Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Calmante pe baza de plante - au avut vreun efect la cineva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, multivitaminele nu contin: Mg si Ca, astea se iau separat. Citratul e forma f. buna.

#20
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

View Postcorinadaniela, on 13 iulie 2018 - 10:02, said:

care sunt hormonii la care ti-au iesit analizele in afara intervalului de referinta ?
poate asta e sursa problemelor, o tulburare endocrina. la cati endocrinologi ai fost pana acum ?
nu mai stiu unde am citit ca ar fi util si citratul de magneziu pentru reducerea stresului si calmarea starilor nervoase.

Am fost la 3-4 endocrinologi pana acum - corelat si cu tulburari de CM. Psihiatrul stie de asta de asta mi-a recomandat sa evit tratamentul pana la gasirea unei cauze endo.

pe scurt: estrogenul a scazut cam cu 50% in 2 ani, testosteronul si cortizolul sunt la max. Plus alte probleme conexe - nu-si au rostul aici.
Din pacate endo si gineco ma paseaza intre ei iar pt tulburarile de dispozitie ma trimit la psiho.

De citratul de magneziu nu stiu nimic, mai luam uneori magneziu simplu - dar fac asta de vreo 10 ani.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Mg simplu = probabil oxid de mg, se asimileaza slab.

#22
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View PostNaijax, on 13 iulie 2018 - 09:58, said:

Depinde de ... ambalaj
Alea in blister au un efect extraordinar la portofel - il ajuta la slabit
Alea in sticla si facute din plante naturale - malt, hamei, prune, struguri - elimina depresia numa' - numa'
Testat - Smirnoff Blue recomandat de asociatia anonima a consumatorilor, functioneaza 100% Posted Image
Da, dar  vodka  merge  cand este  mai  racoare...plus  ca omoara  tot  felul de  bacterii si  virusi  paraziti.....

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Medicamentele fie ele OTC nu se iau cu recomandări de pe forum.
Sau aiurea.

2. Ce ai de fapt ? Ce problemă ai ? Ca să îți dăm măcar o idee.

Ar conta și vârsta / sexul deși din gineco etc îmi dau seama că ești doamnă / domnișoară.
Deci vârsta să ne-o zici te rog și care e problema f f f concret.

#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E o persoana de sex feminin...atat stim.

#25
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:11, said:

Am fost la 3-4 endocrinologi pana acum - corelat si cu tulburari de CM. Psihiatrul stie de asta de asta mi-a recomandat sa evit tratamentul pana la gasirea unei cauze endo.

pe scurt: estrogenul a scazut cam cu 50% in 2 ani, testosteronul si cortizolul sunt la max. Plus alte probleme conexe - nu-si au rostul aici.
Din pacate endo si gineco ma paseaza intre ei iar pt tulburarile de dispozitie ma trimit la psiho.

De citratul de magneziu nu stiu nimic, mai luam uneori magneziu simplu - dar fac asta de vreo 10 ani.
Magneziul  da energie....cam multa.

A, esti  o donna.....dar  conteaza  si modul de  gandire.

\

Edited by Lex404, 13 July 2018 - 11:48.
nume dai in PM nu pe forum


#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Te duci frumos si culegi baca de la mac,desfaci,scoti semintele,faci ....te documentezi,si te ia un calm de numanuma.Posted Image

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai cu anamneza dacă ceri medicamente.

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Sau cumperi direct semintele,sari peste etapa cu,culesul.

#29
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
De ce nu cititi primul post unde am cerut pt sindrom anxios depresiv? asta e problema.

Medicamentele OTC se iau cum atunci - dupa cum mi se pare mai dragut ambalajul? ca am incercat vreo 5 pana acum si n-am vazut efecte.

Edited by cineva80, 13 July 2018 - 10:23.


#30
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:22, said:

De ce nu cititi primul post unde am cerut pt sindrom anxios depresiv? asta e problema.
Depinde cine  ti-a  pus  diagnosticul.....vrei un PM de la mine  mai  detaliat ?Posted Image

#31
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Studiaza cu atentie topicul asta:
https://forums.phoen...plements.18369/
E un tip care la fel suferea de anxietate, medicii nu gaseau nimic la el asa ca a incercat sute de suplimente, pana a gasit trei care sunt foarte bune pentru el: ulei de in, turmeric si n-acetyl glucozamina(asta se gaseste ceva mai greu pe la noi).
Pe langa astea trei care sunt cele mai eficiente mai e o lista extinsa cu 29 de suplimente cu care la fel a obtinut rezultate bune: probiotice, magneziu, arginina, taurina, propolis, etc.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcineva80, on 13 iulie 2018 - 10:22, said:

De ce nu cititi primul post unde am cerut pt sindrom anxios depresiv? asta e problema.

Medicamentele OTC se iau cum atunci - dupa cum mi se pare mai dragut ambalajul? ca am incercat vreo 5 pana acum si n-am vazut efecte.
După RECOMANDAREA FARMACISTULUI / MEDICULUI.

Nu a vreunui mecanic auto sau șofer sau orice.

Edited by waterman, 13 July 2018 - 10:27.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Arginina, taurina - aminoacizi, bagi o friptura.
Apropo, cum stai cu alimentatia ?

#34
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu iti recomand https://examine.com/ daca vrei sa te documentezi singura si sa te tratezi, dar e cam riscant. Adica trebuie un pic mai mult de autocontrol, sa observi cand incep sa nu-si mai faca efectul si, in loc sa maresti doza, sa iti faci un program de ciclare. Ai incercat si terapii alternative, gen meditatia, modificarea modului de gandire etc?

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Apropo de Mg.Maicamea merge la farmacie ce are si laborator si comanda clorura de Mg.Cica e mai asimilabila si costa putin rau. Asta daca te intereseaza.

#36
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Mananc carne, nu tin diete nu cred ca e problema aici.

@Figo - riscant... zau, ce poate fi din niste suplimente? Medicanetele psihotrope nu au muuult mai multe efecte secundare. Si oricum aici am fost trimisa. :)

La terapii alternative stau rau de tot - recunosc.

dar cand simti ca o iei razna de frica - secundele alea groaznice, cui ii arde de yoga sau meditatie? :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate