Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

REHAU vs GEALAN

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostJuly02, on 10 septembrie 2018 - 18:20, said:


cert e ca rar vezi puse geamuri tripan la partile mobile care se inchid si se deschid (partea feresterei care se inchide- deschide, usa balcon ce se inchide-deschide)
se spunea ca nu e recomandat ca s-ar defecta/ceda feroneria mai repede in timp mai scurt din cauza greutatii duble a ansamblului mobil tripan


Daca tu ai certitudini este problema ta.

Ce se spune nu ma intereseaza, vezi tu vreo logica atunci cand se spune asta?

Adica avem o rama mobila, mai avem doua sticle si cand se pune a treia sticla greutatea se dubleaza?

View PostJuly02, on 10 septembrie 2018 - 19:00, said:


la tripan de la Rehau Vorne
la cel cu 2 Foi GU


As fi bagat mana-n foc ca nu exista asa ceva, synego cu vorne. Asta e, asa-i cand lumea cumpara profile.

#38
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acolo scrie negru pe alb synego vorne.nici eu nu am crezut asa ceva.Nu credeam ca se poate asa ceva.Si revenim la discutiile mai vechi despre producatori mari si furnizori mari.ca in goana dupa profit ii doare in pix de ce se intampla dupa ce vand.Cand spuneam ca daca se respecta firmele mari ar trebui sa aiba o armata de agenti/ctc-isti/etc spuneati ca bogu e nebun.Asta e de pus in rama
@ july.nu spun ca roto sustine cel mai mult. Nu cunosc situatia exacta la alti furnizori de feronerie.In orice caz la ce deschidere ai acolo si variantele basic de la furnizori ca roto,maco,winkhaus,gu sustin deschidera aia fara probleme.

#39
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDorel-Mesterel, on 10 septembrie 2018 - 19:05, said:

uite asa a scris cineva : "Atentie la dimensiunea partilor mobile cand alegeti 3 foi de sticla.Greutatea pachetului de sticla v-a fi cu cel putin 50% mai mare fata de cel clasic in 2 foi.In plus v-a influenta durata de utilizare a feroneriei.Deci fara latimi mari in acest caz.Cautati un producator bun de sticla."

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 19:18, said:

feroneria GU cum e in raport cu roto si cele spuse mai sus ?

#40
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
As merge mai degraba pe roto.gu are 2 serii una low budget si un top sa ii spunem.90% o folosesc pe ceam mai ieftina.daca nu esti de meserie nu stii care e.asa ca pentru siguranta as opta pentru roto
Iar cine scri acolo e un pic retard.de ve trebuie sa caut un producator bun de sticla in acel caz?daca sticla e perfecta si profilul si feroneria sunt prastie cu ce ma ajuta ca sticla e buna?

#41
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 19:18, said:

Acolo scrie negru pe alb synego vorne.nici eu nu am crezut asa ceva.Nu credeam ca se poate asa ceva.Si revenim la discutiile mai vechi despre producatori mari si furnizori mari.ca in goana dupa profit ii doare in pix de ce se intampla dupa ce vand.Cand spuneam ca daca se respecta firmele mari ar trebui sa aiba o armata de agenti/ctc-isti/etc spuneati ca bogu e nebun.Asta e de pus in rama


Despre ce mare producator este vorba? Pe mine m-ai pierdut aici ca eu nu stiu vreun mare producator care sa echipeze synego cu vorne. La producatorii locali de la mine ma astept dar ei sunt mari doar in visele lor erotice si in mintea necunoscatorilor.

#42
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 19:35, said:

Iar cine scri acolo e un pic retard.de ve trebuie sa caut un producator bun de sticla in acel caz?daca sticla e perfecta si profilul si feroneria sunt prastie cu ce ma ajuta ca sticla e buna?

O sa vezi tu sticla buna pe un cacat de tamplarie cand o sa zboare porcul. Dupa parerea mea cele mai mari tepe se iau la sticla. Si daca tamplaria e ok in foarte multe situatii sticla e praf, dar daca tamplaria e proasta atunci nici o sansa la sticla buna. Aia care fac tamplarie proasta nici nu stiu ce este aia o sticla buna, deci nu stiu de unde sa o cumpere. Ceilalti care pun tamplarie buna cu sticla proasta se impart in doua categorii, unii care stiu dar sunt perversi si altii care habar n-au.

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 19:35, said:

As merge mai degraba pe roto.gu are 2 serii una low budget si un top sa ii spunem.90% o folosesc pe ceam mai ieftina.daca nu esti de meserie nu stii care e.asa ca pentru siguranta as opta pentru roto
Iar cine scri acolo e un pic retard.de ve trebuie sa caut un producator bun de sticla in acel caz?daca sticla e perfecta si profilul si feroneria sunt prastie cu ce ma ajuta ca sticla e buna?

Da sigur trebuie sa fii de meserie, ca e greu sa intrebi ciumpalacul care-ti vinde, care e diferenta si sa ceri sa vezi, isi da seama orice necunoscator care e top si care e low. Si atunci poate fi ok si GU.

#43
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Primo.nu am zis ca e vre-un producator mare al de pune vorne pe synego.vina acolo este a lui rehau Romania,nu a lui.daca rehau ii impune(de fapt ei zic ca fac asta)un standard de calitate,si il verifica mai des si mai intens nu mai facea el meseria asta.ia daca il prindea cu vorne pe synego sa il ........bine de tot sa vezi daca mai vedeai asa ceva.
Secondo.idiotul ala spunea ca trbuie sa cauti un producator meserie de sticla ca sa nu se mai lase tamplaria.ia imagineaza-ti tu in client care aude chestia asta si cere sticla silcar la unul care face viva cu axor.daca sticla e belea fereastra rezista.
Terzzo.oamenii vand vorne pe sunego pe aici.inde e stantata feroneria? Pe tija cremon.ciumpalacul ii arata o feronerie gu eurojet cu tija stantata gu si o feronerie tgp cu tija de gu.(apropo chiar se combina pe la mine prin zona).vezi diferenta chiar daca esti novice.esti convins ca ai facut alegerea buna.rigjt?

#44
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Merge bre și Vorne, TGP sau China. Nu sticla susține rama? Dacă sticla e brici, warm edge, argon, kripton, atunci putem să mai economisim pe la armătură și feronerie! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate