Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nebunie la caini

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Mihai777C

Mihai777C

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2015
Buna ziua!
O sa intru direct in detalii fără vreo prezentare generală. Ma confrunt cu o problema destul de serioasă  pot zice cu patrupedul meu. Am un caniche in vârsta de 10 ani și nu de mult timp am luat hotărârea sa-l tund și sa-i fac o baie generală. Lui cum nu-i place apa și e și puțin mai rău din fire a fost nevoie sa i se facă anestezie. Toate bune și frumoase, totul a mers cum se cade pana când a a juns acasă. De atunci a început calvarul, nu se mai intelege absolut nimeni cu el mârâie pe toată lumea și Ridica coada și se tine după piciorul meu ca și cum ar da sa ma muste.  Din prima zi a incept sa ma mârâie si mergea incordat pe lângă mine, după a început Si cu ceilalti membrii ai familie sa facă la fel. Eu pe lângă el mai am un cane Corso. E și singurul pe care nu-l mârâie și nu da sa-l muste și încă l suporta pe lângă el. Am fost la un medic destul de bun de la mine din oraș și mi-a recomandat niște picături(Haloperidol) pentru problema aceasta. Și mi-a spus ca asta ar fi o reacție la faptul ca l-am dus la”chin”. Deja este a doua zi in care i dau și nu sunt absolut deloc schimbări de comportament. Ma mârâie doar când ma vede și nu poate sta nimeni in curte de el, mereu trebuie sa l închid intr un perimetru ca altfel ar sari sa muste. Chiar mi-e mila tare de el și n-as vrea sa recurg la eutanasiere. Ce sfaturi imi dati? V-ați mai confruntat vreodată cu ceva asemanator? Mulțumesc de timpul acordat și orice sfat e binevenit

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu inteleg, pana la varsta asta nu a fost tuns si spalat?

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017
Man, si eu am avut caniche cu multi ani in urna si nu ii placea deloc sa fie tuns, vara binenteles.  Era super agitat in prima zi, apoi se obisnuia incet incet.

Nu ii poti da un sedativ ceva..  ca sa stea mai potolit ?  Ii dai cumva ciocolata sau alte dulciuri ? Daca da, opreste-le !!

View PostMihai777C, on 14 iulie 2018 - 13:08, said:

n-as vrea sa recurg la eutanasiere.


Doamne fereste sa te gandesti la asa ceva,....   Intreaba veterinarul mai bine ce sfat iti poate da.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMihai777C, on 14 iulie 2018 - 13:08, said:

Eu pe lângă el mai am un cane Corso. E și singurul pe care nu-l mârâie și nu da sa-l muste și încă l suporta pe lângă el

Pai pune`ti prima data intrebarea de ce n`are curaj sa se dea la Cane Corso, daca afli, iei masuri in continuare.

Edited by Ion_Bumbu, 14 July 2018 - 13:33.


#5
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Tie ti-ar placea sa te tunda cineva cu forta?

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu i-as da un sut in cwr daca ar marai la mine fara motiv Posted Image

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Eu cred ca nu pricepeti chiar nimic!
De ce nu sare la Cane Corso?
Ca nu ala l-a tuns???
Posted Image Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 14 July 2018 - 13:32.


#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Posted Image E si el o fiinta vie, are si el un suflet. Normal ca acum se razbuna pe ala care i-a facut-o... cum si tu te-ai razbuna pe ala care ti-ar taia piciorul. sau ti-ar ucide un membru al familiei.

Edited by hwplanet, 14 July 2018 - 14:09.


#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009


View PostIon_Bumbu, on 14 iulie 2018 - 13:31, said:

Eu cred ca nu pricepeti chiar nimic!
De ce nu sare la Cane Corso?
Ca nu ala l-a tuns???
Posted Image Posted Image
Fiindca ala i-ar zice "I'm YourFan"? :D

Edited by danvlas, 14 July 2018 - 14:12.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai da-l dracu de caine ! Maraie la mana care il hraneste ? Io l-as altoi otzara sa stie cine e stapanul si cine javra ...

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
In casa aia ordinea dupa acel ciine tuns este : Cane Corso, el si restul lumii!
Deci normal ca va mirii la "restul lumii".
Totul e sa nu constientizeze si Cane Corso ierarhia ....tunsului!

View Postdanvlas, on 14 iulie 2018 - 14:12, said:

Fiindca ala i-ar zice "I'm YourFan"? Posted Image
Mai repede : ham-ham you a my ham!
:D

#12
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Ion bumbu,Nu,pentru ca il vede peste il in "haita" lui,d asta nu sare.
Sare la cei mai slabi decat el in opinia lui.
Insa este clar ca ceva i a declansat acest comportament,mi e greu sa cred ca acum se razbuna pe toti pentru ca l ati tuns,sa nu il fi afectat cumva acea anestezie.
Daca il ai de 10 ani nu te gandi la eutanasiere,mai dai timp,intereseaza te si tu cat mai mult.

Edited by silviu03, 14 July 2018 - 14:23.


#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Pe scurt, ciine prost educat.

#14
Mihai777C

Mihai777C

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2015
Pot sa scriu orice prostie, orice lucru bun sau prost pe forumul asta ca trebuie sa vina cate un lup moralist sa zică ca de ce dom’le am făcut asa și de ce n am făcut asa ca nu știu ce. Oameni buni eu v am cerut stric o părere despre problema aceasta, nu despre cum l-am crescut eu sau nu mai știu ce. Faptul e consumat ca vii tu cu acum “omul perfecționist” și imi zice alte lucruri nu schimba cu nimic situația.
In alte oridine de idei mulțumesc celor care mi-au dat câteva sfaturi și păreri cu privire la problema in sine, o sa mai încerc și la alți doctori și sper sa fie Ok. O zi frumoasa sa aveți!

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca e inca speriat de experienta traumatizantă avuta. Oamenii l-au dus la tuns, nu Cane Corso deci pe oameni ii mârâie ca nu cumva sa puna mana pe el si da-l ducă din nou la “tortura”��. Poate nu ar fi rau sa-i dai cateva saptamani hrana speciala antistress. Mi se pare ca Royalul are ceva de genul acesta. Sau niste calmante blânde. Caut imediat si iti scriu despre ce evorba.

Revin. Hrana se numeste Royal Canin Calm Dog si se gaseste la saci de 2 si 4 kg. Cel de 4kg costa 128lei/ sacul. Cam scump, dupa parerea mea. Mai bine ii dai asta in doza mai mica decat scrie in prospect.
https://www.petmart....e-dogs-15t.html

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Posibil ca animalul sa nu va recunoasca ca sefi de haita . Pare o atitudine primitiva dar cainii trebuie intai si intai sa fie pusi la punct. Fara bataie , fara urlete , cu atitudine . Atitudinea trebuie sa se impuna , nu sa se umilieasca . tu ca stapan trebuie sa il faci sa inteleaga ca esti sef si se face numai ce decizi tu. Cainele nu-i nebun , dar cei de rasa mici sunt oricum mai colerici si ati amplificat probabil problema incercand de mult timp sa gasiti solutii ca sa ii faceti baie sau sa il tundeti , fara a reusi decat cu solutia extrema a anestezierii ( care nu este una normala ) . Invatati sa va impuneti , nu-i mai permiteti anumite libertati care le incalca pe ale voastre , nu-i mai cantati in struna si se va potoli . Dar , nu-l bateti , nu il dominati prin forta ( desi as face pariu ca ati incercat asa ceva - de aia si are atitudinea asta) . V-ati dus inspre el pana nu a mai avut unde sa dea inapoi ( o greseala frecventa facuta de proprietari - si eu am facut-o in trecut si mi se parea o idee buna dar era una foarte tampita ) si atunci a reactionat intelegand ca nu se poate apara altfel. Personal nu cred ca veti rezolva problema pentru ca animalul a ajuns in situatia asta din cauza atitudinii gresite pe care ati avut-o fata de el si asta arta ca nu intelegeti cum functioneaza psihicul canin . Nu va acuz de rea intentie ci doar de lipsa de cunoastere . Cei mai multi stapani de animale de companie fac greselile  acestea .

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
I-ai tradat increderea, probabil nu se astepta sa pateasca asa ceva din partea ta - sa fie anesteziat si tuns cu forta, tu cum te-ai simti daca parintii ti-ar strecura ceva in mancare iar apoi te-ar tunde chel fara sa iti zica nimic?

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostJurasikMan, on 14 iulie 2018 - 15:55, said:

Posibil ca animalul sa nu va recunoasca ca sefi de haita .

Recunoaste sef pe Cane, ala constientizeaza acest lucru, si la un moment dat din cauza educatie proaste date la "tunsu" poti avea
surpriza sa reactioneze aiurea.
Ca sef de haita cane isi va apara colegul si puteti intra intr`o belea cit casa din cauza asta.
De cite ori am avut probleme cu ciini totdeauna declicul l`a dat al mai mic si jerpelit!
Dupa aia normal, seful trebe sa intervina.
Pentru binele vostru sper ca ati reusit macar pe cane sa`l educati.
Un ciine de 10 ani vicios e tare greu de adus pe linie de vechiul stapin.
Unu nou, ferm il poate pune pe linie.
Educatia se fece de catel, de cind e mic si se joaca cu stapinul, atunci deja da semne ca vrea sa ia conducerea.
Daca va bucurati de magariile lui si`l tolerati veti fi in fapt tolerati mai incolo.
Succes in a`l alimenta, minfiia si sufla unde stiti da asa nu`l mai aduceti pe linie dreapta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate