Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare aer conditionat de catre Depanero

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015
Recent am comandat un aer conditionat la pachet cu serviciul de instalare executat de Depanero de pe Emag.
Acum am primit aerul conditionat si talonul de instalare si am citit ceva ce m-a revoltat.
Pe talon scrie ca unitatea exterioara a aerului conditionat va fi montata doar in limita posibilitatilor fara a se folosi schele,scari,etc.
Daca vreau sa o pun la cel mult 3 metri inaltime mai dau 100 de ron (pe langa cei 379 pe care i-am platit deja) iar daca vreau la peste 3 metri mai dau 200.
Intrebarea mea este:instalatori chiar vor aplica aceste tarife sau sunt doar orientative si in cazul meu unde va trebui sa il monteze la cel mult 3 metri inaltime vor face lucrarea fara a mai solicita nici-un ban in plus?
A mai fost cineva in situatia asta?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003
E ceva normal, kitul lung frigorific costa mai mult, schelaria si astea te costa cel putin 100 lei ora sau depinde de unde o inchiriezi... doar nu crei sa o aduca instalatorii free ? :)

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Initiatorul se refera la 3 m inaltime (de la sol presupun, casa / bloc, nu se stie).
Nu la cei 3 metri ai kitului de instalare standard.

Probabil acele tarife se aplica doar la notificare prealabila.
Adica trebuie sa vorbesti cu ei dinainte ca vrei neaparat schela, altfel de unde ar scoate ei schela, pe loc ?!
Oricum, si la bloc, la etajul 10, se monteaza (din ce stiu eu) tot pe geam, fara schela si alte chestii.

Mai precis, in cazul tau, care ar fi aceasta inaitlme si cum ar fi pozitia.... ?!

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pune-o la subsol, asa poate iti mai dau ei bani. In rest, cam greu de ghicit, nu ai spus daca stai la casa sau bloc, daca bloc, la ce etaj. Daca stai la casa, in mod normal, ar trebui sa ai tu o scara, sau daca nu, un vecin.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Exista niste legi europene in legatura cu inaltimea la care un angajator poate pretinde unui simplu muncitor sa lucreze. Mai mult decat atat, probabil angajatul a fost avertizat sa nu accepte incalcarea acestor legi altfel, in caz de accident va fi incriminat chiar el.

Ca sa lucreze in altfel de conditii, probabil trebuiesc altfel instruiti si platiti.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La o inaltime de peste 3 m de la sol se prevede un tarif de 200 de lei, daca era la sub 3 m era un tarif de doar 100 de lei.
Sunt doua chestiuni. Tot ce nu intra in tariful standard pe manopera se va adauga in plus. Acolo ai tarifele standard, care intra in instalare si tarifele extra maximale, in functie de locuinta ta, de piese in plus samd.  Asa ca peste cei 379 mai poti decarta cateva sute de lei bune.

https://www.emag.ro/...5/pd/D6QG1JBBM/

Ce review-uri si-au mai primit. E clara treaba!

Spoiler

Edited by MembruAnonim, 14 July 2018 - 14:26.


#7
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015
Ionescule, nu te revolta si nu te enerva degeaba.
Treaba e simpla si valabila pentru orice instalare de AC si cu orice instalatori, nu doar cu aia.
Pretul contractat este valabil pentru un montaj in cadrul caruia distanta dintre unitatea exterioara si cea interioara nu va depasi 3 metri. Orice eventuala distanta suplimentara celor 3 metri ti se va taxa in plus cu cate 100 lei pentru fiecare metru de traseu frigorific suplimentar. Indiferent de distanta respectiva a traseului frigorific necesar, in cazul cand unitatea exterioara nu se poate monta in locul dorit decat doar folosind scari/schele (si acest lucru trebuie discutat inainte de montajul efectiv, in momentul cand faci programarea) vei fi taxat suplimentar.

Edited by AroundYou, 14 July 2018 - 14:29.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da - chiar vor aplica aceste tarife suplimentare
Scrie foarte clar pe saitul EMAG conditiile si tarifele serviciului de instalare.
Ce inseamna montaj standard si ce include + ce inseamna tarifele maximale pentru operatiuni ce nu intra in componenta montajului standard ce se incaseaza direct de la client;
Tarifele maximale pentru operatiuni ce nu intra in componenta montajului standard ce se incaseaza direct de la client:
• Treceri suplimentare prin beton – 100 LEI / buc
• Treceri suplimentare prin perete zidarie – 50 LEI / buc
• Traseu frigorific suplimentar – 90 LEI / m
• Mascare traseu frigorific cu masca PVC – 29.75LEI / m
• Prelungirea furtunului de condens – 14 LEI / m
• Schimbarea sau prelungirea cablului de alimentare cu energie electrica – 14 LEI/m
• In cazul suprafetelor izolate cu polistiren ( 5/10 cm) se folosesc surub+diblu 8x200mm – set 5 bucati – 31 LEI
• Deplasarea in vederea instalarii la adresa in afara localitatii se face contra-cost: tur-retur la pretul de 1.86 LEI/km.
• Instalarea cu ajutorul scarilor la o inaltime de max 3m pentru aparatele de 9000-24000btu - 100 LEI
• Instalarea cu ajutorul scarilor la o inaltime de peste 3m pentru aparatele de 9000-24000btu - 200 LEI
Preturile includ TVA

https://www.emag.ro/...5/pd/D6QG1JBBM/

#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostIonescuMarian, on 14 iulie 2018 - 13:34, said:

Recent am comandat un aer conditionat la pachet cu serviciul de instalare executat de Depanero de pe Emag.
Acum am primit aerul conditionat si talonul de instalare si am citit ceva ce m-a revoltat.

Pai trebuiau citite bine conditiile dinainte de a plasa comanda, nu acum. Mi se pare de bun simt insa, adica doar nu te asteptai sa-ti puna aerul la etajul 15 fara costuri legate de macara sau ce le trebuie sa ajunga acolo?

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostAroundYou, on 14 iulie 2018 - 14:26, said:

Ionescule, nu te revolta si nu te enerva degeaba.
Treaba e simpla si valabila pentru orice instalare de AC si cu orice instalatori, nu doar cu aia.
Pretul contractat este valabil pentru un montaj in cadrul caruia distanta dintre unitatea exterioara si cea interioara nu va depasi 3 metri. Orice eventuala distanta suplimentara celor 3 metri ti se va taxa in plus cu cate 100 lei pentru fiecare metru de traseu frigorific suplimentar. Indiferent de distanta respectiva a traseului frigorific necesar, in cazul cand unitatea exterioara nu se poate monta in locul dorit decat doar folosind scari/schele (si acest lucru trebuie discutat inainte de montajul efectiv, in momentul cand faci programarea) vei fi taxat suplimentar.


Sa stii ca nu e asa. Luna trecuta am luat aer conditionat dupa ce m-am contrat cu cei de la Emag pe aceasi tema. Pana la urma am gasit o firma locala de profil, care se ocupa cu servicii de montaj si furnizare de produs HVAC . Si m-a ajuns mult mai ieftin si bine lucrat, curat.

Intradevar la peste 3m e mult spus insa legea zice clar ca la peste 1.8m trebuie schela/platforma.... care se plateste. Dar nici dublarea pretului. In plus Fiindca am distanta mai mare dintre unitate si invertor am platit pe teava de cupru aproape la jumate fata de cat cerea Emag.

Edited by MooF2010, 14 July 2018 - 14:40.


#11
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015
In primul rand stau la casa deci le-ar fi trebuit o scara de 1.5 metri 2,normal mi s-ar parea sa detina o scara si sa o foloseasca in acelasi pret.
Asa cum opereaza ei e ca si cum mi-ar spune ca imi schimba acoperisul cu 100 de lei dar daca vreau sa se urce si pe casa ma costa doua.
Oricum dupa ce am vazut review-urile de pe emag m-am convins ca nu sunt seriosi si am facut retur la produs.

#12
IonescuMarian

IonescuMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.09.2015

View Postcorina_geo, on 14 iulie 2018 - 14:39, said:

Pai trebuiau citite bine conditiile dinainte de a plasa comanda, nu acum. Mi se pare de bun simt insa, adica doar nu te asteptai sa-ti puna aerul la etajul 15 fara costuri legate de macara sau ce le trebuie sa ajunga acolo?
Pai etajul 15 e ceva 2 metri e altceva,personal mi se pare de bun simt sa aiba o scara cu ei.
Orice lucrare sub 3 metri mi s-ar parea sa fie gratis nu sa coste 100 de lei findca nu sunt costuri suplimentare

View PostAroundYou, on 14 iulie 2018 - 14:26, said:

Ionescule, nu te revolta si nu te enerva degeaba.
Treaba e simpla si valabila pentru orice instalare de AC si cu orice instalatori, nu doar cu aia.
Pretul contractat este valabil pentru un montaj in cadrul caruia distanta dintre unitatea exterioara si cea interioara nu va depasi 3 metri. Orice eventuala distanta suplimentara celor 3 metri ti se va taxa in plus cu cate 100 lei pentru fiecare metru de traseu frigorific suplimentar. Indiferent de distanta respectiva a traseului frigorific necesar, in cazul cand unitatea exterioara nu se poate monta in locul dorit decat doar folosind scari/schele (si acest lucru trebuie discutat inainte de montajul efectiv, in momentul cand faci programarea) vei fi taxat suplimentar.
Mi se pare suprapret 100 de lei pentru a te urca 3 trepte pe o scara,parerea mea e ca sub 3 metri ar trebui fie gratis

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIonescuMarian, on 14 iulie 2018 - 16:56, said:

Mi se pare suprapret 100 de lei pentru a te urca 3 trepte pe o scara,parerea mea e ca sub 3 metri ar trebui fie gratis

Nu iti ia nimeni 100 de lei in plus doar pentru 3 trepte iar parerea ta, cu tot respectul, nu conteaza.
Ia fa-ti firma si monteaza gratis sub 3 metri. Sa vedem - iti convine ?

Daca este vorba DOAR de 3 trepte, parerea mea este ca nu platesti nimic suplimentar.
Dar stai - ai anulat comanda deci, nu mai poti afla

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPaz, on 14 iulie 2018 - 14:05, said:

Exista niste legi europene in legatura cu inaltimea la care un angajator poate pretinde unui simplu muncitor sa lucreze. Mai mult decat atat, probabil angajatul a fost avertizat sa nu accepte incalcarea acestor legi altfel, in caz de accident va fi incriminat chiar el.

Ca sa lucreze in altfel de conditii, probabil trebuiesc altfel instruiti si platiti.
Ce parere au legile europene de asta ? Pentru ca asa se lucreaza la noi, nu e gluma.

https://www.libertat...61-egiptean.jpg

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am vazut, ce sa-ti zic ? Noi nu aveam voie sa ne urcam pe o structura la 1/2mt deasupra capului. Trebuia sa-i chemam pe aia de la intretinere ca erau singurii autorizati.

#16
cata007

cata007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2006
Eu am montat cu ei, si mi-au luat 200 ron in plus...

100ron-  mi-a montat la 2.5 m
65Ron- cablu de alimentare (nu a venit in pachet)
31Ron- dibluri

Am dat aproape jumatate cat a costat aerul conditionat, pe montaj(379+200)...AfacerePosted Image

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oare cat imi ia mie, la 6 metri de sol ?

#18
cata007

cata007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2006
Cred ca te incadrezi aici

• Instalarea cu ajutorul scarilor la o inaltime de peste 3m pentru aparatele de 9000-24000btu - 200 LEI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate