Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Intretinerea la romani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
DRAGUNOV

DRAGUNOV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2006
Acum 5 minute am vazut o stire pe un post de televiziune. Presedintele Romaniei a semnat virtual, sau fizic, o hartie, prin care scade intretinerea romanilor. De cateva zile citesc o stire pe toate posturile care cica ne aduc stiri. Are vcreo legatura intretinerea romanilor cu iohannis , klaus  ?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
are dacă plătește el diferența

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiam ca in 2017 a semnat o lege pentru scoatere copiilor sub 3 ani de la intretinere.

Promulga legi, deci are legatura.

Edited by arab, 13 July 2018 - 13:56.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mai târziu iasă mustață și ne lasă și mai ieftin ca neamțu

#5
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Are, ca legile trebuie sa treaca pe la Presedinte la promulgare.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta inseamna ca vor creste putin preturile, dar poate merita.

In principiu, eu sunt de acord ca o familie cu copii sa fie ajutata si din banii mei, dar numai daca sunt mai saraci ca mine. Daca nu sunt mai saraci ca mine, si trebuie sa-i ajut oricum, atunci vreau sa contribui si la facerea copilului.

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
In primul rand ar trebui sa elimine intretinerea per persoana la bloc. Doar fosilelor comunistoide pensionare le convine sa "mearga maica, per persoana, ca sunt singur(a) si deasupra mea sta o familie cu 4 prunci - sa plateasca si ei maica mai mult, ca sunt 10 in apartament, sa pot eu sa las focul la aragaz pe banii lor". Sa se termine cu spionatul, camerele de supraveghere care "verifica" cine/cum intra in bloc. Intretinerea per bloc ? = Suma / nr. de apartamente si punct. Indiferent ca vorbim de lift, lumina pe casa scarii.

Edited by Rhesus, 13 July 2018 - 14:11.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adica cum scade intretinerea ca a semnat Iohannis? Poate e vreun titlu tampit de RTV.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDRAGUNOV, on 13 iulie 2018 - 13:48, said:

Are vcreo legatura intretinerea romanilor cu iohannis , klaus  ?
Da, el semneaza ce scoate parlamentul. Adica "merge la promulgare".

Edited by andreic, 13 July 2018 - 14:16.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarab, on 13 iulie 2018 - 13:56, said:

Stiam ca in 2017 a semnat o lege pentru scoatere copiilor sub 3 ani de la intretinere.

Promulga legi, deci are legatura.

Posibilitatea scoaterii de la intretinere.

Ontopic: cel mai probabil acum a ajuns la Presedentie legea pentru promulgare (adica ultimul pas birocratic inainte ca legea sa ajunga in monitorul oficial si sa intre in aplicare).

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostRhesus, on 13 iulie 2018 - 14:09, said:

In primul rand ar trebui sa elimine intretinerea per persoana la bloc. Doar fosilelor comunistoide pensionare le convine sa "mearga maica, per persoana, ca sunt singur(a) si deasupra mea sta o familie cu 4 prunci - sa plateasca si ei maica mai mult, ca sunt 10 in apartament, sa pot eu sa las focul la aragaz pe banii lor". Sa se termine cu spionatul, camerele de supraveghere care "verifica" cine/cum intra in bloc. Intretinerea per bloc ? = Suma / nr. de apartamente si punct. Indiferent ca vorbim de lift, lumina pe casa scarii.

Am si eu in bloc unii care stau 10 intr-un apartament. E normal sa platesca per persoana la lift, gunoi, gaz la comun. Probabil ca la aia merge aragazul ca la cantina iar unul ditre lifturi aproape ca e privat. La fel si gunoiul pe care il produc e mai mult.

sau a fost la misto si nu m-am prin eu? Posted Image

Edited by dreaQ, 13 July 2018 - 14:26.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostDRAGUNOV, on 13 iulie 2018 - 13:48, said:

.... Are vcreo legatura intretinerea romanilor cu iohannis , klaus  ?

DA - Are
Este vorba de Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari

#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostRhesus, on 13 iulie 2018 - 14:09, said:

In primul rand ar trebui sa elimine intretinerea per persoana la bloc. Doar fosilelor comunistoide pensionare le convine sa "mearga maica, per persoana, ca sunt singur(a) si deasupra mea sta o familie cu 4 prunci - sa plateasca si ei maica mai mult, ca sunt 10 in apartament, sa pot eu sa las focul la aragaz pe banii lor". Sa se termine cu spionatul, camerele de supraveghere care "verifica" cine/cum intra in bloc. Intretinerea per bloc ? = Suma / nr. de apartamente si punct. Indiferent ca vorbim de lift, lumina pe casa scarii.
In conditiile in care totul e la comun are un sens aia cu persoane... desi se fraudeaza in prostie chiar de la seful de scara si administrator, care ei platesc doar o persoana ca sunt smecheri desi stau si 3 generatii in apartament.
Dar sunt blocuri in care s-au facut contracte individuale la tot ce era de facut (electricitate, gaze, apa) si la intretinere nu mai platesc decat curent casa scarii, femeia cu matura, salariile administratiei si gunoiul (care e tot pe persoana). In conditiile astea cheltuielile trebuie facute cum spui tu... total/apartamente.

#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Probabil este vorba despre scaderea TVA-ului la 5% pentru caldura si apa calda.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu nu e normal. Si eu ca baba comunistoida ma pot plimba zilnic, dimineata fac o tura dus-intors la piata, la amiaza ma duc la Sun Plaza sa-mi mai misc scheletul, seara poate un spectacol de tipul Tezaur Folcloric.

Nici macar gazul la comun nu este un motiv pt. intretinerea / persoana. O baba care nu are ce face toata ziua poate gati (sau iarna, se poate incalzi toata ziua), iar o familie cu 4 persoane dintre care 2-3 muncesc de la 8 la 20, fii sigur ca nu consuma cat baba. Numarul de persoane este irelevant.

@lexis exact ce spui tu trebuie prin lege stipulat. Contracte individuale pentru tot ce era la comun + restul / nr. de apartamente.

Doar ca mai exista si o varianta de "linistire" a fosilelor comunistoide. Care, pana acuma, a functionat....

PS. Iar la lift, exista din nou o solutie - suntem in 2018. Pe cartela. Sunt 10 in apartament ? Folosesc cartela aferenta apartamentului X. Daca vrem sa fim mai credinciosi decat Papa. Dar varianta / nr. de persoane este sub orice critica. (si sistemul in care s-a ajuns: camere de supraveghere octogenare care stau in fata blocului sa numere persoanele, poate poate mai scad cu 10 lei intretinerea ...).

Edited by Rhesus, 13 July 2018 - 14:40.


#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
As propune o scadere a TVA-ului si pentru sapunuri, poate asa o sa inceapa romanii sa se spele mai des.

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asociatiile de proprietari sunt o prostie.
Statul trebuie sa oblige contracte individuale pe fiecare unitate de locuinta, astfel desfiintand nevoia de asociatie.
Iar ce nu se poate, de exemplu electricitate casa scarii, se emite factura pe contoarul de bloc ca si pana acum, se livreaza la primarie si primaria sa imparta suma la numarul apartamentelor si sa incaseze banii o data cu impozitul.
In unele comune asta e practica la apa, platesc la primarie o data la 6/12 luni cat le revin dupa facturare si calcul.

Edited by lexis1, 13 July 2018 - 14:38.


#18
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postlexis1, on 13 iulie 2018 - 14:37, said:

Asociatiile de proprietari sunt o prostie.
Statul trebuie sa oblige contracte individuale pe fiecare unitate de locuinta, astfel desfiintand nevoia de asociatie.
Iar ce nu se poate, de exemplu electricitate casa scarii, se emite factura pe contoarul de bloc ca si pana acum, se livreaza la primarie si primaria sa imparta suma la numarul apartamentelor si sa incaseze banii o data cu impozitul.
In unele comune asta e practica la apa, platesc la primarie o data la 6 luni cat le revin dupa facturare si calcul.



La gaze gatitul e fleac... te omoara gazul consumat de boilere si centrale... acolo e buba. Chiar daca stai bucatareasa toata ziua cu oale pe aragaz mai mult de 10 euro gaze nu ai cum sa consumi intr-o luna. Asta poate avea o noima pe vremurile cand alt consumator in afara de aragaz nu exista intr-o locuinta...

Bingo. De ce nu candidezi la prezidentiale? Te votez!
PS. Iti cumpar si niste galeti sa ai materiale "promotionale" pentru fosile.

Edited by Rhesus, 13 July 2018 - 14:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate