Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camere supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
La mine firma de paza care mi-a montat in 2008 alarma cu monitorizare (contra abonament lunar) in dispecerat mi-a montat in 2010 si supravegherea video, dar asta este efectiv aparatura mea cumparata de la ei si nu mai au nici o legatura, cand apare efractie pe alarma suna pe fix si pe mobil sa ne intrebe ce s-a intamplat, nu intra pe camere, pe Web Remote Viewer intru doar eu.

Uneori, cand salvez inregistrari, fisierul are si niste sunete ciudate, semn ca DVR-ul inregistreaza si audio, in blank din cauza lipsei microfonului.

#20
Azul55

Azul55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2018

 Neaceasca85, on 15 iulie 2018 - 00:06, said:

La mine firma de paza care mi-a montat in 2008 alarma cu monitorizare (contra abonament lunar) in dispecerat mi-a montat in 2010 si supravegherea video, dar asta este efectiv aparatura mea cumparata de la ei si nu mai au nici o legatura, cand apare efractie pe alarma suna pe fix si pe mobil sa ne intrebe ce s-a intamplat, nu intra pe camere, pe Web Remote Viewer intru doar eu.

Uneori, cand salvez inregistrari, fisierul are si niste sunete ciudate, semn ca DVR-ul inregistreaza si audio, in blank din cauza lipsei microfonului.
depinde ce setari faci sau de tipul de camera...presupun

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Spui ca de 1 an sunt instalate, adica din 2017, asta inseamna ca probabilitatea de a avea si sunet este mai mare decat la sistemele vechi, daca patronul nu s-a zgarcit, sigur are NVR in loc de DVR, camere HD pe cabluri UTP sau wireless (la care vezi doar firele de alimentare cu 12 V), iar camerele legate la UTP pot bine mersi sa aiba microfon precum telefonul, de nici nu-l vezi.

#22
Azul55

Azul55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.07.2018

 Neaceasca85, on 15 iulie 2018 - 00:25, said:

Spui ca de 1 an sunt instalate, adica din 2017, asta inseamna ca probabilitatea de a avea si sunet este mai mare decat la sistemele vechi, daca patronul nu s-a zgarcit, sigur are NVR in loc de DVR, camere HD pe cabluri UTP sau wireless (la care vezi doar firele de alimentare cu 12 V), iar camerele legate la UTP pot bine mersi sa aiba microfon precum telefonul, de nici nu-l vezi.
cu alte cuvinte, mai bine imi vad de treaba mea ca si pana acum. ce mai conteaza principii, legi, drepturi etc

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

 Azul55, on 15 iulie 2018 - 00:43, said:


cu alte cuvinte, mai bine imi vad de treaba mea ca si pana acum. ce mai conteaza principii, legi, drepturi etc

Prea multa democratie tată.
A, de aia poti sa pleci cind vrei.

Auzi, telefoane personale la munca !
Eu as face o cutie cu lacat pe ea, ai venit la munca, pac, telefonul in cutie.
Daca vrei, daca nu...

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Nu avem cum sa fim 100% siguri nici ca este nici ca nu este si audio la acel sistem.

Vorbesti la telefon in unghiurile din care crezi ca nu se aude sau nu se intelege, dai drumul la apa in timp ce vorbesti sau vorbesti la telefon afara, asa se intampla la noi la birouri cand se discuta chestii personale, desi in birouri nu exista camere, ele sunt doar in magazin.

 crisstonne, on 15 iulie 2018 - 01:32, said:

Prea multa democratie tată.
A, de aia poti sa pleci cind vrei.

Auzi, telefoane personale la munca !
Eu as face o cutie cu lacat pe ea, ai venit la munca, pac, telefonul in cutie.
Daca vrei, daca nu...
Chelnerita de la nunta verisoarei mele de acum 3 saptamani avea telefonul la spatele pantalonului. Posted Image Nu era Wi-Fi, era oprit desi existase, cand eram afara imi aparea un Wi-Fi de telefon mobil cu acelasi nume precum medalionul ei de la gat, dar nu era ea. Posted Image

Uite, la nunti datorita muzicii nu s-ar intelege nimic pe DVR/NVR, dar nu poti vorbi decat la ureche.

Edited by Neaceasca85, 15 July 2018 - 01:33.


#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Azul55, on 14 iulie 2018 - 23:27, said:

  e normal sa ai video, chiar si audio dar, e corect sa anunti decat sa existe suspiciuni.
Nu e nici normal, nici legal să se facă și înregistrări audio. Cu siguranță camerele au fost montate de o societate autorizată doar pentru supraveghere video, care nu-și riscă pielea pentru un patron care ar vrea să tragă cu urechea la ce discută angajatul.

Dacă vă ascultă o face cu alte mijloace pe care n-o să ți le spună, și pe care doar dacă e inconștient le folosește pentru că e infracțiune:
Art. 226 – Violarea vieții private –
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.

#26
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Althea, nu cumva spatiul magazinului sau barului respectiv nu este privat d.p.d.v. al angajatului? Fiind proprietatea patronului, sau fiind inchiriat, ma rog, de el, nu cumva nu incalca articolul ala de care spui? Ma gandesc si eu, nu sunt jurist, tu trebuie sa stii mai bine.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, nu-i privat în acel sens, că nu au acces în el doar familia și cunoscuții patronului ci oricine vrea pentru că oferă servicii publice. Oficial, cu siguranță camerele video de acolo sunt montate pentru pază și protecție, nu pentru supravegherea angajaților. Acum că-s înregistrați și ei, ce să faci Posted Image  Dar numai video, că audio nu e voie. Doar organele pot înregistra audio așa, cu caracter de permanență, și numai cu mandat.

Edited by althea, 15 July 2018 - 08:19.


#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 althea, on 15 iulie 2018 - 08:05, said:

Nu, nu-i privat în acel sens, că nu au acces în el doar familia și cunoscuții patronului ci oricine vrea pentru că oferă servicii publice. Oficial, cu siguranță camerele video de acolo sunt montate pentru pază și protecție, nu pentru supravegherea angajaților. Acum că-s înregistrați și ei, ce să faci Posted Image  Dar numai video, că audio nu e voie. Doar organele pot înregistra audio așa, cu caracter de permanență, și numai cu mandat.
Cam asa gandeste un patron: ''Afacerea mea, regulile mele''

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate