Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Dispar fotografii profesionisti din cauza smartphone-urilor?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
lady_vio

lady_vio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.05.2018
Acum toţi sunt fotografi. Oricine are un aparat mai scump, cumpărat de mami sau de tati, se dă mare fotograf. Şi trebuie neapărat să îşi facă pagină de „X-ulescu Photography”.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prostii.
Fotografia adevărată conține ceva în plus față de o poză.

Degeaba e clară, încadrată bine, respectă nu știu ce, dacă nu are artă.
Dacă nu transmite un feeling.

E ca și cum ai spune că măcelarul e un chirurg.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
S9 este ultimul telefon care sa faca din fotografie arta. Pentru cunoscatori, poate Nokia 808 sau inainte, N8. S9 stie sa faca desene fata de S8. Fotografii meseriasi, fac minuni si cu telefonul.

Edited by YOUR_GOD, 13 July 2018 - 15:16.


#22
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Ti se pare. Devin mai rari si mai profesionisti. Si bineinteles si mai scumpi.

#23
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Tu la nunta ti-ai face selfie sau ai aduce pe cineva sa iti faca poze? :)

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Un om normal nu face nunta Posted Image

Biserica sa isi vada de furturile lor si neplata de taxe...

#25
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

In epoca smartphoneurilor si tabletelor, se pare ca oricine poate deveni fotograf amator   datorita tehnologiei de fotografiere de ultima generatie.
Toti au inceput sa se priceapa la modificat efecte vizuale,  iar smartphoneurile precum Samsung Galaxy le permite sa surprinda orice moment rapid si usor in miscare.  

Din cauza asta, fotografii profesionisti  vor deveni tot mai rar frecventati.

Acum fotografiatul profesionist a devenit un hobby pentru orice amator.  
Poti sa explici cum naiba vine asta?
E ca si cum ai spune ca dispar soferii profesionisti (puteti citi sofer de tir sau pilot de formula 1) pentru ca tot mai multi au permis de conducere(inclusiv cu mamaliga/lamaie in geam, is buni si aia). Posted Image

LE: Stai ca acuma m-am prins unde bati, daca luam afirmatia nr. 1 plus afirmatia nr. 3 insemna ca numar fotografilor profesionisti va creste dupa tine ... Posted Image

Edited by honeymik, 13 July 2018 - 15:53.


#26
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Soferii profesionisti sunt doar simpli soferi care au platit "taxa" de atestat.
Deci o birocratie inutila sa mai fure niste oameni niste bani.

Exact cum si fotografii profesionisti sunt simpli fotografi care au fost angajati la un PFA/SRL sau si-au facut un PFA/SRL in domeniul foto.

Edited by lexis1, 13 July 2018 - 18:37.


#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Asta imi aduce aminte de o poveste simpatica a unui amic cu service service auto:

Vine unul intr-o zi un client la el ofuscat:
"Dom'le ce fel de hotie aveti acia?"
"Ce s-a intamplat, ce problema aveti?"
"Pai vin cu masina ca imi bate nu stiu ce si angajatul vostru da capacul de pe motor jos si strange un surub si gata..."
"Nu a rezolvat problema pe care o aveati?"
"Ba da, dar pentru o nimica toata 150 de lei cost? Ca tubulara am si eu acasa..."
"Dumneavoastra stiati ce surub sa strangeti?"
"...".

P.S:
Fotografii ca fotografii dar sa vezi ce raman doctorii fara slujba acuma ca ai acces la tensiometru si alte unelte biometrice in Galaxy S9 si Xperia XZ2 Posted Image. Ce ai nevoie de stetoscop si de pompa aia pt tensiune a lor... Tehnologie frate Posted Image

P.P.S:
P.S-ul e semi-gluma... exista deja roboti capabil sa dea diagnostice destul de precise pe baza unor date despre pacient doar ca nu avem atatia senzori la telefoane... inca.
Sa vedeti ce viitor misto va asteapta cand nu o sa primiti recomandarea de medicamente ca nu ati vazut destule reclame si cand o sa va recomande Advil in loc de Nurofen pentru ca v-ati uitat la reclame cu chiloti Botezatu pt ca agregare de date si analiza Posted Image.

Edited by StefanSC, 13 July 2018 - 18:53.


#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007
In mainile unui profesionist, un telefon cu camera buna poate face intr-adevar fotografii excelente (dar nu acopera orice situatie - interioarele de exemplu sau cazurile cand lumina nu e optima). In mainile unui amator, va face fotografii tipice unui amator.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:56, said:


...Dispar fotografii profesionisti din cauza...
Era o vorba, parca: cine moare de grija altuia...de sabie va pieri..sau ceva gen. Sau poate chiar tu esti unul dintre fotografii profesionisti afectati de s9?!

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

In epoca smartphoneurilor si tabletelor, se pare ca oricine poate deveni fotograf amator

Corect. Accesul mai usor/ieftin la tehnologie da ocazia mai multor oameni s-o foloseasca.

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

Toti au inceput sa se priceapa la modificat efecte vizuale,  

Mai putin corect. Efecte neplacute poate aplica azi oricine unei poze, dar sunt cam la nivelul de a lua o pictura si a varsa apoi o ceasca de cafea peste. Efectele de calitate intalnite in pozele/filmarile profesionale sunt mult mai subtile si complicate. Ele necesita in primul rand o educatie vizuala pentru a stii ce vrei sa obtii/ce se potriveste mai bine scenei.

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

Din cauza asta, fotografii profesionisti  vor deveni tot mai rar frecventati.

Gresit. A stii sa faci ceva la nivel de amator nu conduce la o reducere a nevoii de profesionalism. Daca toti invitatii de la nunta stiu sa faca cartofi prajiti, nu-ti mai angajezi bucatar pentru nunta?

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

Inainte, fotograful profesionist era cautat ca nu oricine detinea o camera foto.

Cam oricine detinea o camera foto, iar costul filmelor/developatului nu stiu sa fi saracit pe nimeni.

Edited by dani.user, 14 July 2018 - 12:24.


#31
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
He, he...o sa le spun clientilor mei, de exemplu hypermarketurilor care ma solicita pentru fotografii de produs, sa-si pozeze singuri borcanul cu magiun sau croissant-ul cu spartphone-ul, ca  a avansat incredibil, ce nevoie mai are de fotograf cu aparatul lui de 6,5 kg, de lumini si "umbrelute", filtre si plase?! Si mai trebuie sa-mi semneze si factura dupa aia...nu mi-ar fi rusine, 2200 de euro pentru 11 zile de pozat cutii, cutioare si borcane, borcanase, cand totul putea fi realizat cu smatphone-ul!Posted Image
Tot asa de usor se poate realiza o filmare subacvatica la 12 metri adancime, cu aifonul, ca doar LED-ul aifonului scoate vreo 25.000 de lumeni, se stie, si are corectii de difractie, elimina franje de interferenta, aberatii cromatice datorate straturilor de apa cu temperatura diferita, totul cu o lentila cat bobu`de porumb!
Oricine isi doreste o nunta stocata pe unghiuta micro-SD de la telefon, amintiri pe vecie, daca nu apesi un pic unghiuta de plastic, desigur, sau un botez filmat cu samsungu` ala nou, de sub masa, cu lumina in ochi si miscari rapide.Atat de rapide, ca vei ramane cu amintiri video.Numai amintiri, fara filmare.

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostH6D-100c, on 16 iulie 2018 - 12:54, said:

He, he...o sa le spun clientilor mei, de exemplu hypermarketurilor care..., 2200 de euro ...
Deci carevasazica d-aia s-au dublat preturile la oo si faina, ca sa sa imbuibe profesionistii...ii dau dreptate colegului initiator, sa faca poze cu telefonu da' sa se ieftineasca la loc produsele.

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@H6D:

Deci din cauza ta platesc eu mai mult pe oua... ca ai inceput tu sa le faci poze...

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 16 iulie 2018 - 16:37, said:

@H6D:

Deci din cauza ta platesc eu mai mult pe oua...
Cred ca te-a impresionat partea artistica in revista saptamanala cu ofertele la oo, "uite dom'le ce incadrare, ce lumina, arta... merita 5 lei ou"

#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
De fapt era detaliul ala de format mediu...

Cand poti sa maresti oo-le atat de mult si sa vezi textura clar... nu poti sa nu iti pice cu tronc.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai sa fiu eu hipermarchet, la 2200 euroi nici nu m-as uita la profesionisti daca nu vin la shooting macar cu 2xMF (ca unul e de backup).

H6D-100c, apropos, fa o incercare, asa de dragul discutiei, la o comanda d-asta vino sii zi ca vei poza cu s9, ce zic clientii? Daca carcotesc da-le link sa citeasca aici sa se convinga.

Edited by crokodilu, 16 July 2018 - 16:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate