Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Instalare aer conditionat de catre Depanero

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau aduci 3 bascule de balast, faci o movila de 5m sub locul unde vrei sa montezi, deci ei monteaza practic la doar 1m de sol. Cand au terminat, vinzi balastul la altul care vrea sa-si monteze...

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 cata007, on 16 iulie 2018 - 15:32, said:

Cred ca te incadrezi aici

• Instalarea cu ajutorul scarilor la o inaltime de peste 3m pentru aparatele de 9000-24000btu - 200 LEI
Perfect. Vorbesc serios. Le dau si in plus, dar sa faca o treaba calumea. Nu trebuie sa fie neaparat depanero. Urasc matele spanzurate cum am vazut ca fac la unii. Vreau sa puna unitatea externa cumva spate in spate la cea interna, sa nu se vada mataraia.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 July 2018 - 16:53.


#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca nu e ok sa ai traseul mai scurt de 2,5 m...

#22
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Vezi in manualul AC cat traseu frigorific minim ai nevoie, unele AC au traseu minim 3 m

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Lungimea MINIMA a traseului frigorific pentru majoritatea aparatelor de aer conditionat este de 1.5 m dar sunt si aparate unde lungimea minima trebuie sa fie de 3 m. Este mentionat in specificatii in functie de BTU.

Lungimea OPTIMA a traseului frigorific pentru un aparat de aer conditionat este in general de 3 m dar, de asemenea este mentionat in specificatii in functie de BTU - poate ajunge si la 5 m.

Lungimea MAXIMA a traseului frigorific pentru un aparat de aer conditionat este in general de 5 m dar, de asemenea este mentionat in specificatii in functie de BTU - poate ajunge si la 10 m.

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
E hai, ca ajunge o data si te credem. Posted Image

Sunt si unele fara unitate externa. Dar nu-s grozave.

A, ops ! Fa-te ca n-am zis nimic. Posted Image

Edited by Paz, 16 July 2018 - 17:40.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si atunci unde se ascunde acest traseu frigorific la apartamentele la care nu se vad acele cabluri inestetice pe fatada cladirii ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 July 2018 - 17:44.


#26
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
In spatele unitatii exterioare... se face "colac".

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 17:43, said:

Si atunci unde se ascunde acest traseu frigorific la apartamentele la care nu se vad acele cabluri inestetice pe fatada cladirii ?

In izolarea exterioara
Acolo unde este posibil facem pur si simplu sant in polistiren si venim cu traseul (tevile) prin santul ala.
La sfarsit astupam santul + vopsit la loc si.... gata - cand se usuca nici nu se vede.

O mica virgula - o astfel de lucrare costa ceva mai mult dar eu zic ca face toti banii.
Practic nu mai atarna nimic pe zid - totul este "ascuns"

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Blocul meu nu are izolare exterioara. Nu se poate sparge peretele ? E din caramida.

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 17:50, said:

Blocul meu nu are izolare exterioara. Nu se poate sparge peretele ? E din caramida.

Ba da
Am facut sant si prin caramida si prin BCA
Dureaza mai mult dar - se face.
Problema este ca omul se caciuleste la pret.
Vrea lucru calumea dar cand e vorba de plata ... vezi caz concret aici - pentru 3 trepte nu vrea sa dea 100 lei / NO COMMENT

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cam cat costa (asa, estimativ) gaurirea unui sant (si situat la 6-7 metri de sol) printr-un perete de caramida ? Poate sa coste toata instalarea mai mult de 7-8 sute lei ?

#31
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Un montaj LUX, care presupune mascarea traseului frigorific (ornament PVC) costa 700~800lei (in limita a 3 m traseu)
Aici este vorba de o lucrare ceva mai ampla - se face sant in perete - si ajunge la 1000~1100lei (in limita a 3 m traseu)

Peste aceste limite se aplica tarif suplimentar in functie de clasa aerului conditionat. Ex. - clasa 7000 – 15000 BTU = 100 lei fiecare metru aditional.

In conditiile in care majoritatea clientilor cam atat dau pe aparatul in sine, este lesne de inteles ca nu este un serviciu solicitat foarte des.

Un client care cumpara Daikin Emura (costa peste 1000EUR) va alege aceasta solutie,  pe cand un client care cumpara Vortex va opta pentru cea mai ieftina solutie posibila - mai arunca si cu noroi in baietii de la montaj ca nu-i fac palat de clestar

Edited by Naijax, 17 July 2018 - 08:48.


#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu ma gandeam undeva la 2500 lei pentru 12000 BTU aparat + montaj. Inteleg ca trebuie sa mai strang pana la 3000.

#33
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Eu zic sa uiti de facut sant in peretele de caramida, s-ar putea sa platesti niste amenzi babane la urbanism. Ori iti face bucla in spatele UE ori il lasi la vedere.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La vedere e urat. La urbanism, sa vezi ce au facut altii cu blocul. Au dat trape in podele sa poata cobori din apartament direct in pivnita, au micsorat geamurile, au stricat fatada blocurilor, au astupat efectiv geamuri si au stricat aspectul general, au vopsit fiecare in alta culoare peretele exterior al apartamentelor, ce mai, e vai si amar. Un abuz, indolenta din partea autoritatilor si aplicare a legii dupa ureche.

Bucla in spatele UE ar fi o idee, dar ce faci cu cablurile care coboara de la UI la UE ? Pe unde le cobori astfel incat sa nu se vada ?

#35
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Cablurile se trag pe langa tevi si se matiseaza cu totul

#36
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

 Ion_de_la_Raion, on 17 iulie 2018 - 12:26, said:

Bucla in spatele UE ar fi o idee, dar ce faci cu cablurile care coboara de la UI la UE ? Pe unde le cobori astfel incat sa nu se vada ?
Ioane, zau daca te inteleg!
Mi sus ai zis:

 Ion_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 16:52, said:

Vreau sa puna unitatea externa cumva spate in spate la cea interna, sa nu se vada mataraia.
Iar colegii au alergat sa-ti explice ca obligatoriu traseul frigorific trebuie sa aiba o lungime minima.
Apoi, tu ai pus intrebarea:

 Ion_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 17:43, said:

Si atunci unde se ascunde acest traseu frigorific la apartamentele la care nu se vad acele cabluri inestetice pe fatada cladirii ?
Eu ti-am raspuns ca acel traseu se "ascunde" in spatele UE, facandu-se un "colac"/bucla/sau cum altfel vrei s-o numesti.

Acum, spui ca intelegi faza cu "bucla", insa chiar ca nu mai pricep de care cabluri iti mai este frica! Inca odata repet: ai zis mai sus ca vrei sa pui spate in spate UI cu UE. Unde naiba mai este problema ta acum atat timp cat accepti ca o "bucla" a traseului frigorific facuta in spatele UE nu te deranjeaza?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate