Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Dacia duster 4×4 110 cp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul am Duster dar benzinar, 4x4, PH1, 2012.

La bugetul tau cauta un duster Phase 2 deoarce PH1 are consumul substantial mai mare, DCI daca il folosesti pe drumuri  abrupte, km multi in extraurban, etc.  Ideal ar fi un duster 2 dar nu cred ca gasesti la acesti bani.
In rest sunt fiabile, nu ruginesc, tinuta drum bunicica.

Bafta.

Edited by bumpocbum, 12 July 2018 - 16:04.


#20
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
E scump nou am sunat la Dacia si am cerut o simulare la 50% avans am zis ca le dau 8000 eroi a calculat rata la 1000 ron pe luna fara casco obligatoriu nu ma obliga la casco la Logan cnd l-am luat ma aoboigat la casco le dau 8 mii imi mai cer ei rata 1000 e cam.mult

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Duster e o masina foarte ok. Rugineste si ea pe la toba, etc, dar nimic serios. Orice masina rugineste odata si odata, dar nu e cazul sa iti faci griji. Are o tinuta de drum buna, consum foarte ok, performante decente, e ideala pentru Romania.
Merita achizitionata din afara, deoarece cum e relativ noua, are mai mult ca sigur reviziile facute in reprezentanta. La noi majoritatea am vazut ca sunt in stare cam proasta, nu arata prea bine estetic, etc.

 unpuisor, on 12 iulie 2018 - 14:35, said:

In principiu masinile Dacia de germania au cateva chestii in plus fata de astea vandute pe piata interna. De exemplu la Logan au discuri si pe fata si pe spate. Mici chestii cosmetice ca sa placa neamtului si sa nu ii mai dea impresia de masina romaneasca, plus cred ca si piesele pe masinile de afara sunt mai calitative decat cele pt noi.

Astept sa imi arati anunturi din Germania cu loganuri care au discuri de frana pe spate. Apoi alte anunturi cu, chestiile alea mici cosmetice si dovezi cu piesele alea mai calitative. (in legatura cu piesele, am auzit de la un angajat dacia ca s-ar mai practica astfel de metode, insa piesele care nu trec de CTC nu sunt puse pe nici o masina).

#22
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Cum arata una de aicea si una de dincolo ți-oo pot spune cu tot respectul e o diferenta colosala si nu ți-o spun din povesti pe forum sau de la taraba am vazut cum este intretinuta o masina din ro di una din de am cunostinte care aduc masini de dincolo si am vazut diferenta preturile sant cam aceleasi dar daca mai pui si drumu si inmatriculatul clar iesi pe plus din de dar conteaza mult intretinerea zic eu..

Îmi plac dusterele de aceea intreb posesori de dustere daca isi merita bani vreau un 4×4 cat mai inalta economica cat mai tanara si cu un pret de intretinere decent

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 11.000 as zice sa arunci un ochi si pe la VW Tiguan, Ford kuga, Nissan Qashqai, skoda yeti. Japonezele ies din calcul ca deobicei dieselul e de 2.2 (honda , Mazda si toyota).

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Astept sa imi arati anunturi din Germania cu loganuri care au discuri de frana pe spate. Apoi alte anunturi cu, chestiile alea mici cosmetice si dovezi cu piesele alea mai calitative. (in legatura cu piesele, am auzit de la un angajat Dacia ca s-ar mai practica astfel de metode, insa piesele care nu trec de CTC nu sunt puse pe nici o masina).
Man, asta cu masinile de export e demult. Nu am nici un anunt cu Logan cu discuri pe spate, cauta pe google, am vazut cand am fost odata sa fac revizia in service si mi s-a parut al naibii de ciudat la logan sa vad in loc de tambur discuri si mi-a explicat un mecanic de acolo ca era logan adus din afara facut pentru export.
La fel cum in 2006 la loganul meu nu exista abs ca nu ii obliga nimeni pe Renault sa puna, in schimb Daciile de germania aveau, ca asa era legislatia de la ei, de ce nu poti sa crezi ca diferentele astea sunt facute pur si simplu in fabrica de Renault. Si culmea e ca daciile din germania se vand mai ieftine la aia acolo desi au mai multe imbunatatiri decat alea vandute la noi. Nu stiu care e explicatia.

Edited by unpuisor, 12 July 2018 - 16:45.


#25
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
TruculMagic cred ca costurile de întreținere sant mult mai mari decat la Duster nu stiu asta sigur doar am intrebat mecanicul meu la care merg cu masina si mia zis ca cel mai ok ar fi un duster privind  calitate pret si costuri de intretinere

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine unul ma costa doar 200 lei intretinerea anuala. Adica consumabile. Mai mult decat multumit.

#27
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
La ce masina?

 bumpocbum, on 12 iulie 2018 - 16:55, said:

Pe mine unul ma costa doar 200 lei intretinerea anuala. Adica consumabile. Mai mult decat multumit.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
La €11k ar trebui s-o iei pe la 50,000km max.
E o masina robusta. La confort nu sta extraordinar dar in rest, dac-as sta in afara orasului si eu mi-as lua un Duster.

#29
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 Tsunnnami, on 12 iulie 2018 - 17:38, said:

La €11k ar trebui s-o iei pe la 50,000km max.
E o masina robusta. La confort nu sta extraordinar dar in rest, dac-as sta in afara orasului si eu mi-as lua un Duster.

E pt weekend cnd mergem la cabana pe mine ma intereseaza fiabilitate consum pret intretinere tinuta de drum confort etc... multumesc

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Florinmy, on 12 iulie 2018 - 17:01, said:

La ce masina?
La Duster. Benzina, 1.6, 105Cp,  4x4,

#31
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 bumpocbum, on 12 iulie 2018 - 17:54, said:


La Duster. Benzina, 1.6, 105Cp,  4x4,
Mulțumesc sa o stapanesti sanatos mi-ai scris si mai sus dar nu am retinut nikul mulțumesc pt raspuns

#32
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Florinmy, on 12 iulie 2018 - 16:04, said:

E scump nou am sunat la Dacia si am cerut o simulare la 50% avans am zis ca le dau 8000 eroi a calculat rata la 1000 ron pe luna fara casco obligatoriu nu ma obliga la casco la Logan cnd l-am luat ma aoboigat la casco le dau 8 mii imi mai cer ei rata 1000 e cam.mult
Pentru un credit de nevoi personale de 9000 de euro ai da rata 860 de lei aprox. Si masina e pe numele tau, si tu alegi daca iti faci casco la ea sau nu. la 17000 iei un Duster nou dotat si fainut. Desi eu dupa ce m-am dat cu el de cateva ori(Duster 2) parca nu l-as recomanda, mai bine varianta mai ieftina cu AC.

#33
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Daca te ajuta:  https://forumduster.ro/

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Florinmy, inchiriaza pentru cateva zile un Duster cu motorizarea dorita, toate firmele de inchirieri serioase au macar unul. O sa te convingi singur daca e pentru tine sau nu. Multi si-au luat Duster crezand ca e SUV si si-au luat teapa, mai ales aia care l-au luat de nou.

#35
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ba din contra majoritatea sunt multumiti, in 4x4 unde multa lume il foloseste are niste performante peste medie.

#36
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018

 Remicade, on 12 iulie 2018 - 18:41, said:

Daca te ajuta:  https://forumduster.ro/
Citesc acest forum si ma documentez multumesc

Vrei sa spui ca ph1 e mai bun ca ph2 sau n-am inteles eu bine chiar te rog sa detaliezi multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate