Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu-i vorba de steroizi. Prafurile astea nu sunt sanatoase. Contin prea multe "concentratii" , adica asimilezi mai mult decat ar lua corpul tau, ca si atunci cand tu in loc sa mananci 1kg de carne, ai manca 10kg odata. Nu e prea sanatos sa iti fortezi organismul.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar fi bine daca ar fi asa :)
In general un tip care se antreneaza are nevoie de 1,5g proteina per kg. O portie din whey are, cred, in jur de 21 g de proteina.

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011
in perioada "high gain" cand incerci sa cresti in masa musculara ai nevoie de 2g - 2,5g pe kilogram de proteina, pe cand carbohidratii si grasimea este alternativa in functie de corp.

Din pacate este extrem de greu sa asimilezi totul din mancare, mai ales in perioada cresterii in masa musculara, astfel ca este necesar sa suplementezi. Proteine in cantitati excesive pot deveni daunatoare. Dar la 60g pe zi nu afecteaza absolut nimic din corp. Este exact la fel cum se spunea cu creatina ca ar distruge ficatul si asa mai departe. Dar 3g de creatina zilnica nu afecteaza absolut nimic si nu exista studii sau cazuri care sa arate ca la o canitate mica ai avea probleme.

Colegul care doreste sa creasca in masa musculara, atunci whey protein, eu mi-am cumparat acum 2 zile punga de 5kg pentru ca am primit coletul gratis si mi-au dat si un shaker gratuit. Plus ca au -30% in momentul de fata asa ca poti sa imi mai cumperi ceva pe langa. Mi-am luat simple chocholate dupa ce am avut chocolate & nut si mi s-a parut mult prea intensiv gustul de alune.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007

 TruculMagic, on 26 iulie 2018 - 21:05, said:

Nu stiu de ce am impresia ca eu sunt singurul care nu a luat. Toti prietenii mei care arata bine au luat asa ceva, insa majoritatea am vazut ca transpira si cand stau pe loc, unii mai rosesc la fata, etc.

Ne facem griji cu privire la anturajul tau. Daca baiatii iau prafuri care ii fac sa transpire si sa se inroseasca nu te lua dupa ei.
Acuma, daca cineva are atatea dubii cu privire la un praf uscat de zer, sa-l evite.

 TruculMagic, on 26 iulie 2018 - 21:49, said:

Nu-i vorba de steroizi. Prafurile astea nu sunt sanatoase. Contin prea multe "concentratii" , adica asimilezi mai mult decat ar lua corpul tau, ca si atunci cand tu in loc sa mananci 1kg de carne, ai manca 10kg odata. Nu e prea sanatos sa iti fortezi organismul.

Concentratia o dcizi tu, cat praf si cata apa pui.
Despre zahar ce parere ai, e concentrat, nu ? Ai vazut cat zahar isi pune lumea in diverse ?!

#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Hai sa nu comparam proteinele cu zaharul...

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007

 TruculMagic, on 27 iulie 2018 - 10:48, said:

Hai sa nu comparam proteinele cu zaharul...

Ai dreptate si tu. Zaharul e numit moartea alba.
Ce imi place cand unii nu se leaga de cartofii prajiti sau de burgerii de la McD facuti cu carne improprie consumului uman, dar sunt foarte suspiciosi cu privire la un lapte praf.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 26 iulie 2018 - 19:03, said:

Iti recomand de pe myprotein:

1. Pudra proteica Whey, o portie dupa antrenament.
Impact Whey Protein

5KG fara aroma - ~200 lei. Un pret excelent. Nu lua cu aroma, este si mai scump si contine si o gramada de chimicale acele arome/indulcitori. Fara aroma este chiar bun, zici ca este lapte praf.
----------

2. Aminoacizi  BCAA 4:1:1,   ~100 lei 1kg
https://www.myprotei...1/10830546.html

Inainte de antrenament 5g. Mai poti lua inca 5g in alta perioada a zilei/dupa antrenament. 10g/zi inseamna ~ 3luni din acea punga.
-----------

3. Vitamine si minerale. Alpha Men
https://www.myprotei...n/10530421.html

1 maxim doua tablete pe zi. 240 tablete costa ~55 lei.
----------

4. Gainer, Impact Weight Gainer
5KG ~150 lei
https://www.myprotei...iation=11372981


Sunt de parere ca pentru initiator este cea mai buna alegere.
Am uitat sa adaug niste creatina.

Edited by MembruAnonim, 27 July 2018 - 14:38.


#44
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Baietii de aici au maxim 80 de kg, nu au un necesar proteic mare. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uSrsk6tbnkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce a zis Rich Piana? "eat big to be big". "eat big or be small". Mancati mult. Lasati prostiile oamenii de pe timpuri nu aveau protein whey cu ei cand se duceau la lupta.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posted Image Omul a spus sa mananci mult insa cu cap. Adica alimente bogate caloric, care sa contina proteine, vitamine, minerale etc.
Daca mananci doar ciorba de 10 ori pe zi nu ajungi ca ei

Edited by MembruAnonim, 29 July 2018 - 01:48.


#46
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011
nu luati ca exemplu pe cineva care suplimenta cu steroizi, asta nu este un exemplu (am vazut unde a dus). Cautati sportivi care sunt naturali si stiu despre ce vorbesc.

Weight Gainer de la Myprotein (vezi sa aiba proteine destule) + creatina si o sa reusesti ce doresti daca antrenamentul este corect.

#47
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 alex14dlk, on 29 iulie 2018 - 01:17, said:

Baietii de aici au maxim 80 de kg, nu au un necesar proteic mare. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uSrsk6tbnkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce a zis Rich Piana? "eat big to be big". "eat big or be small". Mancati mult. Lasati prostiile oamenii de pe timpuri nu aveau protein whey cu ei cand se duceau la lupta.
"Richard Eugene Piana (September 26, 1970 – August 25, 2017) was an American bodybuilder and businessman.

He died at the age of 46 after a sudden cardiac arrest. At death his heart and liver weighed over twice the average amount for an adult male, which had put him at risk for such a sudden cardiac arrest. He had been aware that his organs were enlarged, and that this was a known side effect of the steroids and hormones he had been taking. However, the autopsy report was ultimately inconclusive on the cause and manner of his death."  Sursa


"Richard Eugene Piana (26 septembrie 1970 - 25 august 2017) a fost un culturist american și om de afaceri.

A murit la vârsta de 46 de ani după un stop cardiac subit. La moarte, inima și ficatul au cântărit peste dublul valorii medii pentru un adult de sex masculin, ceea ce la pus în pericol pentru un stop cardiac brusc. El știa că organele sale erau lărgite și că acesta era un efect secundar cunoscut al steroizilor și al hormonilor pe care îi luase. Cu toate acestea, raportul de autopsie a fost în cele din urmă neconcludent pentru cauza și modul în care a murit." (traducere cu 'Gogu')

Edited by poadol, 30 July 2018 - 11:27.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 30 iulie 2018 - 09:51, said:



Weight Gainer de la Myprotein (vezi sa aiba proteine destule) + creatina si o sa reusesti ce doresti daca antrenamentul este corect.

Bine punctat. Gainer + pudra proteica + creatina este de ajuns.
Sa nu uitam si de vitamine si minerale.

Edited by MembruAnonim, 30 July 2018 - 12:03.


#49
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 business11, on 30 iulie 2018 - 09:51, said:

nu luati ca exemplu pe cineva care suplimenta cu steroizi, asta nu este un exemplu (am vazut unde a dus). Cautati sportivi care sunt naturali si stiu despre ce vorbesc.

Weight Gainer de la Myprotein (vezi sa aiba proteine destule) + creatina si o sa reusesti ce doresti daca antrenamentul este corect.
Tu crezi ca eu ti-am aratat partea buna din video-ul ala suplimentele si steroizi? Eu ti-am aratat partea buna ca tre sa mananci cat mai mult.  Rich Piana chiar daca lua steroizi (care apropo nu cresc muschii singuri, tre sa faci sala pentru asta) manca echilibrat si cu "cap" stia sa manance. De ce sa nu priviti partea buna? Albus de ou e recomandat, sau oua intregi. Gasiti o gramada de chestii pe care le puteti manca incat sa evitati suplimentele proteice si alte chestii.

 poadol, on 30 iulie 2018 - 11:26, said:

"Richard Eugene Piana (September 26, 1970 – August 25, 2017) was an American bodybuilder and businessman.

He died at the age of 46 after a sudden cardiac arrest. At death his heart and liver weighed over twice the average amount for an adult male, which had put him at risk for such a sudden cardiac arrest. He had been aware that his organs were enlarged, and that this was a known side effect of the steroids and hormones he had been taking. However, the autopsy report was ultimately inconclusive on the cause and manner of his death."  Sursa


"Richard Eugene Piana (26 septembrie 1970 - 25 august 2017) a fost un culturist american și om de afaceri.

A murit la vârsta de 46 de ani după un stop cardiac subit. La moarte, inima și ficatul au cântărit peste dublul valorii medii pentru un adult de sex masculin, ceea ce la pus în pericol pentru un stop cardiac brusc. El știa că organele sale erau lărgite și că acesta era un efect secundar cunoscut al steroizilor și al hormonilor pe care îi luase. Cu toate acestea, raportul de autopsie a fost în cele din urmă neconcludent pentru cauza și modul în care a murit." (traducere cu 'Gogu')
Si ce?

#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011
in perioada hard gain, adica in cresterea musculara, ai nevoie de 2-3g de proteina la 1kg. Un om la 80 de kg are nevoie aproximativ 160-240g proteina zilnica. 100g piept de pui are undeva la 16g de proteina, la o masa reusesti poate 250-300g adica undeva la 32-48g din masa la pranz. Micul dejun in general este mai putin bogat in proteine, exista mai putine produse care contin proteina si le poti consuma dimineata, pe langa albusul de ou (ca iti este greu sa mananci zilnic 5 albusuri). Pe langa asta nu trebuie sa uitam si alti factori importanti din alimentatia normala cum ar fi faptul ca prea multa carne dauneaza, alte bucati de carne cu proteine ridicate au si grasimi animale + colesterol, la fel si oul si asa mai departe, lucruri care nu trebuiesc neglijate.

Per total este destul de greu sa iti acoperi portia de proteine zilnica doar din mancarea normala. Asa ca 1-2 shake-uri pe zi ajuta sa ajungi la gramajul necesar. Rich Piana bea proteine din galeata si da sfaturi ca albusurile sunt bune. Sa fim seriosi.

#51
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Da, dar Rich Piana cate kg avea? Nu cumva 145? Nu putea sa manance atat si trebuia sa ia proteine. Oricum crede-ma carnea nu dauneaza mai mult decat proteinele alea. Sau mai mult decat un gainer.

Si sa nu uitam ca nu aveti numai carnea. Si pestele contine proteine chiar foarte multe. Si legumele spanacul, brocoli. Dureaza ceva mai mult sa va faceti o alimentatie echilibrata si bogata in proteine sanatoase dar e mai usor sa luati niste proteine la punga.

Edited by alex14dlk, 30 July 2018 - 14:18.


#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,798
  • Înscris: 13.07.2011
am absolvit o academie de fitness si am diploma in alimentatie si fitness nu doresc sa pierdem vremea sa discutam. Dar vrea sa mentionez ca intr-adevar o alimentatie naturala este mai bogata in minerale, vitamine, si alte componente necesare corpului, dar asta nu inseamna ca este mai sanatoasa. Produsele alimentare sunt tratate si contin chimicale care intr-o cantitate ridicata dauneaza corpului; asta daca nu cumva traiesti la curte si plantezi tu totul, chiar si asa nu mai este posibil fara pesticide si alte tampenii.

Nu exista dovezi cum ca proteine "praf" dauneaza, decat in cantitati extreme, asa cum este si cu alimentatia naturala. La fel si creatina, care multi ani se spunea ca afecteaza ficatul, dar la o cantitate normala de 3-6g zilnic, nu dauneaza cu absolut nimic.

#53
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Pentru 'weight gain' am ales sa-mi fac acasa la blender , shake cu ovaz , lapte , unt de arahide , banana etc , la shake mai adaug si 1-2 cupe de concentrat proteic IMPACT WHEY PROTEIN
Am cumparat de pe myprotein creatina ( 5g pe zi dimineata )  , Omega 3 , complex multivitamine + supliment BCAA.

#54
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bagati baieti prafuri in voi Posted Image  Din cate observ nu exista barbat pana in 30 ani care sa nu fi bagat la viata lui asa ceva in el, iar aia care deja au muschi si arata cat de cat bine 99% din ei au luat asa ceva. Nu dauneaza nimic, nu au nimic. Apoi va mai intrebati de ce nu mai traiesc peste 60-70 ani cu toata avansarea asta in medicina Posted Image
Stiu 2 frati care erau foarte slabi, dupa o perioada lunga cu prafuri, au ajuns ca niste monstrii (de la 95kg in sus), cu siguranta sunt foarte sanatosi, nu rezista intr-o incapere cu 25-26 grade , ies afara ca altfel ii ia cu lesin , iar eu atunci incep sa ma simt confortabil pe la 25 Posted Image

Edited by TruculMagic, 31 July 2018 - 18:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate