Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cum un jurnalist a blocat acordarea unui doctorat pe o lucrare plagiata in cazul lui Liviu Pop

* * * * - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
Cititi articolul de mai jos, care  e absolut uimitor , mai ales prin felul in care o jurnalista arata impostura lui liviu pop si mai ales a celor care faceau parte din comisia de acordarea a titlului. Absolut gretos felul in care conducatorul de doctorat al lui liviu pop il pupa in fund, alaturi de membrii comisiei.. si partea naspa e ca daca nu era femeia aia ca sa demaste impostura acestor, Liviu Pop s-ar fi ales cu un doctorat capatat prin furt:

https://pressone.ro/...stru-liviu-pop/

Edited by vanitty, 15 July 2018 - 06:58.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Bravo ei, respect!
Corect ar fi să restituie banii încasați ca doctorand.  1800 x 6 = 10.800, nu va sărăci din asta.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Acum am citit și eu. Asta este rolul susținerilor publice ale tezelor de doctorat. De altfel se și numeste "apãrarea tezei" în fata publicului ai a comisiei de specialiști. Pe lângã curajul și profesionalismul acestei jurnaliste, remarc slugãrnicia profesorilor și mãsurã non-valorii acestui politruc. Ghinionul lui este ca acum nu mai este în gratiile grupului conducãtor pesedist ca altfel era fãcut doctor pe repede inainte

Edited by Kokoshmare, 15 July 2018 - 07:13.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Mă întreb, totuși, ce urmare va avea articolul, ținând seama de ce s-a spus la final:

„Domnule doctorand, ne pare rău, dar credem că e cel mai bine să nu existe nicio suspiciune. Suspendăm ședința de astăzi până în momentul în care domnul doctorand și domnul conducător de doctorat vor decide reparcurgea pașilor obligatorii”.

Cu alte cuvinte, nu l-au respins. Nici nu aveau cum, toți au acordat calificativul Foarte bine și au recomandat acordarea titlului de doctor.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 althea, on 15 iulie 2018 - 07:31, said:

vor decide reparcurgea pașilor obligatorii”.

Cu alte cuvinte, nu l-au respins.
nu l-au respins,dar l-au obligat sa-l refaca

ps. o imagine cat o mie de cuvinte (copiate) Posted ImageAttached File  pop.jpg   17.36K   7 downloads

Edited by STARTREK1, 15 July 2018 - 07:42.


#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Eu as schimba titlul, daca vanitty e de acord. Stiu ca suna wow cu "un jurnalist", dar nu e un jurnalist si atat.
E Emilia Sercan, femeia care a luptat si cu alte doctorate importante. Are si ea bubele ei, dar a contribuit foarte mult la scoaterea gunoiului de sub pres

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 STARTREK1, on 15 iulie 2018 - 07:41, said:


Da, după prima impresie - aia de bucurie datorită furtului descoperit - am recitit articolul  mi-am dat seama și eu de asta.
Atunci să dea banii înapoi membrii comisiei, că i-au luat degeaba.  
Cum naiba or să pună în acord ce au spus în ședință publică cu procesul verbal (sau cum s-o mai fi numind acum) pe care trebuie să-l facă la final? Cum o să arate rezumatul ședinței, calificativele FB și concluzia că lucrarea trebuie refăcută?

Tot zic de bani pentru că e o altă formă de furt din bani publici,  începând de la bursele încasate și terminând cu sporurile și avantajele profesionale pe care le au după ce obțin titlul de doctor.

Edited by althea, 15 July 2018 - 07:57.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
io am intrat de vreo 2 ori pe pagina de FB a individului, cu greu m-am abtinut sa nu Posted Image

prezenta planuri cincinale ca pe vremea raposatului
spunea cat de fericita e bunica-sa acum ca a mai primit 2 lei la pensie
si alte manele de spalat trepanatii pe cutia craniana

doctoranzii la 40+ ani cu afilieri politice nu sunt altceva decat impostori


In alta ordine de idei, sa inchei intr-o nota pozitiva, mai exista in tara asta si oameni cu koæ:

Quote

Și tot cum cere procedura, el a întrebat dacă există întrebări din public.
În acest punct am decis să intervin.
Amenințarea profesorului Pișleag m-a determinat să spun că teza are elemente de plagiat, deși intenționam să scriu acest lucru doar în articol, împreună cu relatarea ceremoniei.

"Nu știu cum să iau ceea ce ați spus, că «este bine să fim prudenți și atenți». Nu știu dacă este o recomandare sau o amenințare. O să trec peste și o să îmi fac meseria.
Dincolo de faptul că sunt ziarist, sunt și cadru didactic, coordonez lucrări de licență și de disertație, am susținut o teză de doctorat și știu ce înseamnă cercetare științifică.
Am venit aici ca să văd cum patru profesori universitari, printre care un rector și președintele Comisiei de Științe militare din CNATDCU, fac tumbe pentru a da un titlu de doctor pe baza unei teze care are elemente de plagiat".

ue sclavii

Edited by gumball3000, 15 July 2018 - 08:06.


#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006

 vanitty, on 15 iulie 2018 - 06:48, said:

Cititi articolul de mai jos, care  e absolut uimitor , mai ales prin felul in care o jurnalista arata impostura lui liviu pop si mai ales a celor care faceau parte din comisia de acordarea a titlului. Absolut gretos felul in care conducatorul de doctorat al lui liviu pop il pupa in fund, alaturi de membrii comisiei.. si partea naspa e ca daca nu era femeia aia ca sa demaste impostura acestor, Liviu Pop s-ar fi ales cu un doctorat capatat prin furt:


  Ha, ha, ha ! Pana sa citesc articolul, ma gandeam cine ar putea fi curajoasa jurnalista  care l-a facut pe "genunche" de cacao (a cata oara s-a penibilizat asta...) ? Imediat, gandul m-a dus la Emilia Sercan pe care o stiu de foarte mult timp ca unul dintre cei mai buni jurnalisti de investigatii. O stiu de la B1 TV, post tv unde a dezvaluit pe baza unor documentatii-beton multe fapte de "vitejie" ale hahalerelor din politica romaneasca de ultima speta. Iar numele Pisleag, conducatorul tezei de doctorat, sanchi, merge ca uns asociat cu "genunche". Ce se mai poate spune despre astia ? Ultimii oameni....

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ba baiatule, Pisleag ala de ce mai exista, sau de ce mai conduce doctorate?
E a patra lucrare plagiat.

#11
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015
astia-s nebuni la cap ...cu o asa lucrare in ce domeniu se vrea asta doctor...vorba lui base"dottore"

 don_dannielo, on 15 iulie 2018 - 08:02, said:

Ba baiatule, Pisleag ala de ce mai exista, sau de ce mai conduce doctorate?
E a patra lucrare plagiat.
pe cate lichele le-o fi facut cu diploma?

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 don_dannielo, on 15 iulie 2018 - 08:02, said:

de ce mai exista, sau de ce mai conduce doctorate?
pentru spaga

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,049
  • Înscris: 31.08.2006
Asa, ca fapt divers, lucrarea de licenta pe care fata mea o va sustine peste cateva zile la facultate are 39 de pagini fara bibliografie (40 de pagini sunt admise maxim). A dus lucrarea acum vreo doua saptamani la facultate pentru verificare si i-au gasit 1% similitudini. "Genunche" are 25% similitudini la 27 de pagini (asta se cheama teza de doctorat de 27 de pagini !!! ) fara bibliografie. Hai, ca e misto sa fii "dottore", cum zicea Base, in Romanica ! Oricum, din cauza multor hahalere care au luat acest titlu fara niciun merit si plagiind la greu, in Romania a devenit de ras sa fii doctor, nu o mandrie.

#14
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Interesanta e si descrierea felului in care s-au desfasurat lucrarile comisiei si atentia cu care urmareau dezbaterile membrii comisiei. Cred ca daca-l intrebai pe vreunul, la sfarsitul lucrarilor, care e titlul lucrarii de doctorat, se uita repede pe foaie.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am ajutat zilele astea pe cineva cu vreo cateva idei/structura pt o lucrare de licenta.
Imi spunea cum profesorul coordonator nu i-a dat nici macar o sugestie pt resursele bibliografice.
I-am si atras atentia ca are fragmente integrale luate cu copy/paste si fara sursa mentinata in note de subsol, bineinteles ca n-a dat atentie la ce i-am spus.
A luat in cele din urma 9.50 pe ea, un jeg sinistru de semana cu un referat, aproape ca imi pare rau de timpul pierdut.

UASMVB, Bucuresti, 2018

#16
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cred ca in titlu mai trebuia specificat: "un jurnalist inteligent" (pentru ca astia, oricum sunt putini) si  "acordarea unui doctorat unui hot", de care nu ducem lipsa

Edited by wagmich, 15 July 2018 - 09:18.


#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Va lua titlul de doctor, nu conteaza.

#18
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Avea dreptate Nicolae Filimon, ce naste din pisica, soareci mananca! Spalatorul de doctorat al lui ponta ajunge el sa-si faca doctorat pe acelasi model, CTRL-C, CTRL-V!
Si cand te gandesti ca un specimen alterat la minte ca asta a fost ministrul invatamantului de doare capul, pe bune!
Copii, loati exemplu de la omul cu fată de scroafă mangalită!  Daca vreti sa ajungeti in viata cel putin un ministru, invatati din clasa I sa copiati corect! Specializati-va, deveniti pe zi ce trece tot mai buni la facut fituici, invatati sa va construiti dispozitive wireless si nu va lasati prostiti de cei care va spun ca nu-i drept, corect, moral, cinstit si legal sa copiezi!

Bravo, Emilia Sercan, ai mai oprit un hot idiot si cretin (neintamplator PSD-ist) sa-si mai faca o ţâdulă de doctor, la fel de valoroasa ca hartia igienica care s-ar obtine din recilarea ei!

Astept cu nerabdare prima reactie de genul: "toate lucrarile/tezele se fac la fel". Ghiciti oare cine castiga pot-ul?

Edited by gabyxm, 15 July 2018 - 09:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate