Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Corectitudinea politica in filme

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View PostSabinatu, on 14 iulie 2018 - 10:10, said:


PS Știați că Dumas era pe un sfert negru, da?
[ http://www.conaltrimezzi.com/wp-content/uploads/2013/12/Dumas-Nigga.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by PMmd63, 14 July 2018 - 10:14.


#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostSabinatu, on 14 iulie 2018 - 09:59, said:

Neatentule. Și Andrei e tot negru.
Și fiți mai optimiști, gândiți pozitiv, cât mai puteți, cã doar urmãtorul film cu subiectul ãsta va fi cu Petronela și Andreea. De fapt, cred cã doar Iuda va rãmâne mascul alb heterosexual...


Mãi, ãla e Ion Creangã! Dacã nu mã crezi, comparã pozele:
Attachment Creanga.jpgAttachment maxresdefault.jpg
Evident ca vor lasa doar personajul negativ sa fie alb crestin,asta le este si scopul

View Postjames_tont89, on 14 iulie 2018 - 10:19, said:

Eu nu inteleg ce are maciuca cu Sf petru negru. Da se stie ca negroteii o au mare  dar acum 2000 de ani, hai sa fim seriosi.Probabil ca nu multi se trag din Terente.
Dar nici din asiatici

#39
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlexis1, on 14 iulie 2018 - 09:47, said:

S-a inteles ideea...
Depinde cat de complex vrei studiul.
Ca il poti face si la nivel de judete, varsta, inaltime, etc... doar ca trebuie finantare groasa ca sa strangi suficienti subiecti incat sa poti face o statistica revelanta pe fiecare criteriu.




Nici la vot nu e asa.
Nici la sondajele de vot.
Nici la audientele radio si TV.
In sondaje se practica undeva intre 1/20.000 si 1/1000.
Deci cu un esantion de 100 de subiecti (care era dat ca un exemplu simplu) poti face statistica corecta pentru Bucuresti.
Baiete nu ma intereseaza pe mine cum fac ei statisticile,ei le fac cum le e mai usor
Eu ti-am zis cum e mai aproape de adevar
Dar vad ca si aici negi realitatea

#40
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View PostI2O, on 14 iulie 2018 - 08:46, said:

Am ramas surprins sa vad ca astia l-au facut pe Sfantu Petru negru
https://www.imdb.com/title/tt5360996/
Am avut zeus negru,am aut ahile negru,nestor negru,ahile gay....acu mai trebuie sa bage un Isus negru si gay si o sa fie multumiti corectii astia

Dar aia sareau de cur cand au descoperit cercetatorii ca tutankhamun era alb......acu de ce nu mai sar de cur sa l-au facut pe Sfantu Petru negru?

Ce gunoaie de oameni mai sunt unii


Mda, nimic nou.
Acum 12 ani lansau un film cu Isus negru.
Color of the Cross (2006) - IMDb
Majoritatea afro-americanilor se oftica ca n-au personalitati  in afara de Martin Luther King, Obama, Oprah, Bill Cosby, Michael Jackson, Tiger Woods,Chuck Berry, Morgan Freeman  care sa si facut istorie ca albii.  Sunt foarte putini si aia au fost impinsi pe la spate  la inaintare de catre albi.  


O sa mai vezi tentative de a schimba istoria, cel putin aia mitologica /religioasa ca recent a fost serial cu Ahile   care erau negri.

La istoria reala nu cred insa ca au voie sa atenteze momentan.

View PostPMmd63, on 14 iulie 2018 - 09:14, said:

Pai vezi ca pe Isus il fac negru mai nou, au scos o fotografie cum ar fi aratat el, ca un musulman. Nu zic ca poate nu e asa (pentru ca nu detin date in acest sens), dar se inoculeaza ideea de ceva vreme ca in Asia de Vest + nord si Africa de Nord n-ar fi existat albi niciodata.

Asta nu-i chiar negru, ci chiar semitic.  Asa aratau evreii in antichitate in secolul I, bruneti, cu tenul masliniu.  Chiar icoanele ortodoxe ii arata asa  
Are ceva trasaturi caucaziene daca observi.  

Asa trebuia sa arate si  Petru.





Isus mi se exagerat de occidentalizat.  Adevaratul Isus nu arata asa si majoritatea picturilor renascentiste sunt de fapt autoportrete ale artistilor sau chiar portrete ale unor regi, cavaleri sau nobili, vezi Cesare Borgia.

Edited by balakul, 14 July 2018 - 11:08.


#41
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbalakul, on 14 iulie 2018 - 11:05, said:

Asta nu-i chiar negru, ci chiar semitic.  Asa aratau evreii in antichitate.  
Are ceva trasaturi caucaziene daca observi.  


Asa trebuia sa arate si  Petru.
Sunt doua tipuri de evrei...

Edited by PMmd63, 14 July 2018 - 11:08.


#42
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View PostPMmd63, on 14 iulie 2018 - 09:25, said:

Ungurii si francezii...
Acum sincer, ne mai miram de ce suntem o natie de fraieri condusi de niste politicieni si interlopi smecheri. Posted Image
Sau de ce romancele au inceput sa prefere strainii de la o vreme.

View Postandreic, on 14 iulie 2018 - 10:05, said:

E rezultatul politicii americii inainte de razboiul intre confederati si unionisti (care a fost legat de sclavie).


Alb nu era, istoric vorbind Posted Image
Nu, dar era caucazian cu siguranta  .

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu inteleg. Sunt pe la pagina doi si m-am oprit din citit. Ce nu inteleg... Il dam pe Denzel Washington jos si punem un alb, pentru ca negru e naspa. Dar, stai! Nu ma intereseaza. Ela facut filmele faimoase, si chiar nu m-a interesat culoarea pielii lui. Putea fi si martian, omul stie sa joace. Will Smith si altii si altii. Sau sa-l faci pe Arnold, negru. Lol.
De ce ne doar epe noi capul ca unii nu au culoarea pielii, in pas cu moda. Religia a insemnat intotdeauna manipulare si, de regula, i-a zis prostului ce vrea s aauda, ca sa faca c ei se spune. Acum, prostul vrea politically correct si asta i se da. Ajungem sa ne fie rusine ca suntem straight, sau ma rog, sa ascundem asta, pentru canu mai este la moda. Pentru cine traieste dupa trend, TV-ul sau ma rog, oricine altcineva decat propria-i persoana, ii spune ce este bine si cum este de dorit sa se comporte.
Mie nu-mi pasa cuj se mai deseneaza Isus Cristos in 2018. Fatal error va primi, cine a crezut vreodata ca ce scrie prin cartile acestea, sunt dovezi stiintifice.

#44
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cred ca se refera la faptul ca desi in carte si filmele facute anterior personajul e clar alb, in filmele noi baga actor negru pe acele roluri.
Uite de exemplu la Marvel... Fury era unul alb ca faina fara barba (cu parul alb ca faina). Recent el e jucat de un negru cu barba chel Samuel L Jackson.
Uite aici un clip interesant... in Agent of Shield de acum 20 de ani din 1998 era ok... dupa 10 ani de la acel film a suferit o mutatie si acum in Agents of Shield e pe invers.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X698sX39Jqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asteptam Captain America cu un Negru, sa fie inlocuit Chris Evans cu un negru.

#45
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 14 iulie 2018 - 11:37, said:

Eu nu inteleg. Sunt pe la pagina doi si m-am oprit din citit. Ce nu inteleg... Il dam pe Denzel Washington jos si punem un alb, pentru ca negru e naspa. Dar, stai! Nu ma intereseaza. Ela facut filmele faimoase, si chiar nu m-a interesat culoarea pielii lui. Putea fi si martian, omul stie sa joace. Will Smith si altii si altii. Sau sa-l faci pe Arnold, negru. Lol.
De ce ne doar epe noi capul ca unii nu au culoarea pielii, in pas cu moda. Religia a insemnat intotdeauna manipulare si, de regula, i-a zis prostului ce vrea s aauda, ca sa faca c ei se spune. Acum, prostul vrea politically correct si asta i se da. Ajungem sa ne fie rusine ca suntem straight, sau ma rog, sa ascundem asta, pentru canu mai este la moda. Pentru cine traieste dupa trend, TV-ul sau ma rog, oricine altcineva decat propria-i persoana, ii spune ce este bine si cum este de dorit sa se comporte.
Mie nu-mi pasa cuj se mai deseneaza Isus Cristos in 2018. Fatal error va primi, cine a crezut vreodata ca ce scrie prin cartile acestea, sunt dovezi stiintifice.
Atat timp cat faci un film dupa o anumita intamplare,poveste etc si acolo se precizeaza ca personajele sunt de o anumita culoare ar fi decent sa se respecte
Daca in intamplare,poveste...etc nu se specifica culoarea personajelor poti sa bagi 100 de dezeli si wili smiti,nu am nimic cu ei si mie imi plac...dar totusi o urma de decenta atunci cand faci un film eu cred ca ar trebui sa existe

#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostI2O, on 14 iulie 2018 - 11:59, said:


Atat timp cat faci un film dupa o anumita intamplare,poveste etc si acolo se precizeaza ca personajele sunt de o anumita culoare ar fi decent sa se respecte
Daca in intamplare,poveste...etc nu se specifica culoarea personajelor poti sa bagi 100 de dezeli si wili smiti,nu am nimic cu ei si mie imi plac...dar totusi o urma de decenta atunci cand faci un film eu cred ca ar trebui sa existe
Păi, de unde vin precizările? Nu cumva sunt interpretabile? Așa am înțeles că trebuie privită Biblia, ca o alegorie.

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 14 iulie 2018 - 12:13, said:

Păi, de unde vin precizările? Nu cumva sunt interpretabile? Așa am înțeles că trebuie privită Biblia, ca o alegorie.
Hai sa lasam biblia
Luam legenda lui ahile care era alb si blond
Acum l-au facut negru
Luam cazul lui nick fury in povestea originala era alb acum a aparut negru in filme
Nu vezi nimic ciudat la toate astea?

Cand ai vazut ultima oara regi sau nobili africani interpretati de albi?
Cand ai vazut ultima oara nobili medievali europeni interpretati de negrii?Iti spun eu in aproape fiecare film care a aparut de vreo 10 ani incoace
Nici aici nu vezi nimic ciudat?

Daca nu vezi...eu nu am ce sa mai zic,imi vad de treaba mea

#48
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostPMmd63, on 14 iulie 2018 - 09:25, said:

Ungurii si francezii...
Lol, nu credeam ca romani o au asa mica.. Se pare ca nu-s roman atunci Posted Image

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostI2O, on 14 iulie 2018 - 11:59, said:

Atat timp cat faci un film dupa o anumita intamplare,poveste etc si acolo se precizeaza ca personajele sunt de o anumita culoare ar fi decent sa se respecte
Daca in intamplare,poveste...etc nu se specifica culoarea personajelor poti sa bagi 100 de dezeli si wili smiti,nu am nimic cu ei si mie imi plac...dar totusi o urma de decenta atunci cand faci un film eu cred ca ar trebui sa existe
Până la urmă rolurile feminine în piesele de teatru pe vremea romanilor erau jucate de bărbați machiați. Hollywood e o chestie de cultură a lor, nu-i schimbăm noi. Și e foarte posibil ca noul Hollywood să se mute și el în China, chit că acum pe mulți îi pufnește râsul.

View PostYourFan, on 14 iulie 2018 - 13:18, said:

Lol, nu credeam ca romani o au asa mica.. Se pare ca nu-s roman atunci Posted Image
Și asta e chestie culturală. Pe vremea romanilor, o p0lă mare era considerată grotească. În același timp, în țările Arabe se practica din tată în fiu mărirea instrumentului. De aici și renumitul "arabic jelq".

#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostI2O, on 14 iulie 2018 - 12:24, said:

Trendul  înainte era să fie toți albi. Acum, este altul. Nu am vazut să deranjeze pe cineva că și extratereștrii erau albi. Dar nu care cumva să fie cineva negru.

#51
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
OK...
Vad ca mergi pe firu tau si nu te abati nici in stanga nici in dreapta...eu ma retrag
Salut

#52
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postbalakul, on 14 iulie 2018 - 11:05, said:

Majoritatea afro-americanilor se oftica ca n-au personalitati  in afara de Martin Luther King, Obama, Oprah, Bill Cosby, Michael Jackson, Tiger Woods,Chuck Berry, Morgan Freeman  care sa si facut istorie ca albii.  Sunt foarte putini si aia au fost impinsi pe la spate  la inaintare de catre albi.

Mai frate, asa se procedeaza cand n-ai istorie, valori, samd --- ti le creezi. Iti dau exemplul americanilor bogati, care in urma cu 100-150 de ani cumparau castele din Europa, le dezmembrau la caramida si le transportau in SUA, unde le reconstruiau pe proprietatile lor. Sau cumparau tot ce insemna impresionism, expresionism, cubism, samd -- mare parte din pictura moderna europeana a ajuns in state, ca ei nu aveau geniile artistice din Europa.

Astia care pun negri in pielea unor personaje istorice, religioase, mitologice, samd...au ca argument chestii de genul  -- "nu conteaza domne culoarea pielii, conteaza idealurile, ideile trasmise, punctele comune ale umanitatii" si alte balarii de genul asta.  Forteaza adica acest melanj de cultura occidentala cu personaje care n-au nimic in comun cu civilizatia europeana intemeiata de greci si romani. Civilizatie superioara, care a modelat lumea asa cum este azi -- a colonizat, a dezvoltat multe tari si teritorii, a miscat lumea. Ganditi-va ca amerindienii din perioada precolumbiana nu cunosteau nici macar roata! Sau africanii --- care, cu toata bruma de civilizatie adusa de albi, sunt si acum atat de inapoiati incat n-au pereche. Iar indienii folosesc si azi trenurile lasate de englezi si caile ferate construite de aia in perioada coloniala!

S-au intamplat atrocitati? da! ca asa mergea lumea pe atunci -- cel mai puternic il supunea pe cel mai slab (ca si azi, doar ca erau alte mijloace, mai directe).  Dar asta nu schimba cu nimic faptul ca si astia care se victimizeaza azi au avut mult de profitat. Un negru ai carui bunici lucrau pe plantatia de bumbac, azi are toate sansele in SUA sa ajunga presedinte -- daca ramanea in "paradisul" din Africa ce ajungea?! Construia colibe acoperite cu frunze si pastea caprele...

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbalakul, on 14 iulie 2018 - 11:12, said:

Nu, dar era caucazian cu siguranta  .
Nu cred, in plus prea multa siguranta strica.

#54
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Deplorabil topic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate