Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cateva intrebari legate de vanzare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! Intrucat tatal meu a decedat va trebui sa ma mut cat mai repede posibil pentru a fi mai aproape de matusa mea care ma va ajuta de azi inainte. Stau in Bucuresti, insa cam departe de matusa mea iar acesteia i-ar fi mai usor daca as locui aproape de ea. (nu ma pot deplasa decat foarte greu cu cadrul prin casa). Ideal ar fi sa gasim ceva langa blocul ei sau macar la o statie distanta.

Ce intrebari am eu:

- cat dureaza o succesiune? Acum eu am 3/4 iar tatal meu avea 1/4 din apartament. Cineva mi-a zis ca ar dura 2 luni, este adevarat? Nu se poate totusi mai repede?
- exista vreo posibilitate sa o imputernicesc pe matusa mea sa ma reprezinte in absolut orice? De la vanzare imobil, mers la notar, succesiune etc. Eu nu ma pot deplasa. Si sa fie ceva pe termen mai lung, sa nu platesc de fiecare data cand o imputernicesc sa faca ceva.
- apartamentul nu are termopane si zugraveala este cam dusa. Unchiul meu zica ca ar da o lavabila inainte sa-l vindem. Un prieten a zis sa-l vand asa sa nu mai bag bani ca oricum e degeaba. Voi ce sfat imi dati? Sunt unii pereti destul de patati pe alocuri. Mobila (comunista) trebuie sa o dau afara sau o pot lasa? Nu o mai iau cu mine.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Trist, condoleanțe. Posted Image

Quote

exista vreo posibilitate sa o imputernicesc pe matusa mea sa ma reprezinte in absolut orice? De la vanzare imobil, mers la notar, succesiune etc
Da. E o procură de 80 de lei (aprox) și acoperă totul. Necesită deplasarea la notar, dar mai sunt notari care vin (gratis) la domiciliul clienților, în special cei pocăiți vin gratuit.
(Pentru succesiune se face o procură specială, pentru vânzare și aspectele conexe se face alta; 150-160 lei în total)

Eu nu recomand să băgați bani în lavabilă, că oricum cumpărătorul va zugrăvi când schimbă geamurile, eventual toarnă o nouă șapă. Nu merită. Nici eu n-am făcut nici un fel de renovări când am vândut și bine a fost.

Edited by britneysbitch, 15 July 2018 - 18:27.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Condoleanțe...

Nu durează două luni o succesiune fără complicații, cum pare să fie la tine.

 gerbil, on 15 iulie 2018 - 18:19, said:

Mobila (comunista) trebuie sa o dau afara sau o pot lasa? Nu o mai iau cu mine.
Poate găsești cui s-o dai, aș zice că e de preferat să fie gol apartamentul.

#4
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Eu as zice sa nu o imputernicesti  pe matusa-ta lumea e parsiva in ziua de azi, si nu vreau sa te vad cu ochii in soare mai tarziu

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 james_tont89, on 15 iulie 2018 - 18:32, said:

Taci, măi... nici chiar așa.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 gerbil, on 15 iulie 2018 - 18:19, said:

Salut! Intrucat tatal meu a decedat va trebui sa ma mut cat mai repede posibil pentru a fi mai aproape de matusa mea care ma va ajuta de azi inainte. Stau in Bucuresti, insa cam departe de matusa mea iar acesteia i-ar fi mai usor daca as locui aproape de ea. (nu ma pot deplasa decat foarte greu cu cadrul prin casa). Ideal ar fi sa gasim ceva langa blocul ei sau macar la o statie distanta.

Ce intrebari am eu:

- cat dureaza o succesiune? Acum eu am 3/4 iar tatal meu avea 1/4 din apartament. Cineva mi-a zis ca ar dura 2 luni, este adevarat? Nu se poate totusi mai repede?
- exista vreo posibilitate sa o imputernicesc pe matusa mea sa ma reprezinte in absolut orice? De la vanzare imobil, mers la notar, succesiune etc. Eu nu ma pot deplasa. Si sa fie ceva pe termen mai lung, sa nu platesc de fiecare data cand o imputernicesc sa faca ceva.
- apartamentul nu are termopane si zugraveala este cam dusa. Unchiul meu zica ca ar da o lavabila inainte sa-l vindem. Un prieten a zis sa-l vand asa sa nu mai bag bani ca oricum e degeaba. Voi ce sfat imi dati? Sunt unii pereti destul de patati pe alocuri. Mobila (comunista) trebuie sa o dau afara sau o pot lasa? Nu o mai iau cu mine.

1) cam asa dureaza sau chiar mai mult (depinde de situatie)
2) da! exista imputernicire-procura speciala se face pe termen limitat sau nelimitat uite un model AICI
3) nu stiu ce sa zic.

Odihneasca-se in pace!

Edited by stlk, 15 July 2018 - 18:36.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu zic sa-i dai o lavabila, ca oricum va fi mai putin mai atragator pt un client.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Condoleante!
Succesiunea se poate face intrun termen destul de scurt.
Se poate gasi un notar care sa vina acasa pentru procura.
Pentru vanzare ai nevoie de o gramada de hartoage, care pot consuma mult timp si bani.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
mai întâi caută un schimb.poate ți se potrivește ceva.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
@gerbil Cati ani ai?

Edited by YourFan, 15 July 2018 - 18:38.


#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Condoleante. Eventual spune zona in care cauti alt apartament sau garsoniera, ca poate exista vre-un coleg de pe forum in zona respectiva si te poate ajuta.

Edited by baribalu, 15 July 2018 - 18:39.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Condoleanțe și tatăl meu a murit acum 2 ani de infarct.

Până atunci nu a fost niciodată bolnav

Legat de succesiune da cam asta este durata  

In prima săptămână te duci și se face actele
După care se aștepta hârtia de la ANAF daca sunt datori

După se aduce martori pt finalizare acte.

Deci da durează ceva.

Belește ochii foarte bine unde vrei sa iei după vânzare

Fa un calcul înainte cât iei pe apartament și cam cat costa unde vrei sa iei.


#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 YourFan, on 15 iulie 2018 - 18:37, said:

@gerbil Cati ani ai?

40. Multumesc pentru sfaturi tuturor. Prin Dr Taberei as vrea sa ma mut la Romancierilor. Am un prieten bun cu imobiliare ma va ajuta el cand va fi cu vanzarea.

Edited by gerbil, 15 July 2018 - 19:26.


#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
NU in Bucuresti.
Succesiune simpla, un singur copil, absolut nimic altcineva, un  singur apartament, absolut nimic altceva = durata (din cite tin eu minte) - 7-14 zile.

#15
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Am avut de golit mobila dintr-un apartament...dat anunt pe OLX  "donez mobila....." pana seara vreo 40 apeluri....au venit, au incarcat masina, au plecat..... economie....vreo 300 de lei cat m-ar fi costat caratul pana jos+masina....

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Da, dat poate aveai mobila mai buna.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 zzhunt, on 15 iulie 2018 - 20:57, said:

Da, dat poate aveai mobila mai buna.
gunoiul unuia este aurul altuia.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 gerbil, on 15 iulie 2018 - 18:19, said:

Cineva mi-a zis ca ar dura 2 luni, este adevarat? Nu se poate totusi mai repede?
Nu. Scoti hartiile care trebuie inainte (fisc, anaf daca trebuie...), te programezi si de regula in cateva zile mergeti la semnat si e gata.

Edited by andreic, 15 July 2018 - 21:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate