un share, propun o mica dezbatere asupra subiectului. Poate sunt eu nebun si am gresit! S-a intamplat azi si este perfect adevarata!

E de noaptea minții! Duc azi la farmacie o punguță cu nişte medicamente expirate. Doamna de la tejghea îmi spune, reproduc aproximativ cu cuvintele dumneaei, "o să vă dau un formular pe care o să-l completați în 4 (patru) exemplare, unde trebuie să specificați denumirea medicamentelor, numărul de bucăți, proveniența (!) lor, motivul pentru care au expirat şi datele dumneavoastă din buletin".
M-a luat capul. Am păşit uşor spre uşă, când să ies din farmacie îi zic doamnei "uitați, le las aici, jos, faceți ce credeți dumneavoastră că trebuie făcut". Şi dispar în trombă, auzind în urma mea vociferări şi vorbe de genul "nu se face aşa dom-le" sau "asta-i nesimțire".

Dați share masiv, vă rog, eu de obicei nu cer aşa ceva, dar poate ajunge cumva să citească postarea asta vreun mahăr de la sănătate, sau de la mediu, sau vreun politician. Asta dacă nu sunt ocupați cu nenorocirea acestei țări sau cu desființarea justiției.
Pai asa se numeste, nesimtire! Iti dau un exemplu, fata aceasta de AICI    a incercat sa le predea unei farmacii si nu a reusit sa le predea decat dupa mai multe drumuri pe la diverse farmaci iar tu mers la o singura farmacie care a spus ca le accepta si o iei la fuga!  Posted Image

Edited by stlk, 15 July 2018 - 21:21.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:26, said:

E de noaptea minții! Duc azi la farmacie o punguță cu nişte medicamente expirate.
De ce ai face asa ceva ? Dooooohhhhhh. Nu sunt deseuri nucleare :)
Clar nu mai sunt subiecte de discutat...

Edited by andreic, 15 July 2018 - 21:23.


#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Post86-APP, on 15 iulie 2018 - 21:00, said:



.....
" Gunoaiele " de genul asta au regim special și este normal ca ceva " întors " din surse aiurea, să fie controlat
.

Mie mi s-ar parea normal sa zici "multumesc" ca n-au ajuns in tomberon/pe strada/ aiurea la indemina copiilor, si sa te ocupi de /neutralizarea lor, indiferent de sursa.
Daca vrei sa faci pe KGB cu mine, le arunc oriunde si aia e, te descurci tu cu eventualele victime colatarale.

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Voi cati copii cunoasteti care mananca medicamente din tomberoane?

#26
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ok! Cred ca o sa raliez natiei noastre. Data viitoare cand voi avea medicamente expirate le voi arunca in parculete unde se joaca copii. Sper sa nimeresc pe cativa dintre voi cand va plimbati fii sau nepotii!

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 21:11, said:

Ok! Cred ca o sa raliez natiei noastre. Data viitoare cand voi avea medicamente expirate le voi arunca in parculete unde se joaca copii. Sper sa nimeresc pe cativa dintre voi cand va plimbati fii sau nepotii!

De ce, a zis cineva sa le arunci acolo? Ideea ii geniala, pentru o seara o sa ajungi celebru la stiri cu imagini de genu' te baga politia in duba cu gluga pe cap.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica medicamentele sunt bune pentru oameni dar periculoase pentru mediu.
Get a life!

Si nu, nici o farmacie nu e obligata sa iti recicleze tie gunoaiele uitate prin sertare.

Edited by Friskey, 15 July 2018 - 21:15.


#29
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Stau si ma intreb cum de va suporta pamantul!

Edited by Chifteluta, 15 July 2018 - 21:15.


#30
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:34, said:

si erau medicamente pentru boli psihice, care mi-au ramas cand pacientului i s-a schimbat tratamentul
Ce pacient Posted Image

#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postedy_wheazel, on 15 iulie 2018 - 21:08, said:

Voi cati copii cunoasteti care mananca medicamente din tomberoane?
Exemplu: Trei copii intoxicati cu medicamente gasite la gunoi in comuna Ardusat

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 20:34, said:

Haideti mai baieti! Serios? Nu pot sa le arunc pur si simplu la gunoi sau la WC. Refuz sa fac asta. La gunoi exista posibilitatea sa le gaseasca cineva, si erau medicamente pentru boli psihice, care mi-au ramas cand pacientului i s-a schimbat tratamentul, iar la  WC nu le arunc ca ma gandesc la natura.



Si este mai bine sa le aruncam?
ne spui până la urmă de ce ai lăsat medicamentele ,,pacientului,, să expire?

#33
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postgreenlife, on 15 iulie 2018 - 21:01, said:

Esti sigur ca farmacia plateste daca are medicamente expirate? La medicii de familie se face un contract cu o firma ce colecteaza deseurile medicale. Se plateste semestrial indiferent daca medicul are sau nu de predat deseuri medicale. Altfel nu-i lasa DSV-ul sa functioneze.
Ma gandesc ca si la farmacii e asemanator. Se plateste un abonament indiferent daca ai sau nu medicamente expirate de predat.
in abonament intra un kil pe an parca.

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Poststlk, on 15 iulie 2018 - 21:16, said:


Da. In 2012 ma-sa o aruncat la gunoi medicamentele si le-o gasit copii. Tot asa cum le puteau gasi in sertar. Situatia ii exceptie, nu regula.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostChifteluta, on 15 iulie 2018 - 21:14, said:

Stau si ma intreb cum de va suporta pamantul!

Tu, fara indoiala, ai procedat corect. Insa nu stiu daca e vreo procedura de predare a medicamentelor expirate in sensul ca, daca le arunci in canalizare, nu cred ca poluezi foarte mult apele uzate cu acele medicamente....  Nu stiu cum e in alte tari.. probabil ca exista niste recipiente inchise unde sa poti preda medicamente nefolosite, astfel incat sa nu le ia altcineva la iesire.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Poststlk, on 15 iulie 2018 - 21:16, said:

,,se presupune,, dar de fapt au tras câte-o gură bună de pălincă

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate