Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Caut router cu PPPoE + conectare la alt wireless cu internet ca backup

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Am la sat o sala de jocuri ps4 +pc-uri, cade netu destul de des x( de la RDS, as avea nevoie când cade internetul prin PPPoE sa se conecteze automat la un wireless apropiat de la alt provider.
Nu știu exact cum se numește "chestia" sau opțiunea pentru ceea ce caut.
Sau un router wireless bun pe care sa pot instala un fw custom dd-wrt care sa știe asa ceva.
Momentan am un Lynkis E1200 și nu am găsit opțiune pentru asa ceva.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ai nevoie de Multi-WAN Router.
Din ce vad eu, se pot conecta la mai multe firme de net prin cablu, nu stiu daca merge cablu + wifi.
Nu poti sa tragi un cablu de la celalalt router ?!
Nu pot sa-ti recomand un model precis, mai studiaza si tu, acum stii de unde sa pleci.
O alta varianta ar fi un router cu mufa USB pentru un stick 4G, astea se gasesc destule.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce cade netul?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar nu mai bine iti iei un Huawei B525 si cand cade conexiunea principala sa se conecteze automat pe 4G?
Cred ca totusi asta ar fi o solutie mai fiabila. Ai idee cam cat trafic fac consolele alea in cateva ore cat ai conexiunea principala cazuta?

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ce wireless e ala de la alt provider ca sa-ti suporte conexiunea pentru jocuri ?
In alta ordine de idei , ai nevoie de un router care sa stie load balancing  cu back-up .
Daca tu nici macar denumirea nu o sti , ma indoiesc ca o sa sti cum se configureaza asa ceva . Indiferent de ce router e .

PS. Daca are conexiune 4 G in satul ala . Uneori nu ai asa ceva nici in buricul targului !

Edited by ndor, 14 July 2018 - 14:39.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai de asta m-am gandit la B525 pentru ca e aproape plug and play :), dar cu conditia sa ai acoperire 4G in zona.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru cerintele unei sali de jocuri e nevoie de 2 tevi de net zdravene pe fibra de la 2 provideri diferiti si un router tapan dual wan cu load balancing si back-up bypass.
Restul sunt rromeli care o sa-ti cauzeze doar probleme.

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 dfani511, on 14 iulie 2018 - 12:18, said:

Am la sat o sala de jocuri ps4 +pc-uri, cade netu destul de des x( de la RDS, as avea nevoie când cade internetul prin PPPoE sa se conecteze automat la un wireless apropiat de la alt provider.
Nu știu exact cum se numește "chestia" sau opțiunea pentru ceea ce caut.
Sau un router wireless bun pe care sa pot instala un fw custom dd-wrt care sa știe asa ceva.
Momentan am un Lynkis E1200 și nu am găsit opțiune pentru asa ceva.
Ne-ai dat detalii de ne-ai spart!
Prin WI-FI de la "alt provider" nu este tocmai o solutie fiabila.Si daca alegi varianta de configurare in regim "Repeater WI-FI", ar trebui ca "celalalt provider" sa-ti ofere o conexiune radio destul de puternica DPDV al semnalului,a benzii de net si de ce nu al acceptului final.
Ce posibilitate de "celalalt provider" ai in rural? La tara,mai mult de Telekom ADSL si Akta... nu prea ai,asta in majoritatea satelor.Daca-ti pica netul prin PPPoE... ai cercetat si tu cauza? Nu cumva este chiar de la routerul tau? Nu cumva acesta "crapa" cand conectezi o gramada de calculatoare pe el? Ai si tu un switch de calitate,nu d'ala de "patruj' de lei"?
Pana la urma vorbim de o sala de net si de un provider destul de sigur, RDS. Astia nu au netul facut din "mucava" sa cada asa... din senin Doamne!
Vino si tu cu mai multe detalii,daca esti 100% convins ca netul cade de la provider si nu de la routerul tau,ce echipamente ai in sala,incepand de la ONT-ul RDS pana la ultimul switch,daca ai calculatoarele cuplate... cum? In ce arhitectura?
Daca ne dai detalii mai clare si noi te putem ajuta mai bine fara sa aproximam.

#9
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
E din cauza RDS-ului, internetul vine prin cablu coaxial, TV. Când pică, pică și cablu TV și netul. Telekom are 2 MB/download maxim în zonă dar e mult mai stabil, rds are 10mb/download dar pica des.
Am schimbat deja 3 routere, unele chiar nu duceau.
Am un switch de la tplink cu 50 lei, totuși am 8 calculatoare nu 20-30 care nu merg tot timpul toate și 2 PS4 care oricum nu merg pe routerul meu ci pe al *vecinului*.
Avea nevoie de un router care să îmi treacă pe netul vecinului.
Din păcate nu-mi permit luxul să fac research, dar o sa încerc să îmi fac timp.
Multumesc pentru sfaturi.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sala de jocuri,netul vecinului.....
2MB.....10mb.......sesisezi nuanta?
Upload sa inteleg ca nu te intereseaza.....
Ai de tava mea....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate