Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dacia duster 4×4 110 cp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Buna ziua vreau sa cumpar un Duster sh din Germania buget pana in 11000 si mas adresa detinatorilor de duster daca merita sa dai pe un duster sh bani ma adresez detinatorilor de duster...
Ce consum are?
Ce probleme au avut la masina ?
Tinuta de drum..?
Orice informație este binevenita...
Momentan detin un Logan 1'5 dci si sant multumit de el e din 2006 aproximativ 200k km vreau 4×4 pentru ca la sfarsit de saptamana merg la cabana si pe timp de iarna nam nici o sansa sa ajung la cabana
Multumesc anticipat orice informatie este binevenita...carcotasi rog sa va abțineți..

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Spune si ce motorizare vrei sa iei, acolo s-ar putea sa apara niste "probleme" specifice... In rest, toate-s cam la fel.

L.E. - La 110 CP, pare a fi 1.5 dCI.

Edited by Lesbianu, 12 July 2018 - 14:00.


#3
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
1'5 dci 110 cp

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 Florinmy, on 12 iulie 2018 - 13:47, said:

Buna ziua vreau sa cumpar un Duster sh din Germania buget pana in 11000 si mas adresa detinatorilor de duster daca merita sa dai pe un duster sh bani ma adresez detinatorilor de duster...
Ce consum are?
Ce probleme au avut la masina ?
Tinuta de drum..?
Orice informație este binevenita...
Momentan detin un Logan 1'5 dci si sant multumit de el e din 2006 aproximativ 200k km vreau 4×4 pentru ca la sfarsit de saptamana merg la cabana si pe timp de iarna nam nici o sansa sa ajung la cabana
Multumesc anticipat orice informatie este binevenita...carcotasi rog sa va abțineți..

daca dai peste 3500 - 4000 pe ea..uita
si eu am avut acceasi dilema si dupa 4 luni cautari mi am luat japoneza (rav4)
se p..a pe Duster de departe.

#5
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Vreau sa dau pana in 11000 cam atata am buget si ce am gasit pe net sant din 2014 in sus nu stiu daca merita sau ce ar fi mai bun pentru mine oricum orice sfat este util ..

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Stai in Germania? Ca altfel nu vad de ce ai lua Dacia din Germania.
Tinuta de drum e nashpa, Duster nu e un SUV.
Nu are probleme in afara de faptul ca rugineste destul de repede, siguranta canci, ruliu mare, consuma destul de mult raportat la gabarit/performante si are scaune la fel de confortabile ca o banca de lemn din parc.
1.5 dci e practic singurul motor care poate fi numit motor de la Dacia.

N-as da 11000 pe un Duster mai ales sh. De banii aia iti iei alte masini care sunt mult mai masini ca Duster.

Edited by Friskey, 12 July 2018 - 14:09.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
lanțuri să ai iarna.să nu ai impresia că dacă este 4x4  este de neoprit

#8
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Nu nu stau in Germania vreau din pricina drumurilor din ro iar la noi am gasit majoritatea epave ne ingrijite zgariate indoite rar una cat de cat ok sa nu mai vorbin de drumirile noastre fff bune cu "" de rigoare

#9
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Preferi o epava cosmetizata? Eu daca as avea 11.000, as mai face un credit auto pt diferenta pana la un Duster nou.

Edited by robbie_ro, 12 July 2018 - 14:14.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Eu mi-am luat in 2016 un Duster 1.5dci cu 126k km la bord, an de fabricatie 2013, care a fost in leasing operational.
Cu 8500 Euro.Arata foarte bine in comparatie cu jafurile de la Petrom.
Acum am 170.000 si sunt foarte multumit de ea.
Din punct de vedere 4x4 bate la fund multe marci de prestigiu, chit ca scaunele sunt nu-stiu-cum sau plasticul de bord ieftin.
@ Initiator, daca vrei detalii, pe PM.

#11
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Intre 9000 si 11000 gasesc pe mobile.de si alte site-uri asemanatoare dustere pana in 90 mii de km eu zic ca o masina in km astia si din 2014 nu e rea dar e doar o parere personala deaceea am intrebat aici daca merita bani ... multumesc

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
In principiu masinile Dacia de germania au cateva chestii in plus fata de astea vandute pe piata interna. De exemplu la Logan au discuri si pe fata si pe spate. Mici chestii cosmetice ca sa placa neamtului si sa nu ii mai dea impresia de masina romaneasca, plus cred ca si piesele pe masinile de afara sunt mai calitative decat cele pt noi.

#13
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Eu sunt la al 3-lea Duster, primul dat la 120000 km, la 20.000 schimbat garnitura de chiuloasa, defect remediat in garantie, al doilea si al 3-lea nicio problema, in afara ornamentelor de plastic de pe aripi care -su deslipit.

#14
Florinmy

Florinmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.04.2018
Benzinare sau pe motorina ? Sant probleme la dci? Dã-mi mai multe detali te rog daca se poate mulțumesc

#15
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Eu am avut Duster 1.5 dci 110cp adus din Germania, 227.000 km. L-am utilizat 5 ani, pana la 335.000 km. Niciun fel de probleme cu motorul, injectoarele, pompa de injectie. Nici la 335k km nu consuma ulei. Nicio problema cu cardanul (scartait). In acesti 5 ani i-am schimbat amortizoarele, ambreiajul, volanta cu masa dubla, distributia (de vreo 2 ori). Si cam atat. Daca e intretinuta, masina duce multi km.
De 2 luni mi-am luat noul Duster, tot 1.5 dci 110cp. E alta masina, directie, frane, consum. La un buget de 11000 eur mai bine te orientezi catre o masina noua, tot Duster, adica mai strangi ceva banuti. merita!

#16
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca ia una cu pana in 50-80.000km nu o sa aiba absolut nici o problema.

Nu te mai uita la carcotasi care nu au bani dar recomanda prostii. Cauta masina cu istoric clar si revizii facute la timp. Cred ca ai si garantie la bugetul asta.

#17
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
La dCi nu prea mai sunt probleme. E un motor de generatie mai veche, care a avut ceva probleme in echiparea cu sistem de injectie Delphi.
Sistemul Delphi fusese proiectat pt motorina Euro3 (motorina mai vascoasa, care asigura si lubrifierea pompei de injectie), insa utilizarea lui cu motorina Euro4 si Euro5 ducea la uzura prematura a pompei de injectie.
Pe variantele Euro5 si Euro6 s-au montat sisteme de injectie Siemens si Bosch, care sunt mai fiabile.

Edited by robbie_ro, 12 July 2018 - 15:32.


#18
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 Friskey, on 12 iulie 2018 - 14:07, said:

Stai in Germania? Ca altfel nu vad de ce ai lua Dacia din Germania.
Tinuta de drum e nashpa, Duster nu e un SUV.
Nu are probleme in afara de faptul ca rugineste destul de repede, siguranta canci, ruliu mare, consuma destul de mult raportat la gabarit/performante si are scaune la fel de confortabile ca o banca de lemn din parc.
1.5 dci e practic singurul motor care poate fi numit motor de la Dacia.

N-as da 11000 pe un Duster mai ales sh. De banii aia iti iei alte masini care sunt mult mai masini ca Duster.

Tu chiar vorbesti din experienta sau asa dupa ureche de la ce se barfeste prin targ. Decat sa dai sfaturi false mai bine te-ai abtine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate