Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calmante pe baza de plante - au avut vreun efect la cineva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:22, said:

De ce nu cititi primul post unde am cerut pt sindrom anxios depresiv? asta e problema.
Medicamentele OTC se iau cum atunci - dupa cum mi se pare mai dragut ambalajul? ca am incercat vreo 5 pana acum si n-am vazut efecte.

La modul cel mai serios

Aici vorbim despre patologie psihiatrica in cel mai adevarat sens al cuvantului iar medicamentele homeopate sau cele din plante pur si simplu nu au decat un vag efect placebo.
In traducere libera – bani aruncati.
De aia nu ai observant nici un efect si … nici nu vei observa

Problema este ca (,) cauzele de aparitie ale tulburarilor anxioase nu sunt foarte clar cunoscute deci …
Tratamentul este foarte complex si are scopul de a reduce numarul si frecventa atacurilor, precum si intensitatea acestora.
Tratamentul a la long presupune - psihoterapie + parmacoterapie
Intraducere libera - a la long inseamna toata viata

Succes

#38
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce oras, localitate? Cauta un psiholog si un psihiatru buni.

#39
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Nu ma ajutati - am fost la psihiatru. El mi-a recomandat sa iau doar suplimente momentan pana investigam problema endocrino. De ce deviem mereu?

Naijix - e patologie psihiatrica cand zic de ambalajul medicamentelor. Pe bune?

#40
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Schimba psihiatrul!

#41
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:43, said:

Naijix - e patologie psihiatrica cand zic de ambalajul medicamentelor. Pe bune?

Ambalajul pur si simplu NU conteaza
Ce legatura are baba si mitraliera ?

Pot pune pe ambalaj elefantei roz sau fluturasi galbeni - este absolut irelevant

De fapt, care-i problema ta cu ambalajele ?

#42
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postarab, on 13 iulie 2018 - 10:50, said:

Schimba psihiatrul!

De ce sa-l schimb? Da-mi un motiv bun.

Parca va rugasem sa vb de medicamente pe baza de plante! Nu de psihiatrii care nu fac subiectul topicului.

#43
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pentru altul mai bun, e un motiv bun?

Ce ai tu, probabil nu mai e despre plante.

Vrei sa pricepi asta?

Edited by arab, 13 July 2018 - 10:56.


#44
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai nu esti de medicamentatie pe baza de plante...  Ai ratat faza aia.

Cat despre psihiatru..tine-te de el. Is putini aia care nu te indoapa direct cu anxiolitice.

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:11, said:


Am fost la 3-4 endocrinologi pana acum - corelat si cu tulburari de CM. Psihiatrul stie de asta de asta mi-a recomandat sa evit tratamentul pana la gasirea unei cauze endo.

pe scurt: estrogenul a scazut cam cu 50% in 2 ani, testosteronul si cortizolul sunt la max. Plus alte probleme conexe - nu-si au rostul aici.
Din pacate endo si gineco ma paseaza intre ei iar pt tulburarile de dispozitie ma trimit la psiho.

De citratul de magneziu nu stiu nimic, mai luam uneori magneziu simplu - dar fac asta de vreo 10 ani.

in acest caz poate ca ar trebui sa ceri trimitere de la medicul de familie, sa te internezi cateva zile la institutul parhon din bucuresti, sa ti se faca toate analizele si investigatiie necesare, iar endocrinologul sa-ti puna un diagnostic clar si sa-ti recomande un tratament adecvat.

#46
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Nu doresc niciun fel de diagnostice si pareri despre faza in care sunt. Nu suntem la medic aici. Nu asta e rolul topicului.

Medicamente pe baza de plante dc sugerati fain - altfel nu are rost.

#47
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:59, said:

Nu doresc niciun fel de diagnostice si pareri despre faza in care sunt. Nu suntem la medic aici. Nu asta e rolul topicului.

Medicamente pe baza de plante dc sugerati fain - altfel nu are rost.

Dar nici la farmacie nu suntem deci ...

#48
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sedocalm nu a avut niciun efect la tine?

Poti lua si 3 odata. Dar te cam face KO..

#49
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si uite asa, cautand plante, timpul trece, boala avanseaza si te apropii de 40 de ani!

Te las...multa sanatate din plante!

Edited by arab, 13 July 2018 - 11:03.


#50
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Lavanda , exista capsule .

#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
degeaba tratezi efectul, daca nu stii care este cauza, pentru a o elimina...
dezechilibrul hormonal tot va exista si e posibil sa se accentueze, sa dai in altceva mult mai greu de tratat/tinut in frau...

#52
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Da..da, vise taica. Cauza DACA o gasesti e dupa ce vinzi casa, s-o dai la psihoterapeuti..

Cel mai corect e sa te ajuti la nevoie de un anxiolitic mai slabut , sa-ti dai 2 palme singur si sa mai lasi vaicareala..

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De ce sa-l schimb? Da-mi un motiv bun.

Pentru ca intotdeauna e bine sa ceri parerea la mai multi medici.
Mai ales in ziua de azi cand 3/4 din ei sunt cam incompetenti. Ca sa nu zic mai mult. SI in special ei cand nu au nicio idee despre boala sugereaza tratamente alternative - plante si altele. In senul ca nu fac rau daca au gresit tratamentul decat in cantitati enorme.

Strict legat de ce ceri tu - lipsa Vitaminei D si a soarelui este principala cauza a depresiei. E principalul motiv ptr care nordicii ( Norvegia,Suedia, Finlanda ) mananca Vitamina D pe paine. Mai ales ca ei nu au soare cam 6 luni pe an - in special cei din nord, ca in sud mai au 2-3 ore. Daca ai deficit masiv probabil 3 tuburi luate pana acum nu ajuta si trebuie sa mai continui. Doar ca sunt ceva riscuri ce calcifieri prin organism la doze prea mari.
In rest inceraca si cu miez de nuca si banane - 2-3 pumni de nuca pe zi si 1-2 banane.

#54
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Sedocalm am luat max 2. Nu stiu ce efect puteau sa aiba - ce cautam eu este "sunt amortita si ma culc. Acum, in 5 min sau asa. Nu ca ma calmez intr-o ora poate". In fine, nu pot lua mereu sedocalm...

Arab - multumesc pt urari. Prefer sa treaca timpul si sa fac ca mine decat sa iau psihotrope. Both happy.

Corinadaniela - stiu ca trebuie tratat dezechilibrul, chiar azi am programare la endo. Sa speram ca dupa analizele astea gaseste ceva - ce sa zic.... Totusi pt mine e clar ca se trage din cauza hormonala care trebuie rezolvata.  Chiar dc eu ma simt prost psihic, tot trebuie rezolvata.

Eiffel - makes a lot of sense ce zici, dar am mai fost la 2 psihiatrii. Cum le-am povestit, pac cu antidepresivele. Nu alternative nu nimic. Asta macar a incercat sa ajute zic eu fara efecte secundare. Iar anxietatea e raceala psihiatriei - acum aproape la oricine poti sa ii zici asta. Avea tratament fix standard de ani zile omul - nu cred ca era in dubiu.

Edited by cineva80, 13 July 2018 - 11:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate