Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Jurnal - Pui de vrabie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Am găsit ieri un pui de vrabie si astăzi de dimineata  inca 3 ,nici unul nu are puf sau pene iar cuiburile sunt foarte departe ( in acoperișul casei ) .

M-am documentat pe net si sper sa ii pot creste pana vor putea sa zboare ca apoi sa ii eliberez , daca vor supraviețui .

Voi încerca sa explic cât mai detaliat cum ii hrănesc , poate va fi util si altora sau daca are cineva experienta si a reușit sa ii crească , m-as bucura de sfatul lor .

Am cumparat de la pet-shop Animax un cuib si fire de cocos pe care le-am așezat in cuib .Spatele cuibului care trebui sa se unească la o colivie, cum sunt ele concepute , l-am acoperit cu o plasa de metal . Fata are o ușiță .
Hrana lor le-am facut-o din boabe pentru pisci ( cam cat 2-3 gălbenușuri )  înmuiate in apa si 1 gălbenuș de ou fiert , compoziția se face ca un pateu moale , însă nu apos . Se pune apa pana se obține consistenta dorita . Se tine Intr-un vas ermetic la frigider si se arunca ce rămâne după 24h. Ideal este sa nu se hraneasca direct din acest recipient ci din altul mai mic , pentru a nu le contamina . După hrănire se spala obiectele folosite si ne vom spala pe maini cu săpun .
Nu se da apa puilor ! Deloc .
Când sunt foarte mici ei deschid gura mare si așteaptă hrana .
Am tăiat vârful unei  seringi de Nurofen ca sa formez o spatula din vârful ei si astfel le pun mâncarea in cioc . Deși ei deschid imediat gura pentru următoarea porție , așteptam câteva secunde ca mâncarea sa alunece in stomac .
Puii fara puf se hrănesc la o ora ,de la răsărit pana la apus .
Trebuie sa recunosc ca eu nu am reușit sa ii hrănesc atât de des .
Ziua ii țin afara la umbra , am bătut un cui undeva mai sus sa nu poată ajunge pisicile mele la ei si un altul mai jos unde ii cobor pentru hrănire . Noaptea ii țin in casa, preventiv .
Deocamdată toți sunt vioi .

Am sa atașez si poze când am sa reușesc să-mi dau seama cum se face :)

Edited by 999Gia, 13 July 2018 - 20:32.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
O sa fie greu sa ii inveti sa zboare, in rest cu hranitul faci treaba buna.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apasa pe "More Reply Options" si de acolo te descurci cu pozele.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,533
  • Înscris: 30.07.2007
Pentru zbor...exemplul personal e cel mai potrivit ;)

Edited by crocko.dilul, 13 July 2018 - 20:27.


#5
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018

 pasilla, on 13 iulie 2018 - 20:19, said:

Apasa pe "More Reply Options" si de acolo te descurci cu pozele.

Mulțumesc !

Attached Files



#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
foarte frumos ceea ce faci. omenirea mai are speranta. iti tin pumnii

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Da, m-ai impresionat, initiator. Sa trăiești!

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 999Gia, on 13 iulie 2018 - 20:12, said:

Deocamdată toți sunt vioi .
Am sa atașez si poze când am sa reușesc să-mi dau seama cum se face Posted Image

E de apreciat efortul tau dar sa tii cont ca sunt totusi pasari salbatice, nu traiesc in colivie. Pe de alta parte, daca le dai drumul libere, se ocupa sigur o pisica de ele.  Succes.

#9
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018

Era liniște in cuib de dimineața si credeam ca au murit insa ei dormeau .

Ora mesei ii agita tare ,fiecare vrea sa fie primul hranit  si nu sunt fotogenici :)

Attached Files



#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 999Gia, on 14 iulie 2018 - 06:52, said:

Era liniște in cuib de dimineața si credeam ca au murit insa ei dormeau .

Ora mesei ii agita tare ,fiecare vrea sa fie primul hranit  si nu sunt fotogenici Posted Image
Dimpotriva, sunt foarte fotogenici. Nu ai un prieten cu DSLR ? Ca s-ar putea ca intr-o zi sa regreti ca nu ai imortalizat cum trebuie spectacolul asta.

#11
ilona-bejan1

ilona-bejan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2018
noi am avut pui de bufnita. ca sa zboare il aruncam putin in sus. foarte putin la inceput. apoi l am pus pe usa si a fost nevoit sa coboare. dar asta numai dupa ce au pene si isi intaresc muschii aripilor. l-am eliberat dupa ce a invatat bine sa zboare. seara apare pe acoperisul blocului vecin.cam 3 saptamani a stat la noi

#12
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018

 ilona-bejan1, on 14 iulie 2018 - 22:21, said:

noi am avut pui de bufnita. ca sa zboare il aruncam putin in sus. foarte putin la inceput. apoi l am pus pe usa si a fost nevoit sa coboare. dar asta numai dupa ce au pene si isi intaresc muschii aripilor. l-am eliberat dupa ce a invatat bine sa zboare. seara apare pe acoperisul blocului vecin.cam 3 saptamani a stat la noi

Felicitari ! Pui de bufnita am salvat si eu acum 7 ani si stiu cat este de greu .Am tinut-o aproximativ 2 luni , nu avea penajul complet .Asociația ornitologica nu a vrut sa il preia , mi-au spus ca nu va supraviețui in captivitate si nu au stiut sa  ma indrume cu hrana , m-am documentat tot asa , online .
Sunt pasari foarte inteligente si ii lăsam o camera la dispoziție unde i-am pus o mare craca de copac :) a învățat singur sa zboare , își descuia colivia si când intram in camera fugea înapoi in ea .. L-am eliberat exact in locul unde il găsisem ( la 3 km de casa )  insa la scurt timp a apărut o bufnita in curte care inca mai vine in fiecare seara si îmi place sa cred ca nu este o coincidenta .

#13
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Ieri a murit unul din ei , desi era dintre cei mai dezvoltați . ..
Au mai rămas doi care incep sa deschidă ochii si le apar penele pe aripi , un iceput de  puf , ici colo  si unul mai mic .
Cresc incredibil de repede .

Edited by 999Gia, 15 July 2018 - 10:08.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 999Gia, on 15 iulie 2018 - 10:07, said:

Ieri a murit unul din ei , desi era dintre cei mai dezvoltați . ..

:(

#15
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Astăzi toți sunt ok , la fel de vioi .
Ma temeam ca vor începe sa moară , socoteam ca cel care murise trăise maxim 2 zile daca ar fi fost primul găsit , ceea ce însemna ca si restul sa moara azi si credeam ca hrana este de vina si faptul ca lor le este probabil greu sa digereze ceva ce nu ar fi primit in mod normal  ( logic așa este ) .
Nu i-am hrănit niciodată la o ora , cum găsisem indicații pe net , fiindcă nu voiau sa deschidă ciocul si oricum in unele zile nu am avut cum , drept urmare i-am hrănit la interval de 3-4 ore.
Probabil conteaza si tipul de boabe folosite ( conținut mai ridicat / scăzut de proteina ) . Eu le-am dat Petkult pentru pisici sterilizate care conține conform producătorului :
Rață (18%), orez, mazăre, proteină din cartofi, orez brun, grăsime animală (6%), proteină animală deshidratată (5.5%), pui (4%), drojdie de bere (sursă natural de MOS), supă de pui, vitamine și minerale, semințe de in, pulpă de sfeclă, celuloză, crustacee krill de Antarctica deshidratate (sursă naturală de EPA și DHA), mere deshidratate, morcovi deshidratați, cicoare deshidratată (sursă naturală de FOS) (5.000 mg/kg), merișor deshidratat (30 mg/kg), Macleaya cordata, Rosemarinus sp, Vitis sp, Curcuma sp, Citrus sp, Eugenia sp.

Acum au ochii complet deschiși cei 2 mai măricei , cel micut inca nu .

Curățenie in cuib le fac la 2 zile , încerc sa ii ating cat mai puțin posibil .


#16
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Cresc :)

Attached Files



#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce dragalași sunt... :)

#18
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Dimineața le este atat de foame încât se urca unul pe altul ,eu încerc sa ii hrănesc egal insa cel mai mare va rămâne mare din cauza lăcomiei :)

Attached Files


Edited by 999Gia, 18 July 2018 - 08:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate