Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Boot de pe SSD clonat, fara sa scot vechiul HDD din laptop? (Win 10)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Am cumparat un SSD pentru a-l folosi ca drive principal, de sistem, pentru un laptop HP 15.

Ne-am chinuit putin sa instalam SSD-ul (sotul adica) Posted Image  pentru ca a fost destul de dificil si migalos de desfacut carcasa. SSD-ul este instalat pe un port separat M.2, iar HDD-ul a ramas conectat ca si inainte.

Toate bune si frumoase, am reusit sa clonez (f. rapid!) folosind programul EaseUS backup free, era gata in 20 minute.

Acum insa se pare ca nu gasim nicio solutie de a boota de pe SSD, ca mai apoi sa formatam HDD-ul pentru a ramane strict drept storage, fara sa mai aiba Windows pe el. Tot citind pe net, majoritatea zic ca trebuie din nou desfacut laptopul, scos temporar HDD-ul ca mai apoi, formatat separat si introdus din nou doar dupa. Din setarile BIOS din pacate, in ziua de azi nu mai e usor ca in trecut sa alegi direct ordinea drive-urilor si sa bootezi corespunzator, in schimb acum booteaza by default de pe HDD-ul original instalat, iar SSD-ul nu apare nicaeri in BIOS pentru a fi ales ca si drive primar, desi sub Windows apare normal, acum dupa clonare arata exact ca HDD-ul dpdv. al continutului Posted Image

Am atasat o captura de ecran din fereastra de boot, precum si una din Windows. Daca aveti vreo idee/solutie despre cum s-ar putea boota direct pe pe SSD din acest caz, fara sa trebuiasca sa mai desfacem iar laptopul, am fi recunoscatori!

Multumesc!


Attached File  large.jpg   35.93K   98 downloads


Attached File  captura win.jpg   26.71K   89 downloads

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Off Topic:
De ce trebuie neaparat sa clonati SSD-ul ? nu puteti reinstala pe curat windowsul si programele aferente ?

ON Topic:
Incercati sa puneti SSD-ul ca First Device Boot.
Intrati in BIOS si cautati meniul Boot Manager.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Primul punct in poza cu BIOS, sus in stanga, ce este ? Cumva ”boot options” ?

Dar mai esti ?

Edited by Paz, 14 July 2018 - 10:31.


#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 super8, on 14 iulie 2018 - 10:14, said:

Off Topic:
De ce trebuie neaparat sa clonati SSD-ul ? nu puteti reinstala pe curat windowsul si programele aferente ?

ON Topic:
Incercati sa puneti SSD-ul ca First Device Boot.
Intrati in BIOS si cautati meniul Boot Manager.

 wagmich, on 14 iulie 2018 - 10:51, said:

A trimis-o sotul sa-i cumpere bere, ca s-a terminat in timp ce lucra la laptop.
Ar trebui sa se poata schimba ordine de bootare din bios.

Am clonat HDD-ul pe SSD...pentru ca era mai simplu.

Daca era o optiune in Bios/Boot manager sa fie atat de simplu de alege boot de pe SSD in loc de HDD, clar n-as fi mai deschis topic sa intreb aici

Am pus si captura de ecran, unde se vede clar ca nu apare vreo optiune de bifat SSD-ul pentru boot.


#5
stefanita

stefanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.09.2006
"legacy support" se poate schimba ? "Enabled"

#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 stefanita, on 14 iulie 2018 - 13:51, said:

"legacy support" se poate schimba ? "Enabled"

Mersi mult Stefanita! Intr-adevar, asta era, l-am pus in mod Legacy Support, apoi dupa restart m-a intrebat de pe care hard drive sa bootez, am ales SSD-ul si a mers struna! Am formatat deja HDD-ul si se pare ca e OK acum.

Crezi ca are sens sa schimb inapoi setarea catre "UEFI" cum era inainte, acum ca OS-ul e pe SSD, sau sa-l las asa in Legacy Support mode?

#7
stefanita

stefanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.09.2006
Da, aduce un spor de viteza. In cazul asta trebuie reinstalat windows 8 sau 10

#8
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 stefanita, on 14 iulie 2018 - 15:51, said:

Da, aduce un spor de viteza. In cazul asta trebuie reinstalat windows 8 sau 10

Da, tocmai am terminat de reinstalat si Win 10, am facut un fresh-install pana la urma.Posted Image  Mersi inca o data Posted Image

#9
stefanita

stefanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.09.2006
Ati pus UEFI ?

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 corina_geo, on 14 iulie 2018 - 18:31, said:

Da, tocmai am terminat de reinstalat si Win 10, am facut un fresh-install pana la urma.Posted Image  Mersi inca o data Posted Image
Intotdeauna un fresh install la windows e cel mai "sanatos" ! din cauza ca e "sensibil" la registri.
Daca aveai Linux nu era necesar sa clonezi SSD-ul, ala se "muleaza" pe orice hardware daca are drivere.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Săptămâna trecută am clonat un HDD pe un SSD, azi am clonat un SSD SATA pe un SSD NVMe, fără nicio problemă. Cheia succesului: Macrium ReflectFree edition

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 super8, on 20 iulie 2018 - 16:43, said:

Intotdeauna un fresh install la windows e cel mai "sanatos" ! din cauza ca e "sensibil" la registri.
Daca aveai Linux nu era necesar sa clonezi SSD-ul, ala se "muleaza" pe orice hardware daca are drivere.

Mersi! Da, nici vorba, cu siguranta doream sa instalez Win 10 de "fresh", ceea ce am si facut pana la urma, problema era doar sa trec peste obstacolul de a putea muta OS-ul de pe HDD-ul nativ pe SSD-ul instalat de noi :) , pentru ca s-a chinuit al meu destul de mult (mai bine de o ora) sa desfaca/inchida la loc acest laptop doar cu sculele disponibile prin bucatarie Posted Image , asa ca la momentul respectiv voiam pur si simplu sa evitam acea harababura.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Trebuie sa ai si o trusa de scule dedicata depanarii laptopurilor in apartament!Posted Image

#14
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ne poate spune cineva cu ce se poate face clonarea partiției C pe un SSD ca apoi să poată boota de pe SSD fără pb ?
Macrium Reflecta ar merge ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate