Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Onestitate

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
România nu-s mama și tata, și nici nu te programează genetic.

#20
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postclaz, on 15 iulie 2018 - 01:50, said:

Constiinta ta ce zice?
Exista sau nu, aceasta-i intrebarea!

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 08:50, said:

România nu-s mama și tata, și nici nu te programează genetic.

repet, iti ofera toate ingredientele spre deosebire de alte tari, mult mai dezvoltate

#22
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 07:15, said:

Cred că sunt destui oameni care n-au scopuri de dezvoltare personală, și nu e corect să-i condamnăm pentru asta pentru că pot exista destule motive: capacitatea intelectuală redusă, lipsa educației, mediul în care s-au născut și trăiesc... nimic nu e alb-negru.  


A, așa da.
Toti au scopuri de acest fel. Doar ca pentru unii scopul e sa culeaga rosii frumoase si sanatoase din gradina lui, ingrijite de mana lui, iar pentru altii, este sa se dea uta pe zgarie-branza ala de zgarie-nori din Dubai.(al dreaq daca stiu cum se scrie, cred ca a fost prea slaba cafeaua si n-am avut nici lapte la ea)

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 07:23, said:

Nu, eu nu sunt de acord cu semnul = între bănci și cămătari.
Chiar ca, nivelul hotiei e diferit definit prin legi.

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 09:05, said:


Chiar ca, nivelul hotiei e diferit definit prin legi.

Nu e nici o hotie, sau daca e, este din partea tantalaului care imprumuta ce nu-i al lui

#24
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Depinde de educatie si constiinta. Eu lucrez in domeniul achizitiilor la o firma mare. Am avut multe oferte de a ma manji, ca vorba aia, nu stie patronatul tot ce I se intampla in ograda, iar furnizorii sunt disperati sa-si vanda produsele. Primesc oferte de comisioane si atentii frecvent.
Dar trebuie sa fii facut pentru furt. Altii reusesc sa fure iar dupa aceea sa nu le para rau.
Chiar de multe ori ma gandeam ce ar profita in locul meu altcineva. Dupa care n-ar avea nici o problema sa se afiseze cu situatia materiala. Ba ar mai da si lectii de cum sa reusesti in viata.


#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Nu-i asa simpla problema asta cu smecher si cinstit. Pune mintea mai mult la contributie si vei vedea ca de multe ori cinstitul e smecher si smecherul e cinstit etc.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2018 - 09:02, said:

repet, iti ofera toate ingredientele spre deosebire de alte tari, mult mai dezvoltate
Ce vreau eu să spun este că unii se nasc cu limite fizice și psihice, și nu ar trebui generalizat așa cum înțeleg eu ce scrii.  

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 08:57, said:

Exista sau nu, aceasta-i intrebarea!
Exact, e vorba de conștiință / moralitate.

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 09:05, said:

Toti au scopuri de acest fel. Doar ca pentru unii scopul e sa culeaga rosii frumoase si sanatoase din gradina lui, ingrijite de mana lui, iar pentru altii, este sa se dea uta pe zgarie-branza ala de zgarie-nori din Dubai.
Dacă o luăm așa, niște silicoane înfipte unde trebuie sunt apogeul dezvoltării personale :D La depășirea stadiului mă refeream.

#27
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2018 - 09:07, said:

Nu e nici o hotie, sau daca e, este din partea tantalaului care imprumuta ce nu-i al lui
Ma rog, poate m-am exprimat gresit,  cu "inselaciune" esti de acord? Tot definita prin legi diferite.
SilicoanePosted Image , oh, daaaa, mai ales la etansarea ferestrelor....Posted Image

Edited by wagmich, 15 July 2018 - 09:24.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 09:22, said:

SilicoanePosted Image , oh, daaaa, mai ales la etansarea ferestrelor....Posted Image
:D

View PostTestosteron, on 15 iulie 2018 - 09:22, said:

Pune mintea mai mult la contributie si vei vedea ca de multe ori cinstitul e smecher si smecherul e cinstit etc.
Așa e, cred că nenea din reportajul ăsta e exemplul perfect pentru șmecherul cinstit în felul lui:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DXnTKlAe5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 10:05, said:

Posted Image


Așa e, cred că nenea din reportajul ăsta e exemplul perfect pentru șmecherul cinstit în felul lui:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DXnTKlAe5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

l-am vazut si eu, are dreptate in privinta laptelui :)), chiar curata plamanul ;)

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu merge cu smechereala pe termen lung (lucru pe care nici multinationalele din Romania nu prea il inteleg). Omul care stie ca l-ai pacalit se intoarce impotriva ta si il ai dusman o viata.

#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
In lumina celor spuse de antevorbitorii mei :D

Totul e roz si frumos cand duci cashu acasa, te dai in masini, femei, curg banii de nu mai stii unde sa-i pui. Mai naspa e cand se intoarce roata si te plimbi cu alta masina, care scrie DIAS pe ea, si te baga aia la 'judeteana' intr-o camera cu inca 5 insi, de te pune o cioara cu doua clase sa freci veceul si sa dai cu mopu, cat de smardoi ai fi tu, si cat spate ai avea. Ca pana afla ala ca esti 'cautat' tot iti fute vreo doua daca comentezi ceva.
Si politia in Romania, nu e compusa numai din fraierica de la militia locala, ci sunt baieti antrenati, cu cazuri in spate, anchete periculoase nu vrajeala. Si te iau aia la suturi, si iti povestesc cum o sa-ti mai vezi familia doar in poze, si o sa iesi cu rectul cat cutia de ness dupa 5 ani de parnaie, etc, etc, de te spargi si dai pe goarna tot ce stii numai sa scapi. Plus ca-ti mai baga in celula un sifon si te abureste ala zi si noapte cu povesti horror despre ce se intampla la puscaria adevarata, nu la CRAP.
Asa ca, mai bine, frate cinstit si pe munca mea, prefer sa dorm linistit. Cred ca poti sa faci bani multi si legal, daca te duce capul si nu esti lenes.
Am cunoscut nu foarte multi, si nu foarte interlopi, dar am cunoscut oameni care au navigat la limita legalitatii, si unii care pentru ceva mai multi bani au trecut dincolo. Unul e la nebuni, altul are vreo 30 de dosare in spate, intra si iese din arest, altul e disparut prin Italia, samd.

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postalthea, on 15 iulie 2018 - 07:23, said:

Nu, eu nu sunt de acord cu semnul = între bănci și cămătari.

Sunt de acord cu tine. Camatarii au si ei o etica. Cat de cat acolo...

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posthwplanet, on 15 iulie 2018 - 12:05, said:

A fi corect,onest, cinstit, in ziua de azi, inseamna a trai prost si oricum nu iti face nimeni statuie ca esti tu onest, cinstit, corect.
Ai un mare Like pt. asta  Posted Image

Nici acum nu pot uita cum mi-a spus un prieten de-al meu ca eu sunt vazut "de multi ca un fraier ca daca vad pe unu' ca ii cade portofelul burdusit cu bani nu il iau de jos sa imi insusesc banii, ci alerg dupa ala care l-a pierdut sa il inapoiez"  Posted Image

M-a deprimat mult marturisirea asta.

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cu alte cuvinte esti unul care se lasa manipulat de anturaj ?

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsuper8, on 15 iulie 2018 - 13:22, said:

Ai un mare Like pt. asta  Posted Image

Nici acum nu pot uita cum mi-a spus un prieten de-al meu ca eu sunt vazut "de multi ca un fraier ca daca vad pe unu' ca ii cade portofelul burdusit cu bani nu il iau de jos sa imi insusesc banii, ci alerg dupa ala care l-a pierdut sa il inapoiez"  Posted Image

M-a deprimat mult marturisirea asta.

nu e adevarat ;), esti apreciat de ceilalti ;)... poate depinde de om, habar n-am... ce-i drept, m-am intalnit cu o astfel de situatie... un fost coleg a vazut cum i-a cazut unei femei portofelul plin de bani si i l-a inapoiat... ceilalti colegi ziceau ca a fost un fraier (era o suma destul de mare la prima vedere, in jur de 1500 de lei, probabil mai mult.... am fost singurul care l-a felicitat :)... am fost si eu surprins de gestul acelor colegi, incat am avut si eu dubii in privinta mea :|....dar eram tineri :)... oricum, a fost un gest de apreciat din partea lui ;)

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 09:22, said:

Ma rog, poate m-am exprimat gresit,  cu "inselaciune" esti de acord? Tot definita prin legi diferite.

Nu, daca semnezi un contract si stii la ce te inhami nu e inselaciune

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate