Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dispar fotografii profesionisti din cauza smartphone-urilor?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
In epoca smartphoneurilor si tabletelor, se pare ca oricine poate deveni fotograf amator   datorita tehnologiei de fotografiere de ultima generatie.
Toti au inceput sa se priceapa la modificat efecte vizuale,  iar smartphoneurile precum Samsung Galaxy le permite sa surprinda orice moment rapid si usor in miscare.  

Din cauza asta, fotografii profesionisti  vor deveni tot mai rar frecventati.
Oricine care detine un Samsung Galaxy cu camera foto de ultima generatie poate face fotografii spectaculoase la evenimente gen nunta, petreceri, excursii si poate surprinde orice loc din mediul inconjurator sub orice lumina sau umbra.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HC6hiVLiXLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5_-NKRVn7IQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







Inainte, fotograful profesionist era cautat ca nu oricine detinea o camera foto si acela castiga foarte multi bani.  
Acum fotografiatul profesionist a devenit un hobby pentru orice amator.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zk_6DmMKwAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by balakul, 13 July 2018 - 13:50.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
📸
Cu xiaomi nu merge?

Edited by slai, 13 July 2018 - 13:49.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in metadata nu scrie samsung, asa ca tot degeaba. dar nu inteleg topicul, e reclama la s9? sau doar lauda pt s9?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E ca și cum ai spune că o să dispară medicii că avem noi arie de medicină unde mai cere lumea sfaturi când au vreo durere.

#5
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View PostDany_Darke, on 13 iulie 2018 - 13:51, said:

in metadata nu scrie samsung, asa ca tot degeaba. dar nu inteleg topicul, e reclama la s9? sau doar lauda pt s9?

E doar o prezentare a tehnologiei foto al telefoanelor  care pare sa arate ca epoca fotografilor profesionisti s-a incheiat si ca fotografiatul profesionist va deveni un hobby voluntar pe care il poate practica orice amator...si unul neplatit.
Nu as lauda smartphone-ul respectiv fiindca stiu ca asta o sa duca la disparitia altor joburi/profesii.  

Chiar al treilea clip demonstreaza cat efort depunea un fotograf profesionist si cat efort  minim depun niste amatori cu smartphone-uri sa faca niste fotografii profesioniste.



View Postwaterman, on 13 iulie 2018 - 13:54, said:

E ca și cum ai spune că o să dispară medicii că avem noi arie de medicină unde mai cere lumea sfaturi când au vreo durere.
Pai dispar si aia daca se inventeaza un robot chirurgical coordonat de un doctor inginer.

Edited by balakul, 13 July 2018 - 13:58.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Meseriile apar si dispar, nu sunt eterne. Fotograful profesionist (=pe bani) va disparea fix in momentul cand ultimul client nu va mai plati pt. pozele/serviciile sale.

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Vreau sa vad si eu eveniment gen nunta, botez, prezentare de produs, conferinta in care se foloseste telefonul Posted Image. Telefonul e facut pt chestii de ocazie, random, nu pentru treburi serioase, organizate. Singura chestie mai serioasa la care poti folosi telefonul e vacanta. In rest e fix pix chiar daca are 2,3 camere cand vine vorba de conditii slabe de iluminare. Singurul control pe care il ai asupra camerei telefonului e software, hardare spre deloc. E altceva cand iti pui obiectivul potrivit cu filtrele potrivite si cand ai nevoie adaugi si un blit sanatos.

Poze bune cu telefonul faci in conditii ideale sau aproape ideale. In rest se vede pe ele ca sunt de nivel scazut.

PS: Majoritatea care ridica in slavi telefonul sunt dezinformati si nu stiu ce poate face un dslr.

Edited by Serafim606, 13 July 2018 - 14:04.


#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Am vazut eu niste poze de fotografi profesionisti cu vechime in nunti botezuri si alte prostii... mie imi era rusine sa iau banii oamenilor pentru alea, si inca ce bani luau.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Si astia, la fel care orice prestator de servicii, trebuie alesi cu grija. Dupa portofoliu si recomandari. Si tre sa fie multe si bune ca sa inspire incredere. Altfel, fiecare fraier cu smecherul lui.

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pana nu dispar nuntile si botezurile alea penibile, nu vor disparea nici fotografii profesionisti, care btw, sunt la fel de penibili.
Vor mai ramane cativa fotografi care sa pozeze vedetele care platesc sa apara in reviste, fotografii ziaristi si .. cam atat.
Mai raman hobbystii, hipsterii, blogerii selferii si feisbucerii sa duca arta fotografica mai departe.
Altfel, tot ce-a fost de pozat, s-a pozat deja.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
fotografii sunt cum erau inainte aia care-ti instalau windowsul.

Edited by laffin, 13 July 2018 - 14:16.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

si poate surprinde orice loc din mediul inconjurator sub orice lumina sau umbra
..

fotografii profesioniste
.
Sunt niste cuvinte fara nicio relevanta sau acoperire.

Edited by crokodilu, 13 July 2018 - 14:17.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbalakul, on 13 iulie 2018 - 13:47, said:

In epoca smartphoneurilor si tabletelor, se pare ca oricine poate deveni fotograf amator   datorita tehnologiei de fotografiere de ultima generatie.
Toti au inceput sa se priceapa la modificat efecte vizuale,  iar smartphoneurile precum Samsung Galaxy le permite sa surprinda orice moment rapid si usor in miscare.  
Si inaintea lui S9 au fost telefoane capabile la camera, era un Sony de ex care avea si slow mo real adica in 1080p caci s9 nu face slomo decat in 720p (rusinica) Posted Image
Doar ca fiind mult marketing unii cred ca Samsung e cel care a descoperit camera buna... altii o au de vreo 2 ani chiar Posted Image

Edited by andreic, 13 July 2018 - 14:25.


#14
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

View Postandreic, on 13 iulie 2018 - 14:22, said:

Si inaintea lui S9 au fost telefoane capabile la camera, era un Sony de ex care avea si slow mo real adica in 1080p caci s9 nu face slomo decat in 720p (rusinica) Posted Image
Doar ca fiind mult marketing unii cred ca Samsung e cel care a descoperit camera buna... altii o au de vreo 2 ani chiar Posted Image
A fost un exemplu.

Dar chiar ca....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RDTSoHmbvhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostSerafim606, on 13 iulie 2018 - 14:03, said:

Vreau sa vad si eu eveniment gen nunta, botez, prezentare de produs, conferinta in care se foloseste telefonul Posted Image.  
Pai multe cupluri chiar au inceput sa prefere telefoanele fiindca mai economisesc niste bani, bani care ajungeau un buzunarul unui fotograf amator autodeclarat profesionist.

View Postmaccip, on 13 iulie 2018 - 14:08, said:

Mai raman hobbystii, hipsterii, blogerii selferii si feisbucerii sa duca arta fotografica mai departe.

Da, o vor duce mai departe, dar gratuit si voluntar....ca si pictura de altfel.



Quote


Vor mai ramane cativa fotografi care sa pozeze vedetele care platesc sa apara in reviste, fotografii ziaristi si .. cam atat.
Majoritatea vedetelor, de cand au invatat sa-si faca selfie, parca nu prea mai apeleaza la pictoriale facute de  fotografi profesionisti.  
Si legislatia in multe tari a devenit mai dura cu paparazzi amatori in ultimii ani.

Edited by balakul, 13 July 2018 - 14:31.


#15
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Cine știe, eu de două săptămâni încerc să găsesc un fotograf pentru un eveniment privat de luna viitoare, dar din cei patru cu care am luat legătura, toți sunt ocupați cu nunți, botezuri, festivaluri organizate de primărie, lansări de mașini până prin septembrie...

#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Initiator, ia baga un ochi la fotografiile gen NatGeo. Iti garantez ca nici mama lu' Samsung Galaxy S457895 nu va face o treaba mai buna in veci. Si e doar un exemplu.

#17
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Cei profesionisti nu o sa dispara pentru ca oricat de multe fotografii s-ar face la un eveniment cu telefoanele, in fiecare poza o sa gasesti, de exemplu, pe cineva care se scarpina la oua.
Un aparat de fotografiat(cu toate accesoriile) cu cel putin 3 zerouri in coada pretului nu ma face pe mine profesionist, ca stiu sa editez in paint, la fel, nu ma face profesionist.
Degeaba imi cumpar un aparat foto, daca eu nu stiu sa ma joc la setarile lui( de fapt nu stiu nici ce fac toate setarile camerei de la telefon, cred ca o sa deschid un topic pe tema asta) si fac pozele tot pe "auto". Degeaba daca nu stiu cum sa aranjez oamenii in cadru, cum si cand sa fiu atent sa surprind o expresie si/sau un gest. Degeaba, etc tot ce tine de o fotografie bine realizata.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
trebuie sa fotografiezi asa, ca o arta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate