Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Onestitate

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
Cum vi se pare mai ok, sa fii "smecher" in viata, adica sa fructifici orice sansa pe care o ai, chiar daca nu e mereu legal sau sa fii mereu cinstit.
Eu am incercat sa fiu mereu cinstit si corect dar am observat ca altii reusesc prin alte mijloace sa mi-o ia inainte(mijloace ilegale).
Eu zic ca e mai ok sa imi pastrez omenia dar devine frustrant sa stii ca tu incerci sa fii onest si altcineva, fara multa munca, ti-o ia inainte.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te lua dupa aparente. Ramai asa cum esti !

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Tu întrebi daca este bine sa fii cinstit, ori infractor ? :D

#4
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Constiinta ta ce zice?

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Din putina mea experienta zic:  Cand am incercat pe scurtaturi ce castigam azi pierdeam maine.  Dar vorbesc de oameni normali,nu genu Eba Ba.-caz aleatoriu. In cazurile alea se modifica datele problemei.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 carturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 01:16, said:

Salut!
Cum vi se pare mai ok, sa fii "smecher" in viata, adica sa fructifici orice sansa pe care o ai, chiar daca nu e mereu legal sau sa fii mereu cinstit.
Eu am incercat sa fiu mereu cinstit si corect dar am observat ca altii reusesc prin alte mijloace sa mi-o ia inainte(mijloace ilegale).
Eu zic ca e mai ok sa imi pastrez omenia dar devine frustrant sa stii ca tu incerci sa fii onest si altcineva, fara multa munca, ti-o ia inainte.

Omenia e una, moralitatea, altceva.

Uite iti zic din unghiul unuia care nu a renuntat la moralitate si legalitate.
Cand reusesti sa ai mai mult decat unu care fura sau cel putin face lucruri ne-etice, va creste inima in tine. Pentru ca tu esti destept, reusind asta respectand regulile jocului si moralitatea, iar celalalt, prost, pentru ca nu reuseste nici furand.

In afara de asta dormi mai bine seara ca el impacandu-te cu ideea ca Universul nu e suparat pe tine pentru ca ai ranit pe altii.

Sa fii "smecher" inseamna altceva
Sa folosesti fiecare oportunitate pe care ti-o acorda viata. Si asta o poti face daca muncesti si daca iti planifici inainte orice miscare si astepti sa iti apara oportunitatile.

Alt punct:
"Altii reusesc prin alte mijloace..." aia sunt prostii, dobitocii, insa numai ceilalti au impresia ca ei sunt fericiti, in realitate nu sunt.
Uite exemple publice:
Sova
Dragnea
Ponta
Basescu
Udrea
Mazare

Ai tu impresia ca ei sunt fericiti?
Dupa mine sunt toti niste idioti.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Fie ca iti place sau nu, ala isi asuma un risc, e normal sa aiba castig mai mare/rapid ca tine, tu stai la confortul sigurantei. E problema ta daca alegi 'high risk high reward' sau nu. Nu conteaza cum, scopul scuza mijloacele.

Edited by laffin, 15 July 2018 - 05:13.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tsunnnami, on 15 iulie 2018 - 04:05, said:

In afara de asta dormi mai bine seara ca el impacandu-te cu ideea ca Universul nu e suparat pe tine pentru ca ai ranit pe altii.
Tu chiar ești visător dacă îți închipui că un cămătar, de exemplu, are probleme cu somnul după ce îl lasă pe unu' fără casă Posted Image

 Tsunnnami, on 15 iulie 2018 - 04:05, said:

Alt punct:
"Altii reusesc prin alte mijloace..." aia sunt prostii, dobitocii, insa numai ceilalti au impresia ca ei sunt fericiti, in realitate nu sunt.
Dacă reușesc (orice ar însemna asta) nu-s nici proști sau dobitoci. Ăștia, săracii, nu reușesc să facă mai nimic. Sau nu ceva care să poată fi numit reușită.  

 Tsunnnami, on 15 iulie 2018 - 04:05, said:

Uite exemple publice:
Ai tu impresia ca ei sunt fericiti?
Doar nu vrei să spui că din motive de conștiință nu-s fericiți :D Haide, măi... N-or fi, însă în niciun caz pentru că îi freacă remușcările.

 carturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 01:16, said:

Eu zic ca e mai ok sa imi pastrez omenia dar devine frustrant sa stii ca tu incerci sa fii onest si altcineva, fara multa munca, ti-o ia inainte.
Ideal e să fie doar enervant, nu frustrant, deci să te țină starea doar cât îi vezi iar dup-aia să îți treacă și să îți vezi de ale tale. Viața altora nu e mai importantă decât a ta.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 15 iulie 2018 - 06:36, said:

Tu chiar ești visător dacă îți închipui că un cămătar, de exemplu, are probleme cu somnul după ce îl lasă pe unu' fără casă Posted Image

Posibil

 althea, on 15 iulie 2018 - 06:36, said:

Dacă reușesc (orice ar însemna asta) nu-s nici proști sau dobitoci. Ăștia, săracii, nu reușesc să facă mai nimic. Sau nu ceva care să poată fi numit reușită.

Pentru ca nu vor, scopullor e nedefinit sau pur si simplu nu au chef sa lupte pentru el

 althea, on 15 iulie 2018 - 06:36, said:

Doar nu vrei să spui că din motive de conștiință nu-s fericiți :D Haide, măi... N-or fi, însă în niciun caz pentru că îi freacă remușcările.
Nu neaparat remuscari.
Tu crezi ca lui Mazare ii place inchisoarea numita Madagascar?
Sau lui Udrea, Costa Rica?
Stii, cand esti roman pur sange cum sunt ei ce grozav le e cand aud de Romania doar din ziare?
Si au tot timpul cosmare ca vor fi prinsi?
Is not fun

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 carturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 01:16, said:

Salut!
Cum vi se pare mai ok, sa fii "smecher" in viata, adica sa fructifici orice sansa pe care o ai, chiar daca nu e mereu legal sau sa fii mereu cinstit.

Asta nu inseamna neaparat "smecher" ci oportunist adica cu ochii cat cepele "sa te scoti". Cu ceva marunt dar sa te scoti. Smecher inseamna sa incerci sa-i fraieresti mereu pe altii... strategie care nu merge multa vreme, ca se prind oamenii si iti dau flit de n-ai aer. Dar oportunism (adica oameni disperati sa nu ramana ne-scosi) intalnim peste tot...
E greu de spus cum e mai bine. Daca ai bani ar trebui sa-ti permiti si decenta sa-ti ajunga cat ai si acolo unde ai ajuns.. adica sa-ti permiti sa ai demnitate. Majoritatea oamenilor insa, sunt stramtorati la acest capitol (malaiul din buzunar) si atunci vezi pe fata lor ca le sticlesc ochii dupa interese meschine.

E greu de judecat in termeni de "bine si rau" ca daca o iei asa o sa vezi ca majoritatea oamenilor pe care ii intalnesti sunt in categoria "asa nu".

Edited by rosix, 15 July 2018 - 07:05.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Tsunnnami, on 15 iulie 2018 - 06:53, said:

Pentru ca nu vor, scopullor e nedefinit sau pur si simplu nu au chef sa lupte pentru el
Cred că sunt destui oameni care n-au scopuri de dezvoltare personală, și nu e corect să-i condamnăm pentru asta pentru că pot exista destule motive: capacitatea intelectuală redusă, lipsa educației, mediul în care s-au născut și trăiesc... nimic nu e alb-negru.  

 Tsunnnami, on 15 iulie 2018 - 06:53, said:

Nu neaparat remuscari.
A, așa da.

Edited by althea, 15 July 2018 - 07:16.


#12
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 crisstonne, on 15 iulie 2018 - 01:46, said:

Tu întrebi daca este bine sa fii cinstit, ori infractor ? Posted Image
E bine sa fii parlamentar, nu?

 althea, on 15 iulie 2018 - 06:36, said:

Tu chiar ești visător dacă îți închipui că un cămătar, de exemplu, are probleme cu somnul după ce îl lasă pe unu' fără casă Posted Image


Dacă reușesc (orice ar însemna asta) nu-s nici proști sau dobitoci. Ăștia, săracii, nu reușesc să facă mai nimic. Sau nu ceva care să poată fi numit reușită.  


Doar nu vrei să spui că din motive de conștiință nu-s fericiți Posted Image Haide, măi... N-or fi, însă în niciun caz pentru că îi freacă remușcările.


Ideal e să fie doar enervant, nu frustrant, deci să te țină starea doar cât îi vezi iar dup-aia să îți treacă și să îți vezi de ale tale. Viața altora nu e mai importantă decât a ta.
Cand zici camatar, zici de fapt bancher?

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dea_dimi, on 15 iulie 2018 - 07:21, said:

Cand zici camatar, zici de fapt bancher?
Nu, eu nu sunt de acord cu semnul = între bănci și cămătari.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 carturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 01:16, said:

Salut!
Cum vi se pare mai ok, sa fii "smecher" in viata, adica sa fructifici orice sansa pe care o ai, chiar daca nu e mereu legal sau sa fii mereu cinstit.
Eu am incercat sa fiu mereu cinstit si corect dar am observat ca altii reusesc prin alte mijloace sa mi-o ia inainte(mijloace ilegale).
Eu zic ca e mai ok sa imi pastrez omenia dar devine frustrant sa stii ca tu incerci sa fii onest si altcineva, fara multa munca, ti-o ia inainte.
Raspunsul simplu:
e relativ.

Raspunsul lung:
despica firu' in paispe'.

Dar voi da cateva idei principale:
- depinde cum sunt "asezati" atomii din creierul oamenilor
sunt oameni cu probleme psihice genetice [schizofrenie, sindromul Down, Autism, sociopati, psihopati, bordeline etc.] sau dobandite de mediul inconjurator ce ii fac sa aleaga (constient sau inconstient) "sa fie "smecheri" in viata, adica sa fructifice orice sansa pe care o au, chiar daca nu e mereu legal";
- iar ceilalti oameni ce nu au dereglari psihice genetice ori "educati" de mediul inconjurator sunt cei care aleg "sa fie mereu cinstiti si corecti";
- practic sunt doua tabere:
a] oameni cu un psihic ce ii face sa se comporte civilizat, sa fie corecti, onesti, cinstiti....
b] oameni cu un psihic ce ii face sa sa comporte "smechereste, sa fie oportunisti, sa le sticleasca mereu ochii dupa interese meschine"

E adevarat ca aceste doua tabere se impart in subtabere:
- oameni care regreta ca au facut rau
- oameni care nu au regrete
- oameni buni care au devenit rai
- oameni rai care au devenit buni


Cum am spus ! raspunsul lung despica firu' in paispe'  Posted Image

#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 carturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 01:16, said:

Salut!
Cum vi se pare mai ok, sa fii "smecher" in viata, adica sa fructifici orice sansa pe care o ai, chiar daca nu e mereu legal sau sa fii mereu cinstit.
Eu am incercat sa fiu mereu cinstit si corect dar am observat ca altii reusesc prin alte mijloace sa mi-o ia inainte(mijloace ilegale).
Eu zic ca e mai ok sa imi pastrez omenia dar devine frustrant sa stii ca tu incerci sa fii onest si altcineva, fara multa munca, ti-o ia inainte.
Tu esti om, si nu animal.Tu esti mai presus  decat orice  alte mamifere.Si pentru noi oamenii mai presus de toate sunt principille morale.Daca vrei sa fii om luminat stai in omenie daca vrei
sa te cobori la nivel de animal , atunci este mare pacat.
Noi ne deosebim de animale  prin constiinte , ratiune si principii morale. Iar constiinta spune sa-ti pastrezi omenia.Deci fii om de lumina pana la capat.Pastreaza singura chestia care te deosebeste de animale: OMENIA.

Cei care aleg sa-si pastreze omenia sunt oameni de lumina, fii lui Dumnezeu
Cei care aleg sa devina animale , aleg sa devina fii lui Satan.

Edited by WinstonMontana, 15 July 2018 - 08:00.


#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca sa fii jmecher trebuie sa te nasti asa,daca tu te-ai nascut onest...eu zic sa mergi pe drumu asta si sa nu te abati de la el,ca daca te incurci cu jmecheria e posibil sa nu iti iasa si mai faci si dracu parnaie
Asa ca stai dreacu cuminte
Tine minte de la mine,fii onest...dar nu fraier

Edited by I2O, 15 July 2018 - 08:00.


#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In viata trebuie sa fructifici orice posibilitate daca este legala , chiar si la limita . Nu faci asa , iti ratezi oportunitatile .
Nu este nimic imoral sa folosesti orice prilej si posibilitate in avantajul tau .

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 15 iulie 2018 - 07:15, said:

Cred că sunt destui oameni care n-au scopuri de dezvoltare personală, și nu e corect să-i condamnăm pentru asta pentru că pot exista destule motive: capacitatea intelectuală redusă, lipsa educației, mediul în care s-au născut și trăiesc... nimic nu e alb-negru.  


Romania le da tot ce au nevoie. Nu vad de ce trebuie sa gasesc o scuza celui care fura ca "n-a putut altfel, saracu' "

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate