Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistemul Electronic de Achizitii Publice

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
A reusit SEAP sa mai curete manevrele facute la licitatii pentru lucrari sau achzitii din bani publici? Am inteles ca autoritatii contractante nu ii incumba sarcina publicarii pe aceasta platforma sau chiar nu ii incumba deloc pe nici un fel de suport decat peste un anumit cuantum. E o lege de achzitii publice destul de fosilizata plus o directiva a UE care trebuie implementata prin intermediul legislatiei nationale tocmai in scopul transparentizarii acestui gen de concurs de oferte. Cu toate astea nu reusesc sa imi explic cum la anumite primarii inca se mai cumpara mai multe jardiniere decat ferestrele pe care le are cladirea sau salupe de zeci de mii de euro pentru a patrula cu ele pe un amarat de rau 3-4 luni pe an sau se monteaza banci sau cosuri de gunoi la preturi de 4-5 ori mai mari decat cea mai scumpa oferta pe care o poti gasi pe site-urile producatorilor de mobilier urban.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
pe naiba, am avut un caz in care cele mai ieftine (ca asa e legea) carduri de memorie, erau mai scumpe cu 20 de lei decit la emag, care nu avea varianta respectiva (marca, clasa de viteza, capacitate - produs identic) urcata pe seap, dar o avea la vinzare in magazinul electronic.

#3
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 r_murphy, on 14 iulie 2018 - 16:25, said:

pe naiba, am avut un caz in care cele mai ieftine (ca asa e legea) carduri de memorie, erau mai scumpe cu 20 de lei decit la emag, care nu avea varianta respectiva (marca, clasa de viteza, capacitate - produs identic) urcata pe seap, dar o avea la vinzare in magazinul electronic.
Deci e frectie la piciorul de lemn...

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
noi participam la licitatile mari de infrastructura.
mi se pare destul de ok sistemul.

ofertele sunt semnate digital si incarcate electronic pe platforma.

asta elimina riscul de a inlocui pagini din oferta cum se facea la licitatiile clasice, pentru ca ramane in arhiva pe platforma, unde autoritatea contractanta nu are control.



este adevarat ca platforma aia ar avea nevoie de o interfata mai moderna, acum arata si se misca ca la inceputul web-ului in anii 90, dar altfel este ok...

#5
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 Pollux, on 14 iulie 2018 - 17:31, said:

noi participam la licitatile mari de infrastructura.
mi se pare destul de ok sistemul.

ofertele sunt semnate digital si incarcate electronic pe platforma.

asta elimina riscul de a inlocui pagini din oferta cum se facea la licitatiile clasice, pentru ca ramane in arhiva pe platforma, unde autoritatea contractanta nu are control.



este adevarat ca platforma aia ar avea nevoie de o interfata mai moderna, acum arata si se misca ca la inceputul web-ului in anii 90, dar altfel este ok...
Bun...ok...neok...e obligata autoritatea sa organizeze licitatiile prin intermediul acestei platforme sau e optional? Ca nu am inteles exact din lege...

De exemplu...am vazut ca e o comisie din 5 membri care include si ministri de resort etc care analizeaza ofertele si alege optim cica...eu acum ma intreb...aia daca stiu ca unul din SRL-uri e al nepotului stiu eu cui....nu il pot alege pe ala in detrimentul altora de buna credinta? Cu ce impiedica platforma sau formatul digital masluirile rezultatelor? Aia din comisie pot spune...ba...eu aleg societatea X. Da Y sau Z aveau preturi mai mici dar per ansamblu ca si medie a criteriilor X mi se pare ca a venit cu o oferta mai buna...ca asa cred eu....cand colo nici vorba dar asa trebuia sa fie....

Edited by RazvanBercea, 14 July 2018 - 17:47.


#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 17:42, said:

Bun...ok...neok...e obligata autoritatea sa organizeze licitatiile prin intermediul acestei platforme sau e optional? Ca nu am inteles exact din lege...

pe infrastructura mare numai pe SEAP sunt licitatiile.

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Conteaza valoarea estimata e achizitiei ... este un plafon ... ptr contractele sub plafon nu este obligatorie otganizarea in SICAP (varianta noua a SEAP).

#8
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 Tarzy, on 14 iulie 2018 - 17:44, said:

Conteaza valoarea estimata e achizitiei ... este un plafon ... ptr contractele sub plafon nu este obligatorie otganizarea in SICAP (varianta noua a SEAP).
Da...e o oarecare transparentizare a concursului de oferte dar repet...decizia apartine unei comisii....tu poti sa tot pui pretul cel mai bun ca aia nu sunt mereu obligati din cate am inteles sa aplice criteriul celui mai mic pret.....pot gasi nod in papura pentru ca malaiul sa ajunga la cine trebuie...

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 17:52, said:

Da...e o oarecare transparentizare a concursului de oferte dar repet...decizia apartine unei comisii....tu poti sa tot pui pretul cel mai bun ca aia nu sunt mereu obligati din cate am inteles sa aplice criteriul celui mai mic pret.....pot gasi nod in papura pentru ca malaiul sa ajunga la cine trebuie...

pe infrastructura criteriul de atribuire se publica dinainte ca parte a caietului de sarcini.
de obicei este: 25% CapEx+ 75% OpEx pe 30 de ani

OpEx-ul trebuie demonstrat in perioada de teste.

mi se pare destul de transparent.

Edited by Pollux, 14 July 2018 - 17:59.


#10
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 17:52, said:

Da...e o oarecare transparentizare a concursului de oferte dar repet...decizia apartine unei comisii....tu poti sa tot pui pretul cel mai bun ca aia nu sunt mereu obligati din cate am inteles sa aplice criteriul celui mai mic pret.....pot gasi nod in papura pentru ca malaiul sa ajunga la cine trebuie...
E normal sa nu conteze numai pretul. Transparenta provine din obligatia de a mentiona in prealabil criteriile care se aplica pentru alegerea castigatorului.

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Cine are acces DUPA licitatie la toate ofertele?

#12
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 16:14, said:

A reusit SEAP sa mai curete manevrele facute la licitatii pentru lucrari sau achzitii din bani publici? Am inteles ca autoritatii contractante nu ii incumba sarcina publicarii pe aceasta platforma sau chiar nu ii incumba deloc pe nici un fel de suport decat peste un anumit cuantum. E o lege de achzitii publice destul de fosilizata plus o directiva a UE care trebuie implementata prin intermediul legislatiei nationale tocmai in scopul transparentizarii acestui gen de concurs de oferte. Cu toate astea nu reusesc sa imi explic cum la anumite primarii inca se mai cumpara mai multe jardiniere decat ferestrele pe care le are cladirea sau salupe de zeci de mii de euro pentru a patrula cu ele pe un amarat de rau 3-4 luni pe an sau se monteaza banci sau cosuri de gunoi la preturi de 4-5 ori mai mari decat cea mai scumpa oferta pe care o poti gasi pe site-urile producatorilor de mobilier urban.
Dragule ,confuzie mare.
Nici nu stiu cu ce sa incep. Mai intai, Roamania este una din tarile care aplica directivele UE privind achizitia de bunuri si servicii publice cel mai strict sa zic asa. Chiar rigid. Legea nu obliga licitatii pentru sume mici. Deci de aici asa zisa lipsa de transparenta.
Sistemul de SEAP nu are treba cu cantitatea achizitionata. Nici exemplele tale nu sunt fericite. Pai este de asteptat sa cumperi mai multe jardiniere, ca sa inlocuiesti la nevoie.
SEAP nu are treab nici cu oportunitatea achizitionarii unui bun. Sa intelegem ca dupa tine, pompierii sau salvamarii sa nu mai cupere ambarcatiuni, pe care in mod firesc nu le folosesc decat 2 luni pentru ca sunt foarte scumpe.
SEAP este un sistem care deruleaza transparent si fara influenta autoritatii contractante (cumparatorul) competitia dintre ofertanti, alegand, dintre cei calificati, pe cel cu pretul cel mai mic.
Asdar, daca se vine cu preturi mari, SEAP asta ordoneaza. Cumparatorul poate stabili preturi maxime. Dar cum nu se prezinta nimeni, este nevoit sa creasca aceste valori. Evident ca cei care vand asta si speculeaza tot ce permite legea.

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 17:42, said:

Bun...ok...neok...e obligata autoritatea sa organizeze licitatiile prin intermediul acestei platforme sau e optional? Ca nu am inteles exact din lege...

De exemplu...am vazut ca e o comisie din 5 membri care include si ministri de resort etc care analizeaza ofertele si alege optim cica...eu acum ma intreb...aia daca stiu ca unul din SRL-uri e al nepotului stiu eu cui....nu il pot alege pe ala in detrimentul altora de buna credinta? Cu ce impiedica platforma sau formatul digital masluirile rezultatelor? Aia din comisie pot spune...ba...eu aleg societatea X. Da Y sau Z aveau preturi mai mici dar per ansamblu ca si medie a criteriilor X mi se pare ca a venit cu o oferta mai buna...ca asa cred eu....cand colo nici vorba dar asa trebuia sa fie....
Este destul de neclar ce spui. Legea prevede cerinte privind compatibilitatea membrilor comisiilor de evaluare. Preturile pe care le spui nu sunt batute in cuie. Tocmai asta face sistemul: a;elege pe cel mai mic, fara interventia cumparatorului.

 catalina1, on 14 iulie 2018 - 18:12, said:

Cine are acces DUPA licitatie la toate ofertele?
Pai are acces chiar inainte de licitatie. Dupa, numai pretul se stabileste.

#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Cine? Ca nu inteleg.

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 catalina1, on 14 iulie 2018 - 18:12, said:

Cine are acces DUPA licitatie la toate ofertele?

autoritatea contractanta.

#15
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

 2015Dan, on 14 iulie 2018 - 18:06, said:

E normal sa nu conteze numai pretul. Transparenta provine din obligatia de a mentiona in prealabil criteriile care se aplica pentru alegerea castigatorului.
Am convingerea ca nici nu ai citit legislatia si nici nu ai avut treaba cu astfel de activitati.
Pai criteriile sunt publice prin caietul de sarcini (care contine specificatia tehnica). La evaluare, comisia constata daca fiecare cerinta este indeplinta. Sa zicem, simplist,  ca-i o barca.
Din specificatia tehnica se verifica daca lungime corespunde, daca puterea motorului corespunde, daca sistemul de comunicatii are parametrii ceruti, etc. Din caiet se verifica aspecte de genul: daca are retea service, daca este de acord cu conditiile de garantie, cu cele de formare a personalului, etc.

Inainte de asta se verifica daca sunt indeplinite conditiile de participare: financiare, de capacitate. Adica nu are datorii la stat, daca a mai onorat contracte similare (desiguri ca elimini pe unul care nu fabricat mai mult de zece barci pe an, cand tu ii pretinzi 100 de barci/an).
In aceasta perioada se cer clarificari, deciziile nu se iau altfel. Cand se intampla altfel contestatiiile sunt destul de usor admise.

 catalina1, on 14 iulie 2018 - 18:43, said:

Cine? Ca nu inteleg.
Pai caietul de sarcini se publica pe SEAP. In plus deschiderea dosarelor cu oferta este deschisa si participa si ofertantii.
Daca ofertele sunt respinse, in urma contestatiilor se pot verifica in conditiile legii. Dar alea care sunt respinse nu participa la licitatie, asadar ce interes mai pot prezenta dupa?
Daca ofertele sunt admise si deci participa la "competitia" SEAP, toate cu sanse egale, nu vad ce interes mai prezinta.
Daca se considera ca exista oferta admisa abuziv, exsta posibilitatea contestatiilor.

Edited by flovio, 14 July 2018 - 18:58.


#16
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

 flovio, on 14 iulie 2018 - 18:41, said:

Dragule ,confuzie mare.
Nici nu stiu cu ce sa incep. Mai intai, Roamania este una din tarile care aplica directivele UE privind achizitia de bunuri si servicii publice cel mai strict sa zic asa. Chiar rigid. Legea nu obliga licitatii pentru sume mici. Deci de aici asa zisa lipsa de transparenta.
Sistemul de SEAP nu are treba cu cantitatea achizitionata. Nici exemplele tale nu sunt fericite. Pai este de asteptat sa cumperi mai multe jardiniere, ca sa inlocuiesti la nevoie.
SEAP nu are treab nici cu oportunitatea achizitionarii unui bun. Sa intelegem ca dupa tine, pompierii sau salvamarii sa nu mai cupere ambarcatiuni, pe care in mod firesc nu le folosesc decat 2 luni pentru ca sunt foarte scumpe.
SEAP este un sistem care deruleaza transparent si fara influenta autoritatii contractante (cumparatorul) competitia dintre ofertanti, alegand, dintre cei calificati, pe cel cu pretul cel mai mic.
Asdar, daca se vine cu preturi mari, SEAP asta ordoneaza. Cumparatorul poate stabili preturi maxime. Dar cum nu se prezinta nimeni, este nevoit sa creasca aceste valori. Evident ca cei care vand asta si speculeaza tot ce permite legea.


Este destul de neclar ce spui. Legea prevede cerinte privind compatibilitatea membrilor comisiilor de evaluare. Preturile pe care le spui nu sunt batute in cuie. Tocmai asta face sistemul: a;elege pe cel mai mic, fara interventia cumparatorului.


Pai are acces chiar inainte de licitatie. Dupa, numai pretul se stabileste.
Il alege, dar nu cred ca il declara castigator pe vanzatorul X. Asta cred ca decide comisia (nu platforma cu pricina, cred ca aceasta doar sorteaza). Si comisia cred ca o alcatuieste autoritatea contractanta.

Edited by RazvanBercea, 14 July 2018 - 19:11.


#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 RazvanBercea, on 14 iulie 2018 - 19:08, said:

Il alege, dar nu cred ca il declara castigator pe vanzatorul X. Asta cred ca decide comisia (nu platforma cu pricina, cred ca aceasta doar sorteaza). Si comisia cred ca o alcatuieste autoritatea contractanta.

asa este, dar criteriile dupa care judeca comisia sunt transparente pentru ca au fost declarate dinainte ca parte a caietului de sarcini.

oricum dupa atribuire urmeaza etapa de contestatii.
si dupa contestatii de multe ori urmeaza etapa de dat in judecata toata lumea pe toata lumea... :)

in afara de asta, la faza de contestatii, s-a introdus de vreo 2-3 ani o regula care in opinia mea este stupida pentru ca incalca secretul comercial: contestatarul are acces la ofertele celorlalti concurenti pe care i-a contestat.

autoritatile contractante stiu asta, si stiu ca se ajunge foarte usor la dosare penale, asa ca nu prea pot sa masluiasca licitatiile.

#18
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

 flovio, on 14 iulie 2018 - 18:51, said:

Am convingerea ca nici nu ai citit legislatia si nici nu ai avut treaba cu astfel de activitati.
Pai criteriile sunt publice prin caietul de sarcini (care contine specificatia tehnica). La evaluare, comisia constata daca fiecare cerinta este indeplinta. Sa zicem, simplist,  ca-i o barca.
Din specificatia tehnica se verifica daca lungime corespunde, daca puterea motorului corespunde, daca sistemul de comunicatii are parametrii ceruti, etc. Din caiet se verifica aspecte de genul: daca are retea service, daca este de acord cu conditiile de garantie, cu cele de formare a personalului, etc.


Am zis ca exista obligatia de a mentiona in prealabil criteriile care se aplica pentru alegerea castigatorului. Normal ca in caietul de sarcini pentru ca nu e alt loc unde sa fie mentionate. In prealabil inseamna in cererea de oferte.
Nu e totuna cu ce ai scris tu mai sus (partea subliniata)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate