Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacia duster 4×4 110 cp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu va mai luati dupa ce spun proprietarii, eu nu am intalnit proprietar care sa isi vorbeasca de rau masina. Mai ales ca astia care isi iau  masina low-cost (da, Duster e un low-cost) sunt de regula la prima masina sau veniti din Dacia zambetul lui Iliescu/Oltcit sau mai stiu eu ce rable. Normal ca un Duster li se pare avion.Toate ciorile isi lauda puii.
Inchiriaza una cateva zile si iti faci propria parare.

#38
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 Friskey, on 12 iulie 2018 - 19:28, said:

Nu va mai luati dupa ce spun proprietarii, eu nu am intalnit proprietar care sa isi vorbeasca de rau masina. Mai ales ca astia care isi iau  masina low-cost (da, Duster e un low-cost) sunt de regula la prima masina sau veniti din Dacia zambetul lui Iliescu/Oltcit sau mai stiu eu ce rable. Normal ca un Duster li se pare avion.Toate ciorile isi lauda puii.
Inchiriaza una cateva zile si iti faci propria parare.
O sa incerc multumesc
Eu zic ca nu e nevoie de lauda daca esti corect cu tine insati nu poti să-ți furi caciula singur nu ma minti pe mine te minti pe tine cnd spui ceva ce nu e conform cu realitatea...eu asa gandesc de aceea intreb detinatori de duster ei sant cei mai in masura sa zica despre masina daca imi peemiteam Mercedes intrebam de el dar in limita bugetului ma documentez multumesc de sfat

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu unul n-am ce sa mai spun daca tu crezi ca aia de isi superlauda "caruta" se mint pe ei insisi si nu pe tine.

#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
https://www.olx.ro/o...html#e76a9da706

Cam asa ceva poti lua cu 11000 de euro ( diferenta pana la pretul tau o investesti in consumabile , anvelope noi , distributie , lichide in grupuri si cutie ) ....si ai o masina care se urca pe un Duster din fata ...coboara pe partea cealalta ..si nu-si indoaie nici pragurile de aluminiu .

#41
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Că și confort nu, e mai bun ph2. E Mai bine insonorizat, mai economic. Au rezolvat multe neajunsuri de la modelul anterior.

Chestia cu ruliul pronunțat o simți daca mergi la drum lung și intri cu viteza în curbe. Devine obositor la drum lung după 3-4 ore de condus, daca nu faci des drumuri lungi e ok mașina.

In locul tau as face in felul următor. As da telefon la dealerii Dacia care vând mașini sh și aș căuta o mașină aproape noua care e redusă de la 18-20.000euro la 13-14.000euro. sau aș căuta una cu putini km model anterior dar să aibă dotări. Mașina tine oricum mult,după 150-200.000km poți să ai mici probleme care se repara ieftin.



#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ținută de drum bună comparativ cu ce, pe ce fel de drum, la ce viteza? 4x4 ar trebui măcar sa aibă suspensie spate independenta.

#43
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Florinmy, on 12 iulie 2018 - 14:47, said:

Benzinare sau pe motorina ? Sant probleme la dci? Dă-mi mai multe detali te rog daca se poate mulțumesc
Toate diesel, 1,5

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Eu n-am Duster dar stiu masina, nu din auzite, din probe.
Sa am de ales intre un Duster de 2 ani cu 50,000km sau o alta de peste 10 ani cu peste 200,000km, as alege Dusterul fara sa clipesc
Daca vrei sa impresionezi vecinii sau fufele, da, iti iei si veche de 20 de ani, ii pui un woofer serios si ai masina de terasa

#45
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
cu 11 mii iti cumperi Duster de 1-2 ani. In octombrie anul trecut eu am cumparat din tara unul 4 x 4 1.5 dci cu 6500 din 2012 si in perioada aia gasisem in DE din 2013 cu 5500 ! Masina face toti banii , am facut un consum mediu de la plin la plin si mi-a iesit 5,8 l/100. Atentie, e o masina cu care mergi cu maxim 130 km/h , trebuie accelerata la vreo 4000 rpm pentru viteza asta.

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
La 11.000 euro poti cumpara si Ford Kuga de exemeplu, chiar si Honda CR-V

nu stiu daca Duster e cea mai buna solutie pt o masina de oras in final

am mers recent cu una, am fost impresionat negativ de interior, calitate execrabila

 Tsunnnami, on 13 iulie 2018 - 07:12, said:

Daca vrei sa impresionezi vecinii sau fufele, da, iti iei si veche de 20 de ani, ii pui un woofer serios si ai masina de terasa
deci confirmi ca functioneaza? Atunci pare logic sa aleaga ceva de genu.

#47
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Duster e cea mai buna solutie in 11.000euro +-. Spune-mi ce masina gasesti tu ca alternativa care sa aiba putini km, 4x4, sa aiba garda la sol pe acolo ~18, sa fie in stare sa parcheze pe borduri in mormane de zapada in care cu o compacta nici nu indraznesti sa intri.

La cate autostrazi avem unde vrei tu sa mergi cu mai mult de 110-120km/h? o sa mergi de 3 ori pe an, cand mergi la mare, la munte (Rar) sau o vacanta afara. Dar nu iti cumperi masina pt alea 3 dati, ti-o cumperi pentru utilizarea de zi cu zi.

Avantajele Duster sunt foarte multe, doar ca lumea le vede doar dezavantajele si asta e o mare prostie!.

Masina e usoara, consuma foarte foarte putin in comparatie cu o alta masina din clasa ei 4x4.Duster consuma 5-6 diesel si 6-7 benzina, un rahat de ATeca consuma 6-7 afara pe motorina, si 8-9 pe benzina, si in oras nu scade sub 10%.  Acceleratia e una foarte ok, vedeti cifrele. Piesele si intretinerea sunt exagerat de ieftine pe original, in comparatie cu alte firme. Placute si discuri pe spate nu ai de schimbat, pentru ca sabotii tin 100.000km lejer.

Aici in Austria sunt o gramada de Dustere si Sandero.

Omul vrea o masina cu motor mic, cu impozit si asigurare mica, cu norma de poluare cat mica (euro 6) ca emisii, si cu intretinere aproape deloc. Tu ii areti o hillux din 2007 cu 250.000km. Da e mai masina decat duster, dar cu ce costuri. Pe utilizator il intereseaza sa nu bage bani in masina si asta inseamna un singur lucru, ori isi ia masina noua, ori aproape noua cu garantie ramasa.

Orice masina dupa un anumit nr de kilometraj, incepe sa ceara piese, ca vorbim de bujii, placute, discuri, lichid de frana, distributie, antigel, si pe urma ajungem la bucsa cardan, amortizoare spate, radiator clima (se rupe teava care intra in el), capete de bara, bielete, rulmenti. Cam asta e ordinea in care pica piesele pe Duster. am condus ph1 la munca naveta timp de 1 an si 10.000km. 4x4 1.5 dci 110 CP dotari maxime atunci (era 2011 masina) alba. La 95.000km am dat-o inapoi ca era leasing operational. Erau duse deja amortizoarele, vopseaua sarita pe aripile spate, motorul nu avea nimic, doar suspensia si directia. Masina a avut 25 soferi in 3 ani, a facut 95.000km si a fost bagata la 1-2 zile pe drumuri de sonda, cu bolovani si pietris, noroi, si nu i-a pasat nimanui cum o conduce.

In 2017 aveam ocazia sa schimb masina, mi-a oferit un coleg de munca Dusterul lui luat de nou din reprezentanta Iasi.  Dacia Duster 2010, 1.6 benzina 4x4, prestige, jante aliaj, clima automata, 2 randuri de anvelope, distributie schimbata, amortizoare schimbate, toate piesele schimbate in reprezentanta cu factura si garantie. Voia 6500euro si masina avea 80.000km. Am fost foarte prost ca nu am luat-o.

Edited by Deenman, 13 July 2018 - 07:54.


#48
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Chiar nu vreau sa impresionez pe nimeni o iau pt familie de condus mult nam unde nu fac naveta la 100 de km doar concesiu weekendul la cabana sau iesiri in natura mergem mult cu cortul in natura acum.mai des la cabana deci o exploatare normala nimic iesit din comun important e o masina fiabila cu un consum decent  multumesc pt sfaturi

#49
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
https://www.spritmon...cht/453838.html

#50
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 JurasikMan, on 12 iulie 2018 - 21:34, said:

https://www.olx.ro/o...html#e76a9da706

Cam asa ceva poti lua cu 11000 de euro ( diferenta pana la pretul tau o investesti in consumabile , anvelope noi , distributie , lichide in grupuri si cutie ) ....si ai o masina care se urca pe un Duster din fata ...coboara pe partea cealalta ..si nu-si indoaie nici pragurile de aluminiu .
E frumoasa dar chiar drik nu vreau e mare cu mult peste ce-mi doresc eu multumesc de idee

#51
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Florinmy, on 12 iulie 2018 - 17:45, said:

E pt weekend cnd mergem la cabana pe mine ma intereseaza fiabilitate consum pret intretinere tinuta de drum confort etc... multumesc
tinuta drum si confort nu exista la Duster, depinde insa de ce standarde ai, de pe ce masina vii etc

#52
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

https://www.olx.ro/o...html#e76a9da706
Cam asa ceva poti lua cu 11000 de euro ( diferenta pana la pretul tau o investesti in consumabile , anvelope noi , distributie , lichide in grupuri si cutie ) ....si ai o masina care se urca pe un Duster din fata ...coboara pe partea cealalta ..si nu-si indoaie nici pragurile de aluminiu .
Tu faci comparatie cu o masina de aproape 12 ani si una de 1-2 ani ? Chiar daca e dacie, dusterul se cumpara in dr-ci in Germania, Franta, Italia, etc. In Franta au depasi ca vanzari chiar si VW. Tu chiar crezi ca cele mai dezvoltate tari industrializate din Europa isi vand harburile la noi si cumpara dacii degeaba? Frate, masina noua e masina noua, aia de 10 ani deja cere piese oricat de beton ar fi ea. Nu se mai fac masini ca Mercedes Cobra din motive de fraiereala client, trebuie sa consume cineva si masini pe paine.
Nu zic ca nu mi-ar fi placut o Toyota dinaia sau un mitzubisi Posted Image fata de duster dar alea la 1-2 ani vechime costa cat 3 rinichi si 2 pipote. Posted Image la 11 mii de iepuroi iti iei un duster decent cu putini km si stai linistit cel putin 5 ani pana sa ceara piese. Ca sa nu zic ca fiind o masina relativ usoara consuma mult mai putin fata de un monstru dinala mult mai puternic dar si mai flamand.

Edited by unpuisor, 13 July 2018 - 08:27.


#53
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 Deenman, on 13 iulie 2018 - 07:59, said:

Mulțumesc mult pentru amabilitatea de a-mi da atatea detali..

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Desi nu as crede sa aiba o tinuta de drum remarcabila, pe autostrada am mai vazut Dustere (mai rar) si Logane care dadeau flashuri la 150-160.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate