Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Părintele Arsenie Boca - Despre sectari

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2018 - 16:33, said:

La chipuri pământești nu trebuie să ne închinăm, dar în fața celor făcute după chipul celor din cer, trebuie să ne închinăm.

vs.

"Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, (Exod.20:5)"


apropo, Dorele, cum mai stai cu rugaciunile sa primim o vara de foc cum nu a mai fost? nu prea iti sunt ascultate, e clar ca esti pe o cale gresita.Posted Image

View Postargentum, on 14 iulie 2018 - 16:27, said:

Mai, nu stiu, cam neputincios dumnezeul asta de il zugraviti. Si cam limitat in intelegere.
care-s practic nemultumirile tale? :)

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 16:36, said:


vs.

"Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, (Exod.20:5)"


Repet: Scriptura spune să nu te închini în fața celor pământești, indiferent că au chip de om, de dobitoc sau de lucru. Dar altarul și toate lucrurile lui au fost făcute după chipul celor cerești. Deci, în fața Cortului făcut după chipul celor din cer, trebuie să te închini. Iar după venirea lui Iisus Hristos, vechiul Cort și vechiul Templu au fost înlocuite cu Templul făcut din ființe vii, din oameni. Dar știi și tu că Biserica este făcută din oameni și că Biserica este Templul lui Dumnezeu, în fața căruia trebuie să te închini. Sau Templul și Cortul nu au fost făcute pentru închinare?!

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 16:36, said:


apropo, Dorele, cum mai stai cu rugaciunile sa primim o vara de foc cum nu a mai fost? nu prea iti sunt ascultate, e clar ca esti pe o cale gresita.Posted Image


M-am răzgândit: când am văzut că nu-i ploaie și mi se usucă grădina, m-am rugat pentru ploaie. Și ploaia a venit...

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2018 - 16:47, said:

M-am răzgândit: când am văzut că nu-i ploaie și mi se usucă grădina, m-am rugat pentru ploaie. Și ploaia a venit...
asta e cusurul tau: te razgandesti cam repede...Posted Image

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 16:50, said:

asta e cusurul tau: te razgandesti cam repede...Posted Image

Cand este vorba să fac rău, mă răzgândesc cam repede. Ai dreptate!

#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2018 - 16:55, said:


Cand este vorba să fac rău, mă răzgândesc cam repede. Ai dreptate!
atunci pocaieste-te de promovarea idolatriei primitive in Templu lui Dumnezeu[=Crestinismul] Posted Image

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postun-simplu-om, on 13 iulie 2018 - 20:33, said:

Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume. (Ioan. 4:1)


“Măi, şi cu lupii aştia mă înţeleg, numai cu voi nu mă pot înţelege.”

În ‘48 când a fost revenirea (greco-catolicilor la ortodoxie), Părintele a fost trimis la Alba Iulia. Acolo, în biserica aceea, unde erau adunaţi şi catolicii şi ortodocşii, el a fost trimis ca delegat de la Sibiu. S-a încins acolo o ceartă de nu se mai înţelegea om cu om. Ai noştri (ortodocşii), căutau să-i lămurească, ceilalţi se opuneau şi bineînţeles a ieşit un scandal mare în Biserică.

Părintele parcă nu avea nici un cuvânt să-i lămurească. A ieşit afară din biserică, şi nu departe era o pădure şi a chemat lupii din pădure, şi a început să-i mângâie, aşa cum Daniil îi mângâia pe lei. Şi cineva a zis “Măi, Părintele ăsta Arsenie a chemat lupii din pădure?! Ia vedeţi, ce face acolo?”. Şi când au ieşit din biserică a început să-i mângâie şi a zis: “Măi, şi cu lupii ăştia mă înţeleg, numai cu voi nu mă pot înţelege” şi din clipa aceea imediat s-a schimbat atmosfera. Părintele şi-a spus cuvântul şi revenirea n-a mai fost cu probleme. (Pr. Ioan Ciungara, Copăcel)

Sfaturi şi îndemnuri ale Părintelui Arsenie :
  • Se vorbește de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
  • Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.
  • Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
  • Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
  • Nu da cu bâta în viespele sectare.
  • Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: “Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?” La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: “Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi”
“Vor merge în iad cu Biblia în mână!”

Zicea să nu ne prindem mintea cu sectanţii pentru că nu putem să reuşim cu ei, căci sunt atât de înrăiţi încât: “Mie, au sărit şi mi-au rupt cartea”. Părintele a hotărât să le argumenteze din Biblie şi ei dacă au văzut că nu pot să-i răspundă au sărit să-i rupă cartea. (Gheorghe Silea, 45 ani – Sâmbata de Sus)
Nişte oameni din Vistea l-au invitat pe Părintele să facă vecernia în Vistea de Sus. Erau mulţi sectari acolo. Când a ajuns acolo, Părintele a zis: “Dar ce văd aici? O mulţime de persoane care nu-şi pot face Sfânta Cruce. Să iasă toţi afară!”. Încet-încet, deşi se codeau, au ieşit. Le-a spus Părintele: “Eu vă cunosc pe voi căci aveţi pecetea satanei pe frunte şi vă arăt cu degetul”. După ce au ieşit toţi, Părintele şi-a rostit cuvântul. (Beleana Ileana, Recea)
Pocăiţilor le spunea că, dacă nu cred în Iisus Hristos, în Maica Domnului şi în Sfânta Cruce, vor merge în iad cu Biblia în mână! (Cismas Eugenia, 78 ani, Făgăraș)




„Mărturii din Ţara Făgăraşului despre părintele Arsenie Boca”, editura Agaton, 2004


caci trebuie sa fie si partide intre voi, ca sa iasa la lumina cei gasiti buni. (1Cor.11:19)

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 16:01, said:


evident ca nu. :)
afara daca cineva merge si le prezinta Evanghelia si acestia devin crestini autentici prin adoptarea in locul valorilor lor spirituale demonice valorile spirituale ale Crestinismului.


este o idee eronata, nu provine din Crestinism.
un soi de corectitudine politica...Posted Image

"Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege"

1. Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci.
2. Și noi știm că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, față de cei ce fac unele ca acestea.
3. Și socotești tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci și tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu?
4. Sau disprețuiești tu bogăția bunătății Lui și a îngăduinței și a îndelungii Lui răbdări, neștiind că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință?
5. Dar după învârtoșarea ta și după inima ta nepocăită, îți aduni mânie în ziua mâniei și a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu,
6. Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:
7. Viață veșnică celor ce, prin stăruință în faptă bună, caută mărire, cinste și nestricăciune,
8. Iar iubitorilor de ceartă, care nu se supun adevărului, ci se supun nedreptății: mânie și furie.
9. Necaz și strâmtorare peste sufletul oricărui om care săvârșește răul, al iudeului mai întâi, și al elinului;
10. Dar mărire, cinste și pace oricui face binele: iudeului mai întâi, și elinului.
11. Căci nu este părtinire la Dumnezeu!
12. Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

17. Dar dacă tu te numești iudeu și te reazimi pe lege și te lauzi cu Dumnezeu,
18. Și cunoști voia Lui și știi să încuviințezi cele bune, fiind învățat din lege,
19. Și ești încredințat că tu ești călăuză orbilor, lumină celor ce sunt în întuneric,
20. Povățuitor celor fără de minte, învățător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunoștiinței și al adevărului,
21. Deci tu, cel care înveți pe altul, pe tine însuți nu te înveți? Tu cel care propovăduiești: Să nu furi - și tu furi?
22. Tu, cel care zici: Să nu săvârșești adulter, săvârșești adulter? Tu cel care urăști idolii, furi cele sfinte?
23. Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii?
24. "Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.
25. Căci tăierea împrejur folosește, dacă păzești legea; dacă însă ești călcător de lege, tăierea ta împrejur s-a făcut netăiere împrejur.
26. Deci dacă cel netăiat împrejur păzește hotărârile legii, netăierea lui împrejur nu va fi, oare, socotită ca tăiere împrejur?
27. Iar el - din fire netăiat împrejur, dar împlinitor al legii - nu te va judeca, oare, pe tine, care, prin litera legii și prin tăierea împrejur, ești călcător de lege?
28. Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur;
29. Ci este iudeu cel întru ascuns, iar tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în literă; a cărui laudă nu vine de la oameni, ci de la Dumnezeu.


Romani 2


Dar...ce știe Sf. Apostol Pavel, nu-i așa? :)
Citiți cu atenție cele subliniate.
Citiți cu și mai mare atenție, restul, pentru ca e pentru noi, toți cei care ne contram pe aici!

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postrichelieu, on 14 iulie 2018 - 17:25, said:

Citiți cu atenție cele subliniate.
Citiți cu și mai mare atenție, restul, pentru ca e pentru noi, toți cei care ne contram pe aici!
din ce ai subliniat, reiese clar ca "neamurile care n-au lege fac din fire lucrurile legii", vor fi si ele judecate dupa lege. Posted Image

Nu exista oameni fara pacat.Si pentru om nu exista absolvire de pacat fara Hristos.

Edited by Dude_2nd, 14 July 2018 - 17:30.


#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si daca vine cristos a doua oara, cu belciug in nas si sfarcuri, tatuat si frecventeaza cluburi de pidosnici prin tailanda? Iar voi il asteptati in vesnlminte albe in inaltu ceriului cu apostili de,a dreapta si de,a stanga
Va ingroziti? Tremurati cand cititi asa blasfemie?

mai erau unii ce tremurau la fel amu 2000 ani. Si tot asa cunozteau scriptirile pana la virgula...

A murit pe cruce. Si tot nu stiti de ce  murit

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 17:30, said:


din ce ai subliniat, reiese clar ca "neamurile care n-au lege fac din fire lucrurile legii", vor fi si ele judecate dupa lege. Posted Image

Nu exista oameni fara pacat.Si pentru om nu exista absolvire de pacat fara Hristos.
Unii dintre voi sunteți fără speranța...:)

#47
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postargentum, on 14 iulie 2018 - 17:38, said:

Si daca vine cristos a doua oara, cu belciug in nas si sfarcuri, tatuat si frecventeaza cluburi de pidosnici prin tailanda?
il confunzi. Probabil cu Omul faradelegii. :)

View Postrichelieu, on 14 iulie 2018 - 17:48, said:

Unii dintre voi sunteți fără speranța...Posted Image
toti oamenii sunt fara speranta. Hristos este singura speranta a omenirii. :)

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Atunci asculta-I cuvintele și nu le mai răstălmăci.
Și ale apostolilor Lui. Ca tot El vorbește prin ei.

#49
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Nu e nici o rastalmacire, Apostolul e limpede, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea:
"Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege"
De asta a fost necesara Marea trimitere a ucenicilor pana la marginile pamantului. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 July 2018 - 18:10.


#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 17:52, said:


il confunzi. Probabil cu Omul faradelegii. :)



Poate, dar nu m,ar mira. S,a inhaitat cu bisnitari si curve, asa ca un pic de clubareala nu cred ca ar fi atat de straina

#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postargentum, on 14 iulie 2018 - 18:14, said:

Poate, dar nu m,ar mira. S,a inhaitat cu bisnitari si curve, asa ca un pic de clubareala nu cred ca ar fi atat de straina
inhaitarea cu bisnitarii si curvele nu presupune adoptarea valorilor acestora.
sau nu cei bolnavi trebuie vizitati de Doctor? :)

#52
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator:
1. nu cred ca sti ce inseamna cuvantul ,,secta". cauta in dictionar si o sa vezi ca la origine, crestinismul era (doar) o secta iudaica...;)
2. cand pui alaturat intr-o propozitie un turnator ordinar la securitate si un ,, sectant", alegerea nu e chiar asa de grea!

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 18:09, said:

Nu e nici o rastalmacire, Apostolul e limpede, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea:
"Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege"
De asta a fost necesara Marea trimitere a ucenicilor pana la marginile pamantului. Posted Image
Bine Dude. Ai dreptate :)

#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postrichelieu, on 14 iulie 2018 - 20:10, said:

Bine Dude. Ai dreptate Posted Image
sa stii ca nu tin neaparat, cu orice pret, dar in cazul de fata chiar am. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate